
Справа № 264/3693/17
2-а/264/12/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" травня 2018 р. м. Маріуполь
Іллічівський районий суд м. Маріуполя Донецької області під голуванням судді Іванченко А.М., при секретарі Собакінських С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка, ОСОБА_1, звернулася до Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначала, що з березня 2015 року у зв'язку з проведенням АТО вона була змушена покинути своє місце проживання за адресою АДРЕСА_1 та переміститись до АДРЕСА_2.
10 березня 2015 року вона звернулась до УСЗН Кальміуського району Маріупольської міської ради з пакетом документів для отримання довідки ВПО та одержала довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, в яку було внесено також відомості про її малолітніх дітей.
07.07.2016 року Відповідачем було видано безстроково довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1412028395, в якій було зазначено інші відомості про місце проживання: АДРЕСА_3. Рішенням № 23 від 17 жовтня 2017 року УСЗН відмовлено їй у видачі довідки ВПО у зв'язку з відсутністю підстав, які спричинили переміщення. Такі ж довідки отримала діти позивачки, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4
Рішеннями УСЗН Кальміуського району Маріупольської міської ради від 22.03.2017 року №01/1075; №01/1076; №01/1077 зазначені довідки було скасовано відповідно до пп.5.п.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», а саме з підстав подання Позивачкою для отримання довідки завідомо недостовірних відомостей, а саме постійного проживання Позивачки та її дітей на території підконтрольній Україні. Про скасування довідок довідалась з листа Відповідача від 04.05.2017 року.
Позивачка стверджує, що в період із 2009 року по березень 2015 рік разом з дітьми проживала за адресою: АДРЕСА_1, без реєстрації, вказаний будинок належить на праві приватної власності її чоловіку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 Враховуючи, що ОСОБА_3 з серпня 2010 року по лютий 2014 року відбував покарання в установах Державної кримінально-виконавчої служби, він не мав можливості як власник будинку надати згоду на офіційне вселення та реєстрацію ОСОБА_1 у АДРЕСА_4.
Також, Позивачка зазначає, що її проживання у с.Павлопіль підтверджується довідкою голови Павлопільської сільської ради, постановою про відмову у відкритті кримінальної справи, листом Новоазовського відділу РО ГУМВД України в Донецькій області.
У зв'язку з наведеним просила суд визнати протиправними та скасувати рішення УСЗН Кальміуського району Маріупольської міської ради щодо скасування виданих довідок про взяття на облік ВПО її та двох малолітніх дітей та поновити дію цих довідок від 07.07.2016 року.
Позивачка, ОСОБА_1, в судовому засідані надала пояснення по суті, наголошувало, що її права було порушено та рішення Відповідача є незаконними і необґрунтованими, позовні вимоги підтримала та просила задовільнити їх у повному обсязі.
Представник позивача, адвокат ОСОБА_6, у судове засідання не з'явився, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи у його відсутність та підтримання позовних вимог.
Представник Відповідача за довіреністю, Юрченко Г.А., позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення, посилаючись на той факт, що відповідно до відомостей УСЗН Приморського району Маріупольської міської ради, позивачка фактично проживала у АДРЕСА_5 та за вказаною адресою отримувала державну соціальну допомогу на дитину-інваліда віком до 18 років, а з грудня 2014 року отримувала допомогу по вагітності і пологам при народженні дитини від УСЗН Центрального району Маріупольської міської ради та фактично значилась за місцем проживання : АДРЕСА_6.
Дослідивши наявні в матеріалах письмові докази, встановивши на їх підставі фактичні обставини та характер спірних правовідносин між сторонами спору, визначивши правові норми, що підлягають застосуванню, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів власних повноважень.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріалами справи встановлено наступне.
Із копії паспорта громадянина України ОСОБА_1, виданого Жовтневим РВ Маріупольського УМВС України в Донецькій області 25 лютого 2005 року слідує, що позивачка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 з 10.03.2015 року, відмітками від 18.11.2011 року, від 01.03.2013 року, від 17.09.2014 року тимчасовим місцем реєстрації зазначено АДРЕСА_7. (а.с. 4).
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, виданого Оджонікідзевським відділом РАЦС Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області від 20.05.2011 року, матір'ю особи зазначено ОСОБА_1, батьком - ОСОБА_4.(а.с.10)
Відповідно до Посвідчення НОМЕР_4 від 16.08.2016 року, виданого УСЗН Центрального району Маріупольської міської ради, ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства та має статус дитини-інваліда. (ар.с.13)
Згідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, виданого Оджонікідзевським відділом РАЦС Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області від 09.12.2014 року, матір'ю особи зазначено ОСОБА_1, батьком - ОСОБА_4. (а.с.11)
Свідоцтвом про укладення шлюбу від 06.03.2015 року, виданого Іллічівським відділом РАЦС Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області підтверджується укладений шлюб ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_9, з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06.03.2015 року. (а.с.12)
Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно 39537527 від 11.01.2006 року, виданого Новоазовським бюро технічної інвентаризації, будинок АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_4 в цілому. (а.с.18)
Відповідно до довідки про звільнення від 07.02.2014 року, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_10, відбував покарання в установах Державної кримінально-виконавчої установи з 26.01.2010 року по 07.02.2014 року та звільнений умовно достроково на підставі ухвали суду. (а.с.24)
Відповідно до довідки про склад сім'ї ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_11, разом з сином ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_12 та донькою ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_13, значаться за адресою АДРЕСА_6, довідка видана Маріупольським міським центром по обслуговуванню громадян без визначеного місця проживання 20.12.2011 року. (а.с.)
