
Справа № 766/20840/17
н/п 2-о/766/76/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.05.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Дорошинської В.Е.,
при секретарі Кирпиченко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: УМВС України в Херсонській області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1, звернувся до суду із заявою в якій просив встановити юридичний факт участі його у бойових діях під час проведення антитерористичної операції, забезпечені її проведення щодо захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в період з 28.08.2014 року по 29.08.2014 року. В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив про те, що він на підставі наказу УМВС в Херсонській області від 28.08.2014 року за №256 був направлений у відрядження для доставки у м. Херсон тіла загиблих працівників УМВС батальйону «Херсон», які загинули під час виконання службових обов’язків в зоні проведення АТО. Тіла загиблих разом з ОСОБА_2 та ОСОБА_3, доставляли з моргу м. Волноваха Донецької області, яке входить до зони проведення АТО. Тіла загиблих та медичні документи про загибель були видані йому безпосередньо у морзі м. Волноваха. Вказані медичні документи наявні в УМВС. Доказами цих стверджень є заяви написані власноручно ОСОБА_2, ОСОБА_3
В вересні 2017 року він звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області з заявою з приводу надання статусу учасника бойових дій у зв'язку з виконанням службових обов'язків в зоні проведення антитерористичної операції. Однак, отримав письмову відмову, оскільки йому не було видано відповідної довідки, яка передбачена Додатком до Постанови КМУ від 20 серпня 2014 року № 413 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», яка передбачена для підтвердження факту участі в бойових діях, оскільки у талоні посвідчення про відрядження №000385 стоїть відмітка щодо відрядження до м. Мелітополь, як визначено наказом УМВС від 28.08.2014 року №256, яка була зроблена на зворотному шляху. Встановлення факту участі у проведення антитерористичної операції щодо захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в період з 28.08.2014 року по 29.08.2014 року надасть заявнику право скористатися пільгами, які передбачені з отриманням останнім «статусу учасника бойових дій». Тому просить суд встановити факт участі у бойових діях ОСОБА_1, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції забезпечення її проведення з 28.08.2014 року по 29.08.2014 року та перебував у м. Волноваха .
До суду від заявника надійшла заява про розгляд справи без його участі, заяву підтримав у повному обсязі.
Представник зацікавленої особи відповідно до довіреності, до суду надала заяву про розгляд справи без її участі, при винесені рішення покладалась на розсуд суду.
Відповідно до п. 9 ч. 1 розділу ХІІІ «Перехідних положень» справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності редакцією ЦПК, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності редакцією ЦПК.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступного.
Відповідно до ст.293 ЦПК України, в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Таким чином, встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, не зазначених у ч. 1 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можливо лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Згідно положень ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 ст. 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Відповідно з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 07 квітня 2015 року розширено коло осіб, які належать до учасників бойових дій.
Пунктом 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Відповідно до п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СВУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Згідно ч. 1ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Частиною 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України, та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Пунктом 3 ч. 1ст. 3 Закону України «Про основи національної безпеки України», об'єктами національної безпеки, між іншим, є держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
Суб'єктами забезпечення національної безпеки, в тому числі, є громадяни України, об'єднання громадян (ст. 4 Закону України «Про основи національної безпеки України»).
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
Стаття 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» також закріплює, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є громадянином України, який народився, 23.01.1975 року в с. Калуга Березнігуватського району Миколаївської області, зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується паспортом серії ЕО 241897, виданий міським відділом Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області.
Відповідно до Наказу за №256 від 28.08.2014р., УМВС України в Херсонській області про відрядження працівників УМВС встановлено , що у зв’язку з необхідністю доставки у м. Херсон тіл загиблих працівників підрозділів УМВС, які загинули під час виконання службових обов’язків в зоні проведення АТО відрядити підполковника ОСОБА_1 та адміністратора музею УМВС ОСОБА_2 у м. Мелітополь Запорізької області з 28 по 29 серпня 2014 року.
Відповідно до Талону посвідчення про відрядження вбачається, що ОСОБА_1, підполковник міліції направлений до м. Маріуполь терміном на два дні на підставі наказу.
З заяви ОСОБА_1 вбачається, що осатаній звертався до УМВС України в Херсонській області та просив у зв’язку з виконанням службових обов’язків в зоні АТО надати йому статус Учасника бойових дій та зазначив, що 28.08.2014 року він разом з двома працівниками УМВС доставляли з моргу м. Волноваха Донецької області тіла загиблих працівників УМВС .
З листа УМВС України в Херсонській області від 25.10.2017 року за №247/04/2-2017 вбачається, що вищевказану заяву ОСОБА_1, з приводу надання статусу учасника бойових дій розглянуто та зазначено, що в УМВС України в Херсонській в Херсонській області для надання вищевказаного статусу відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р. №413 необхідні наступні документи - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника, чи заступника керівника про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, чи його заступників або керівників сектору про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління АТО в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення АТО, документи про направлення у відрядження до районів АТО або інші офіційні документи, вказані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь у виконанні завдання АТО); крім того до вищезазначених документів на строк не менше ніж 30 днів долучаються витяги з бойових наказів, розпоряджень, донесень, які підтверджують безпосереднього зіткнення та вогневого контракту з противником , проведення розвідувальних заходів. А оскільки до заяви долучено тільки наказ про відрядження тому відсутні підстави для направлення документів ОСОБА_1 на розгляд комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання та надання статусу учасника бойових дій .
З долучених до матеріалів справи пояснень ОСОБА_2, та ОСОБА_4 встановлено, що ОСОБА_1, разом з ними слідував відповідно до наказу УМВС України в Херсонській області №256 до м. Мелітополь для доставки тіл загиблих, однак під час слідування до м. Мелітополь в телефонному режимі їм було повідомлено про, те що тіла загиблих знаходяться у м. Волноваха, вони направилися до м. Волноваха Донецької області звідки забрали тіла загиблих та доставили до м. Херсона 29.08.2014 року. Тобто з матеріалів вбачається, що ОСОБА_1, захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення з 28.08.2014 року по 29.08.2014 року.
Викладені обставини, правові норми, дають суду підстави прийти до висновку, що факт участі ОСОБА_1, в бойових діях, пов'язаних з захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в період з 28.08.2014 року по 29.08.2014 року знайшов своє підтвердження судовому засіданні.
Виходячи з викладеного суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.2,4,76,259,263-265,268,293-294,315 ЦПК України, ст. 17 Конституції України, Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» суд -
-
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити юридичний факт участі у бойових діях ОСОБА_1, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції забезпечення її проведення з 28.08.2014 року по 29.08.2014 року та перебував у м. Волноваха.
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Херсонської області.
Суддя В.Е. Дорошинська