
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/16499/17
Головуючий у 1-й інстанції: Логінова С.М.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
16 травня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Курка О. П. Совгири Д. І. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
в серпні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено збір на загальнообов'язкове соціальне пенсійне страхування; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно з довідкою Комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби у Хмельницькій області №321 від 03.05.2018 року, починаючи з 01 серпня 2017 року.
Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2017 року позов задоволено повністю.
Не погодившись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі та просив її задовольнити.
Позивач та третя особа повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 01 березня 2017 року ОСОБА_3, полковника внутрішньої служби, згідно з наказом Державної пенітенціарної служби України (з особового складу) від 01 березня 2017 р. №22/ОС-17 звільнено зі служби відповідно до ч. 5 ст.23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" та 01 березня 2017 року виключено зі списків особового складу та знято зі всіх видів забезпечення. На підставі наказу Державної пенітенціарної служби України від 01.03.2017 р. №22/0017 встановлено вислугу років на день звільнення в календарному обчисленні 21 рік 6 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 08 місяців 25 днів. Остання посада на день звільнення зі служби - перший заступник начальника управління ДПтС України у Хмельницькій області (правонаступником даного управління на сьогоднішній день є Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції).
З 02 березня 2017 року ОСОБА_3В призначена та виплачується пенсія.
В серпні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, виплачені йому за період з квітня 2015 року по лютий 2017 року відповідно до довідки Комісії з ліквідації управління Державної пенітеціарної служби України в Хмельницькій області №321 від 03 травня 2017 року.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 16 серпня 2017 року № 536/Б-8 ОСОБА_3. у зв'язку з тим, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. ч. 1,2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон 2262-XII) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п.1 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовогослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх прав, поліценйським та членам їхніх сімей " пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не входять до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, колегія суддів виходить з наступного.
Ст. ст. 10, 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 р. № 1294 (далі - постанова №1294).
Відповідно до пунктів 1, 2 постанови №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Згідно з підпунктом 3 пункту 5 постанови №1294 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
З урахуванням наведеного, зазначені вище виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Водночас, відповідно до довідки №321 від 03 травня 2017 року з вищевказаних виплат (допомог та премій) сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 47).
З урахуванням наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься і в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено збір на загальнообов'язкове соціальне пенсійне страхування.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального праваю
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2017 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Постанова суду складена в повному обсязі та підписана 25 травня 2018 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5