
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72
е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.05.2018 справа № 908/2338/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя судді Дучал Н.М. Геза Т.Д., Склярук О.І.секретар судового засіданняРудик Т.С. за участю представників сторін: від позивача від відповідача Базік О.Д., за довіреністю не з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріально-промисловий Альянс", м. Запоріжжяна рішення господарського суду Запорізької області від06.02.2018 (повний текст складено 12.02.2018)у справі№ 908/2338/17 (суддя Корсун В.Л.) за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю "Індустріально-Промисловий Альянс", м. Запоріжжяпровнесення змін до пунктів 5, 11 договору оренди землі
В С Т А Н О В И В:
Запорізька міська рада звернулася до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Індустріально-Промисловий Альянс», якою просила:
змінити п.5 Договору оренди землі, зареєстрованого 29 жовтня 2012 року за №231010004000758, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Індустріально-Промисловий Альянс», виклавши його в наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 26 555 542 грн. 26 коп. (двадцять шість мільйонів п'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч п'ятсот сорок дві грн. 26 коп.) в цінах 2017 року";
змінити п.11 Договору оренди землі, зареєстрованого 29 жовтня 2012 року за №231010004000758, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Індустріально-Промисловий Альянс», виклавши його в наступній редакції: "11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 796 666 грн. 27 коп. (сімсот дев'яносто шість тисяч шістсот шість грн. 27 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на ухилення відповідача від розгляду пропозиції позивача про внесення змін до пунктів 5, 11 договору оренди землі від 29.05.12 за № 231010004000758, укладеного між сторонами, в частині зміни розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки; на ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, ст.ст. 14, 271, 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 10, 26, 59, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Рішенням господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 позов задоволено.
Внесено зміни до договору оренди землі, який зареєстровано 29.10.12 в Управлінні Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області за № 231010004000758, укладеного між Запорізькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Індустріально-Промисловий Альянс", виклавши:
- пункт 5 договору в наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 26 555 542 грн. 26 коп. (двадцять шість мільйонів п'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч п'ятсот сорок дві грн. 26 коп.) в цінах 2017 року";
- пункт 11 договору в наступній редакції: "11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 796 666 грн. 27 коп. (сімсот дев'яносто шість тисяч шістсот шістдесят шість грн. 27 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".
Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріально-Промисловий Альянс" на користь Запорізької міської ради - 1600,00 грн. судового збору.
Рішення мотивовано правомірністю заявлених позивачем вимог.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Індустріально-Промисловий Альянс" звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 у справі №908/2338/17 із закриттям провадження у справі, у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Апелянт вважає рішення таким, що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на ст. 188 Господарського кодексу України та зазначає, що підставою для звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів, у спорах щодо зміни та розірвання договорів, є факт недосягнення згоди щодо такої зміни (розірвання) або неодержання відповіді. Важливим при цьому є доведення самого факту направлення пропозиції щодо зміни умов договору другій стороні. Натомість, позивачем не доведений факт направлення на адресу відповідача листа-пропозиції від 13.12.2016 вих. №01/02-32/05539 про зміну Договору оренди землі та підписання додаткової угоди. Отже, на думку апелянта, відсутній предмет спору.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.03.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріально-Промисловий Альянс" на рішення Господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 року у справі №908/2338/17 та встановлено строк для подання іншими учасниками судового процесу відзиву на апеляційну скаргу.
До Донецького апеляційного господарського суду від Запорізької міської ради надійшов відзив, в якому позивач вважає рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 законним і обґрунтованим, таким що винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а апеляційну скаргу необґрунтованою, такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України та суперечить фактичному стану справи. Просить залишити апеляційну скаргу ТОВ "Індустріально-Промисловий Альянс" від 03.03.2018 у справі №908/2338/17 без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 23.04.2018 призначено до розгляду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріально-Промисловий Альянс" на рішення Господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 у справі №908/2338/17 на 22.05.2018.
Представник Запорізької міської ради в судовому засіданні проти вимог та доводів апеляційної скарги заперечив з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу. Просив рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2018р. залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідач, ТОВ "Індустріально-Промисловий Альянс", не скористався правом участі представника в судовому засіданні апеляційної інстанції, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Явку сторін не було визнано судом обов'язковою.
Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017р. №2147-VIII викладено Господарський процесуальний кодекс України у новій редакції, яка набрала чинності 15.12.2017р.
Відповідно до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до п.п. 1, 3 частини 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 23 сесії шостого скликання Запорізької міської ради №53/126 від 26.06.2012 "Про передачу в оренду ТОВ «Індустріально-промисловий альянс» земельної ділянки по Північному шосе, 69б для розташування виробничих цехів залізобетонних виробів" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди землі по Північному шосе, 69б Товариству з обмеженою відповідальністю «Індустріально-промисловий альянс» (і.п.н. 37020640). Передано в оренду строком до 10.09.2027 Товариству з обмеженою відповідальністю «Індустріально-промисловий альянс» земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:013:0161) площею 2,6587 га (землі промисловості) по Північному шосе, 69б для розташування виробничих цехів залізобетонних виробів в межах згідно з планом, що додається, за рахунок земель, право оренди якої припиняється п.2 даного рішення. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Індустріально-промисловий альянс», зокрема, після прийняття даного рішення у двомісячний термін укласти з Запорізькою міською радою договір оренди землі, подати його на державну реєстрацію та одержати в установленому порядку.
На виконання даного рішення, між Запорізькою міською радою, як орендодавцем, та ТОВ «Індустріально-промисловий альянс», як орендарем, укладено договір оренди землі, за умовами п.1. якого орендодавець, відповідно до рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 26.06.2012 №53/126, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничих цехів залізобетонних виробів, яка знаходиться: м. Запоріжжя, Північне шосе, 69б.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,6587 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:05:013:0161 (п. 2 Договору).
На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: будівлі та споруди орендаря, та (або) інші об'єкти, що не відносяться до нерухомого майна: відсутні (п.3 договору).
Земельна ділянка передається в оренду разом з: будівлями та спорудами орендаря (п.4 Договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9 401 163 грн. 20 коп., в цінах 2012 року (п.5 Договору).
Відповідно до п. 10 договору, договір укладено до 10.09.2027 року.
Пунктом 11 договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 282 034 грн. 90 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 12 Договору).
Розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, тощо (п. 14 Договору).
У відповідності до п. 21 Договору, передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору.
Договір підписаний та скріплений печатками сторін; зареєстрований в Управлінні Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 29.10.12 за № 231010004000758.
Згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі, орендодавець передав орендарю земельну ділянку, кадастровий №2310100000:05:013:0161, загальною площею 2,6587 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, Північне шосе, 69б, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду.
Рішенням п'ятдесят дев'ятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №6 від 30.06.2015 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», зокрема, встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (додаток 3).
Пунктом 9 Додатку №3 до рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 №6 "Розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки)" передбачено, що розмір орендної плати у відсотках від їх нормативної грошової оцінки за інші земельні ділянки (тобто ті земельні ділянки, які не належать до перелічених у пунктах 1-8 Додатку № 3 та до яких належить земельна ділянка, яка знаходиться в тимчасовому користуванні у відповідача у цій справі) складає "3" ( розмір орендної плати у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Рішенням п'ятдесят дев'ятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М.Білоконя; затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року в розмірі 239,50 гривень, та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 гривень; введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 року; вирішено, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства; визнано рішення Запорізької міської ради від 03.03.08 № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки.
Як свідчать матеріали справи, рішення Запорізької міської ради №6 від 30.06.2015 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» та №7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» оприлюднено 14.07.2015р. у газеті "Запорізька Січ" №121 (5847) .
Згідно з Витягом №4907/86-16 від 01.08.2016 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26587,00 кв.м за адресою: м. Запоріжжя, Північне шосе, 69-б, нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 25 052 398,36 грн.
Зі змісту листа №01/02-32/05539 від 13.12.2016, за підписом Запорізького міського голови, вбачається, що Запорізька міська рада, посилаючись на положення п. 12 договору оренди землі (від 29.10.12 за № 231010004000758), ст. 288. 5, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", ст. 638 Цивільного кодексу України, п. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 "Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)", а також на витяг № 4907/86-16 від 01.08.16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2016 року, звернулась до ТОВ "Індустріально-Промисловий Альянс" з пропозицією «Про внесення змін до договору оренди землі». Додатком до листа зазначено проект додаткової угоди до договору оренди в 3 примірниках.
Як свідчить зміст вказаної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 29.10.2012 №231010004000758, позивачем запропоновано відповідачу, зокрема: викласти пункти 5 та 11 договору оренди землі від 29.10.12 № 231010004000758 в наступній редакції: " 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 25 052 398 грн. 36 коп. (двадцять п'ять мільйонів п'ятдесят дві тисячі триста дев'яносто вісім грн. 36 коп.), в цінах 2016 року"; " 11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій форм та в розмірі: 751 571 грн. 95 коп. (сімсот п'ятдесят одна тисяча п'ятсот сімдесят одна грн. 95 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року".
Додаткова угода підписана Орендодавцем та скріплена печаткою Запорізької міської ради.
На підтвердження направлення позивачем на адресу відповідача листа пропозиції від 13.12.16 № 01/02-32/05539 із додатками та його отримання ТОВ "Індустріально-промисловий альянс", Запорізькою міською радою надано до матеріалів позовної заяви належним чином засвідчену копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, із змісту якого вбачається, що лист поданий Запорізькою міською радою 14.12.16 для направлення за місцезнаходженням (юридичною адресою відповідача) ТОВ "Індустріально-промисловий Альянс" (69063, м. Запоріжжя вул. Поштова, 27/29. офіс 14), отриманий 28.12.16 уповноваженим представником із зазначенням прізвища.
Ухилення відповідача від розгляду пропозиції позивача про внесення змін до договору оренди землі порушує, на думку позивача, права та інтереси Запорізької міської ради, що і стало причиною для звернення Запорізької міської ради до господарського суду з позовною заявою. За наслідками розгляду позовної заяви винесено рішення, що оскаржується.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України "Про оренду землі") .
Згідно із ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За приписами статті 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За положеннями статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За підпунктом 9.1.10 статті 9, підпункту 14.1.147 статті 14 Податкового Кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відповідно земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі податок для цілей розділу ХІІІ цього Кодексу); орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктами 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Згідно з пунктом 288.5., підпунктами 288.5.1., 288.5.2. статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
У абз. 1 п. 289.1 ст. 289 ПК України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За змістом статті 1 та абзацу п'ятого статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок являє собою капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та, зокрема, орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір, визначений відповідно до наведених вище приписів законодавства, встановлюється в договорі.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Як визначено умовами п.14 договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі, орендна плата переглядається, зокрема, у разі: зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Крім того, умовами договору, а саме п. 33.17, сторони передбачили, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру (ставок) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативного-правового акту, зобов'язаний звернутись до Орендодавця із заявою про внесення змін до п. 11 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання Орендарем вищевказаного обов'язку та/або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі Орендодавцем, та/або стягнення з Орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.
Відповідно до п. 35 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
За статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту; умови та порядок внесення змін до договору оренди землі врегульовано статтею 30 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до частини 2 статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення частини 2 статті 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог частини 2 статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Відповідно до положень ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" закріплено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").
З огляду на викладене вище вбачається, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями ст. 288 ПК України (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.03.16 по справі № 922/538/14).
Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно із ч. 5 наведеної вище статті Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Як встановлено судом першої інстанції, рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6, яким встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від нормативної грошової оцінки) та рішення від 30.06.15 № 7, яким введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.16, є чинними й у встановленому законом порядку незаконними не визнані.
Доказів зворотнього матеріали справи не містять.
Отже, вказані вище рішення Запорізької міської ради №№ 6, 7 в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Судом першої інстанції враховано, що підпунктом 33.6. п. 33 договору передбачено обов'язок Орендаря самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
При цьому, за умовами п. 12 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Індексація нормативної грошової оцінки землі передбачена приписами ст. 289 ПК України.
Згідно з п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Пунктом 289.3 ст. 289 ПК України закріплено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Вбачається, що листом від 12.01.17 № 22-28-0.22-443/2-17 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель", який адресовано головним управлінням Держгеокадастру в областях та м. Києві, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання п. 289.3 ст. 289 ПК України, повідомила, зокрема, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (до якої належить земельна ділянка надана відповідачу в оренду за договором від 29.05.12 № 231010004000758) за 2016 рік становить 1,06.
Враховуючи, що позивач звернувся з цим позовом до суду у 2017 році, а також приймаючи до уваги лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у листі від 12.01.17 № 22-28-0.22-443/2-17 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель", - судом першої інстанції вірно встановлено, що розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017 року становить 26 555 542,26 грн. (26555542,26 грн. = 25052398,36 грн. х 1,06 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 р. помножена на коефіцієнт індексації за 2016 рік), а розмір орендної плати 796666,27 грн. (796 666,27 грн. = 26555542,26 грн. х 3% (нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки в цінах 2017 р. помножена на розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначеної рішенням Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 (3%)).
Здійснивши аналіз зазначених вище чинних норм Конституції України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського Кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду земель", «Про оцінку земель» суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що прийняття Запорізькою міською радою рішень від 30.06.15 №№ 6, 7 про введення в дію нормативної грошової оцінки земель з 01.01.16, встановлення розміру орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від нормативної грошової оцінки), встановлення, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства, - є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 29.05.12 № 231010004000758 в частині розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що також відповідає п. 14 підписаного між сторонами договору оренди землі.
Враховуючи наведене, правомірним є висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог Запорізької міської ради.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 (повний текст складено 12.02.2018) у справі №908/2338/17.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 у даній справі покладаються на заявника.
Керуючись статтями 129, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріально-Промисловий Альянс" на рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 (повний текст складено 12.02.2018) у справі №908/2338/17 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 (повний текст складено 12.02.2018) у справі №908/2338/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
У судовому засіданні 22.05.2018р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 29.05.2018р.
Головуючий суддя Н.М. Дучал
Судді: Т.Д. Геза
О.І. Склярук
Надруковано 4 екз.:
1 - позивачу; 1 - відповідачу;
1 - ГСЗО; 1 - у справу.