
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2018 року справа №415/7858/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарьк а М.Г.
ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області (суддя- Чернобривко Л.Б.) від 19 січня 2018 року (повне рішення складено 19 січня 2018 року) по справі №415/7858/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання бездіяльності незаконною та вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Старобільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання незаконною бездіяльність з перерахунку пенсії учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, що став особою з інвалідністю у зв'язку зі зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11; зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби з 01.10.2017 року в п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 19 січня 2018 року позовні вимоги задоволено, визнано незаконною бездіяльність з перерахунку пенсії учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, який став особою з інвалідністю у зв’язку зі зміною ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язано зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, який внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби став особою з інвалідністю, пенсію з інвалідністю з 01.10.2017 року в п’ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом відповідного року.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що ним правомірно було відмовлено у проведенні перерахунку позивачеві пенсії. Судом першої інстанції не прийнято до уваги ті обставини, що в пенсійній справі знаходиться виписка з військового квитка від 27.01.1989 року серії ГЕ №161553 про період проходження дійсної строкової служби з 26.04.1989 року по 22.02.1991 року в якій не вказано, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідач зазначив, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №VIII внесені зміни до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, стосовно осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, відзив на скаргу, відповідь на відзив, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Лисичанську Луганської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1.
Позивач 23.11. 2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності в п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати у відповідності до вимог п.9-1 Порядку від 15.11.2017р.№851.
На наведене звернення відповідач листом від 05.12.2017 року № 224/К-7 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2017року № 851, у зв'язку з не підтвердженням факту участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок чого він став інвалідом.
Згідно ст. 15 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» № 796- XII.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів Україні щодо підвищення пенсій № 2148-VIII від 03.10.2017 року ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII, який набрав чинності з 11.01.2017 року, викладено у наступній редакції: «Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової ї служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю , пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. N 851 внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи України від 23 листопада 2011 року N 1210, а саме Порядок доповнено пунктом 9 1 такого змісту: "9 1. За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Факт участі позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби та отримання внаслідок цього інвалідності, підтверджується наявними в матеріалах справи документами, а саме: - випискою з військового білета серія ГЕ №161553 від 27.01.1989 р. згідно якого позивач ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив військову службу з квітня 1989 року по 22.02.1991 року; - довідкою від 02.01.2016 року Лисичанського міського військового комісаріату № 1-д якою підтверджено, що позивач відповідно до його військово-облікових документів дійсно в період з 26.04.1989 року по 10.03.1991 року проходив строкову військову службу на офіцерських посадах. Підстава: Особова справа № 9276; - довідкою до акту огляду МСЕК серія 12 ААА № 441278 (повторний огляд) про встановлення позивачеві 2 групи інвалідності з 30.06.2016 року, причина інвалідності захворювання пов'язане з виконанням обов'язку військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; - експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 08.06.2016 року № 8800 засідання № 32 підтверджено, що захворювання позивача пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Із копії посвідчення серія Є №129284, виданого 11.07.2016 року УПСЗН Лисичанської міської ради, вбачається, що позивач є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Також, копією посвідчення серії АА №334801, виданого 08.06.2017 року Луганським обласним військовим комісаріатом та нагрудним знаком «Ветеран військової служби», підтверджується право позивача на пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби.
Суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про те, що наданими документами підтверджується право позивача на перерахунок пенсії у відповідності до вимог п.9-1 Порядку від 15.11.2017р.№851, а тому правомірно задоволено позов.
Під час апеляційного провадження позивачем надано лист Луганського комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи» від 22.05.2018 року №74-зв яким підтверджено, що обласною МСЕК 05.07.2016 року позивачу встановлена друга група інвалідності, згідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв’язку хвороб що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС №32 від 26.01.2016 року ст.17 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - «захворювання пов’язано з виконанням обов’язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та 75% втрати професійної працездатності з 30.06.2016 року – безстроково до Управління пенсійного фонду України надані виписки з акту огляду МСЕК та довідка до акту огляду МСЕК серія 12 ААА №441278 та серія 12 ААА №008821 від 05.07.2016 року.
З урахуванням вищевикладеного, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 19 січня 2018 року по справі №415/7858/17 - залишити без задоволення.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 19 січня 2018 року по справі №415/7858/17 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 24 травня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 24 травня 2018 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Блохін А.А.
ОСОБА_3