Рішення № 74281163, 11.04.2018, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
925/1472/17
Номер документу
74281163
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2018 року м. Черкаси справа № 925/1472/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Потапенко В.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників учасників справи:

від позивача - Пономаренко Ю.С. - за довіреністю,

від відповідача - Темний О.Б. - керівник,

від третьої особи 1 - Сороколіт Є.М. - за довіреністю,

від третьої особи 2 - Пахомова О.А. - за довіреністю,

розглянувши у судовому засіданні в місті Черкаси справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Черкасигаз"

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз»

до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж

про стягнення 808 731 грн. 78 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов, у якому позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 808 731 грн. 78 коп. компенсації за несанкціонований відбір природного газу за березень 2017 року у зв"язку з відсутністю у відповідача номінацій (лімітів) на березень 2017 року за повідомленням НАК "Нафтогаз України" №26-3583/1.2-17 від 19.04.2017 року. направленого позивачу.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на наступні обставини:

-03.03.2016 року між позивачем та відповідачем укладено Типовий договір розподілу природного газу №08/241/Т-16, що відповідає Типовому Договору розподілу природного газу, затвердженому Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 року (зі змінами та доповненнями). Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРМ та згідно п. 3.1. Договору, санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюються споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу природного газу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за договором розподілу природного газу. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи. На березень 2017 року Відповідач не підтвердив обсягів природного газу (лімітів) на розрахунковий період, чим порушив вимоги п. 3.1. Договору розподілу природного газу та п. 1 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРМ, у зв'язку з чим Позивач направив Відповідачу повідомлення за №26 від 24.02.2017 року з пропозицією самостійно обмежити споживання природного газу до 01 березня 2017 року та підготувати до пломбування газоспоживне обладнання, що було вручено Відповідачу під підпис. 1 березня 2017 року представниками Позивача здійснено виїзд за адресами газоспоживаючого обладнання Відповідача, а саме: м. Кам»янка, по вул. Геологічна, 7, вул. Партизанська, 3, вул. Декабристів, 116, вул. Б. Швеця (Червона), 5. а вказаними вище адресами представників Позивача не допущено, про що свідчать акти від 01.03.2017 року, підписані сторонами. к вбачається з акту наданих послуг з розподілу природного газу за березень 2017 року, та не заперечується самим Відповідачем, в березні 2017 року Відповідач прийняв від Позивача 42 839 м газу. Як вбачається з реєстру фактично розподілених обсягів природного газу підприємствам комунальної теплоенергетики та котельням промислових підприємств мережами ПАТ «Черкасигаз» по договорах з НАК «Нафтогаз України» за березень 2017 року, НАК «Нафтогаз України» не виділяв для Відповідача підтверджених обсягів газу на березень 2017 року (планові обсяги газу для Відповідача у реєстрі відсутні), а наявність самого договору не свідчить про виділений обсяг газу. Доказів наявності у Відповідача договору постачання природного газу з іншими постачальниками природного газу Відповідач не надавав. бсяг 42 839 м не був врегульований із постачальником, та був віднесений Оператором ГТС на неврегульовані обсяги небалансу ПАТ «ЧЕРКАСИГАЗ». У такому випадку, у відповідності до п. 4 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРМ, Відповідач зобов'язаний компенсувати Позивачу вартість спожитого газу, який віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ. Якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2. Вартість природного газу за березень 2017 року, який Відповідач зобов'язаний компенсувати Позивачу, становить: 42,839 тис. м х 9 439.20 гри. х 2 = 808 731,78 грн. Відповідно повідомлення НАК «Нафтогаз України» №26-3583/1.2-17 від 19.04.2017 року, направленого на адресу Позивача, Відповідачу не були підтверджені планові обсяги (номінації) природного газу на березень 2017 року і НАК «Нафтогаз України» не здійснювала постачання природного газу Відповідачу у вказаному періоді. Позивач вважає, що у зв'язку з відсутністю у Відповідача номінацій (лімітів) на березень 2017 року, Відповідач здійснював несанкціонований відбір природного газу, та має компенсувати Позивачу вартість об'єму спожитого природного газу за березень 2017 року у розмірі 808 731,78грн. Рішенням Господарського суду Черкаської області від 24.10.2017 року, яке набрало законної сили 06.11.2017 року, по справі №925/1210/17 встановлено правомірність нарахування вартості неврегульованого небалансу обсягів природного газу та складення акту відшкодування.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20 листопада 2017 року порушено провадження у справі №925/1472/17, зобов»язано позивача надати суду оригінали долучених до позову документів, а відповідача - письмовий відзив на позовну заяву.

13 грудня 2017 року до суду надійшов відзив на позовну заяву за підписом директора Темного О.Б.

Свої заперечення на позов відповідач у відзиві обґрунтував наступними обставинами:

-постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/ 27829 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» затверджено типовий договір розподілу природного газу, відповідно до умов якого:

-цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (пункт 1.1 договору);

-цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/ або документально підтверджене споживання природного газу, (пункт 1.3. договору);

-за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором, (пункт 2.1. договору);

-санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється Споживачем за наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та затвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи, (пункт 3.1. договору);

-03 березня 2016 року між Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж та Публічним акціонерним товариством «По газопостачанню та газифікації «Черкасигаз» укладено типовий договір розподілу природного газу №08/241/Т-16. Постановою Кабінету Міністрів України №357 від 19.04.2016 затверджено примірний договір про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії. На виконання зазначеної постанови, 16.09.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» та Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж укладено договір постачання природного газу №2436/1617-ТЕ-36 відповідно до умов якого:

- постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору;

- постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом до 1190 тис. куб. метрів, у тому числі за місяцями (тис.куб.метрів): жовтень 2016-75, листопад 2016-178, грудень 2016 - 237, січень 2017 - 264, лютий 2017 - 236, березень 2017 - 200;

-у разі коли оператор газотранспортної системи за підсумками розрахункового період встановлює негативний небаланс за об'єктами споживача, споживач зобов'язаний у порядку, визначеному цим договором, оплатити постачальнику витрати на врегулювання такого небалансу, зокрема вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування. При цьому споживач погоджується на оплату в безумовному порядку вартості наданої постачальникові оператором газотранспортної системи послуги з балансування. Якщо між сторонами укладено декілька договорів про постачання природного газу, то постачальник самостійно обирає договір, за яким споживач зобов'язаний у повному обсязі оплатити постачальнику в порядку, визначеному таким договором, вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування;

-31.10.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» та Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж укладено договір постачання природного газу №2602/1617-БО-36, відповідно до умов якого:

- постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору;

- постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом до 560,0 тис. куб. метрів, у тому числі за місяцями (тис. куб. метрів): жовтень 2016 -34,0, листопад 2016 85,0, грудень 2016 -109,0, січень 2017 -125,0, лютий 2017 -111,0, березень 2017 - 96,0;

-31.10.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Національною акціонерне компанією «Нафтогаз України» та Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж укладено договір постачання природного газу №2603/1617-КП-36, відповідно до умов якого:

- постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору;

- постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом 90,0 тис. куб. метрів, у тому числі за місяцями (тис. куб. метрів): жовтень 2016 - 7,0, листопад 2016 -14,0, грудень 2016 - 17,0, січень 2017 - 19,0, лютий 2017 - 18,0, березень 2017-15,0;

-відповідач стверджує, що за березень 2017 року не перевищував об'єм (обсяг) природного газу, який йому було виділено та який передбачений п.2.1. Договорів постачання природного газу, що підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2017 р. Згідно з актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2017р. обсяг спожитого Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж газу в березні 2017 року склав - 28432 куб.м (для населення), 777 куб. м. (інші суб'єкти господарювання) та 13630 куб. м. (для бюджету). Враховуючи той факт, що між Кам»янським комунальним підприємством теплових мереж та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» існують договірні відносини з визначеним обсягом постачання, то дії відповідача не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу. Умовами договорів (пункт 3.8. договорів) сторони погодили виключний перелік документів, які вони вважають достатніми та належними для підтвердження постачальником його витрат і врегулювання негативного небалансу, зокрема, оплату вартості балансування:

- рахунок постачальника на оплату споживачем вартості наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування, який подається постачальником споживачу після 15 числа місяця наступного за розрахунковим періодом;

- копія платіжного доручення постачальника про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування або витяг з додатка до рахунка-фактури на надані операторе газотранспортної системи послуги з балансування, що подається постачальнику з деталізацією вартості послуг з балансування за споживачами. Кам»янське комунальне підприємство теплових мереж не отримувало ані рахунків на оплату вартості наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування, ані копії платіжного доручення про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування зі сторони ПАТ «НАК «Нафтогаз України». Оскільки документи, які є підставою для оплати вартості балансування з узгодженого сторонами в договорах виключного переліку, відсутні, відсутній і обов'язок відповідача сплачувати витрати врегулювання такого небалансу. Внаслідок дій ПАТ «НАК «Нафтогаз України» щодо ненадання Кам'янському комунальному підприємству теплових мереж номінацій на плановий обсяг газу, у оператора ГРМ (позивача) виник неврегульований небаланс обсягів природного газу на березень 2017року. Однак, ненадання номінації на наступний місяць щодо планових обсягів постачання природного газу не звільняє ПАТ НАК «Нафтогаз України» від обов'язків постачати природний газ відповідачу, як споживачу по укладеним між ними договорам постачання природного газу. При цьому, планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п.2.1 кожного з договорів, і такі обсяги постачання є узгодженими в силу умов вказаних договорів. Кам'янське комунальне підприємство теплових мереж не перевищило фактичний об'єм (обсяг) спожитого та поставленого природного газу за березень 2017року, який був виділений йому та передбачений п.2.1. Договорів постачання природного газу.

Ухвалою суду від 14 грудня 2018 року за клопотанням представника відповідача до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».

12 січня 2018 року від представника позивача Пономаренко Ю.С. до суду надійшла відповідь на відзив.

12 січня 2018 року до суду надійшов відзив на позов за підписом представника третьої особи - Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» Бережка С.І.

16 січня 2018 року до суду надійшли пояснення третьої особи - Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» за підписом представника Бережка С.І., в яких представник третьої особи 1 зазначив наступне:

-Кабінетом Міністрів України на Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України» покладено обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для всіх категорій використання природного газу, на умовах та у порядку, що визначені Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.17 №187. Постачання природного газу споживачам (на період з 1 квітня 2017 року до 1 квітня 2018 року), на яких поширюється дія Положення, здійснюється за умов, визначених пунктом 12 Положення. Надання номінацій виробнику теплової енергії відбувається виключно у разі виконання останнім, як мінімум, двох умов: укладення з Компанією договору постачання природного газу відповідно до законодавства, а також забезпечення хоча б однієї з передбачених Положенням обов'язкових умов щодо розрахунків за природний газ. На виконання вимог Положення Компанія уклала з Кам'янським КПТМ договори постачання природного газу, який використовується для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, бюджетним установам та організаціям, підприємствам, організаціями та іншим суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями. У відповідності до пункту 3.2. Договорів постачання природного газу, Відповідач подає Публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. Обсяги постачання підтверджуються Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку. Такі умови Договору на розподіл та Договорів на постачання природного газу узгоджуються з вимогами чинного законодавства України, зокрема:

- глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ, відповідно до якої послуги з розподілу природного газу надаються споживачу (Позивачу) Оператором ГРМ (Відповідачем) за умов:

1) наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період;

2) забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу;

- п.17 Положення, в силу вимог якого Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» здійснює постачання природного газу виробнику теплової енергії (вданому випадку Позивачу) за умови, зокрема:

- відсутності у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК Нафтогаз України за використаний природний газ, або

- відсутності у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК «Нафтогаз України» за спожитий до 1 січня 2016 р. природний газ за всіма укладеними з НАК «Нафтогаз України» договорами постачання природного газу (купівлі-продажу. про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ, або

- рівень розрахунків виробника теплової енергії станом на 25 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу (без урахування штрафних санкцій), за всіма укладеними з НАК «Нафтогаз України» договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків;

-третя особа 1 вважає, що надання номінацій виробнику теплової енергії відбувається виключно у разі виконання останнім, як мінімум, двох умов: укладення з Компанією договору постачання природного газу відповідно до законодавства, а також забезпечення хоча б однієї з передбачених Положенням обов'язкових умов щодо розрахунків за природний газ. Кам'янське КПТМ не виконало обов'язкові умови, необхідні для отримання номінацій щодо обсягів природного газу у березні 2017 року, передбачені пунктом 12 Положення. Станом на 26.02.17 загальна заборгованість Кам'янського КПТМ за договорами, укладеними з Компанією, становила 3525,0 тис. грн.

Ухвалою суду від 16 січня 2018 року було ухвалено справу №925/1472/17 розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання, за клопотанням третьої особи - Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» залучено до у часті в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз».

Представник третьої особи 2 Пахомова О.А. подала до суду 06 лютого 2018 року пояснення на позов, в яких зазначила наступне:

-пунктом 1 глави 5 розділу VI Кодексу Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період. Відповідно до пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС споживач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добового/місячного підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГТС/ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку. Пунктом 5 глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою № 2493 від 30.09.2015 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, передбачено, що: «несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період...». Постачальником природного газу, яким є НАК «Нафтогаз України», підтверджені обсяги природного газу (ліміти) Відповідачу на березень 2017 року не виділяла, а тому природний газ в цей період Відповідачу зі свого ресурсу не поставляла. НАК «Нафтогаз України» направляв до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж листи щодо відсутності номінацій на березень 2017 року та щодо повернення актів приймання-передачі природного газу за березень 2017 року від 19.04.2017 №26-3583/1.2-17, в яких зазначено, що у зв'язку з великою заборгованістю Відповідача (3 525,0 тис. грн.) Компанія не виділяла йому номінацію на березень 2017 року. Оператор ГРМ не мав від постачальника газу заявки на транспортування, а Відповідач не мав підтверджених обсягів природного газу на березень 2017 року із ресурсу НАК «Нафтогаз України». Отже, згідно з приписами Кодексу ГТС Відповідач допустив несанкціонований відбір газу, тому у відповідності до кодексу ГТС саме Відповідач несе відповідальність перед Позивачем відповідно до положень пункту 5 глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи. Між Позивачем та ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» було укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1512000718 від 17.12.2015. На виконання умов вказаного договору та п. 10 глави 3 розділу XII Кодексу ГТС визначено обов'язок операторів газорозподільних систем в разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вносити в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи. Таким чином, у зв'язку з виникненням у ПАТ «Черкасигаз» негативного небалансу обсягів природного газу у березні 2017 року, ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» були надані Позивачу послуги з балансування обсягів природного газу за березень 2017 року, що підтверджується відповідним актом наданих послуг №03-17-1512000718-БАЛАНС від 31.03.2017, розрахунком та рахунком на оплату в розмірі 15 264 579,62 грн., а також податковою накладною №679 від 31.03.2017. При цьому, вартість послуг балансування обсягів природного газу Позивачу вираховувалась ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» у відповідності до положень п.9.2 Договору №1512000718 від 17.12.2015 та п. п. 1-4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС. В даний розрахунок вартості послуг балансування обсягів природного газу ввійшли витрати ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» на закупівлю природного газу у Національної акціонерної компанії «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ», що підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2017 між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ « УКРТРАНСГАЗ» на загальну суму 1353156516,00 грн., для покриття негативного небалансу Позивача, що утворився внаслідок несанкціонованого відбору природного газу Відповідачем. Отже, даний негативний небаланс за березень 2017 року був врегульований ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» як Оператором ГТС з власного ресурсу за допомогою надання послуг балансування обсягів природного газу Позивачу. Відповідно до п. 4 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС, якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу за споживачем буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його постачальник має врегулювати об'єми небалансу природного газу. У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишається неврегульований небаланс, який буде віднесений на небаланс Оператора ГРМ, споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, що розраховується за відповідною формулою. При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, коефіцієнт компенсації має становити 2. Отже, Відповідач здійснив несанкціонований відбір природного газу, адже за даними Оператора газотранспортної системи у Відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу (ліміт) на березень 2017 року, при цьому фактичний об'єм споживання Відповідачем природного газу склав 42,839 тис. м. куб. газу, що підтверджується звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Черкасигаз», між замовниками послуг транспортування в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 року (копія додається), та як неврегульований небаланс був віднесений Оператором ГРМ- Позивачем на Відповідача - Комунальне підприємство Кам'янське комунальне підприємство теплових мереж, а тому саме Відповідач відповідно до положень пункту 5 глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи має компенсувати Оператору ГРМ - Позивачу його вартість. Згідно з пунктом 4 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою KM України від 01.10.2015 №758 на НАК «Нафтогаз України» покладено обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 15-17 цього Положення. Відповідно до пункту 17 Положення №758 такими умовами, необхідними для постачання природного газу є:

- укладення виробником теплової енергії з НАК "Нафтогаз України" договору постачання природного газу відповідно до законодавства;

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" за використаний природний газ, або

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК "Нафтогаз України" за спожитий до 1 січня 2016 р. природний газ за всіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ, або

- рівень розрахунків виробника теплової енергії станом на 25 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу (без урахування штрафних санкцій), за всіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків, або

- надання НАК "Нафтогаз України" та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. з розбивкою за всіма договорами з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, наданої НАК "Нафтогаз України", а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ;

-наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядок розрахунків, установлений між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо). При формуванні заявки (номінації) Оператору Газотранспортної системи (ПАТ «Укртрансгаз») на кожний розрахунковий період (календарний місяць) Компанія для підтвердження планового обсягу газу кожному окремому споживачу - виробнику теплової енергії, який має укладені з Компанією договори постачання, в тому числі і Відповідач, зобов'язана аналізувати виконання таким споживачем умов пункту 17 Положення та застосовувати кожен допустимий критерій цих умов. Враховуючи заборгованість Відповідача за спожитий у минулі періоди газ, низький рівень розрахунків за всіма укладеними договорами, який становив нижче 90% та невиконання графіка погашення заборгованості, Компанія не мала правових підстав для надання номінації та в результаті поставки Відповідачу у березні 2017 року природного газу. Таким чином, оскільки НАК «Нафтогаз України» не надавала Відповідачу номінації на березень 2017 року, а тому і не поставляла природний газ у цей період у зв'язку з неналежним виконанням Відповідачем вимог постанови КМУ №758.

06 лютого 2018 року до суду надійшли заперечення проти відповіді на відзив за підписом представника відповідача за посадою (керівник) Темного О.Б. Також представник відповідача подав 06 лютого 2018 року до суду відповідь на пояснення третьої особи 1.

Ухвалою суду від 06 лютого 2018 року було оголошено перерву у підготовчому засіданні і призначено його продовження на 23 лютого 2018 року.

28 лютого 2018 року до суду надійшла відповідь за підписом керівника відповідача на пояснення третьої особи 2.

Ухвалою суду від 01 березня 2018 року у зв»язку з перебуванням 23.02.2018 року на лікарняному головуючої по справі судді підготовче засідання було призначено на 20 березня 2018 року.

Ухвалою суду від 20 березня 2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті на 04 квітня 2018 року.

У судовому засіданні 04 квітня 2018 року після заслуховування вступних слів представників учасників справи було оголошено перерву до 11 квітня 2018 року.

Представники позивача, третіх осіб - Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» позов підтримали.

Представник відповідача позов не визнав.

У судовому засіданні 11 квітня 2018 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи та пояснення представників учасників справи, дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі з наступних підстав:

Відповідно до п. 39 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" суб»єктами ринку природного газу є оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Оператор газорозподільної системи - суб»єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 17 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону).

Відповідно до п.10 ч. 1 ст.3 Закону України "Про ринок природного газу" ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами відповідальності суб'єктів ринку природного газу за порушення правил діяльності на ринку природного газу та умов договорів.

Оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах (ст. 37 Закону України "Про ринок природного газу").

Права та обов"язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу (ст. 38 вищевказаного Закону).

30.09.2015р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг своєю постановою №2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за №1378/27823, затвердила Кодекс газотранспортної системи, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п.2 гл. 1 розділу І).

Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під"єднання несанкціонованого газопроводу (п.3 гл. 1 розділу І Кодексу).

Відповідно до п. 3 гл. 2 розділу І Кодексу, основними функціями оператора ГРМ є, зокрема: забезпечення балансування між об"ємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГРС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та об'ємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ); формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по об'єктах суб'єктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді.

Згідно з п. 1 гл. 3 розділу VI Кодексу, договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, обєкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Згідно ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" за договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.п.3, 4 гл. 3 Розділу VI Кодексу).

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 гл. 3 розділу VI Кодексу).

03.03.2016 року між позивачем та відповідачем укладено Типовий договір розподілу природного газу № 08/241/Т-16 (далі - «Договір»), що відповідає Типовому Договору розподілу природного газу, затвердженому Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року (зі змінами та доповненнями), розміщеному на офіційному веб-сайті НКРЕКП www.nerc.gov.ua, офіційному сайті позивача в мережі Інтернет за адресою www.chergas.ck.ua, та в друкованому виданні, що публікується в межах ліцензованої діяльності позивача, в газеті "Нова Доба» № 52 від 29.12.2016 року.

Пунктом 1.1. Договору передбачено, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

У п. 1.3. Договору зазначено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (далі - «Кодекс ГРМ») та згідно п. 3.1. Договору, санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюються споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу природного газу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за договором розподілу природного газу. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.

За наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного тазу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу. Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта споживача (п. 3.2. Договору).

За умовами п. 3.3. Договору та п. 3 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРМ споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.

Відповідно до п.п. 5 п. 7.4. Договору споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з договором та чинним законодавством України (п. 8.1. Договору).

Частиною 2 ст.13 Закону України "Про ринок природного газу" визначені обов'язки споживача, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 5 глави І розділу І Кодексу газотранспортної системи, несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб»єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під»єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу;

Номінація-заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);

підтверджена номінація - підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);

підтверджений обсяг природного газу - обсяг (об»єм) природного газу споживача (у тому числі прямого споживача), погоджений оператором газотранспортної системи на відповідний розрахунковий період із ресурсу постачальника споживача, що включений до підтвердженої номінації цього постачальника;

небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;

алокація- віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників.

Таким чином, зважаючи на викладені норми та умови договору постачання, санкціонованим відбором споживачем - відповідачем природного газу є його відбір у межах договірного обсягу та за наявності підтвердженої номінації, за відсутності якої такі дії кваліфікуються як несанкціонований відбір газу.

Підтверджений обсяг природного газу - це обсяг (об'єм) природного газу споживача (у тому числі прямого споживача), погоджений оператором газотранспортної системи на відповідний розрахунковий період із ресурсу постачальника споживача, що включений до підтвердженої номінації цього постачальника - (п.5 глава 1 Розділ І Кодексу ГТС).

Таким чином, Оператор ГРМ, яким є Позивач, надає послуги транспортування природного газу лише за наявності та на підставі підтвердженої номінації.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що Постачальник природного газу, яким є НАК «Нафтогаз України», підтверджені обсяги природного газу (ліміти) Відповідачу на березень 2017 року не виділяла, а тому природний газ в цей період Відповідачу зі свого ресурсу не поставляла.

В матеріалах справи містяться листи НАК «Нафтогаз України» до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж щодо відсутності номінацій на березень 2017 року та щодо повернення актів приймання-передачі природного газу за березень 2017 року від 19.04.2017 №26-3583/1.2-17, в яких зазначено, що у зв'язку з великою заборгованістю Відповідача (3525,0 тис. грн.) Компанія не виділяла йому номінацію на березень 2017 року.

Відповідно до інформації, викладеної у заяві-приєднання Відповідача, об'єкти споживача підключені в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ, знаходяться за адресами: м. Кам'янка, по вул. Геологічна, 7, вул. Партизанська, 3, вул. Декабристів, 11, вул. В. Швеця (Червона), 5.

На березень 2017 року Відповідач не підтвердив обсягів природного газу (лімітів) на розрахунковий період, чим порушив вимоги п. 3.1. Договору розподілу природного газу та п. 1 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРМ, у зв'язку з чим Позивач направив Відповідачу повідомлення за №26 від 24.02.2017 року з пропозицією самостійно обмежити споживання природного газу до 01 березня 2017 року та підготувати до пломбування газоспоживне обладнання, що було вручено Відповідачу під підпис.

01 березня 2017 року представниками Позивача здійснено виїзд за адресами газоспоживаючого обладнання Відповідача, а саме: м. Кам»янка, по вул. Геологічна, 7, вул. Партизанська, 3, вул. Декабристів, 116, вул. Б. Швеця (Червона), 5.

За вказаними вище адресами представників Позивача не допущено, про що свідчать акти від 01.03.2017 року, підписані сторонами.

Як вбачається з акту наданих послуг з розподілу природного газу за березень 2017 року, та не заперечується самим Відповідачем, в березні 2017 року Відповідач прийняв від Позивача 42839 м природного газу. Як вбачається з реєстру фактично розподілених обсягів природного газу підприємствам комунальної теплоенергетики та котельням промислових підприємств мережами ПАТ «Черкасигаз» по договорах з НАК «Нафтогаз України» за березень 2017 року, НАК «Нафтогаз України» не виділяв для Відповідача підтверджених обсягів газу на березень 2017 року (планові обсяги газу для Відповідача у реєстрі відсутні), а наявність самого договору не свідчить про виділений обсяг газу. Доказів наявності у Відповідача договору постачання природного газу з іншими постачальниками природного газу Відповідач не надавав.

Обсяг 42839 м не був врегульований із постачальником, та був віднесений Оператором ГТС на неврегульовані обсяги небалансу ПАТ «ЧЕРКАСИГАЗ».

У такому випадку, у відповідності до п. 4 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРМ, Відповідач зобов'язаний компенсувати Позивачу вартість спожитого газу, який віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ і розраховується за формулою:

В = (Vф - Vп) х Ц х К, де

де В - вартість природного газу, який компенсується Оператору ГРМ;

Vф - об'єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період = 42,839 тис. м ;

Vп - об'єм (обсяг) природного газу, фактично поставлений споживачу його постачальником (постачальниками) за відповідний розрахунковий період за даними Оператора ГТС = 0.00 тис. м3

Ц - ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ = 9 439,20 гри. за тис. куб. м;

К - коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 2.

Якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природною газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.

Отже, зважаючи на викладене, вартість природного газу за березень 2017 року, який Відповідач зобов'язаний компенсувати Позивачу, становить: 42,839 тис. м х 9 439.20 гри. х 2 = 808 731.78 грн.

Вимога про компенсацію вартості неврегульованого небалансу обсягів природного газу по Договору розподілу природного газу №08/241/Т-16 від 03.03.2016 року разом з рахунком на оплату направлено на адресу Відповідача та була отримана ним 25.10.2017 року. Акт відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу з Розрахунком вартості відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу направлено Відповідачу 11.07.2017 року, отримано ним 13.07.2017 року. До цього часу вартість неврегульованого небалансу обсягів природного газу Позивачу не компенсовано.

Відповідно повідомлення НАК «Нафтогаз України» №26-3583/1.2-17 від 19.04.2017 року, направленого на адресу Позивача, Відповідачу не були підтверджені планові обсяги (номінації) природного газу на березень 2017 року і НАК «Нафтогаз України» не здійснювала постачання природного газу Відповідачу у вказаному періоді.

За таких обставин, у зв'язку з відсутністю у Відповідача номінацій (лімітів) на березень 2017 року, Відповідач здійснював несанкціонований відбір природного газу, та має компенсувати Позивачу вартість об'єму спожитого природного газу за березень 2017 року у розмірі 808 731,78грн.

Відповідно до приписів статей 174, 193 ГК України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань). Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів. договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Згідно з приписами статті 509 ЦК України зобов'язання є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язання вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій. а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.

Постановою Кабінету Міністрів України №357 від 19.04.2016 затверджено примірний договір про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії.

Так, на виконання зазначеної постанови, 16.09.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» та Кам'янським комунальний підприємством теплових мереж укладено договір постачання природного газу №2436/1617-ТЕ-36 відповідно до умов якого (далі - «Договір 1»):

- постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ,споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору (пункт 1.1 Договору 1);

- постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом до 1190 тис. куб. метрів, у тому числі за місяцями (тис. куб. метрів): жовтень 2016-75, листопад 2016-178, грудень 2016 - 237, січень 2017 - 264, лютий 2017 - 236, березень 2017 - 200 (пункт 2.1 Договору 1);

- у разі коли оператор газотранспортної системи за підсумками розрахункового період встановлює негативний небаланс за об'єктами споживача, споживач зобов'язаний у порядку, визначеному цим договором, оплатити постачальнику витрати на врегулювання такого небалансу, зокрема вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування. При цьому споживач погоджується на оплату в безумовному порядку вартості наданої постачальникові оператором газотранспортної системи послуги з балансування. Якщо між сторонами укладено декілька договорів про постачання природного газу, то постачальник самостійно обирає договір, за яким споживач зобов'язаний у повному обсязі оплатити постачальнику в порядку, визначеному таким договором, вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування.

Сторони погодили виключний перелік документів, які вони вважають достатніми та належним для підтвердження постачальником його витрат на врегулювання негативного небалансу, зокрема оплату вартості послуги балансування:

- рахунок постачальника на оплату споживачем вартості наданої оператором газотранспортної системи з балансування, який подається постачальником споживачу після 15 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом;

- копія платіжного доручення постачальника про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування або витяг з додатка до рахунка-фактури на надані оператором газотранспортної системи послуги з балансування, що подається постачальнику з деталізацією вартості послуг з балансування за споживачами.

Вибір одного із зазначених документів здійснюється постачальником (п.3.8 Договору 1).

31.10.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» та Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж укладено договір постачання природного газу №2602/1617-БО-36, відповідно до умов якого (далі - «Договір 2»):

- постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору (пункт 1.1 Договору 2);

- постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом до 560,0 тис. куб. метрів, у тому числі за місяцями (тис.куб.метрів): жовтень 2016 -34,0, листопад 2016 85,0, грудень 2016 -109,0, січень 2017 -125,0, лютий 2017 -111,0, березень 2017 - 96,0 (пункт 2 Договору 2).

Сторони погодили виключний перелік документів, які вони вважають достатніми та належними для підтвердження постачальником його витрат на врегулювання негативного небалансу, зокрема, оплату вартості послуги балансування:

-рахунок постачальника на оплату споживачем вартості наданої оператором газотранспортної системи з балансування, який подається постачальником споживачу після 15 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом;

-копія платіжного доручення постачальника про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування або витяг з додатка до рахунка-фактури на надані оператором газотранспортної системи послуги з балансування, що подається постачальнику з деталізацією вартої послуг з балансування за споживачами.

Вибір одного із зазначених документів здійснюється постачальником (п.3.8 Договору 2).

31.10.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» та Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж укладено договір постачання природного газу №2603/1617-КП-36, відповідно до умов якого (далі - «Договір 3»):

- постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору (пункт 1.1 Договору 3);

- постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом 90,0 тис. куб. метрів, у тому числі за місяцями (тис. куб. метрів): жовтень 2016 - 7,0, листопад 2016 -14,0, грудень 2016 - 17,0, січень 2017 - 19,0, лютий 2017 - 18,0, березень 2017-15,0(пункт 2.1. Договору 3).

Сторони погодили виключний перелік документів, які вони вважають достатніми та належними для підтвердження постачальником його витрат на врегулювання негативного небалансу, зокрема, оплату вартості послуги балансування:

-рахунок постачальника на оплату споживачем вартості наданої оператором газотранспортної системи з балансування, який подається постачальником споживачу після 15 числа місяця, наступне за розрахунковим періодом;

-копія платіжного доручення постачальника про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування або витяг з додатка до рахунка-фактури на надані оператор газотранспортної системи послуги з балансування, що подається постачальнику з деталізацією варто послуг з балансування за споживачами.

Вибір одного із зазначених документів здійснюється постачальником (п.3.8 Договору 3).

Додаткові угоди до вказаних договорів не укладалися.

Позивач стверджує, що в березні 2017 року відповідачем був здійснений несанкціонований відбір природного газу, адже за даними оператора газотранспортної системи і відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу (ліміт) на березень 2017 року, при цьому фактичний об'єм споживання природного газу відповідачем в березні 2017 року склав 42839 м.куб., що підтверджується актом наданих послуг з розподілу природного газу за березень 2017р.

Згідно умов Договорів 1, 2, 3 споживач подає постачальнику до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заяву на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. У разі неподання або несвоєчасного подання заявки споживачем постачальник може користуватись плановими обсягами зазначеними у пункті 2.1 цього договору, на відповідний місяць.

Обсяги постачання підтверджуються постачальником шляхом подання оператором газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) установленому законодавством порядку. Постачальник протягом трьох днів з моменту підтверджень оператором газотранспортної системи номінації повідомляє споживачу про розмір поданої номінації шляхом надсилання відповідного повідомлення на електронну адресу, зазначену споживачем у розділі 13 цього договору (пункт 3.2 договорів).

Відповідно до умов договорів (підпункт 2 пункту 7.4.) постачальник зобов'язаний забезпечувати постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договору.

У той же час Кам'янське КПТМ не виконало обов'язкові умови, необхідні для отримання номінацій щодо обсягів природного газу у березні 2017 року, передбачені пунктом 12 Положення. Станом на 26.02.17 загальна заборгованість Кам'янського КПТМ за договорами, укладеними з Публічним акціонерним товариством «Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», становила 3525,0 тис.грн.

За таких обставин, Кам'янське КПТМ не мало правових підстав для отримання у березні 2017 року номінацій за укладеними договорами, а Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» позбавлена законних підстав для постачання підприємству природного газу (надання номінацій), та відповідно, для документального оформлення (підписання актів передачі-приймання) будь-яких обсягів природного газу з ресурсів Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» зокрема, у березні 2017 року.

Підтверджена номінація - це підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності) -(п.5 глава 1 Розділ І Кодексу ГТС).

Підтверджений обсяг природного газу - це обсяг (об'єм) природного газу споживача (у тому числі прямого споживача), погоджений оператором газотранспортної системи на відповідний розрахунковий період із ресурсу постачальника споживача, що включений до підтвердженої номінації цього постачальника - (п.5 глава 1 Розділ І Кодексу ГТС).

Таким чином, Оператор ГРМ, яким є Позивач, надає послуги транспортування природного газу лише за наявності та на підставі підтвердженої номінації.

Отже, відповідач здійснив несанкціонований відбір природного газу, адже за даними Оператора газотранспортної системи у відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу (ліміт) на березень 2017 року, при цьому фактичний об'єм споживання відповідачем природного газу склав 42,839 тис. м. куб. газу, що підтверджується звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Черкасигаз», між замовниками послуг транспортування в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 року (копія додається), та як неврегульований небаланс був віднесений Оператором ГРМ - позивачем на відповідача - Комунальне підприємство Кам'янське комунальне підприємство теплових мереж, а тому саме відповідач відповідно до положень пункту 5 глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи має компенсувати Оператору ГРМ - позивачу його вартість.

Згідно з пунктом 4 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою KM України від 01.10.2015 №758 (надалі - Положення №758) на НАК «Нафтогаз України» покладено обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 15-17 цього Положення.

Відповідно до пункту 17 Положення №758 такими умовами, необхідними для постачання природного газу є:

- укладення виробником теплової енергії з НАК "Нафтогаз України" договору постачання природного газу відповідно до законодавства;

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" за використаний природний газ, або

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК "Нафтогаз України" за спожитий до 1 січня 2016 р. природний газ за всіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ, або

- рівень розрахунків виробника теплової енергії станом на 25 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу (без урахування штрафних санкцій), за всіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків, або

- надання НАК "Нафтогаз України" та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. з розбивкою за всіма договорами з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, наданої НАК "Нафтогаз України", а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.

Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядок розрахунків, установлений між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).

При формуванні заявки (номінації) Оператору Газотранспортної системи (ПАТ «Укртрансгаз») на кожний розрахунковий період (календарний місяць) Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» для підтвердження планового обсягу газу кожному окремому споживачу - виробнику теплової енергії, який має укладені з нею договори постачання, в тому числі і відповідач, зобов'язана аналізувати виконання таким споживачем умов пункту 17 Положення та застосовувати кожен допустимий критерій цих умов.

Враховуючи заборгованість відповідача за спожитий у минулі періоди газ, низький рівень розрахунків за всіма укладеними договорами, який становив нижче 90% та невиконання графіка погашення заборгованості, Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» не мала правових підстав для надання номінації в результаті поставки відповідачу у березні 2017 року природного газу.

Факт наявності зазначеної вище заборгованості при розгляді справи відповідачем не заперечується.

Таким чином, НАК «Нафтогаз України» не надавала Відповідачу номінації на березень 2017 року, а тому і не поставляла природний газ у цей період у зв'язку з неналежним виконанням Відповідачем вимог постанови КМУ №758.

Відповідно до вимог ст. ст. 73, 74, 77 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд у визначеному порядку встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з нормами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Судом враховано судову практику Верховного Суду (постанова від 06.03.2018 у справі №917/492/17).

Відповідач не довів суду належними і допустимими доказами наявність обставин, якими він обґрунтовував свої заперечення на позов. Беручи до уваги фактичні обставини, встановлені судом, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

На підставі ст. 129 ГПК України у разі відмови в позові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Кам'янського комунального підприємства теплових мереж (20801, Черкаська область, м. Кам»янка, вулиця Героїв Майдану, 33, код ЄДРПОУ 21366202) на користь Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" (18000, м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, 142, код ЄДРПОУ 03361402) - 808 731 грн. 78 коп. компенсації за несанкціонований відбір природного газу за березень 2017 року у зв»язку з відсутністю у відповідача номінацій (лімітів) на березень 2017 року та 12131 грн. судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

СУДДЯ В.В. Потапенко

Повне рішення складено 29 травня 2018 року.

Суддя В.В. Потапенко