Рішення № 74284636, 23.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
806/1884/18
Номер документу
74284636
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2018 року м. Житомир

справа № 806/1884/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов"язання вчинити дії,-

встановив:

У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області в призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року проживав у цій зоні не менше чотирьох років;

- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно зі статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що набув права на призначення пільгової пенсії за віком, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з 26.04.1980 по даний час постійно проживає в АДРЕСА_1, що є ІV зоною посиленого радіоекологічного контролю. Подані ним документи, при зверненні до відповідача, на думку позивача, не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні посиленого радіологічного контролю. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії відповідачем не наведено, а тому, вважає, що відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років є необґрунтованою. При цьому, посилаючись на положення статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначає, що пенсія йому повинна бути призначена з 25.02.2018.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.

14.05.2018 від відповідача на адресу суду найшов письмовий відзив на позовну заяву за вх.№9784/18. Відповідач зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю, оскільки посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 видане не уповноваженим на те органом, тобто видане Малинською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, що суперечить приписам статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи від 20.01.1997 №51, що не дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. Тому просить у задоволенні позову відмовити.

У визначений день та час 15.05.2018 позивач не прибув до суду, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав, причин неявки суду не повідомив.

Відповідач свого повноважного представника до суду не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. 14.05.2018 відповідач надіслав до суду заяву за вх.№9782/18 в якій просить розгляд справи проводити без участі представника відповідача, проти позову заперечує.

Зважаючи на неявку позивача та подану відповідачем заяву, керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення серії НОМЕР_2 громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, видане Малинською районною державною адміністрацією Житомирської області 22.03.1993 (а.с.9).

Згідно із копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1

На даний час проживає в АДРЕСА_1, що також підтверджується довідкою Виробничого комунального Малинського житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства Малинської міської ради від 14.02.2018 №471, в якій зазначено, що з 26.04.1980 по даний час ОСОБА_1 проживає за адресою: в АДРЕСА_1, яке віднесено до 4-ї зони посиленого радіологічного контролю, внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.8,11).

У лютому 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю та є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Листом від 01.03.2018 №1384/03-2 відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що надане позивачем посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, видане Малинською райдержадміністрацією Житомирської області не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановю Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 №501 «Про затвердження порядку видачі посвідчень, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та не дає права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону (а.с.10).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, зважаючи на наступне.

Пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон) визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до частини третьої статті 15 Закону підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Згідно із положеннями частини третьої статті 65 Закону посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Приписами статті 55 Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно із частиною третьою статті 55 Закону призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до підпункту "ґ" пункту 7 зазначеного Порядку №22-1 документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

При цьому, згідно з пунктом 38 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що документами, які підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є: паспорт громадянина України, посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю та довідка про період проживання на цій території.

Малинською районною державною адміністрацією Житомирської області 22.02.1993 ОСОБА_1 видано посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_2.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Водночас, відповідачем відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що надане позивачем посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, видане Малинською райдержадміністрацією Житомирської області, а не обласною державною адміністрацією.

Суд не погоджується з таким, зважаючи на наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 65 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції станом на дату видачі посвідчення) видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25 серпня 1992 року №501 (чинної на момент видачі посвідчення) та постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 20 січня 1997 року №51, видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" статтю 2 (визначення категорії зон радіоактивних забруднених територій) та статтю 23 (компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4) цього Закону виключено.

У зв'язку з виключенням обумовленої території проживання позивача з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач позбавлений можливості отримати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до існуючого порядку.

На час звернення до відповідача, належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Враховуючи наведене, встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що позивач, у відповідності до ст.55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років після досягнення 55 років.

Окрім того, не дотримання суб'єктами владних повноважень порядку видачі посвідчень, не може бути підставою для позбавлення позивача пільг, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 22.03.1993, позивач є особою потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, оскільки позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, то має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій та свідчить про безпідставність відмови відповідача у її призначенні.

При цьому, суд зазначає, що подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що відповідачем не заперечується. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії відповідачем не наведено, а тому, суд вважає, що відмова у призначенні позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення та соціальний захист, а отже є протиправною.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За таких обставин, враховуючи дату народження позивача, така пенсія повинна бути призначена з 25.02.2018, тобто зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.

В силу приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідн. код НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, буд.16/1, м. Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 37909216) про визнання протиправною відмови, зобов"язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216) у призначенні ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п"ять років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов"язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216) призначити ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п"ять років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 25.02.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216) на користь ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 704 (сімсот чотири) грн 80 (вісімдесят) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко