Постанова № 74257218, 24.05.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2018
Номер справи
766/21585/17
Номер документу
74257218
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/21585/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів – Домусчі С.Д., Єщенка О.В.

за участю секретаря – Сінчі А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 14 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2017 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі – ГУ ПФУ в Херсонській області, відповідач), в якому просив суд:

- визнати дії ГУ ПФУ в Херсонській області по відмові здійснити позивачу перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 02.06.2017 № 3961/19/01-2017 протиправними;

- зобов’язати ГУ ПФУ в Херсонській області провести позивачу перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 02.06.2017 № 3961/19/01-2017, починаючи з 01 січня 2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є одержувачем пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з 01.01.2016 набув право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» та нормативно-правових актів, які регулюють грошове забезпечення поліцейських за нормами, чинними станом на 01.01.2016.

За наслідками розгляду адміністративного позову Херсонським міським судом Херсонської області 14 грудня 2017 року прийнято постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції Закону від 07.11.2015 р.) та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції. До того ж, пенсійний орган зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейським, проте постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнято. Для прирівнювання колишніх посад Міністерства внутрішніх справ до існуючих посад працівників Національної поліції України та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на сьогодні законних підстав не має. Таким чином, відповідач вважає, що у зв’язку із видачею УМВС України в Херсонській області довідки від 02.06.2017 № 3961/19/01-2017 у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не виникає автоматично обов’язку по перерахунку пенсії позивачу.

Також пенсійний орган зазначає, що на теперішній час не внесено жодних змін до видаткової частини бюджету, спрямованих на фінансове забезпечення перерахунку таких категорій пенсій.

В судове засідання учасники справи не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з 20.03.2015 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв’язку із змінами діючого законодавства, а саме доповнення ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» частиною 3, якою законодавець визначив право на перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням всіх видів грошового забезпечення поліцейського, 02.06.2017р. ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка за № 3961/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, прирівняне до грошового забезпечення поліцейських, та направлена до ГУПФ України в Херсонській області. Разом з тим, у липні 2017 року позивач отримав пенсію у попередньому розмірі.

З метою захисту своїх пенсійних прав, у грудні 2017р. представник позивача адвокат ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою, в якій просив відновити його порушені пенсійні права, шляхом здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, відповідно до вимог ч.3 ст.63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням окладів та інших додаткових видів грошового забезпечення поліцейських.

Проте, листом-відповіддю ГУ ПФУ в Херсонській області за №8216/03 від 07.12.2017 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області з посиланням на те, що КМУ не прийнято постанову, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням рівня грошового забезпечення поліцейських.

Не погоджуючись із відмовою УПФ у проведенні перерахунку пенсії, вказуючи на протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду, ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Перевіряючи правомірність дій ГУ ПФУ в Херсонській області, які позивач просить визнати протиправними, апеляційний суд виходить з наступного.

За правилами ч. ч. 1, 3, 4 ст.63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за №2262-XII від 09.04.1992р. (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, суд апеляційної інстанції зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, вказаними нормами Закону прямо передбачений перерахунок пенсії особам, які отримують пенсію на умовах цього Закону з урахуванням видів грошового забезпечення в розмірах встановлених законодавством для поліцейських.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для видачі довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за № 3961/19/01-2017 від 02.06.2017 стала Постанова КМУ “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за №988 від 11.11.2015р.

Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 02.12.2015р. та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.

При цьому факт введення (зміни) Постановою КМУ за №988 від 11.11.2015р. грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Отже, ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер МВС України, набув право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, відповідно до постанови КМУ “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за №988 від 11.11.2015р.

Надаючи оцінку доводу відповідача про те, що Постанову КМУ “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за №988 від 11.11.2015р. не можна вважати підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам МВС України, апеляційний суд виходить з наступного.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджений постановою КМУ “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за №45від 13.02.2008р.

У відповідності до п.1 вищевказаного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових - видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, Постановою КМУ “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за №988 від 11.11.2015р. були введені нові оклади поліцейських, які є більшими ніж посадові оклади колишніх працівників міліції, більш ніж у 10 разів.

За правилами п.2 вищеозначеного Порядку на підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення КМУ, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк ПФ України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі -списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п.3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України.

Так, на виконання вимог п.2 Порядку, 03.04.2017р. начальником ГУПФУ в Херсонській області ОСОБА_3 до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонської області були надані списки осіб, пенсії яких підлягали перерахунку на 591 аркушах з відповідним супровідним листом за №2291/03.

Апеляційний суд акцентує увагу на тому, що із вказаного супровідного листа прямо вбачається, що ГУ ПФУ в Херсонській області визнає за колишніми працівниками міліції право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, оскільки текст супровідного листа викладено у наступній редакції: “Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затвердженого КМУ” за №45 від 13.02.2008р., надаємо списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2016р., з урахуванням грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за №988 від 11.11.2015р.

Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що саме на підставі списків наданих ГУ ПФУ в Херсонській області, ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області були виготовлені довідки про розміри грошового забезпечення пенсіонерів МВС України з врахуванням посадових окладів поліцейських та вказані довідки є юридично чинними та на їх підставі ГУПФУ в Херсонській області повинно було здійснити перерахунок раніше призначених пенсій.

Що стосується доводів пенсійного органу про те, що постановою КМУ “Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ” за №730 від 16.09.2015р. не визначені територіальні органи Національної поліції України як правонаступники територіальних органів МВС України, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

За правилами п.3.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.3.8 Порядку, у разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад, у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

На виконання вимог чинного законодавства та даних пунктів Порядку уповноваженим органом - ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області ОСОБА_1, як особі, яка звільнялася саме з цього органу (УМВС) правомірно та обґрунтовано було виготовлено Довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням окладів поліцейського від 02.06.2017 № 3961/19/01-2017 та надіслано її до ГУПФУ в Херсонській області, при цьому, дані грошового забезпечення викладені в цій довідці ГУ ПФУ в Херсонській області не оспорюються, сама довідка є юридично чинною та прийнятою ГУ ПФУ в Херсонській області з врахуванням того, що вона видана уповноваженим на те органом - ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області.

Також суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції обґрунтовано не враховано доводи відповідача про відсутність фінансування на проведення таких виплат, здійснення перерахунку пенсії, оскільки ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не передбачає такої підстави для відмови у приведенні пенсійних виплат у відповідність до Закону за вказаних обставин.

Крім того, право на перерахунок пенсії гарантоване ч. 3, 4 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в редакції за №900-VIIІ від 23.12.2015р. Вказане право законодавством жодним чином не пов'язане з виділенням додаткових коштів на перерахунок пенсії, а обов'язок по перерахунку пенсії прямо випливає з вимог ч.3, 4 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови КМУ за №988 від 11.11.2015р. “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, постанови КМУ за №45 від 13.02.2008р. “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України (в новій редакції) суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

При розгляді справи “Кечко проти України” (заява № 63134/00) ЄСПЛ зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувані своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для нього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 “Бурдов проти Росії”). Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що навіть якщо б відповідач надав докази відсутності бюджетних коштів на перерахунок пенсії, вищенаведена практика ЄСПЛ вказує на те, що це не є підставою невиконання вимог Закону, а саме ст. 63 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо обов'язку по перерахунку та сплаті пенсії.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

В доводах апеляційної скарги відповідач посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку суду апеляційної інстанції, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, апеляційний суд вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 14 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.

Повний текст постанови суду складено 25 травня 2018 року.

Суддя-доповідач: ОСОБА_4

Суддя: С.Д.Домусчі

Суддя: О.В. Єщенко