Рішення № 74269412, 24.05.2018, Срібнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
24.05.2018
Номер справи
746/245/18
Номер документу
74269412
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №746/245/18

2/746/83/18

РІШЕННЯ

Іменем України

24.05.2018 року

Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Цигури Н.А.,

при секретарі - Жмаці – Каленіченко І.А.,

з участю прокурора - Бондаря А.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Срібне цивільну справу за позовом керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного знищення зелених насаджень, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору- Срібнянська селищна рада Чернігівської області,

В С Т А Н О В И В :

Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури, діючи в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, як контролюючого органу в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, оскільки останньою не вживаються заходи щодо стягнення з порушника заподіяної інтересам держави шкоди, відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» звернувся до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, обумовлено необхідністю захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні законів у галузі охорони, утримання і використання зелених насаджень.

Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 7800 гривень на відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного знищення зелених насаджень та стягнути з відповідача на користь прокуратури Чернігівської області сплачений судовий збір у сумі 1762 грн. Позовні вимоги обгрунтовує наступним.

У статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.

Відповідно до ст. 5 цього ж Закону державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне

середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (у т.ч. тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Основним завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, згідно ст. ст. 1, 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», є збереження природних ресурсів.

Статтею 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Правовий статус Державної екологічної інспекції у Чернігівській області врегульовано Положенням про Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області №136 від 12.12.2011 (далі - Положення).

Відповідно до п. 4.2 Положення, держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства щодо охорони, утримання і використання зелених насаджень.

Відповідно до п. 4.3 Положення, держекоінспекція складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.

Пунктами 6.4, 6.11, 6.17 Положення передбачено, що держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов’язкові для виконання приписи, розпорядження, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, виступати позивачем та відповідачем в судах.

04.01.2018 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_2 проведено рейдову перевірку по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території с. Гриціївка Срібнянського району Чернігівської області, про що складено відповідний акт №03/05 від 04.01.2018. Під час перевірки виявлено 1 порушення природоохоронного законодавства, а саме: незаконне знесення зелених насаджень в населеному пункті, у кількості одна деревина породи верба, громадянином ОСОБА_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Також, під час перевірки було складено відомість про перелік пнів незаконно знесених дерев породи верба на території с. Гриціївка Срібнянського району Чернігівської області, якою встановлено, що знесено 1 (одне) дерево породи верба, сиро ростуча, діаметр пня в місці знесення (у корі) 100 сантиметрів. Заміри пня проведено за допомогою п’ятиметрової мірної стрічки Р5УЗК ДСТУ 4179-2003 (дата повірки 2 кв. 2017), яка є власністю Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.

За результатами перевірки, 04.01.2018 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №001132, у зв’язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП. Також, 04.01.2018 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_2 складено постанову про накладення адміністративного стягнення №03/05, яким ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.

Призначений штраф ОСОБА_1 сплатив 11.01.2018 згідно квитанції №0.0.93577178.1 від 11.01.2018, що підтверджується постановою начальника Срібнянського РВ ДВС ГТУЮ у Чернігівській області ОСОБА_3 про закінчення виконавчого провадження від 11.04.2018, в зв’язку з чим фактично визнав свою провину у вчиненому адміністративному правопорушенні.

Крім того, встановлено, що вчиненим адміністративним правопорушенням ОСОБА_1 заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу. Так, відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного ушкодження зелених насаджень у с. Гриціївка Срібнянського району Чернігівської області, яке скоєне ОСОБА_1, складеного 05.01.2018 року, загальна сума шкоди становить 7800 грн. 00 коп.

ОСОБА_1 порушив інтереси держави, оскільки відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки є обов’язком держави.

Згідно зі ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ст. 40 КУпАП, якщо в результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то адміністративна комісія, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди. В інших випадках питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю особистим майновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Порушення у сфері охорони рослинного світу спричиняють шкоду інтересам держави внаслідок вилучення певних видів біоресурсів з їх природного середовища та необхідності фінансування державою заходів щодо їх відновлення. Крім того, невідшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу незаконною порубкою дерев, не поповнює надходження до бюджету, чим завдається шкода економічним інтересам держави.

Представник позивача Державної екологічної інспекції у Чернігівській області у судове засідання подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначає, що позовні вимоги підтримує.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач ОСОБА_1 у підготовчому судовому засіданні подав до суду письмову заяву про визнання позову.

Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору- Срібнянської селищної ради Чернігівської області подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Як вбачається з положень ч.4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Враховуючи заяву відповідача ОСОБА_1 про визнання позову, заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про ухвалення рішення про задоволення позову, так як визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб.

У порядку ст. 141 ЦПК України суд стягує з ОСОБА_1 на користь прокуратури Чернігівської області 881 грн. 00 коп. в повернення судового збору. А згідно ст. 142 ЦПК України суд приймає рішення про повернення прокуратурі Чернігівської області з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, у сумі 881 грн. 00 коп.

Керуючись ч.4 ст.200, ст. ст. 206, 259, 264, 265 ЦПК України, ст. 40 Закону України «Про рослинний світ», ч. 4 ст. 68, ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 40 КУпАП, ст. 1166 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В :

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 7800 гривень

(сім тисяч вісімсот гривень) на відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного знищення зелених насаджень, зарахувавши кошти на спеціальний рахунок: розрахунковий рахунок 331 19331700681, отримувач УК у Срібнянському районі ОТГ смт. Срібне 24062100, код ЄДРПОУ 37331218, МФО 853592, банк ГУ ДКСУ у Чернігівській області.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Чернігівської області 881 грн. 00 коп. в повернення судового збору.

Повернути з державного бюджету прокуратурі Чернігівської області 50 відсотків судового збору, у сумі 881 грн. 00 коп., сплаченого нею згідно платіжного доручення №848 від 18 квітня 2018 року при поданні позову на р/р 31218206700493, МФО 853592, ГУДКСУ в Чернігівській області, код ЄДРПОУ 37331218.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя