
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/484/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шевчику Ю.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся з позовом до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 07.09.2017 року про зняття з розгляду заяви та зобов`язання розглянути на найближчому пленарному засіданні подану 17.07.2017 року його заяву про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки.
Представник позивача 15.05.2018 року за вх. №6332/18 подав заяву про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправною бездіяльність Камінь-Каширської міської ради щодо не розгляду його заяви від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та зобов'язати Камінь-Каширську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських споруд загальною площею 0,0897 га.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.07.2017 року звернувся до Камінь-Каширської міської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, до вказаної заяви були додані усі необхідні матеріали.
Листом від 19.09.20017 року №530/2.2-3 Камінь-Каширська міська рада повідомила позивача, що рішенням комісії міської ради з питань землекористуванння від 07.09.2017 року його заява від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки знята з розгляду до встановлення межі прибудинкової території будинку по вул. Воля, 8 та погодження його технічної документації з об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків «Цир» вул. Воля, 8, 10.
Вважає, що Камінь-Каширською міською радою було допущено протиправну бездіяльність щодо нерозгляду його заяви у встановлені строки, оскільки виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Просить визнати протиправною бездіяльність Камінь-Каширської міської ради щодо не розгляду його заяви від 17.07.2017 року та зобов'язати Камінь-Каширську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, 21.05.2018 року за вх. №6567/18 подав заяву про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги заперечує.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Судом встановлено, що 17.07.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Камінь-Каширської міської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Листом від 19.09.20017 року №530/2.2-3 Камінь-Каширська міська рада повідомила позивача, що рішенням комісії міської ради з питань землекористуванння від 07.09.2017 року його заява від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки знята з розгляду до встановлення межі прибудинкової території будинку по вул. Воля, 8 та погодження його технічної документації з об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків «Цир» вул. Воля, 8, 10.
Не погодившись з даним рішенням, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення
Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Так згідно з частиною першою статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з положеннями частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (частина сьома статті 118 ЗК України).
Відповідно до частини восьмої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Статтею 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою.
Положеннями пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що питання регулювання земельних відносин, відповідно до закону, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Тобто, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією. Відтак, приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування.
З аналізу вказаних норм вбачається, що відповідач, отримавши заяву позивача щодо затвердження технічної документації із землеустрою, повинен був розглянути її та прийняти у місячний строк за результатом розгляду відповідне рішення: або про затвердження технічної документації із землеустрою, або про мотивовану відмову.
Як встановлено судом, за результатом поданої позивачем заяви, листом від 19.09.20017 року №530/2.2-3 Камінь-Каширська міська рада повідомила позивача, що рішенням комісії міської ради з питань землекористуванння від 07.09.2017 року його заява від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки знята з розгляду до встановлення межі прибудинкової території будинку по вул. Воля, 8 та погодження його технічної документації з об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків «Цир» вул. Воля, 8, 10.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, в ході розгляду даної справи встановлено, що Камінь-Каширська міська рада у встановленому законом порядку (у місячний строк на пленарному засіданні) не розглянула заяву ОСОБА_2 від 17.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Враховуючи те, що Камінь-Каширською міською радою не розглянуто заяву ОСОБА_2 від 17.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в строк та в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України, та не прийнято відповідного рішення, тоді як виключною компетенцією міських рад є вирішення питання щодо регулювання земельних відносин, які розглядаються на пленарному засіданні ради із прийняттям відповідного рішення, тому суд дійшов висновку, що відповідач зазначивши листом, що заява позивача комісією знята з розгляду до встановлення меж, допустив протиправну бездіяльність у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Камінь-Каширської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_2 від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації із землеустрою про встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських споруд загальною площею 0,0897 га.
Зобов'язати Камінь-Каширську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 17.07.2017 року про затвердження технічної документації із землеустрою про встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських споруд загальною площею 0,0897 га.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширської міської ради на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 1 409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев`ять гривень 60 копійок).
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_2 (44500, АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1).
Відповідач Камінь-Каширська міська рада (44500, Волинська область, місто Камінь-Каширськ, вулиця Воля, 2, ідентифікаційний код 34836909).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич
Повне рішення суду складено 29.05.2018 року.