
Справа № 522/9231/18
Провадження № 2а/522/1143/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Смоковій А.В.
за участю перекладача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до Фам Тхі Не про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Фам Тхі Не та просить затримати громадянку Соціалістичної республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 25.11.2018 р. з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Відповідно до вимог п.3 ч.2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання постанови суду.
При цьому посилаються на те, що 23.05.2018 р. прикордонним нарядом «ПП» КрП «Маяки» було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянкою В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка порушила прикордонний режим, а саме знаходилась в контрольованому прикордонному районі без документів, які посвідчують особу, чим порушила вимоги п.8 Положення «Про прикордонний режим» затверджені ПКМУ № 1147 від 27.07.1998.
23.05.2018 р. співробітниками Білгород-Дністровського прикордонного загону було складено протокол про адміністративне затримання на 72 години з метою встановлення особи та з’ясування обставин правопорушення. В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянка ОСОБА_2 Республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, порушила правила перебування іноземців в Україні – проживала без документів на право проживання в Україні.
Зі слів громадянки ОСОБА_2 Республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, вона прибула на територію України у 15.08.2016 р. через пункт пропуску «Одеса» по національному паспорту з метою працевлаштування.
На даний час громадянка ОСОБА_2 Республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, на території України знаходиться не законно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.
23.05.2018 р. ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянки В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов’язано її покинути територію України у термін до 24.05.2018 р. У визначений термін громадянка В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1 з території України не виїхала.
23.05.2018 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянки В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 002903 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 15.05.2018 р. ПН МОД № 002903 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн.
Разом з цим, під час проведення процедурних заходів було встановлено, що у громадянка В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутній паспортний документ у зв’язку з чим є обґрунтовані підстави вважати, що рішення про примусове повернення відповідачем виконане не буде. У зв’язку з викладеним вони звернулися до суду з вказаним позовом та просять його задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.
Відповідачка у судовому засіданні позов не визнала.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріалі справи суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23.05.2018 р. прикордонним нарядом «ПП» КрП «Маяки» було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянкою В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка порушила прикордонний режим, а саме знаходилась в контрольованому прикордонному районі без документів, які посвідчують особу, чим порушила вимоги п.8 Положення «Про прикордонний режим» затверджені ПКМУ № 1147 від 27.07.1998 р.
23.05.2018 співробітниками Білгород-Дністровського прикордонного загону було складено протокол про адміністративне затримання на 72 години з метою встановлення особи та з’ясування обставин правопорушення.
В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянка ОСОБА_2 Республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, порушила правила перебування іноземців в Україні – проживала без документів на право проживання в Україні.
На даний час громадянка ОСОБА_2 Республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, на території України знаходиться не законно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.
23.05.2018 р. ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянки В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов’язано її покинути територію України у термін до 24.05.2018 р.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ передбачено, що іноземець або особа без громадянства зобов’язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
У визначений термін громадянка В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1 з території України не виїхала.
23.05.2018 р. за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушенн, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянки В’єтнаму Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 002903 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 15.05.2018 ПН МОД № 002903 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ, рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. 14 ст. 1 Закону вищезазначеного Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно до частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі…».
Беручи до уваги той факт, що Відповідач проживав на території України без документів на право проживання в Україні вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУаАП, у нього відсутній паспортний документ, який надає право здійснити виїзд з території України, які визначені ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» відповідно до якої в’їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в’їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.
Зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, не має документів для перетинання державного кордону України на законних підставах і тому не має можливості на даний час здійснити виїзд з території України, що унеможливлює ідентифікацію особи відповідача та забезпечення примусового видворення за межі України.
У відповідних положеннях статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що:
«1. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом,:
f) "законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції».
З огляду на це, право на свободу та особисту недоторканність не є абсолютним і може бути обмежене, але тільки на підставах та в порядку, які чітко визначені в законі.
«Затримання особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції» у відповідності до другої частини статті 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, як наголошено в § 164 рішення Європейського суду з прав людини від 19 лютого 2009 р. у справі "А. та інші проти Сполученого Королівства" буде виправдано до тих пір, поки йде процес депортації або екстрадиції. Якщо така процедура не виконується з належною ретельністю, затримання особи перестає бути допустимим відповідно до статті 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
02.05.2018 року ГУ ДМС України було подано адміністративний позов до відповідача про примусове видворення.
Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) встановлено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов’язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно до частини 11 статті 289 (яка є спеціальною нормою) строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно пункту 27 частини 1 статті Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства:
- стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення;
- стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
- затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України;
- затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Частиною 2 ст. 101 КАС України (яка є загальною нормою) передбачено, що процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками.
Слід зазначити, що ГУ ДМС України в Одеській області не зверталось з клопотанням про зобов’язання громадянку Соціалістичної республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, внести заставу та з клопотанням про взяття даної особи на поруки підприємства, установи чи організації, в зв’язку з тим, що внесення застави полягає у внесенні іноземцем, особою без громадянства або іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, тобто існує імперативний обов’язок Кабінету Міністрів прийняти такий Порядок.
На даний час, Кабінетом Міністрів України, на виконання ст. 289 КАС України не прийнято порядок внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування судом застави як заходу до іноземця, який застосовується адміністративним судом в порядку КАС України.
Вказане свідчить про відсутність механізму реалізації судом положень ст. 289 КАС України при застосуванні до іноземця застави, тобто про неможливість практичного застосування судом застави до іноземця.
Таким чином, враховуючи вищевикладене суд вважає, що до громадянку Соціалістичної республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, слід затримати з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України до 25.11.2018 р.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України слід допустити негайне виконання рішення суду
Керуючись ч. 1 ст. 1, ч. 3 ст. 25, ч. 5 ст. 26, ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 288, 289, п. 3 ч. 2 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Затримати громадянку Соціалістичної республіки В’єтнам Фам Тхі Не, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 25.11.2018 р. з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя
25 травня 2018 року