
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2018 р. Справа № 638/15705/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кононенко З.О.
суддів: Калитки О. М. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 07.02.2018 (суддя Шестак О.І., 61202, м. Харків, проспект Перемоги, 52-В, повний текст складено 07.02.18) по справі № 638/15705/17
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про зобов’язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України, в якому просив суд:
- зобов‘язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.06.2017 року на підставі довідки № 2.2.1-39-268 від 17.08.2017 року з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення, виходячи з розрахунку 79% від грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії;
- стягнути сплачений судовий збір у розмірі 640 грн.
В обгрунтування позовних вимог, позивач зазначав, що вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в перерахунку йому пенсії безпідставною, протиправною та такою, що порушує його права, свободи та інтереси.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивача, не з’явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_2 з 19 жовтня 1999 року за його згодою був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу на різних посадах.
Наказом заступника Міністра оборони України від 22.02.2010 року №142 звільнений з військової служби у відставку, наказом від 03 березня 2010 року №119/0 звільнений з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Після звільнення з військової служби позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Дізнавшись від військовослужбовців, які на цей час проходять службу в державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, про зміну розміру грошового забезпечення у 2017 році позивач звернувся із запитом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху, чи була сформована довідка на ім’я позивача та чи була ця довідка надіслана до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області для перерахунку пенсії.
Державне підприємство обслуговування повітряного руху України повідомило, що наказом Украероруху від 30.06.3017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовців, відряджених до Украероруху» з 01.06.2017 року були змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відрядженні до Украероруху. У відповідності Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, Украерорух направив повідомлення про зміну грошового забезпечення (окладу) відповідної категорії військовослужбовців до Міністерства оборони України для повідомлення Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, звільненим із військової служби з посад, займаних в Украерорусі. Однак, списки осіб, пенсій яких підлягають перерахунку до Украероруху від Пенсійного фонду України чи військових комісарів не надходили.
Державне підприємство Украерорух надало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 17.08.2017 року №2.2.1-39-268, що була складена Державним підприємством обслуговування повітряного руху України для самостійного подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
На своє звернення позивач отримав відповідь від 02.10.2017 року №1825/Г-14 від Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, якою йому було відмовлено в проведені перерахунку пенсії на підставі наказу Украероруху.
Відповідач обґрунтував відмову тим, що чиним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв’язку з виданням будь-яким міністерством, установою, організацією чи підприємством, в тому числі і державним підприємством обслуговування повітряного руху України, власних наказів, а саме наказу №228 від 30.06.2017 року.
Задовольняючи позовні вимого, суд першої інстанції виходив з того, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналогічне положення міститься у пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок).
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій".
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Абзацом 7 пункту 3 Порядку встановлено, що особам, які відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Таким чином, Кабінетом Міністрів України делеговано керівникам державних органів право визначати розміри посадових окладів, отже наказ Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до статей 14 та 15 Закону України “Про оплату праці” та Положення про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281, Украерорух самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Постановою КМУ від 7 лютого 2001 р. № 105 "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами". Отже, керівнику Украероруху Кабінетом Міністрів України делеговано право встановлювати посадові оклади як цивільним, так і відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві.
У зв'язку з вищенаведеним наказ Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», який змінює одну із складових грошового забезпечення військовослужбовцям, з якої нараховується (перераховується) пенсія, а саме посадовий оклад, на підставі Постанови КМУ від 7 лютого 2001 р. № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій", змінює розмір грошового забезпечення відрядженого військовослужбовця.
Факт фактичної зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, підтверджується Довідкою про розміри грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 17.08.2017 року № 2.2.1-39-268.
Таким чином, враховуючи, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів право визначати розміри посадових окладів, наказ Украероруху від 30 червня 2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», є підставою для перерахунку пенсії, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постановах від 06 липня 2016 року у справі №2-а/638/70/15, від 05 липня 2016 року у справі 461/2167/14-а, від 13 липня 2016 року у справі 638/2700/14-а Верховний Суд України дійшов висновку, що пенсія військовослужбовця, відрядженому до Украероруху, підлягає перерахунку, відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін в окладі, що визначений наказами Украероруху.
Аналіз викладеного законодавства, а також практика Верховного Суду, дає підстави для критичного ставлення до доводів апелянта про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії .
Доводи апеляційної скарги з посиланням на те, що Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій, є помилковими, виходячи з наступного.
Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 10 травня 2016 року по справі №522/19979/14-а, якою суд, усуваючи розбіжності застосування касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, дійшов до висновку, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.
Враховуючи викладені нормативно правові акти, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про набуття позивачем, який отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", права на перерахунок пенсії на підставі наказу Украероруху від 30.06.2017 року № 228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» без обмеження максимального розміру.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 07.02.2018 року по справі № 638/15705/17 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 07.02.2018 по справі № 638/15705/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3 Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Постанова складена в повному обсязі 25.05.18.