Згідно до довідки №56 від 19.04.2017 року Сільського голови Шапкіна С.В., ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_11, разом зі своїми дітьми ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_13 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_14 фактично проживає по АДРЕСА_1 з 2009 року по 2015 рік. (а.с.21)
Відповідно до Постанови про відмову у порушенні кримінальної справи від 12.05.2010 року та листа від 13.07.2010 року Новоазовського РО ГУМВД України в Донецькій області, адресою мешкання Позивачки зазначено останнім місцем проживання осіб зазначено адресу : АДРЕСА_1. (а.с.23)
10.03.2015 року УСЗН Іллічівського району Маріупольської міської ради було видано довідку 31412012618 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_9, із зазначенням двох дітей, які не досягли 18 років та прибули разом з переміщеною особою, останнім місцем проживання осіб зазначено адресу : АДРЕСА_1. (а.с.14)
07.07.2016 року УСЗН Іллічівського району Маріупольської міської ради було видано довідки №1412028395 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1, та довідки №1412028402 у відношенні ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, довідки №1412028400 у відношенні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, останнім місцем проживання осіб зазначено адресу : АДРЕСА_1. (а.с.15-17)
Рішеннями від 22.03.2017 року №01/1075; №01/1076; №01/1077 УСЗН Іллічівського району Маріупольської міської ради було скасовано вищезаначені довідки Позивачки та дітей про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб на підставі надання завідомо недостовірних відомостей щодо місця тимчасового фактичного проживання. (а.с25-27)
Листом №9-11585-1 від 04.05.2017 року УСЗН Іллічівського району Маріупольської міської ради повідомляє Позивачку про встановленні факти невідповідності та недостовірності наданих нею відомостей про тимчасове фактичне місце проживання та про скасування довідок про взяття на облік ВПО у відношенні неї та її дітей. (а.с.28)
Відповідно до п.8 рішення Маріупольської міської ради від 25.07.2017 року №7/20-1724, з 01.01.2018 року районні управління соціального захисту населення Маріупольської міської ради припинили свою діяльність шляхом ліквідації. Пунктом 13 вказаного рішення, зазначено, що після ліквідації управлінь соціального захисту населення Маріупольської міської ради, функції щодо соціального захисту населення міста Маріуполя здійснює Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, який є правонаступником управлінь.
Рішенням №4/4 від 14.03.2018 року Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради було відмовлено ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_11, у видачі довідки про взяття на облік ВПО в зв'язку із наявністю інформації про подання особою завідомо неправдивих відомостей. (а.с.93)
Згідно до заяви про призначення всіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 від 20.03.2012 року адресою реєстрації та мешкання зазначено АДРЕСА_6(а.с.94)
У довідці КСН «Меотида» від 07.12.2011 року зазначено, що ОСОБА_1 разом з дітьми проживає по АДРЕСА_6, зареєстровано по АДРЕСА_6. (а.с.98)
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1 встановлено, що позивач не є власником майна, орендую квартиру для тимчасового проживання на час оформлення матеріальної допомоги догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку, акт складений 17.01.2012 року та підписаний ОСОБА_1 та інпектором УСЗН Кальміуського району міської ради. (а.с.99)
Відповідно до розпорядження КМУ від 07 листопада 2014 року №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження»тарозпорядження від 05.05.2015 року №428-р«Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085» с.Павлопіль внесений до переліку населених пунктів, які знаходяться на лінії зіткнення.
Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції заявнику може бути відмовлено у видачі довідки, якщо: відсутні обставини, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; втрачено або викрадено документи, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, Конституцією України передбачено, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (стаття 24); кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання (стаття 33); громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46).
Постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 року затверджено «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції» (далі - Порядок).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі-Довідка). Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).
Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (пункт 2).
З 22.11.2014 року набрав чинностіЗакон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-УІІ від 20.10.2014 року(далі - Закон), який встановив гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Частиною 1ст. 1 вказаного Закону передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Обєднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Стаття 4 Закону передбачає, що облік внутрішньо переміщених осіб здійснюється шляхом видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначенів статті І цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщенаособа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу із тероризмом», район проведення антитерористичної операції визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція. Такий наказ стосовно визначення районів проведення АТО був виданий останній і чинний на поточний день є Наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ від 07.10.2014 № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», відповідно до якого районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень). Це означає, що всі населенні пункти Донецької та Луганської областей є районами проведення АТО.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач вимушений був покинути своє постійне місце проживання через обставини, передбачені частиною першою статті 1 Закону №1706-УІІ та є внутрішньо переміщеною особою (особою, яка перемістилась із району проведення антитерористичної операції), а тому, позивач має право отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції) з метою реалізації конституційних прав громадян України. Таким чином, вимоги позивача про визнання бездіяльності Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації щодо відмови їй у видачі довідки про статус переселенця неправомірною та зобовязання Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації видати довідку про взяття її на облік осіб, які переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 242-246, 382 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради від 22.03. 2017 року № 01/0075 щодо скасування дії довідки від 07.07.2016 року № 1412028395 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради поновити дію довідки від 07.07.2016 року №14120228395 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 з моменту її скасування.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради від 22.03. 2017 року № 01/0076 щодо скасування дії довідки від 07.07.2016 року № 1412028400 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради поновити дію довідки від 07.07.2016 року №1412028400 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 з моменту її скасування.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради від 22.03. 2017 року № 01/0077 щодо скасування дії довідки від 07.07.2016 року № 1412028402 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради поновити дію довідки від 07.07.2016 року №1412028402 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 з моменту її скасування.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради подати до суду у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_1, судовий збір у розмірі 1920 (одну тисячу дев'ятсот двадцять гривень) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та регулятивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів.
Суддя: А. М. Іванченко