Рішення № 74285019, 19.03.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
808/3976/17
Номер документу
74285019
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 березня 2018 року 16:04Справа № 808/3976/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.

та представників

позивача: ОСОБА_1

відповідача: Мєхтієвої К.А.

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №826-13 від 16.08.2017.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №826-13 від 16.08.2017, яким позивачу визначено податкове зобов'язання зі сплати транспортного податку за 2017 рік у сумі 25000,00 грн. Зазначена сума податку була сплачена у жовтня 2017 року. Однак, позивач не погоджується з правомірністю винесення даного податкового-повідомлення рішення, оскільки вважає,що визначене податкове зобов'язання з транспортного податку, суперечить принципу стабільності податкового законодавства, закріпленого статтею 4 ПК України.За таких обставин, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою від 22.12.2017 залишено позовну заяву без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Недоліки усунені в строк.

Ухвалою від 19.01.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання на 15.02.2018.

Розгляд справи 15.02.2018 відкладено до 19.03.2018.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, наведених у позові.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, в обґрунтування своїх заперечень стверджував про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.У відзиві на позовну заяву (вх. № 4030) зазначає, що у власності позивача перебуває легковий автомобіль, який є об'єктом оподаткування, відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».

У судовому засіданні 19 березня 2018 року на підставі ст. 250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Судом з'ясовано та не заперечується сторонами, що позивачу на праві власності належить транспортний засіб марки LEXUS LX570, 2013 року випуску, об'єм двигуна становить 5663 куб.см., реєстраційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований 16.08.2016.

16 серпня 2017 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення - рішення №826-13, яким позивача зобов'язано протягом 60 днів з дня отримання рішення сплатити транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн. 00 коп.

Позивач, не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням - рішенням відповідача, оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з наступного.

01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким, шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України, було введено новий податок - транспортний податок.

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового Кодексу України у попередній редакції об'єктом оподаткування визначено легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років(включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Згідно з підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України) базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

При цьому згідно пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

За підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період при сплаті транспортного податку дорівнює календарному року.

Календарний рік - це проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів.

Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік" установлено розмір мінімальної заробітної плати у 2017 році - 3 200,00 грн.

Таким чином, об'єктом оподаткування у 2017 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000 грн. 00 коп. (375*3200 грн. 00 коп.= 1 200 000 грн.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Так, цією Методикою передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі Мінекономрозвитку) забезпечує роботу офіційного веб сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у п.3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2013 №403 (далі Порядок).

Відповідно до п. 2 цього Порядку середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.

Згідно з п.4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.13 Методики).

Суд дійшов висновку про те, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги, крім іншого, береться середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами та встановлюється, виключно, Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.

Як встановлено судом, позивачу на праві приватної власності належить автомобіль LEXUS LX 570 (номерний знак НОМЕР_1) 2013 року випуску з об'ємом бензинового двигуна 5563 куб. см., який первинно зареєстрований в Україні 10.08.2013 року, зареєстрований позивачем 16.08.2016 року, та відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПКУ є об'єктом оподаткування.

Позивач долучив до адміністративного позову заяву про повернення помилково сплаченого транспортного податку, про те не надав суду доказів того, що йому було відмовлено у поверненні коштів або повернуто 25000 грн. транспортного податку.

Крім того, позивач не надав суду свій розрахунок вартості обговорюваного автомобіля LEXUS LX 570 (номерний знак НОМЕР_1) 2013 року випуску з об'ємом бензинового двигуна 5563 куб. см., який би свідчив про те, що його вартість становить менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

В свою чергу, відповідач надав суду розрахунок з офіційного сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, який підтверджує щосередньоринкова вартість автомобіля LEXUS LX 570 з об'ємом бензинового двигуна 5563 куб. см. становить1 581 002, 28 грн., тобто даний автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком.

Пунктом 8.3 статті 8 Податкового кодексу України встановлено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Транспортний податок на території міста Бердянськ затверджено рішенням Бердянської міської ради Запорізької області № 52 від 30.06.2016.

Незалежно від того, що останні зміни про транспортний податок внесені рішенням Бердянської міської ради Запорізької області від 30.06.2016 № 52, ця обставина не перешкоджає застосуванню цього Рішення контролюючим органом при визначенні позивачу податкового зобов'язання з транспортного податку за 2017 рік у розмірі 25000,00 грн.

Суд погоджується з висновком відповідача про те, що автомобіль LEXUS LX 570, 2013 року випуску, який належить позивачу, є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення про визначення позивачу податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 25 000,00 грн. є правомірним.

Відповідно до статті 146 Конституції України, інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Згідно статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Так, позивачем не доведено обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що прийняте податкове повідомлення-рішення з транспортного податку № 826-13 від 16.08.2017 року на суму 25000,00 грн. є правомірним та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 27.03.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко