Постанова № 74281512, 21.05.2018, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
916/3142/17
Номер документу
74281512
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/3142/17Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Богатиря К.В.

Суддів: Таран С.В., Лавриненко Л.В.

Секретар судового засідання: Чеголя Є.О.

За участю представників учасників справи:

від ТОВ «АГРО-РЕНІ» - Пущенська О.А., за довіреністю;

від РВ ФДМ України по Одеській області - Лисюк В.В., за довіреністю;

Інші представники учасників справи в судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія»

на рішення Господарського суду Одеської області від 20 березня 2018 року (суддя суду першої інстанції: Гут С.Ф.; дата складання повного тексту: 29.03.2018 року; час і місце оголошення рішення: 20.03.2018 року о 13:11 год.; 65119, м. Одеса, пр. Шевченка, 29; Господарський суд Одеської області, зала судових засідань № 13)

по справі № 916/3142/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія»

до відповідачів:

1. Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області

2. Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-РЕНІ»

3. Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт»

про визнання незаконними та скасування рішення і наказу, визнання недійсним договору оренди державного нерухомого майна та зобов'язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» (далі - ТОВ «Одеська правова компанія», позивач) звернулося до Господарського суду Херсонської області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (далі - РВ ФДМ України по Одеській області, відповідач-1), Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-РЕНІ» (далі - ТОВ «АГРО-РЕНІ», відповідач-2), Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» (далі - ДП «Ренійський морський торговельний порт», відповідач-3), в якому просило суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення конкурсної комісії РВ ФДМ України по Одеській області, оформлені протоколом № 243 з метою формування списку учасників для участі у конкурсі на право укладення договору оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт» від 25.12.2014 року та наказ начальника вищевказаного відділення «Про затвердження протоколу засідання конкурсної комісії від 25.12.2014 року за № 243 на право укладення договору оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт» за № 1617 від 25.12.2014 року;

- визнати недійсним з моменту укладення Договір оренди нерухомого майна, що належить державної власності б/н від 13.01.2015 року, укладений між РВ ФДМ України по Одеській області та ТОВ «АГРО-РЕНІ»;

- зобов'язати вищевказане відділення Фонду провести незалежну оцінку вартості державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт», а саме нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий № 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8 103,00 кв.м., що розміщені за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188;

- зобов'язати РВ ФДМ України по Одеській області призначити та провести конкурс на право укладення вищевказаного договору оренди, на умовах конкурсу, визначених в опублікованій 25.06.2014 року РВ ФДМ України по Одеській області в газеті «Відомості приватизації» № 25 (822) інформації щодо проведення конкурсу на укладення в договору;

- зобов'язати ДП «Ренійський морський торговельний порт» вжити всіх необхідних заходів щодо підготовки та проведення конкурсу на право укладення договору оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт», а саме: нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий № 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8 103,00 кв.м., що розміщені за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188, на умовах конкурсу, визначених в опублікованій 25.06.2014 року РВ ФДМ України по Одеській області газеті «Відомості приватизації» № 25 (822) інформації про проведення конкурсу на укладення відповідного договору оренди;

- стягнути солідарно з відповідачів витрати по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 8 000 грн.

В обґрунтування позову, позивач зазначає, що 25.06.2014 року у офіційному виданні «Відомості приватизації» № 25 РВ ФДМ України по Одеській області розмістило офіційне оголошення про проведення конкурсу на право оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт», а саме: нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий номер 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8 103,00 кв.м. розташований за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 88. Листом № 11-10-03205 від 04 липня 2014 року РВ ФДМ України по Одеській області повідомило TOB «Одеська правова компанія» про умови участі у вищезазначеному конкурсі та необхідність подання матеріалів та документів, передбачених Порядком проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 906. На виконання умов конкурсу, ТОВ «Одеська правова компанія» було підготовлено та подано низку документів, які є необхідними для допуску учасника до конкурсу на право оренди державного майна. Листом від 16.07.2014 року № 11-10-03494 РВ ФДМ України по Одеській області повідомило позивача про скасування проведення конкурсу на прохання Міністерства інфраструктури України, та з метою підготовки додаткових умов надання в оренду об'єкта державної власності. РВ ФДМ України по Одеській області призначило нову дату його проведення, про що зробило відповідну публікацію в газеті «Відомості приватизації» № 49 від 10.12.2014 року. При цьому, РВ ФДМ України по Одеській області було змінено умови конкурсу, що мав відбутись 16.07.2014 року, оголошення про проведення якого було раніше опубліковано в газеті «Відомості приватизації» № 25 від 25.06.2014 року, а саме: умови конкурсу доповнено новим п. 2, який викладено в іншій редакції. Згідно опублікованої інформації в газеті «Відомості приватизації» № 49 від 10.12.2014 року, конкурс буде проведено о 10.00 через 20 календарних днів з дати публікації інформації в газеті «Відомості приватизації» у РВ ФДМ України по Одеській області. Кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу) - не більше ніж три робочих дні до дати проведення конкурсу до 17.00. Позивач вказує, що, виходячи зі змісту оголошення, конкурс мав відбутися 31.12.2014 року, тому у визначений умовами конкурсу строк, а саме: за три робочі дні до дати проведення конкурсу - 25.12.2014 року, підготовив та подав до РВ ФДМ України по Одеській області низку документів, необхідних для допуску учасника до конкурсу. 31 грудня 2014 року на адресу TOB «Одеська правова компанія» надійшов лист № 11-10-06112 від 17.12.2014 року, згідно якого кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду) - 24.12.2014 року, який був зареєстрований 17.12.2014 року, а відправлений - 24.12.2014 року, що вбачається з відтиску поштового штемпеля на поштовому конверті з листом, тобто зазначений лист фактично було отримано TOB «Одеська правова компанія» вже після проведення конкурсу. Також РВ ФДМ України по Одеській області надіслало TOB «Одеська правова компанія» лист від 30.12.2014 року за № 11-10-06477, в якому повідомило, що кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду) - не більш ніж три робочих дні до дати проведення конкурсу, тобто: 24.12.2014 року; про дату конкурсу та кінцевий термін прийняття пропозицій TOB «Одеська правова компанія» було повідомлено листом від 17.12.2014 року № 11-10-06112; враховуючи викладене, 25.12.2014 року регіональне відділення повертає пакети документів, які були надані TOB «Одеська правова компанія» у зв'язку з тим що останній день подачі пропозицій від претендентів був 24.12.2014 року. Крім зазначеного, цим листом також повідомлено TOB «Одеська правова компанія» про те, що конкурс на право оренди вказаного вище майна не відбувся у зв'язку із ненадходженням необхідної кількості заяв (заяви приймались до 24 грудня 2014 р. включно) про участь у конкурсі, і договір оренди укладається з єдиним наявним заявником. TOB «Одеська правова компанія» вказує, що його неправомірно, з порушенням вимог ст.ст. 251, 253 Цивільного кодексу України було позбавлено можливості прийняти участь у конкурсі на оренду державного нерухомого майна. В порушення вимог абз. 2, абз. 3 п.5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 906, РВ ФДМ України по Одеській області не мало права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування відповідного оголошення про конкурс в газеті «Відомості приватизації» № 25 від 25.06.2014 року. Також, РВ ФДМ України по Одеській області в порушення п. 18 та п. 19 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 906, прийнято наказ та рішення на засіданні конкурсної комісії, оформлене протоколом № 243 від 25.12.2014 року, про те, що конкурс на право оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський порт», не відбувся у зв'язку із ненадходженням необхідної кількості заяв про участь у конкурсі, та укладено на підставі зазначеного рішення та наказу договір оренди державного нерухомого майна з єдиним претендентом - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Рішенням Господарського суду Одеської області від 20 березня 2018 року по справі № 916/3142/17 (суддя суду першої інстанції: Гут С.Ф.) у задоволенні позову відмовлено.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову в частині визнання незаконним та скасування рішення конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, оформленого протоколом № 243 від 25.12.2014 року, місцевий господарський суд дійшов висновку про порушення з боку TOB «Одеська правова компанія» терміну подачі документів, визначений в оголошенні строк, у зв'язку з чим РВ ФДМ України по Одеській області правомірно повернув зазначені документи. Крім того, суд попередньої інстанції, з посилкою на практику Європейського суду з прав людини зазначив, що недоліки, допущені РВ ФДМ України по Одеській області в ході укладення оспорюваного Договору оренди майна, з урахуванням концепцій «правомірних очікувань» не можуть впливати та порушувати права відповідача-2 у справі - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в іншій частині, господарський суд виходив з того, що зазначені вимоги є похідними від вимоги щодо визнання незаконним рішення конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, оформлені протоколом № 243 від 25.12.2014 року, у задоволенні якої судом було відмовлено.

Не погодившись з вищевказаним рішенням суду, TOB «Одеська правова компанія» звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування усіх обставин справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 20 березня 2018 року по справі № 916/3142/17 та постановити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, сторона посилається на те, що РВ ФДМ України по Одеській не мало права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування відповідного оголошення про конкурс в газеті «Відомості приватизації» № 25 (822) від 25 червня 2014 року, у зв'язку з чим його дії стосовно розробки та опублікування в газеті «Відомості приватизації» № 49 (846) від 10 грудня 2014 року, змінених умов конкурсу є незаконними, здійсненими з порушенням вимог п. 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, проте судом не було враховано вказане порушення при винесенні оскаржуваного рішення.

Факт порушення п. 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна РВ ФДМ України в Одеській області при перенесенні проведення конкурсу на право укладення Договору оренди державного майна, який повинен був відбутися 16 липня 2014 року, у зв'язку з підготовкою додаткових умов конкурсу, встановлений постановою Одеського апеляційного адміністративного суду по справі № 815/4303/14 від 03.06.2015 року.

Крім того, скаржник не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обрахування кінцевого строку прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу), оскільки враховуючи приписи ст.ст. 251, 253 ЦК України, початок перебігу двадцяти денного строку, за спливом якого повинен був відбутись конкурс, розпочинається 11 грудня 2014 року, тобто з наступного дня після визначеної в оголошенні події - публікації оголошення в газеті «Відомості приватизації». Тому останнім днем двадцяти денного строку є 30 грудня 2014 року. В такому випадку проведення конкурсу через 20 календарних днів з дати публікації інформації в газеті «Відомості приватизації» означає призначення конкурсу на 31 грудня 2014 року. За таких обставин, кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу) припадає на 25 грудня 2014 року, а не на 24 грудня 2014 року.

Поряд з цим, як зазначає апелянт, суд першої інстанції необґрунтовано погодився з правомірністю та законністю рішення, прийнятого 25 грудня 2014 року конкурсною комісією РВ ФДМ України по Одеській області та оформленого Протоколом № 243, та прийнятого РВ ФДМ України по Одеській наказу № 1617, яким затверджено вищезгаданий протокол № 243 від 25 грудня 2014 року про те, що конкурс на право оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський порт», а саме нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий № 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8 103, 00 м2, що розміщені за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188, не відбувся у зв'язку із ненадходженням необхідної кількості заяв про участь у конкурсі, та укладення на підставі зазначеного рішення та наказу Договору оренди державного нерухомого майна з єдиним претендентом - «АГРО-РЕНІ».

На думку TOB «Одеська правова компанія», вище перелічені незаконні та протиправні дії РВ ФДМ України по Одеській області свідчать про порушення процедури, передбаченої Порядком проведення конкурсу на право оренди державного майна, що мало наслідком прийняття передчасного рішення конкурсної комісії РВ ФДМ України по Одеській області щодо укладання Договору оренди державного нерухомого майна з ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Також, TOB «Одеська правова компанія» посилається на те, що РВ ФДМ України по Одеській області при зміні умов конкурсу та не допуску TOB «Одеська правова компанія» до участі в ньому допустив також порушення вимог п. 19 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 906 від 31 серпня 2011 року, згідно якого у разі надходження двох або більше пропозицій, які відповідають умовам конкурсу, переможець визначається комісією за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший/базовий місяць оренди із застосуванням принципу аукціону.

Враховуючи те, що ТОВ «Одеська правова компанія» неправомірно не була допущена до участі у конкурсі та зважаючи на порушення конкурсною комісією РВ ФДМ України по Одеській області порядку прийняття спірного рішення щодо укладання договору оренди державного нерухомого майна та прийняття РВ ФДМ України по Одеській області наказу, зазначені акти органу державної влади є незаконними та підлягають скасуванню в судовому порядку.

З огляду на вищевикладене, ТОВ «Одеська правова компанія» вважає, що при постановлені оскаржуваного рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, неправильно застосував до спірних правовідносин ст.ст. 251, 253 ЦК України та Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 906 від 31 серпня 2011 року, а також неправильно та неповно встановив обставини, які мають значення для справи.

Більш детальніше доводи викладені у скарзі.

У відзивах на апеляційну скаргу РВ ФДМ України по Одеській області та ТОВ «АГРО-РЕНІ» висловили заперечення щодо викладених доводів апеляційної скарги та вважають рішення Господарського суду Одеської області від 20 березня 2018 року по справі № 916/3142/17 таким, що не підлягає скасуванню.

При цьому, відзив від ДП «Ренійський морський торговельний порт» на апеляційну скаргу до Одеського апеляційного господарського суду не надходив.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 16 квітня 2018 року колегією суддів у складі головуючого судді Богатиря К.В., суддів: Лавриненко Л.В., Таран С.В., відкрито апеляційне провадження по справі № 916/3142/17 за апеляційною скаргою ТОВ «Одеська правова компанія» на рішення Господарського суду Одеської області від 20 березня 2018 року; встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу не пізніше 5-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та роз'яснено учасникам справи про їх право не пізніше 5-ти днів з дня вручення ухвали подати до суду заяви чи клопотання стосовно призначення експертизи, витребування доказів, судових доручень щодо збирання доказів, залучення у справі спеціаліста, перекладача, вжиття заходів забезпечення позову, відводів, затвердження мирових угод тощо, із доказами направлення копій таких заяв іншим учасникам справи.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 23 квітня 2018 року справу № 916/3142/17 призначено до розгляду в судовому засіданні на 21 травня 2018 року о 10:30 год., а також повідомлено учасників справи, що їх неявка, належних чином повідомлених про дату час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

В судове засіданні 21 травня 2018 року представники ТОВ «Одеська правова компанія» (позивача) та ДП «Ренійський морський торговельний порт» (відповідача-3) не з'явились, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які додані до матеріалів справи та в повній мірі свідчать про належне повідомлення зазначених осіб про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги Одеським апеляційним господарським судом.

Проте, від представника ТОВ «Одеська правова компанія» адвоката Гоцуленко С.В. через електронну пошту до Одеського апеляційного господарського суду надійшло клопотання, в якому просив судову колегію відкласти розгляд справи на іншу дату у зв'язку з перебуванням на лікарняному.

Вищевказане клопотання було розглянуто колегією суддів в судовому засіданні 21 травня 2018 року та за результатами його розгляду винесено ухвалу в протокольній формі, що відображено у протоколі судового засідання від 21 травня 2018 року по справі № 916/3142/17.

Положеннями ч. 2 ст. 170 ГПК України передбачено, що письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.

Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду (ч. 4 ст. 170 ГПК України).

Подане клопотання засобами електронного зв'язку не містить ані оригінального підпису, ані цифрового підпису адвоката Гоцуленко С.В., у зв'язку з чим судова колегія залишила заявлене клопотання без розгляду на підставі ч. 4 ст. 170 ГПК України, як таке, що подано без додержання вимог ст. 170 ГПК України, та повертає його заявнику.

Крім того, судова колегія зазначає, що юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника, відповідно до ч. 3 ст. 56 ГПК України. Позивач, як юридична особа, не позбавлений можливості направити до суду іншого представника (адвоката), або забезпечити представництво особи, уповноваженої представляти інтереси ТОВ «Одеська правова компанія» згідно Статуту.

Оскільки вищезазначені учасники справи не скористались своїм правом на участь в судовому засіданні, явка представників учасників справи не визнавалась обов'язковою, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю уповноважених представників ТОВ «Одеська правова компанія» (позивача) та ДП «Ренійський морський торговельний порт» (відповідача-3).

Інші заяви та клопотання учасниками справи до суду не заявлялись.

Вислухавши пояснення представників РВ ФДМ України по Одеській області та ТОВ «АГРО-РЕНІ», дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

Положеннями ч. 1 ст. 269 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4 ст. 269 ГПК України).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судовою колегією, 25 червня 2014 року у офіційному виданні «Відомості приватизації» № 25 Фонд розмістив офіційне оголошення про проведення конкурсу на право оренди спірного майна та інформацію про вартість об'єкта оренди, стартової орендної плати за базовий місяць, основні умови конкурсу, перелік документів та матеріалів, які має подати претендент, та визначив кінцевий строк для подання конкурсних пропозицій.

