Рішення № 74284396, 29.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2018
Номер справи
805/2560/18-а
Номер документу
74284396
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2018 р. Справа№805/2560/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Нестеренко Н.Л., за участю представника Позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035301 від 13.03.2018 року,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409» звернулося до суду із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035301 від 13.03.2018 року.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.

09 лютого 2018 року управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області було проведено рейдову перевірку Позивача на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом, про що складено відповідний акт № 012435 від 09 лютого 2018 року, на підставі якого 21 березня 2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Позивач вважає протиправним прийняття постанови про застосування штрафу за надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», так як відповідно до Типового договору у перевізника повинен бути оформлений лист з реєстраційним номером Укртрансбезпеки виключно при здійсненні нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньо обласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах. В той час як протяжність маршруту «м. Костянтинівка - КПВВ Майорськ» не перевищує 50 км. Крім того, в акті та постанові зазначено місце безпосереднього проведення рейдової перевірки - автодорога Т-05-13, яка відсутня у переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, місцем проведення рейдової перевірки визначено не окремо визначену ділянку дороги, а всю автодорогу.

Представник Позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник Відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належними чином, заяв та клопотань до суду не надавав.

Через канцелярію суду надійшов відзив Відповідача на адміністративний позов, у якому зазначено, що Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання. Відповідачем здійснено рейдові перевірки, згідно яких перевіряється виключно наявність, визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів (пункт 14 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року. Згідно пункту 13 цього Порядку графік проведення рейдових перевірок складається і затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов віл попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення та інших обставин. Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал. Позивач запрошувався на розгляд справи та був присутній на ньому, проте жодних доказів того, що спростовують факт його порушення законодавства про автомобільний транспорт не надав.

Зазначає, що Відповідачем було виконано всі вимоги діючого законодавства при проведенні рейдових перевірок, про що Відповідач надав відповідні накази, графік та направлення на перевірку. З зазначених підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, на підставі ст. 205 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409», є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 03113911.

Відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

09 лютого 2018 року о 09 год. 53 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Донецькі області на автодорозі Т-05-13 «Красний Лиман - Артемівськ - Горлівка» перевірено автобус марки БАЗ, номерний знак НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_3 Зазначений транспортний засіб належить Позивачу, під час проведення перевірки здійснював нерегулярні пасажирські перевезення.

За результатами рейдової перевірки складено акт № 012435 від 09.02.2018 року, відповідно до якого встановлено: під час здійснення нерегулярних пасажирських перевезень перевізник не забезпечив наявності у водія інформаційного листа, зареєстрованого в Державній службі України з безпеки на транспорті, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме інформаційного листа, зареєстрованого в Державній службі України з безпеки на транспорті.

13 березня 2018 року начальником управління Укртрансбезпеки у Донецькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 035301, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з Позивача адміністративно-господарський штраф в сумі 1 700,00 гривень.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» та Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. N 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» (надалі по тексту Правила), Наказу Міністерства інфраструктури України від 20.06.2012 №331, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09 липня 2012 р. за N 1130/21442 «Про затвердження Типової форми договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах» (надалі по тексту - Наказ №331).

Так, відповідно до ст. 1 вказаного Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Нерегулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт.

Згідно з ч. 1 ст. 29 Закон України "Про автомобільний транспорт", автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Стаття 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначає документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, а саме для нерегулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до п. 1 Наказу №331 затверджено Типову форму договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах. Додатком зазначеного Наказу також затверджено і Інформаційний лист щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів.

Згідно з п. 2 Наказу №331, автомобільним перевізникам, крім суб'єктів господарювання, які надають туристичні та екскурсійні послуги власним чи орендованим транспортним засобом, при укладанні договорів про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах в обов'язковому порядку керуватися Типовою формою договору.

Отже, із системного аналізу зазначених норм вбачається, що обов'язковою умовою наявності договору на перевезення та інформаційного листа є факт нерегулярного перевезення на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах.

Судом встановлено і сторонами не оспорюється, що нерегулярне перевезення здійснювалося за маршрутом м. Костянтинівка - КПВВ Майорськ.

Відстань між м. Костянтинівка та КПВВ Майорськ не перевищує 50 км, що підтверджується копією наданого Позивачем дорожнього листа № 647203.

Отже, суд приходить висновку, що у Позивача була відсутня необхідність складання інформаційного листа.

Окрім того, автомобільна дорога Т-05-13 «Красний Лиман - Артемівськ - Горлівка», визначена місцем вчинення порушення в оскаржуваній постанові, не є окремо визначеною ділянкою дороги, що визначено пунктом 14 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567. До того ж, така дорога відсутня у Переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, затвердженому постановою КМУ від 16 вересня 2015 року № 712.

Отже, враховуючи наявність у Позивача всіх необхідних документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення та відсутність в його діях факту вчинення правопорушення під час здійснення нерегулярних пасажирських перевезень без інформаційного листа, зареєстрованого в Державній службі України з безпеки на транспорті, Відповідачем протиправно застосовано до Позивача стягнення у вигляді адміністративно-господарського штрафу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судовий збір розподілити у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409» (85103, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Соборності, б. 1, ідентифікаційний номер платника податків 03113911) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39816845) в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області (84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Академічна, б. 11-1) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035301 від 13.03.2018 року - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки в Донецькій області № 035301 від 13.03.2018 року про застосування до Публічного акціонерного товариства «Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409» адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Публічного акціонерного товариства «Костянтинівське автотранспортне підприємство 11409» судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення прийняте і складене в повному обсязі 29 травня 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.