
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2018 р. Справа№805/503/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ушенка С.В.,
при секретарі судового засідання - Гуменному М.А.,
за участю
представника позивача - Бермана Ю.А. (за довіреністю),
представника відповідача - Голуб М.І. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Часовоярського регіонального виробничого управління Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Часовоярського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 06.11.2017 № 0002144210 про застосування до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 4056227,07 грн., в тому числі: штрафні санкції на суму 2982612,03 грн., пеня на суму 1073615,04 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що враховуючи приписи п. 9-4 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, підприємство є звільненим від виконання своїх обов'язків (як платника єдиного внеску) у період з 14 квітня 2014 року і до закінчення антитерористичної операції, так як зареєстроване у м. Маріуполі, а фактично знаходиться у м. Донецьк, які, у свою чергу, належать до території проведення антитерористичної операції (АТО). Настання форс-мажорних обставин для підприємства засвідчено сертифікатами Торгово-промислової палати України № 1735, № 1736 про настання обставин непереборної сили від 25.11.2014 року №5270/05-4, № 5258/05-4.
Крім того, зазначає, що 05.11.2014 відповідно до вказаних положень законодавства України Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до податкової інспекції із заявою № 06/2284 про звільнення від виконання своїх зобов'язань, а саме нарахування утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності. Зазначені заяви було прийнято належним чином, про що свідчить відповідний штам на титульній сторінці заяви та підпис особи яка прийняла лист, але відповідачем, у порушення норм законодавства, вони не були прийняті до уваги.
В ході судового розгляду справи представник позивача уточнив позовні вимоги, про що 02.03.2018 надав відповідну письмову заяву, і просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 06.11.2017 № 0002144210 про застосування до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 4056227,07 грн., в тому числі: штрафні санкції на суму 2982612,03 грн., пеня на суму 1073615,04 грн.
Відповідач заперечував проти позовних вимог, надав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому, посилаючись на приписи Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зазначає про правомірність прийняття спірного рішення.
Ухвалою суду від 26 січня 2018 року вказану позовну заяву залишено без руху, позивачеві встановлено десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
7 лютого 2018 року, тобто у встановлений судом строк, позивачем усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 9 лютого 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/503/18-а та призначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження на 02.03.2018.
02.03.2018 в судовому засіданні оголошено перерву до 05.04.2018.
В судовому засіданні 05.04.2018 оголошено перерву до 10.04.2018.
Ухвалою суду від 10.04.2018 закрито підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду по суті на 24.04.2018.
24 квітня 2018 року розгляд справи відкладено до 17.05.2018.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про їх уточнення, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав пояснення, аналогічні викладеному у відзиві на позовну заяву, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Лібкнехта, 117-а, що вбачається з відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщених в безкоштовному доступі на сайті Міністерства юстиції України.
Часовоярське регіональне виробниче управління є відокремленим підрозділом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без права юридичної особи, місцезнаходження: 84553, Донецька область, Бахмутський район, м. Часів Яр, вул. Зої Космодем'янської, буд. 3 та обліковується за кодом ЄДРПОУ 35397900.
06 листопада 2017 року відповідачем прийнято рішення № 0002144210 про застосування до Часовоярського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 4 056 227,07 грн., у тому числі штраф у розмірі 2 982 612,03 грн., та пеня у розмірі 1 073 615,04 грн. за період з 21.05.2015 по 11.10.2017.
Вказане рішення позивачем оскаржене в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби. За результатами оскарження відповідачем прийнято рішення про результати розгляду скарги від 27.12.2017 №31623/6/99-99-11-02-02-25, яким спірне рішення залишено без змін, а скарга позивача без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, КП «Компанія «Вода Донбасу» отримано Сертифікати (висновки) № 1735 за вихідним № 5270/05-4 від 25 листопада 2014 року, №1736 за вихідним № 5268/05-4 від 25 листопада 2014 року, № 1519 за вихідним №4882/05-4 від 17 листопада 2014 року Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили, відповідно до яких Торгово-промислова палата України на підставі п.п. 100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України засвідчила настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів і продовження граничних строків подання податкової декларації. На момент видачі сертифікатів ТПП України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
6 листопада 2014 року Часовоярське регіональне виробниче управління КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до Артемівської (Бахмутської) ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області із заявою № 06/2284 від 05.11.2014 року про звільнення його від виконання обов'язків платника єдиного внеску, а саме від нарахування, утримання , сплати єдиного внеску та подання звітності.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 - VІ (далі - Закон № 2464), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є в тому числі роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VІ, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669-VII), згідно до статті 1 якого період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014р.
На час вирішення даної справи, Президентом України не прийнято Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, тобто, період проведення АТО триває.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669-VII внесено зміни до Закону № 2464-VІ, а саме, підпункт б) розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
«9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Тобто, аналізуючи вищевикладене, сам факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення за порушення Закону.
Судом встановлено, що місцезнаходженням Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» є місто Маріуполь Донецької області, яке згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р «Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» віднесено до населених пунктів на території яких проводиться АТО.
Місто Бахмут Донецької області, на території якого розташована Бахмутська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, в якій на обліку як платник єдиного внеску перебуває відокремлений підрозділ позивача - Часовоярське регіональне виробниче управління КП «Компанія «Вода Донбасу», входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р (втратило чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що у відповідності до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», позивач на період проведення антитерористичної операції звільнений від обов'язків платника єдиного внеску та від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.
Крім того, суд звертає увагу, що позивачем також виконані вимоги п. 9-4 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо подання заяви платника єдиного внеску до органу доходів і зборів, що, у свою чергу, є безумовною підставою для звільнення позивача від відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
На підставі вищевикладеного та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 06.11.2017 № 0002144210 є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач до суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 60 843,40 грн., наведена сума відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-8, 10, 19, 72, 90, 191, 241-246, 255, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177-А; ЄДРПОУ 00191678) в особі Часовоярського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (84553, Донецька область, м. Часів Яр, вул. З. Космодем'янської, буд. 3, ЄДРПОУ 35397900) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114; ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька область, м.Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114; ЄДРПОУ 39406028) про застосування до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177-А; ЄДРПОУ 00191678) штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0002144210 від 6 листопада 2017 року на загальну суму 4056227,07 грн., в тому числі: штрафні санкції на суму 2982612,03 грн., пеня на суму 1073615,04 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька область, м.Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114; ЄДРПОУ 39406028) на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177-А; ЄДРПОУ 00191678) здійснені ним документально підтверджені судові витрати у розмірі 60 843,40 грн. (шістдесят тисяч вісімсот сорок три гривні 40 копійок).
Повний текст рішення складено 25 травня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою ст. 299 КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ушенко С.В.