ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
УХВАЛА
29 травня 2018 року Справа № 913/235/18
Провадження №19/913/235/18
Суддя Косенко Т.В., розглянувши матеріали
за позовом першого заступника прокурора Луганської області (вул. Б. Ліщини, 27, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93408) в інтересах держави в особі
позивача 1 – Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008)
позивача 2 – Міністерства аграрної політики та продовольства України (вул. Хрещатик, 24, м. Київ, 01001)
до відповідача 1 – Солідарненської сільської ради (с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область, 92213)
відповідача 2 – Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо – зернова корпорація України» (вул. Саксаганського, 1, м. Київ, 01033)
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсними свідоцтв про право власності, визнання права власності
В С Т А Н О В И В:
Перший заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом до Солідарненської сільської ради та Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо – зернова корпорація України», в якому просить:
- визнати поважними причини пропуску строку позовної давності;
- визнати незаконним та скасувати рішення Солідарненської сільської ради Білокуракинського району Луганської області №16/2 від 13.12.2011 «Про визнання права власності і оформлення правовстановлюючих документів Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо – зернова корпорація України»;
- визнати недійсним свідоцтво серії САЕ №297052 від 14.12.2011 на нерухоме майно – майновий комплекс Солідарненського елеватора, розташованого за адресою: вул. Центральна, 1, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область, згідно якого зареєстровано право приватної власності за Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо – зернова корпорація України»;
- визнати недійсним свідоцтво серії САЕ №297053 від 14.12.2011 на нерухоме майно – майновий комплекс Солідарненського елеватора, розташованого за адресою: вул. Центральна, 1, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область, згідно якого зареєстровано право приватної власності за Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо – зернова корпорація України»;
- визнати недійсним свідоцтво серії САЕ №297049 від 14.12.2011 на нерухоме майно – майновий комплекс Солідарненського елеватора, розташованого за адресою: вул. Центральна, 2, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область, згідно якого зареєстровано право приватної власності за Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо – зернова корпорація України»;
- визнати за державою Україна в особі Кабінету Міністрів України право власності на нерухоме майно – майновий комплекс Солідарненського елеватора, розташованого за адресою: вул. Центральна, 2, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область; вул. Центральна, 1, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область.
Позовні вимоги заявника обґрунтовані тим, що відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №325 від 07.07.2011, Державне підприємство «Державна продовольчо – зернова корпорація України» реорганізовано шляхом його перетворення у Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо – зернова корпорація України». В результаті реорганізації Державного підприємства «Державна продовольчо – зернова корпорація України» до переліку необоротних активів, що передавалися як вклад до статутного капіталу Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо – зернова корпорація України», увійшли комплекс будівель та споруд Солідарненського елеватора. Пунктом 1 рішення Солідарненської сільської ради Білокуракинського району Луганської області №16/2 від 13.12.2011 «Про визнання права власності і оформлення правовстановлюючих документів Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо – зернова корпорація України» скасовано рішення Солідарненської сільської ради №53/4 від 22.07.2010, яким було визнано право державної власності на майновий комплекс, розташований за адресою: вул. Центральна, 1, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область, та належить державі в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України, закріпленого на праві господарського відання за Державним підприємством «Державна продовольчо – зернова корпорація України». Пунктом 2 зазначеного рішення визнано право власності за Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо – зернова корпорація України» на майновий комплекс Солідарненського елеватора, розташованого за адресою: вул. Центральна, 1, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область, балансовою вартістю 7121 тис. грн. та адміністративну будівлю, розташовану за адресою: вул. Центральна, 2, с. Солідарне, Білокуракинський район, Луганська область, балансовою вартістю 135483 грн 00 коп. Згідно з вимогами Закону України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», Солідарненський елеватор не підлягає приватизації, а в Переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані, зазначене майно відсутнє. Відповідно до ст.5 Закону України «Про управління об’єктами державної власності» Кабінет Міністрів України є суб’єктом управління об’єктами державної власності. Отже, Солідарненською сільською радою Білокуракинського району Луганської області за відсутності рішення власника про зміну правового режиму майна Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо – зернова корпорація України» з державної у приватну власність, при наявності заборони на приватизацію майна Солідарненського елеватору, 13.12.2011 прийнято рішення №16/2, яким фактично змінено правовий режим майна та порушено права власника майна – Кабінету Міністрів України.
Згідно зі ст.53 Господарського процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб. У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
За змістом ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов’язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб’єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб’єктом владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України “Про прокуратуру” право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Підставою звернення прокурора з позовною заявою в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України є незаконне оформлення права приватної власності на об’єкти нерухомого майна Солідарненського елеватора за Публічним акціонерного товариства «Державна продовольчо – зернова корпорація України», яке порушує інтереси держави в сфері реалізації прав власника об’єктів державної власності, пов’язаних з володінням, користуванням та розпорядженням ними. Зазначений об’єкт має стратегічне значення для забезпечення продовольчої безпеки в області, повноти функціонування аграрного сектору, розвитку сільських територій, належної діяльності сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств.
Вказані обставини обумовили представництво прокурором інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України.
На підтвердження факту повідомлення Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України про звернення до суду з цим позовом, прокурором надано відповідні листи №05/2-168вих-18 від 11.05.2018 з описами вкладення у цінний лист від 17.05.2018.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку, про наявність у цьому випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави відповідно до ст.23 Закону України “Про прокуратуру”.
Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Керуючись ст.12, 120, 176, 234, 235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
3. Повідомити учасників справи про призначення підготовчого засідання на 27 червня 2018 року о 10 год. 00 хв.
4. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №204.
5. Відповідачам встановити строк для подачі відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України - по 25.06.2018 (включно);
6. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
Ухвала набрала законної сили 29.05.2018 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.В. Косенко
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2.Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.