Листом від 04 липня 2014 року № 11-10-03205 Фонд повідомив TOB «Одеська правова компанія» про умови участі у вищезазначеному конкурсі та необхідність подання матеріалів та документів, передбачених Порядком проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 31 серпня 2011 року № 906 (далі - Порядок).

На виконання умов конкурсу ТОВ «Одеська правова компанія» підготувала та подала документи, які є необхідними для допуску учасника до конкурсу на право оренди державного майна, зокрема: заяву про участь у конкурсі, проект договору оренди, пропозиції щодо виконання умов конкурсу, інформацію про засоби зв'язку з претендентом, відомості про претендента, довідку від претендента про те, що стосовно нього не порушено справу про банкрутство, та комплект документів, який визначений наказом Фондом державного майна України від 15 лютого 2013 року № 201 «Про затвердження переліку документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності».

Листом від 16 липня 2014 року № 11-10-03494 Фонд повідомив ТОВ «Одеська правова компанія» про перенесення конкурсу на пізніший термін з посиланням на лист Міністерства інфраструктури України від 14 липня 2014 року № 4488/16/14-14 з метою підготовки додаткових умов, які будуть спрямовані на більш ефективне управління майном.

В подальшому Фонд оприлюднив інформацію з новою датою проведення конкурсу, про що зробив відповідну публікацію в газеті «Відомості приватизації» № 49 від 10 грудня 2014 року. При цьому Фонд зазначив нові умови конкурсу.

Згідно з опублікованою в газеті «Відомості приватизації» № 49 від 10 грудня 2014 року інформацією конкурс мав бути проведений о 10 год. 00 хв. через 20 календарних днів з дати публікації інформації у вказаній газеті у приміщенні Фонду за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, 5-й поверх, кімн. № 503. Згідно з цим же оголошенням кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу) - не більше ніж три робочих дні до дати проведення конкурсу до 17 год. 00 хв.

31 грудня 2014 року на адресу ТОВ «Одеська правова компанія» надійшов лист Фонду від 17 грудня 2014 року № 11-10-06112, згідно з яким кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду) - 24 грудня 2014 року.

На лист ТОВ «Одеська правова компанія» від 26 грудня 2014 року щодо дати проведення конкурсу Фонд надіслав ТОВ «Одеська правова компанія» лист від 30 грудня 2014 року за № 11-10-06477, в якому зазначив, що кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду) - 24 грудня 2014 року; про дату конкурсу та кінцевий термін прийняття пропозицій позивача було повідомлено листом від 17 грудня 2014 року № 11-10-06112.

Враховуючи викладене, Фонд повернув пакети документів, які були надані ТОВ «Одеська правова компанія» 25 грудня 2014 року, у зв'язку з тим, що останній день подачі пропозицій від претендентів був 24 грудня 2014 року. Також Фонд повідомив цим листом, що конкурс на право оренди вказаного вище майна не відбувся у зв'язку із ненадходженням необхідної кількості заяв про участь у конкурсі (заяви приймались до 24 грудня 2014 року включно) і договір оренди укладається з єдиним наявним заявником.

25 грудня 2014 року на засіданні конкурсної комісії Фонду було прийняте рішення, оформлене протоколом № 243 від 25 грудня 2014 року, вважати конкурс таким, що не відбувся у зв'язку з неподанням необхідної кількості заяв про участь у конкурсі, та яким вирішено укласти договір оренди з єдиним претендентом - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Зазначене рішення конкурсної комісії Фонду було затверджене наказом Фонду від 25 грудня 2014 року № 1617. У наказі також зазначено - вважати конкурс таким, що не відбувся, та укласти договір оренди з єдиним претендентом - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

На переконання ТОВ «Одеська правова компанія», останнього неправомірно позбавили можливості взяти участь у конкурсі на право оренди державного нерухомого майна, зазначене стало підставою для звернення до Господарського суду Одеської області із даним позовом за захистом своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем порушено термін подачі документів, визначений в оголошенні строк, у зв'язку з неправильним обрахуванням дати проведення конкурсу і, відповідно, кінцевого строку прийняття пропозицій від претендентів. А допущені Фондом недоліки, в ході укладення оспорюваного договору оренди майна не можуть впливати та порушувати права відповідача-2 у справі - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Проаналізувавши матеріали справи, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

В даному випадку предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Правовідносини в даній справі врегульовані Законом України «Про управління об'єктами державної комунальної власності», Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Порядком проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 906, який визначає процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 30 частини 1 статті 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» встановлено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань надають орендодавцям об'єктів державної власності згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна та здійснення на орендованих підприємствах технічної політики в контексті завдань галузі.

За приписами ч. 6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що для об'єктів, що перебувають у державній власності, порядок проведення конкурсу визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 року № 906 визначено, що оголошення про конкурс щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів та нерухомого майна площею 100 кв.м. і більше або такого, що перебуває на балансі морського, річкового порту, аеропорту, публікується в газеті «Відомості приватизації» та за рішенням орендодавця в інших виданнях. Оголошення щодо інших об'єктів розміщуються в газеті «Відомості приватизації» та/або в республіканських Автономної Республіки Крим, обласних, міських у мм. Києві і Севастополі виданнях за місцем розташування об'єктів оренди. Оголошення про конкурс також оприлюднюється на веб-сайтах орендодавців.

Оголошення публікується не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу і повинно містити такі відомості: інформація про об'єкт (назва, місцезнаходження, у разі оренди цілісного майнового комплексу - також обсяг і основна номенклатура продукції, у тому числі тієї, що експортується, кількість і склад робочих місць, рівень прибутковості об'єкта за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, наявність майна в заставі, податковій заставі, в оренді); умови конкурсу; дата, час і місце проведення конкурсу; кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу); перелік документів, які подаються претендентами для участі в конкурсі.

В обґрунтування позовних вимог, ТОВ «Одеська правова компанія» посилається на неправомірне позбавлення його можливості прийняти участь у конкурсі на оренду державного нерухомого майна.

Крім того, посилається на протиправне прийняття РВ ФДМ України по Одеській області наказу та рішення на засіданні конкурсної комісії, оформленого протоколом № 243 від 25 грудня 2014 року, про те, що конкурс на право оренди Державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський порт», не відбувся у зв'язку із ненадходженням необхідної кількості заяв про участь у конкурсі, та укладено на підставі зазначеного рішення та наказу договір оренди державного нерухомого майна з єдиним претендентом - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Щодо дотримання або недотримання ТОВ «Одеська правова компанія» строку на подання документів, необхідних для участі в конкурсі, колегія суддів зазначає наступне.

В оскаржуваному рішенні, суд прийшов до висновку, що оскільки орендодавцем не зазначено дати проведення самого аукціону, необхідно застосовувати ст. 253 Цивільного кодексу України, в якій вказується, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної дати або події, з якою пов'язано його початок. Отже, враховуючи законодавчо передбачений термін в 20 календарних днів, проведення конкурсу повинно було відбутися - 30 грудня 2014 року (вівторок). За таких обставин, враховуючи п. 4 Порядку, кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу) припадає на 24 грудня 2014 року (середа).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу) припадає на 24 грудня 2014 року (середа) з огляду на наступне.

За приписами ч.ч. 1, 2 та 3 ст. 251 ЦК України визначено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Положеннями ч. 1 та 2 ст. 252 ЦК України передбачено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (ст. 253 ЦК України).

Абзацом 3 пункту 4 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженим Кабінетом Міністрів України 31.08.2011 року № 906, визначено, що оголошення публікується не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу. Кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів, не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу (абз. 6 п. 4 Порядку).

Як встановлено колегією суддів, конкурс мав бути проведений о 10.00 год. через 20 календарних днів з дати публікації інформації в газеті «Відомості приватизації» у РВ ФДМ України по Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, 5-й поверх, кімн. 503, що вбачається з опублікованої інформації в газеті «Відомості приватизації» від 10.12.2014 року № 49.

Згідно цього ж оголошення, кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу) - не більше ніж три робочих дні до дати проведення конкурсу до 17.00 год.

Строком у даному випадку є 20 днів, які повинні пройти для настання відповідної події, а саме: конкурсу.

При цьому, судова колегія зазначає, що у даній ситуації, орендодавець здійснив односторонній правочин, тобто, здійснив публічну оферту щодо подання пропозиції про оренду майна, яка є проміжною стадією при виникненні договірних правовідносин, оскільки наслідком проведення конкурсу є укладення Договору з його переможцем.

До того ж, посилання скаржника на те, що початок перебігу двадцяти денного строку, за спливом якого повинен був відбутись конкурс, починає перебіг з наступного дня від дня оголошення, тобто з 11 грудня 2014 року, є неправомірними, оскільки, в силу ст. 251 ЦК України, строки та терміни можуть визначитись не лише законодавчими актами, а й у правочині, що в даному випадку і мало місце.

У зв'язку з цим, застосуванню підлягає строк, вказаний у правочині, а саме: через 20 календарних днів з дати опублікування оголошення.

Враховуючи зазначене, початок перебігу двадцяти денного строку, зі спливом якого повинен був відбутися конкурс, починається з 10 грудня 2014 року, тобто з дати публікації оголошення в газеті «Відомості приватизації», у зв'язку з чим останнім днем двадцяти денного строку є 29 грудня 2014 року.

За таких обставин, проведення конкурсу «через 20 календарних днів з дати публікації інформації в газеті «Відомості приватизації» означає призначення конкурсу на 30 грудня 2014 року (вівторок).

Таким чином, трьома робочими днями до дати проведення конкурсу були:

- 29 грудня 2014 року (понеділок);

- 26 грудня 2014 року (п'ятниця);

- 25 грудня 2014 року (четвер).

Поряд з цим, 28 грудня 2014 року (неділя) та 27 грудня 2014 року (субота) випадають на вихідні дні, тому не враховуються.

З огляду на зазначене, судова колегія дійшла висновку, що останній день для прийняття пропозицій від претендентів (заяв про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу) припадає на 24 грудня 2014 року (середа) до 17:00 год.

Проте, ТОВ «Одеська правова компанія» підготувало та подало документи, які є необхідними для допуску учасника до конкурсу на право оренди державного майна лише 25 грудня 2014 року о 16:45 год.

Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників (ч. 1 ст. 75 ГПК України).

При цьому, факт надання 24 грудня 2014 року ТОВ «АГРО-РЕНІ» та 25 грудня 2014 року ТОВ «Одеська правова компанія» документів, необхідних для допуску учасника до конкурсу на право оренди державного майна, не підлягає доказуванню в силу ч. 1 ст. 75 ГПК України, оскільки зазначені обставини визнані учасниками справи, що вбачається із відповідних заяв по суті справи, а також з їх пояснень. Відсутність спору між учасниками справи з цього приводу, дає підстави зробити висновок судовій колегії про їх достовірність.

За таких обставин, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком господарського суду попередньої інстанції про те, що Фондом правомірно не допущено ТОВ «Одеська правова компанія» до участі у конкурсі у зв'язку з порушенням останнім встановленого строку подачі документів.

Щодо перенесення конкурсу на іншу дату та зміни умов конкурсу, судова колегія зазначає наступне.

В своїх доводах ТОВ «Одеська правова компанія» посилається, зокрема, на те, що РВ ФДМ України по Одеській області не мало права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування відповідного оголошення про конкурс в газеті «Відомості приватизації» № 25 від 25 червня 2014 року.

Крім того, ТОВ «Одеська правова компанія» зазначає, що факт порушення п. 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна РВ ФДМ України в Одеській області при перенесенні проведення конкурсу на право укладення Договору оренди державного майна, який повинен був відбутися 16 липня 2014 року, у зв'язку з підготовкою додаткових умов конкурсу, встановлений постановою Одеського апеляційного адміністративного суду по справі № 815/4303/14 від 03.06.2015 року.

В оскаржуваному рішенні, суд прийшов до висновку, що Фондом в порушення вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 906 було змінено умови конкурсу після опублікування 25 червня 2014 року у офіційному виданні «Відомості приватизації» № 25 РВ ФДМ України по Одеській області офіційного оголошення про проведення конкурсу на право оренди державного нерухомого майна. Проте, врахувавши концепції «правомірних очікувань», відображених у вищевказаних рішеннях Європейського суду з прав людини, дійшов до висновку про те, що допущені Фондом недоліки не можуть впливати та порушувати права - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Поряд з цим, розглянувши справу по суті, суд першої інстанції виходив з того, що конкурс, який призначено на 16 липня 2014 року, було перенесено на 30 грудня 2014 року, проте судова колегія не може погодитись з такими висновками місцевого господарського суду з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 25 червня 2014 року у офіційному виданні «Відомості приватизації» № 25 (822) РВ ФДМ України по Одеській області розмістило офіційне оголошення про проведення конкурсу на право оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт», а саме: нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий номер 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8 103 кв.м. розташований за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 88, та інформацію про вартість об'єкту оренди, стартової орендної плати за базовий місяць, основні умови конкурсу, перелік документів та матеріалів, які має подати претендент, та визначив кінцевий строк для подання конкурсних пропозицій.

Листом від 04 липня 2014 року № 11-10-03205 Фонд повідомив TOB «Одеська правова компанія» про умови участі у вищезазначеному конкурсі та необхідність подання матеріалів та документів, передбачених Порядком № 906.

На виконання умов конкурсу, ТОВ «Одеська правова компанія» було підготовлено та подано документи, які є необхідними для допуску учасника до конкурсу на право оренди державного майна.

Листом (прохання) від 14 липня 2014 року № 4488/16/14-14 Міністерство інфраструктури України, як орган уповноважений управляти державним майном, просило Фонд перенести конкурс на пізніший термін, з метою підготовки додаткових умов, які будуть спрямовані на більш ефективне управління Майном.

Листом від 16 липня 2014 року № 11-10-03494 Фонд повідомив ТОВ «Одеська правова компанія» про вищевказаний лист Міністерства інфраструктури України та про те, що дата проведення конкурсу буде повідомлена додатково.

Однак, судова колегія звертає увагу на те, що Порядком проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 906 від 31 серпня 2011 року, не передбачено право Фонду щодо перенесення конкурсу, опублікованого у офіційному виданні.

У зв'язку з чим, лист Фонду від 16 липня 2014 року № 11-10-03494 щодо повідомлення про перенесення конкурсу на пізніший термін, не приймається судовою колегією до уваги, оскільки він не відповідає встановленому Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 906 від 31 серпня 2011 року.

Абзацом 3 пункту 18 Порядку визначено, що конкурс вважається таким, що не відбувся, про що орендодавцем видається відповідний наказ, у разі:

- неподання заяв про участь у конкурсі;

- відсутності пропозицій, які відповідають умовам конкурсу;

- знищення об'єкта оренди або істотної зміни його фізичного стану.

У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, орендодавцем може бути повторно оголошено конкурс щодо передачі в оренду того самого майна, якщо після вивчення попиту виявлено потенційних орендарів (абз. 4 п. 18 Порядку).

В даному конкретному випадку призначений конкурс на 16 липня 2014 року, про що було оголошено Фондом 25 червня 2014 року у офіційному виданні «Відомості приватизації» № 25 (822), фактично не відбувся з інших підстав, ніж передбачених Порядком, а саме у зв'язку із зверненням органу, уповноваженого управляти державним майном, про включення додаткових умов до конкурсу, які будуть спрямовані на більш ефективне управління Майном.

Беручи до уваги повноваження уповноваженого органу управління, які регулюються Законом України «Про управління об'єктами державної власності», Фонд не міг не врахувати вищезазначений лист Міністерства інфраструктури України.

Органом управління майном є Міністерство інфраструктури України. Тобто, орган управління майном, а саме Міністерство інфраструктури України, скористалося своїми правами, які визначені у ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», згідно якої уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань, зокрема, надають орендодавцям об'єктів державної власності згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна та здійснення на орендованих підприємствах технічної політики в контексті завдань галузі, а також ведуть облік об'єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів, а Фонд державного майна України та його регіональні відділення, в свою чергу, забезпечують захист майнових прав держави на території України відповідно до законодавства.

Листом від 29 вересня 2014 року № 5963/16/14-14 Міністерство інфраструктури України повідомило РВ ФДМ України по Одеській області про додаткові умови, які необхідно включити до умов конкурсу, та просило: «у разі проведення конкурсу на право оренди внесення орендної плати орендарем за користування об'єктом оренди відразу після укладення договору оренди в повному обсязі за 12 місяців».

В подальшому 10 грудня 2014 року у офіційному виданні «Відомості приватизації» № 49 (846) РВ ФДМ України по Одеській області розмістило нове оголошення про проведення конкурсу на право оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт», а саме: нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий номер 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8 103,00 кв.м. розташований за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 88.

Поряд з цим, як слідує з матеріалів справи, умови конкурсу, що мав відбутись 16 липня 2014 року, оголошення про проведення якого було раніше опубліковано в газеті «Відомості приватизації» від 25 червня 2014 року № 25, відрізняються від умов конкурсу, призначеного на 30 грудня 2014 року та оголошеного в газеті «Відомості приватизації» від 10 грудня 2014 року № 49, а саме:

- вартість об'єкта оренди вказано 2 871 000 грн, замість - 2 662 000 грн.

- стартова орендна плата 34 762 грн, замість 33 275 грн.

- умови конкурсу доповнено новим пунктом 2, який викладено в наступній редакції « 2. Внесення орендної плати орендарем за користування об'єктом оренди протягом трьох днів після укладення договору оренди в повному обсязі за 12 (дванадцять) місяців.»;

- пункт 13 умов конкурсу - виключено;

- умови конкурсу доповнено новим пунктом 15 - «заборона суборенди, приватизації та переходу права власності на орендоване майно до третіх осіб.».

З огляду на зазначене, можливо дійти висновку, що конкурс, який призначено на 16 липня 2014 року, та конкурс, призначення якого відбулося на 30 грудня 2014 року, не пов'язані між собою, оскільки умови зазначених конкурсів істотно відрізняються один від одного, зокрема, стартовий розмір орендної плати, вартість об'єкта оренди, умови конкурсу, а також строк проведення конкурсу.

Окрім того з оголошення Фонду у офіційному виданні «Відомості приватизації» № 49 (846) від 10 грудня 2014 року не вбачається, що призначений на 30 грудня 2014 року конкурс є повторним або перенесеним від того, який мав бути проведений 16 липня 2014 року.

За таких обставин судова колегія вважає, що конкурс, який призначено на 30 грудня 2014 року, є іншим конкурсом по суті ніж конкурс, призначений на 16 липня 2014 року, який не відбувся.

В свою чергу, згідно абзацу 4 пункту 5 вищевказаного Порядку № 906, орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс.

Крім того, факт порушення п. 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна РВ ФДМ України в Одеській області при перенесенні проведення конкурсу на право укладення Договору оренди державного майна, який повинен був відбутися 16 липня 2014 року, у зв'язку з підготовкою додаткових умов конкурсу, встановлений постановою Одеського апеляційного адміністративного суду по справі № 815/4303/14 від 03.06.2015 року.

Положеннями ч. 4 ст. 75 ГПК України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Але правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для господарського суду (ч. 7 ст. 75 ГПК України).

На підставі вищевикладеного судова колегія зазначає, що вказане порушення з боку Фонду, яке мало місце у липні 2014 року, ніяким чином не може бути підставою для визнання незаконним та скасування рішення конкурсної комісії РВ ФДМ України по Одеській області, оформлені протоколом № 243 від 25.12.2014 з метою формування списку учасників для участі у конкурсі на право укладення договору оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт» року та наказу начальника вищевказаного відділення «Про затвердження протоколу засідання конкурсної комісії від 25.12.2014 року за № 243 на право укладення договору оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт» за № 1617 від 25.12.2014 року, оскільки правовідносини, що склалися між сторонами по даній справі, виникли в рамках конкурсу, призначеного на 30 грудня 2014 року та оголошеного Фондом в газеті «Відомості приватизації» від 10 грудня 2014 року № 49.

До того ж, судова колегія наголошує, що ТОВ «Одеська правова компанія» було відмовлено у прийнятті пакету документів виключно з підстав пропуску строку, встановленого для їх подання.

Пунктом 18 Порядку визначено, що подані претендентами матеріали розглядаються на засіданнях комісії до проведення конкурсу з метою формування списків його учасників та осіб, не допущених до конкурсу. Зазначені списки затверджуються наказом орендодавця. Орендодавець протягом одного робочого дня після затвердження списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів зв'язку, які вони обрали, про їх допущення або недопущення (із зазначенням підстав) до подання конкурсних пропозицій щодо орендної плати. У разі коли пропозиція тільки одного претендента відповідає умовам конкурсу, аукціон з визначення розміру орендної плати не проводиться і з таким претендентом укладається договір оренди. Конкурс вважається таким, що не відбувся, про що орендодавцем видається відповідний наказ, у разі: неподання заяв про участь у конкурсі; відсутності пропозицій, які відповідають умовам конкурсу.

Так, останній день подачі пропозицій від претендентів був 24 грудня 2014 року. Станом на 24 грудня 2014 року та на момент проведення засідання конкурсної комісії, заяви на участь у конкурсі та оновленої довідки, про те, що стосовно претендента ТОВ «Одеська правова компанія» не порушено справу про банкрутство, у Фонду були відсутні.

Більш того, оновлена довідка, про те, що стосовно претендента ТОВ «Одеська правова компанія» не порушено справу про банкрутство, датована 25 грудня 2014 року, тобто станом на 24 грудня 2014 року - кінцевого строку прийняття пропозиції від претендентів з урахуванням обов'язкового надання двох вищевказаних документів, заяви та довідки щодо банкрутства у Фонду не було.

Поряд з цим судова колегія наголошує, що ТОВ «Одеська правова компанія» мало змогу подати документи з дати публікації оголошення про конкурс, оскільки мало достатнього часу, а саме з 10.12.2014 по 24.12.2014 року (включно), однак зробило це тільки 25.12.2014 року о 16:45 год., що в свою чергу ставить під сумнів реальну заінтересованість останнього в об'єкті оренди або вказує на неналежне виконання представниками позивача своїх повноважень.

До того ж, станом на 24 грудня 2014 року повний пакет документів було подано лише претендентом - ТОВ «АГРО-РЕНІ», як вже було встановлено вище та не оспорюється сторонами.

Таким чином, 25 грудня 2014 року на засіданні конкурсної комісії РВ ФДМ України по Одеській області було прийняте рішення, оформлене протоколом від 25.12.2014 року № 243, вважати конкурс таким, що не відбувся у зв'язку з неподанням необхідної кількості заяв про участь у конкурсі, та вирішено укласти договір оренди з єдиним претендентом - ТОВ «АГРО-РЕНІ», що відповідає положенням Порядку.

Поряд з цим, вказане рішення конкурсної комісії РВ ФДМ України по Одеській області було затверджене наказом РВ ФДМ України по Одеській області від 25.12.2014 року за № 1617, в якому також зазначено - вважати конкурс таким, що не відбувся та укласти договір оренди з єдиним претендентом - ТОВ «АГРО-РЕНІ».

Враховуючи вищевказане, судова колегія дійшла висновку про відсутність правових підстав для визнання незаконним та скасування рішення конкурсної комісії РВ ФДМ України по Одеській області, оформлені протоколом № 243 від 25.12.2014 року з метою формування списку учасників для участі у конкурсі на право укладення договору оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт» та наказу начальника вищевказаного відділення «Про затвердження протоколу засідання конкурсної комісії від 25.12.2014 року за № 243 на право укладення договору оренди державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торговельний порт» за № 1617 від 25.12.2014 року.

У зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині, проте з інших підстав та мотивів, зазначених у даній постанові Одеського апеляційного господарського суду.

Доводи скаржника щодо порушення Фондом процедури, передбаченої Порядком проведення конкурсу на право оренди державного майна, що мало наслідком прийняття передчасного рішення конкурсної комісії РВ ФДМ України по Одеській області щодо укладання Договору оренди державного нерухомого майна з ТОВ «АГРО-РЕНІ», не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи в апеляційному суді та спростовуються вище встановленими обставинами.

Щодо інших позовних вимог, судова колегія зазначає.

Вимоги позивача стосовно визнання неправомірним наказу № 1617 від 25.12.2014р.; визнання недійсним з моменту укладення Договору оренди нерухомого майна, що належить державної власності б/н від 13 січня 2015 року, укладений між РВ ФДМ України по Одеській області та ТОВ «АГРО-РЕНІ», а також про зобов'язання РВ ФДМ України по Одеській області призначити та провести конкурс на право укладення вищевказаного Договору оренди, на умовах конкурсу, визначених в опублікованій 25 червня 2014 року РВ ФДМ України по Одеській області в газеті «Відомості приватизації» № 25 (822) інформації щодо проведення конкурсу на укладення в договору та зобов'язання ДП «Ренійський морський торговельний порт» вжити всіх необхідних заходів щодо підготовки та проведення конкурсу на право укладення договору оренди вищевказаного державного нерухомого майна, на умовах конкурсу, визначених в опублікованій 25 червня 2014 року РВ ФДМ України по Одеській області в газеті «Відомості приватизації» № 25 (822) інформації про проведення конкурсу на укладення відповідного договору оренди, задоволенню не підлягають, оскільки є похідними від вимоги про визнання незаконним рішення конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, оформленого протоколом № 243 від 25.12.2014р., у задоволенні якої було відмовлено.

За таких обставин, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про відмову в задоволенні позову в іншій частині.

Доводи, наведені скаржником в апеляційній скарзі, на переконання колегії суддів не доводять помилковість прийнятого місцевим господарським судом рішення, а тому не можуть прийматись до уваги та бути підставою для скасування рішення місцевого суду.

Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження та суперечать матеріалам справи.

У зв'язку з таким апеляційна скарга залишається без задоволення, а рішення суду Господарського суду Одеської області від 20 березня 2018 року по справі № 916/3142/17 підлягає залишенню без змін за мотивами, викладеними в даній постанові апеляційної інстанції.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта в порядку ст. 129 ГПК України.

Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що під час перегляду даної справи було встановлено наявність розбіжностей в даті ухвалення оскарженого рішення, оскільки зі вступної та резолютивної частини оскарженого рішення вбачається дата « 20 березня 2018 року», проте з повного тексту вказаного рішення вбачається інша дата, а саме « 23 березня 2018 року».

Як з'ясовано судовою колегією в судовому засіданні від 21 травня 2018 року, вступну та резолютивну частину оскаржуваного рішення було проголошено 20 березня 2018 року, що було підтверджено представниками ТОВ «АГРО-РЕНІ» та РВ ФДМ України по Одеській області.

Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників (ч. 1 ст. 75 ГПК України).

Крім того, проголошення місцевим господарським судом вступної та резолютивної частин оскаржуваного рішення саме « 20 березня 2018 року» підтверджується протоколом судового засідання від 20 березня 2018 року по справі № 916/3142/17, відповідно до якого вступна та резолютивна частини оскаржуваного рішення було проголошено Господарським судом Одеської області 20.03.2018 року в залі судових засідань № 13 о 13:11 год.

Положеннями ч. 1 ст. 240 ГПК України визначено, що рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.

За змістом ч. 5 ст. 240 ГПК України передбачено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).

Отже, за таких обставин, судова колегія дійшла висновку, що в даному випадку судом першої інстанції при складанні повного тексту оскаржуваного рішення була допущена описка, яка не стосується суті спору, у зв'язку з чим вказана описка може бути виправлена місцевим судом в порядку, визначеному ст. 243 ГПК України, шляхом постановлення відповідної ухвали.

Керуючись ст.ст. 129, 232-233, 236, 240, 269, 275-276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Одеської області від 20 березня 2018 року по справі № 916/3142/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Касаційна скарга на судове рішення подається до Верховного суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено та підписано судом 25.05.2018р.

Головуючий суддя К.В. Богатир

Суддя С.В. Таран

Суддя Л.В. Лавриненко