
Справа № 243/11427/17
2-а/243/97/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2018 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючий суддя Пронін С.Г.,
за участю секретаря Жильцова Р.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області , про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2017 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що вона є пенсіонером і перебуває на обліку відповідача з 2015 року як особа переміщена з району проведення антитерористичної операції. В квітні 2017 року їй було призупинено виплату пенсії, оскільки відповідач розпочав перевірку бази отримувачів пенсій на відповідність діючому законодавству. Зазначила, що ані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 року, ані Законом України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, ані будь-яким іншим Законом не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачці пенсії з квітня 2017 року, зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії позивачу з квітня 2017 року та виплатити заборгованість за вказаний період.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, просила розглядати справу без її участі, позов підтримала.
Представник відповідача у судовому засіданні не була присутня, подала заяву про розгляд справи без її участі та заперечення, в якому зазначила наступне..
Постановою КМУ від 05.11.2014 року № 637 установлено, що призначення та продовження виплати пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Довідка про взяття на облік ВПО, видана на ім'я позивачки в 2016 році мала тимчасовий термін дії, який сплинув. За новою довідкою позивачка не зверталась. Просила відмовити в задоволенні позову.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 взята на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції 22.12.2016 року, є пенсіонеркою та перебуває на обліку Слов'янського об'єднаного управління ПФУ м. Слов'янська.
З квітня 2017 року виплата пенсії позивачці була призупинена.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058), цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 47 Закону № 1058, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставкупенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону № 1058, зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1)якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2)на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3)у разі смерті пенсіонера; 4)у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5)в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 ст. 49 зазначеного Закону України, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Закон № 1058 або інший закон з питань пенсійного забезпечення не передбачає підставу припинення або зупинення пенсійних виплат закінчення терміну дії довідки ВПО.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 19 Конституції України, ч.1 ст. 49 Закону № 1058, оскільки з квітня 2017року позивачці припинено виплату пенсії за відсутності законодавчо встановлених підстав.
При цьому суд наголошує, що всі питання призначення, перерахунку, припинення пенсійних виплат визначаються виключно органами пенсійного Фонду України відповідно до Закону №1058. Делегування цих питань іншим органами Законом №1058 не передбачено.
А дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до ст..4 Закону №1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.
З огляду на зазначене, постанова Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, а № 595 від 07.11.2014 року Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, є підзаконним нормативно-правовим актом, який не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено законами - тобто нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
В даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для неї на відміну від інших громадян України певні перешкоди в отриманні її пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених Законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікація особи, перевірка за місцем фактичного проживання, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду тощо.
За приписами ст. 6 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, суд вважає, що на час припинення виплати пенсії квітня 2016 року були відсутні, встановлені Законом № 1058 підстави для такого припинення.
На зазначений час не існувало підстав, передбачених чинним законодавством для відмови у виплаті пенсії, тому бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії позивачу є протиправною, доказів щодо правомірності своїх дій стосовно невиплати пенсії позивачу відповідачем не доведено.
Суд не погоджується з твердженням відповідача щодо пропуску позивачкою встановленого законодавством шестимісячного строку звернення до суду з огляду на наступне.
Спір у цій справі пов'язаний з невиплатою пенсійним органом сум пенсійного забезпечення, які є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Цей довід випливає з наступних положень законодавства, і відповідно строк звернення до адміністративного суду за відновленням порушених пенсійних прав може обмежуватися лише спеціальною нормою Закону № 1058-IV, що не суперечить положенням ст. 122 КАС України, яка не виключає можливості розгляду спорів у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами за минулий час поза межами шестимісячного строку.
Відповідно до частини другої статті 46 Закону № 1058-IV, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком знарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З врахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає законними та обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 та у зв'язку із цим для захисту прав позивача необхідним визнати протиправними дії щодо припинення виплати пенсії з квітня 2017 року та зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Слов'янськ Донецької області поновити виплату пенсії і виплатити виниклу заборгованість.
Керуючись ст.ст. 2, 6-10, 77, 90, 243, 244, 245, 250, 372 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області , про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з квітня 2017 року.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), зареєстроване місце проживання:м. АДРЕСА_1 і виплатити виниклу заборгованість з квітня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з поважних причин.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду С.Г.Пронін