Рішення № 74284610, 17.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
805/782/18-а
Номер документу
74284610
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2018 р. Справа№805/782/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Голуб В.А.,

при секретарі - Дідевичі І.О.,

за участю:

представника відповідача- Гламаздіна О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи № 805/782/18-а за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення від 06.09.2017 року № 0008464607, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" (85000, Донецька обл., місто Добропілля, вулиця Київська, будинок 1) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (49600, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, будинок 57) про визнання протиправним та скасування рішення від 06.09.2017 року № 0008464607.

В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що 14.08.2017 року Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України проведено камеральну перевірку Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" з питань несвоєчасного подання звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року. За результатами перевірки відповідачем складено акт перевірки від 15.08.2017 року № 540/28-10-46-07-05508186, за висновками якого встановлено подання позивачем Додатку № 4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» 19.07.2017 року, замість 20.06.2017 року (граничний строк подання). 14.09.2017 року Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" отримало рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.09.2017 року № 0008464607 на суму 1 020, 00 грн. Позивач не погоджується зі вказаним рішенням, оскільки здійснює господарську діяльність на території проведення АТО. При цьому нерухоме та рухоме майно, необхідне для здійснення господарської діяльності Товариства, розташоване в зоні проведення АТО м. Кіровське - на території бойових дій під впливом форс-мажорних обставин.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву в якому останній просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог в повному обсязі, оскільки перебування платника ЄСВ на території проведення АТО не є безумовною підставою для звільнення платника від обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року. Як зазначає відповідач, у разі, якщо платник ЄСВ, який розташований на території проведення АТО, продовжує здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати та сплачувати заробітну платню, такий платник зобов'язаний виконувати всі функції, встановлені Законом. Отже, спірне рішення, на думку відповідача, є законним і не підлягає скасуванню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2018 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження по справі. Також призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 12-00 годину 28.02.2018 року.

Ухвалою суду від 28.02.2018 року клопотання представника позивача про заміну неналежного відповідача по даній адміністративній справі, - задоволено. Здійснено заміну первинного відповідача - Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на належного - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України. Підготовче засідання відкладено до 14-00 години 21.03.2018 року.

Ухвалою суду від 21.03.2018 року продовжено строк підготовчого провадження по даній справі, відкладено підготовче засідання до 12-00 год. 19.04.2018 року.

Ухвалою суду від 19.04.2018 року закінчено підготовче провадження по адміністративній справі № 805/782/18-а за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення від 06.09.2017 року № 0008464607 та призначено судовий розгляд по суті на 11 годину 00 хвилин 03 травня 2018 року.

У зв'язку з відпусткою головуючого судді Голуб В.А. розгляд справи № 805/782/18-а перенесено з 03 травня 2018 року на 17 травня 2018 року об 11:00.

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. Надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

У судовому засіданні представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" (код ЄДРПОУ 05508186, 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Київська, б.1), зареєстроване 02.10.1996 року в якості юридичної особи, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.79-81).

Відповідач, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України, є юридичною особою та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.

Позивачем до матеріалів справи долучені сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 05 вересня 2014 року № 2886/05-4 та № 2890/05-4, відповідно до яких позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року ПрАТ «Шахта Комсомолець Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікатів (висновків) обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити не можливо (а.с.96-97).

Крім того, позивачем наданий сертифікат Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 7635 від 19 червня 2017 року (за вих. № 392/05-4), що роблять неможливим виконання позивачем обов'язку, а саме: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок, а також подавати податковий розрахунок суму доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку за І квартал 2017 року до контролюючого органу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, у термін до 10 травня 2017 року. Період дії форс-мажорних обставин дата настання 13 березня 2017 року, дата закінчення тривають на 19 червня 2017 року (а.с. 100).

14.08.2017 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби України проведена камеральна перевірка Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу", за результатами якої складено акт від 15.08.2017 року № 540/28-10-4607-05508/86, яким встановлено неподання звітності, чим порушено п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п.1 розділу ІІІ наказу Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року № 435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства доходів та зборів України, зареєстрованого в Міністерства юстиції України 23.04.2015 року за № 460/26905. Відповідальність передбачена п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с.10-11).

Рішенням Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України № 0008464607 від 06.09.2017 року до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1 020, 00 грн. (а.с.12).

Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" направлено скаргу до Державної фіскальної служби України про перегляд та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0008464607 від 06.09.2017 року (а.с.15-17).

До Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України направлено повідомлення про оскарження рішення № 0008464607 від 06.09.2017 року (а.с.18-19).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Статтею 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 86.2 статті 86 ПК України вбачається, що, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Суд зазначає, що в зв'язку з неподанням податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку за травень 2017 року, відповідачем проведено камеральну перевірку.

Згідно з п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464-VI).

Згідно з частиною 2 статті 2 Закону № 2464-VI зазначено, що виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до положень пункту 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Стаття 25 Закону № 2464-VІ регламентує заходи впливу та стягнення, і частиною першою цієї статті передбачено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Частиною одинадцятою цієї статті передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає, серед іншого, тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону № 2464-VІ, а саме підпункт «б» розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13 березня 2015 року) такого змісту:

«9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

Так, дійсно, Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" зареєстроване у м. Добропілля Донецької області, яке в свою чергу відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України»).

Проте, надаючи правову оцінку обставинам цієї справи, суд виходить з того, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону № 2464-VІ.

Суд зазначає, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України. Згідно вищенаведеного переліку м. Дніпро не належить до населених пунктів, де проводилася антитерористична операція.

Отже, платник єдиного внеску звільняється від відповідальності за неподання звітності та сплати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленою чинним законодавством, з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції за умови перебування його на обліку органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася така операція.

Оскільки позивач перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, на нього не поширюється дія пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VІ, а тому він не звільняється від своєчасного подання звітності.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 30.03.2018 року у зразковій справі № 812/292/18 (№ Пз/9901/22/18) щодо нарахування пені та штрафів платникам податків, розташованих у зоні АТО.

Так, відповідно до абзацу першого 1. «Обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального справа, ніж у зразковій справі» вищевказаного рішення, перебування платника єдиного внеску, місцезнаходження якого зареєстроване на території населених пунктів, визначених переліком, де проводилася антитерористична операція, на обліку в органі доходів і зборів, яке розташоване за межами території проведення антитерористичної операції, виключає звільнення такого платника єдиного внеску від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ.

З вищевказаних мотивів суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень є таким, що вчинено відповідно до вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з огляду на що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" (код ЄДРПОУ 05508186,85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Київська, б.1) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39440996,04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, б.11Г) про визнання протиправним та скасування рішення від 06.09.2017 року № 0008464607, - відмовити в повному обсязі.

Повний текст рішення складено 25.05.2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.