Рішення № 74285228, 21.05.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
814/165/18
Номер документу
74285228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2018 р. Справа № 814/165/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідачів:1. Маринівського сільського голови Бройченка Володимира Миколайовича, АДРЕСА_2 2. Маринівської сільської ради, вул. Радянська, 20, с. Маринівка, Доманівський район, Миколаївська область, 56425 третя особа:Миколаївська обласна державна адміністрація, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001 про:визнання неправомірними дії, визнання неправомірними та скасування розпорядження від 08.08.2017р. № 48,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Маринівського сільського голови Бройченка Володимира Миколайовича та Маринівської сільської ради, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії сільського голови Маринівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області Бройченка Володимира Миколайовича, щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади;

- визнати неправомірним та скасувати Розпорядження Маринівського сільського голови Бройченка Володимира Миколайовича № 48 від 08.08.2017 року «Про ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади».

Ухвалою суду від 24.01.2018 року відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

24.01.2018 року суд своєю ухвалою задовольнив заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом зупинення дію оскаржуваного Розпорядження сільського голови Маринівської сільської ради від 08.08.2017 р. № 48 «Про ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади» до набрання чинності рішенням суду.

Ухвалою від 21.03.2018 року, суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів, Миколаївську обласну державну адміністрацію та постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Представниками сторін подане клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що, оскільки села Маринівської сільської ради не мають суміжної територіальної межі з територією Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади (далі по тексту Кам'яномостівська ОТГ), то ініціювання добровільного приєднання сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської ОТГ, сільським головою Бройченка В.М., суперечить вимогам Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (далі по тексту Закон № 157-VIII ). Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 8-1 Закону № 157-VIII для ініціювання процесу приєднання сільському голові необхідно дотримання певних умов, які визначені у Законі № 157-VIII, а саме: території об'єднаної територіальної громади та територіальної громади, яка бажає приєднатися повинні бути суміжні; та саме ця, суміжна сільська територіальна громада, відповідно до перспективного плану формування територій області, повинна належить до цієї об'єднаної територіальної громади. Сільським головою не дотримані вимоги Закону № 157-VIII. Окрім того, що територія Кам'яномостівська ОТГ та територіальних громад сіл Маринівської сільської ради не суміжні, також у перспективному плані формування територій області відсутня така об'єднана територіальна громада як об'єднання територій Кам'яномостівської ОТГ та Маринівської СР, оскільки між цими двома територіями існує територія Степківської сільської ради, яка не приєднана до Кам'яномостівської ОТГ. Позивач вважає, що оскільки сільським головою не дотримано умов Закону № 157-VIII, то його дії по ініціюванню процесу приєднання є протиправними, а як наслідок Розпорядження № 48 від 08.08.2017 року є незаконним та належить скасуванню.

Відповідач 1- Маринівський сільський голова Бройченко В.М, проти позову заперечує, надав суду відзив на позовну заяву (а.с. 41-44), де зазначив, що під час прийняття Розпорядження № 48 від 08.08.2017 року діяв в межах своїх повноважень та в спосіб визначений Законом № 157-VIII. Винесення Розпорядження № 48 від 08.08.2017 року мало на меті лише вивчення громадської думки, щодо питання приєднання до Кам'яномостівської ОТГ. Відповідач 2, Маринівська сільська рада, письмового відзиву на позовну заяву суду не надала, але Маринівський сільський голова в судовому засіданні підтримав свою правову позицію та зазначив, що Розпорядження № 48 від 08.08.2017 року не може бути скасовано судом, оскільки вичерпало свою дію, шляхом проведення громадських слухань. Деякі неточності, допущені при винесені спірного Розпорядження, усунуті шляхом внесення змін у п.1, та п. 3 спірного Розпорядження, Розпорядженням сільського голови № 16 від 26.03.2018 р так відповідно до п. 8 ст. 238 КАС України, провадження по справі має бути закрито судом (а.с. 98).

Третя особа, Миколаївська ОДА, надала до суду письмові пояснення щодо предмету спору (а.с. 105-106), де зазначила, що станом на день подання позову, села Маринівської сільської ради до перспективного плану розвитку області не включені до Кам'яномостівської ОТГ. Свій висновок проекту рішення Маринівської сільської ради про добровільне приєднання до Кам'яномостівської ОТГ Миколаївська ОДА не надавала. До Миколаївської ОДА надійшли звернення голови Кам'яномостівської ОТГ про розгляд питання про включення до перспективного плану розвитку області, але питання не вирішено, звернення не розглянуті. Свого відношення до позовних вимог третя особа не висловила.

Вислухавши в судових засіданнях представників сторін, дослідив письмові докази, що містися у справі, за заявою всіх учасників процесу, суд приймає рішення в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що 08.08.2017 року Маринівським сільським головою Бройченко В.М. прийнято розпорядження № 48 «Про ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади» (а.с.10).

У зазначеному розпорядження сільський голова посилається на частини 1, 2 ст. 5, ст. 8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», та зазначає:

« 1. Ініціювати добровільне приєднання територіальних громад сіл Маринівка, Воля, Антонівка, Довжанка, Довженки Мариніської сільської ради, до Кам'яномостівської ОПТ Первомайського району Миколаївської області.

2. Провести громадське обговорення щодо можливого добровільного приєднання територіальних громад протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження.

3. Включити до порядку денного 23 сесії сьомого скликання Маринівської сільської ради питання про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад сіл Маринівка, Воля, Антонівка, Довжанка, Довженки Мариніської сільської ради, до Кам'яномостівської ОТГ».

14.08.2017 року, на виконання Розпорядження № 48, були проведені громадські слухання у с. Воля (присутні були 43 особи), що оформлено відповідним протокол громадських слухань (а.с. 69-71).

15.08.2017 року були проведені громадські слухання у с. Довжанка (присутні були 9 осіб), що оформлено відповідним протокол громадських слухань (а.с. 74-76).

14.08.2017 року були проведені громадські слухання у с. Антонівка (присутні були 23 особи), що оформлено відповідним протокол громадських слухань (а.с. 79-81).

15.08.2017 року, на виконання Розпорядження № 48, були проведені громадські слухання у с. Маринівка (присутні були 109 осіб), що оформлено відповідним протокол громадських слухань (а.с. 83-85).

14.08.2017 року, на виконання Розпорядження № 48, були проведені громадські слухання у с. Маринівка (присутні були 132 особи) що оформлено відповідним протокол громадських слухань (а.с. 90-92).

Рішенням № 1 XXIII сесії 7 скликання від 18.08.2017 року Маринівська сільська рада вирішила:

« 1. Надати згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Маринівка, Воля, Антонівка, Довжанка та Довженки Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади Первомайського району Миколаївської області.

2. Сільському голові Бройченку Володимиру Миколайовичу звернутися до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади Первомайського району Миколаївської області, до якої є намір приєднатися, з пропозицією про добровільне приєднання територіальних громад» (а.с. 125).

28.08.2017 року сільський голова Бройченко В.М. листом за вих. № 440 звернувся до голови Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади Первомайського району Миколаївської області з проханням про розгляд питання щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Маринівка, Воля, Антонівка, Довжанка та Довженки Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади Первомайського району Миколаївської області з центром в селищі Кам'яний Міст (а.с. 124).

Кам'яномостівська сільська рада, розглянув на ХІ сесії 8 скликання звернення сільського голови Бройченка В.М., рішенням № 4 від 12.09.2017 року надала згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Маринівка, Воля, Антонівка, Довжанка та Довженки Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади Первомайського району Миколаївської області з центром в селищі Кам'яний Міст (а.с. 123).

В матеріалах справи наявний план території (а.с. 126), з якого вбачається, що території громади Маринівка, Воля, Антонівка, Довжанка та Довженки Маринівської сільської ради не мають суміжної межі з територією Кам'яномостівської сільської ради. Між цими територіями існує селище Степківської сільської ради (та ці обставини не заперечуються сторонами).

Приєднання територіальних громад сіл Степківської сільської ради не завершений. Цей процес розпочатий у 2017 році та ще триває, про що свідчить Рішення № 7 Х сесії 8 скликання Кам'яномостівської сільської ради від 24.07.2017 року (а.с. 122), листи-звернення голови Кам'яномостівської сільської ради до голови Миколаївської обласної державної адміністрації з проханням внести зміни до Перспективного плану Миколаївської області (а.с. 119, 121).

З матеріалів справи вбачається, що суміжними з територіями Кам'яномостівської сільської ради є території сіл Степківського та Грушівської сільських рад, які відповідно до ст.. 8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» виявили бажання приєднатись до території Кам'яномостівської сільської ради. Процес приєднання не завершений, а відтак встановлено, що території сіл Маринівської сільської ради не є суміжними з територіями Кам'яномостівської сільської ради.

Відповідно до положення п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», основною умовою добровільного об'єднання громад є те, що територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися.

У оскаржуваному розпорядженні голова сільської ради ініціював процес приєднання територіальних громад сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади. Однак, виходячи з фактичних обставин справи, суд приходить висновку, що ініціатива сільського голови Бройченка В.М. - саме про «приєднання», що суперечить вимогам Закону України, та є передчасною, оскільки процес приєднання суміжних територіальних громад Степківської та Грушевської ТГ не завершено, а відтак відсутні законні умови саме щодо «приєднання» Маринівської ТГ до Кам'яномостівської ОТГ.

Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» визначає два способи здійснення об'єднання територіальних громад:

1) об'єднання територіальних громад - порядок та наслідки визначені у Розділі ІІІ Закону;

2) приєднання територіальних громад до об'єднаних - порядок та наслідки визначені у Розділі ІІ Закону.

Процес «об'єднання» територіальних громад Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не зобов'язує ініціатора процесу дотримуватися умов територіальної суміжності та включення змін до вже існуючого та затвердженого перспективного плану територій області.

Процес же «приєднання» вимагає дотримання цих двох умов: суміжність територій та включення до перспективного плану.

Однак процеси «приєднання» та «об'єднання» мають різні юридичні наслідки щодо утворення органів самоврядування. Так при «об'єднанні» - необхідно проводити вибори та формувати новий депутатський корпус, та як наслідок - вибори нового голови об'єднаної ТГ, а при процесі «приєднання» формування нового депутатського корпусу та проведення виборів не потребується. Таким чином, відповідач 1, як ініціатор процесу «приєднання», повинен діяти не тільки у відповідності з Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а й враховувати дотримання Закону України «Про місцеве самоврядування». Саме в недотриманні відповідачем 1 прав мешканців територіальних громад сіл Маринівської сільської ради на їх законне представництво інтересів в Об'єднаній ТГ (після проведення приєднання) й полягає порушення прав, в тому числі й позивача.

Фактично, сільським головою були вчиненні дії щодо «об'єднання» ТГ, але оскаржуване Розпорядження відповідач видав на ініціювання процесу «приєднання.»

Під час слухання справи в суді, відповідачем розпорядженням від 26.03.2018 року № 16 внесені зміни до пунктів 1 та 3 оскаржуваного розпорядження від 08.08.2017 року № 48. Але, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на момент внесення змін в оскаржуване розпорядження від 08.08.2017 року № 48, воно вже фактично вичерпало свою дію, оскільки всі три пункти розпорядження були виконані станом на 18.08.2017 року. А відтак, суд приходить висновку, що у даному випадку застосування положень ч. 8 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі у зв'язку внесенням виправлень до оскаржуваного розпорядження є неможливим.

Слід також зазначити, що відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», процес «приєднання» має декілька етапів, а саме:

- ініціювання добровільного приєднання (ч. 2 ст. 8 Закону);

- вивчення сільською громадою пропозицій та проведення обговорення (ч. 3 ст. 8 Закону);

- надання пропозиції до відповідної ради на наступній сесії (ч. 3 ст. 8 Закону);

- прийняття сесією рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади (ч. 3 ст. 8 Закону);

- надіслання пропозиції до об'єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатись (ч. 4 ст. 8 Закону);

- розгляд цієї пропозиції на сесії об'єднаної територіальної громади (ч. 5 ст. 8 Закону);

- підготовка проекту рішення про добровільне приєднання (ст. 8 Закону).

Виходячи з фактичних обставин справи, що підтверджені матеріалами, сільський голова Бройченко В.М., після ініціювання процесу «приєднання», виконав спірне Розпорядження шляхом проведення громадських слухань та винесення питання на сесію сільської ради, яка прийняла рішення про звернення до Кам'яномостівської ОТГ з питання про «приєднання».

Однак, не зважаючи на те, що спірне Розпорядження № 48 фактично вичерпало свою дію. Відповідачем 1 були внесені зміни до нього у пп. 1,3 Розпорядженням від 26.03.2918 року № 16. Такі зміни суд не може прийняти як підстави для закриття провадження у справі, відповідно до п. 8 ст. 238 КАС України, оскільки відповідачем 1 у Розпорядженні від 26.03.2918 року № 16, фактично визнано факт незаконного (з не дотриманням вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад») винесення спірного Розпорядження № 48.

Станом на день звернення позивача до суду вже настали наслідки виконання Розпорядження № 48, процес саме «приєднання» продовжується, що підтверджується Рішенням сільської ради № 1 від 18.08.2017 року на виконання п. 3 спірного розпорядження, та звернення до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади з проханням про «приєднання».

На підставі викладеного, з метою захисту порушеного права, оскільки відповідно до положень ч. 2 ст. 5 КАС України судовий захист повинен бути ефективним, суд приходить висновку, що Розпорядження № 48 від 08.08.2017 року, прийняте сільським головою Маринівської сільської ради Бройченко В.М. з порушенням вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», належить скасуванню.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з вищезазначеного, відповідач, приймаючи розпорядження № 48 від 08.08.2017 року «Про ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади», порушив вимоги Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Маринівського сільського голови Бройченка Володимира Миколайовича (АДРЕСА_2) та Маринівської сільської ради (вул. Радянська, 20, с. Маринівка, Доманівський район, Миколаївська область, 56425) - задовольнити.

2. Визнати дії Маринівського сільського голови Бройченка Володимира Миколайовича щодо ініціювання процесу «приєднання» територіальних громад сіл Маринівської сільської ради до Кам'яномостівської об'єднаної територіальної громади та винесення Розпорядження № 48 від 08.08.2017 року - протиправним.

3. Скасувати Розпорядження Маринівського сільського голови Бройченка Володимира № 48 від 08.08.2017 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маринівської сільської ради (код ЄДПРОУ 04375027) на ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 21.05.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська