Постанова № 74274366, 23.05.2018, Заставнівський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
716/769/18
Номер документу
74274366
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 716/769/18

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.05.2018 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., за участю секретаря Кульки О.М., прокурора Бужака Д.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна адміністративний матеріал, що надійшов із Управління захисту економіки в Чернівецькій області відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, депутата Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1, являючись депутатом Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічні за 2016-2017 роки за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції - тільки 20.04.2018, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та пояснив, що він являється депутатом Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області з 2015 року, виконуючи свої обов'язки, він був обізнаний про необхідність подачі до 01.05.2017 Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р., та до 01.04.2018 – за 2017 рік, проте подав вказані декларації лише 01.04.2018. Вказав, що поважних причин пропуску строку подання декларації у нього не було, проте причиною не заповнення ним декларацій є та обставина, що він не володіє певними знаннями, навичками і досвідом діяльності у сфері комп'ютерних технологій, а тому, не знаючи як користуватися електронним ключем для заповнення електронної декларації не заповнював їх. Крім цього, він не вбачав необхідності у заповненні декларації у зв’язку із тим, що його щорічний дохід становлять лише пенсійні виплати, будь-яких інших грошових надходжень у нього немає.

Прокурор Бужак Д.Ю. в судовому засіданні просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, вважаючи, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв’язку із чим він повинен нести адміністративну відповідальність, передбачену цією статею.

Заслухавши пояснення правопорушника, думку прокурора, покази свідка, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», що підтверджено сукупністю зібраних до протоколу та досліджених судом доказів.

Зокрема, згідно рішення №1-1/2015 Першої сесії сьомого скликання від 10.11.2015 «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Шубранецької сільської ради та Шубранецького сільського голови» визнано повноваження ОСОБА_1 як депутата Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області (а.с.40).

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Також, відповідно до ч.1 ст. 45 цього Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Відповідно до п.п. 1 п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб’єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин -1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Верховною Радою України 23.03.2017 прийнято Закон №1975-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», який набрав чинності 30.03.2017.

Відповідно до цього Закону строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, у 2017 році було продовжено до 01.05.2017.

З наведеного випливає, що ОСОБА_1, являючись депутатом Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, зобов’язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік - до 00:00 год. 01.05.2017 та за 2017 рік – до 00:00 год. 01.04.2018.

Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією №114 від 16.05.2018, ОСОБА_1 у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 -2017 р.р. за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, лише 20.04.2017.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов’язані з корупцією» від 22.05.2017 №223-943/0/4017 конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв’язку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Як встановлено судом, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 не було. Даний факт був підтверджений останнім особисто в судовому засіданні.

Також, з матеріалів адміністративної справи вбачається, що відповідно до рішення №39-5/2016 п’ятої сесії сьомого скликання Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області «Про затвердження Порядку запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Шубранецькій раді та її виконавчому комітеті» встановлено, що апаратом Шубранецької сільської ради була праведена відповідна роз’яснювальна робота щодо дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції» в частині своєчасності подачі вказаної Декларації на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції (а.с.42). У 2018 році також був сформований список про ознайомлення депутатів щодо необхідності подання Декларації (щорічна, за 2017 рік), в якому депутат Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_1 проставив свій підпис про ознайомлення (а.с.43)

З письмових пояснень голови Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_2 вбачається, що він особисто, спільно з працівниками апарату Шубранецької сільської ради допомагав у наданні практичної та теоретичної допомоги у заповненні депутатами декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Зазначено також, що жоден з депутатів Шубранецької сільської ради до нього не звертався з приводу отримання практичної та теоретичної допомоги для подання Декларацій (щорічні, за 2016-2017 роки) на сайт НАЗК. Крім того, на протязі 2017-2018 р.р. Шубранецька сільська рада була обладнана комп’ютерною технікою із підключенням до всесвітньої мережі «Інтернет» (а.с.32).

Допитана в судовому засіданні в якості свідка секретар Шубранецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_3, в судовому засідання показала, що ОСОБА_1 являється депутатом Шубранецької сільської ради вже декількох скликань. Під час чергових засідань сесій сільської ради з депутатами неодноразово обговорювалися вимоги Закону України «Про запобігання корупції» та проводилися відповідні заняття, а також наголошувалося їм про необхідність подання декларацій у 2017 році до 01.05.2017 та у 2018 році до 01.04.2018. У 2018 році було складено список про ознайомлення депутатів щодо необхідності подання декларації, в якому розписалися всі депутати Шубранецької сільської ради. Вказала також, що ОСОБА_1 жодного разу не звертався до неї за допомогою у заповненні декларацій, більше того, він не вбачав необхідності у заповненні декларації у зв’язку із тим, що його щорічний дохід становлять лише пенсійні виплати, будь-яких інших грошових надходжень у нього немає. У приміщенні Шубранецької сільської ради є два комп’ютери, які підключені до мережі «Інтернет».

З скриншоту опублікованих ОСОБА_1 на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічних Декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 та 2017 р.р. вбачається, що вони були опубліковані о 13:47 год. та 13:49 год. 20.04.2018 (а.с.26-27).

З огляду на наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 без поважних причин не вжив усіх належних дієвих та послідовних заходів щодо своєчасного, а саме до 01.05.2017 та 01.04.2018, заповнення декларацій за 2016-2017 р.р. на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто для повного виконання ним, як суб'єктом декларування, вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим порушив вимоги фінансового контролю, отже вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, за що повинен нести адміністративну відповідальність.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень, пов'язаних з корупцією, обставини, за яких було вчинене дане правопорушення, приходжу до висновку, що накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Керуючись ст. ст. 23, 27, 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 251, 283-284 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів, що складає 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень, за порушення вимог ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі – 352 (трьохсот п’ятидесяти двох) гривень 40 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Пухарєва О.В.