Постанова № 74258189, 16.05.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
686/11421/17
Номер документу
74258189
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 686/11421/17

Головуючий у 1-й інстанції: Продан Б.Г.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

16 травня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Матохнюка Д.Б. Боровицького О. А. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в червні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій провести поновлення виплати ОСОБА_3 пенсії за вислугу років з 07.10.2009 року з її перерахунком, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2017 року позов задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 07.10.2009 року відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.

Зокрема, в доводах апеляційної скарги відповідач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не може провести перерахунок пенсії позивачу, оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що відповідно до положень чинного законодавства відповідач зобов'язаний витребувати необхідні для перерахунку документи та поновити виплату пенсії ОСОБА_3

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Позивач повноважних представників в судове засідання не направив, хоча повідомлявся про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції – без змін, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що з 13.11.1992 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

16.12.1993 року позивач виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю. З 1993 року ОСОБА_3 призначеної по закону пенсії не отримує.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 12.02.2016 року у справі № 686/23937/15-а Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зобов'язано поновити позивачу виплату пенсії з 08.07.2015 року,.

Додатковою постановою Хмельницького міськрайонного суду від 07.07.2016 року у справі № 686/23937/15-а Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зобов'язано поновити позивачу виплату пенсії з 07.10.2009 року, виплативши її по 07.07.2015 року включно.

09.11.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з вимогою про виконання судового рішення щодо поновлення його пенсії.

Листом від 12.12.2016 року №1002/Г-8 відповідач повідомив позивача про поновлення виплати пенсії в розмірі 03 грн. 40 коп. на місяць.

Не погодившись з вказаною відповідд., позивач звернувся до суду з позовом.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що здійснення перерахунку та виплати пенсії військовослужбовцям належить до завдань органів Пенсійного фонду, і з метою виконання вказаного завдання органи Пенсійного фонду уповноважені одержувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб і від фізичних осіб-підприємців необхідні відомості, інформацію, документи і матеріали.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ч. ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262), особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з ч.2 ст. 62 Закону №2262 пенсії, призначені вказаним особам, що виїхали на постійне місце проживання за кордон, в Україні, до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 43 Закону №2262 у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає перерахунку.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Ч.1 ст.63 Закону №2262 встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Таким чином, перерахунок пенсії військовослужбовцям має проводитися з урахуванням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Як встановлено судом з копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_3, в пенсійній справі позивача наявний розрахунок на пенсію за вислугу років із зазначенням розміру грошового забезпечення (т.2, а.с.24-25) та довідки Хмельницького МВК про розмір пенсії у 1993 році (т.2 а.с.22-23).

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, відповідач необґрунтовано поновив позивачу пенсію в розмірі 03 грн. 40 коп. на місяць.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги про відсутність в матеріалах пенсійної справи довідок про розмір грошового забезпечення позивача, необхідних для здійснення йому перерахунку, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до пп.5 п.4. Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (далі - Положення) головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з пп.2 п.6 Положення головне управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб – підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань;

З урахуванням наведених вище положень законодавства колегія суддів дійшла висновку про те, що відсутність необхідних довідок в матеріалах пенсійної справи не може бути підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідач уповноважений отримувати необхідні документи у встановленому законодавством порядку.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги про залишення без розгляду адміністративного позову в частині перерахунку пенсії за період з 07.10.2009 року по 12.01.2017 року, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.6 ст.78 КАС України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов’язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Як встановлено з матеріалів справи, позовним вимогам про перерахунок пенсії позивачу з 07.10.2009 року надавалась оцінка під час розгляду справи № 686/23937/15-а. Постанова та додаткова постанова у вказаній справі набрали законної сили.

З урахуванням наведеного колегія суддів вважає зазначені доводи апеляційної скарги необґрунтованими.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виконати постанову Хмельницького міськрайонного суду від 12.02.2016 року та додаткову постанову Хмельницького міськрайонного суду від 07.07.2016 року у справі № 686/23937/15-а та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 07.10.2009 року відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального праваю

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2017 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України.

Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Постанова суду складена в повному обсязі та підписана 25 травня 2018 року.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5