Рішення № 74255938, 22.05.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
819/363/18
Номер документу
74255938
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/363/18

22 травня 2018 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Д.) з позовом до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради (далі - відповідач), в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення №39858296 реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради ОСОБА_2;

зобов’язати реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради розглянути заяву про внесення запису про скасування згідно з пунктом 2 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації права власності за ОСОБА_3 на об’єкт нерухомого майна, реєстраційний номер №365783161101.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою від 21.03.2018 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач на виконання ухвали суду подав 12.04.2018 відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив в повному обсязі та просив відмовити у їх задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що рішення є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог законодавства (аркуші справи – 41-42).

Позивачем 16.04.2018 подано до суду відповідь на відзив (аркуш справи - 45).

Ухвалою від 20.04.2018 судом ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання.

В судове засідання позивач не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні за його відсутності, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засіданні в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином у відповідності до вимог статті 126 КАС України, що підтверджується підписом представника відповідача на супровідному листі від 14.05.2018 (аркуш справи - ). Причини неприбуття суду не повідомив.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи положення статей 205, 229 КАС України суд вирішив продовжити розгляд справи за відсутності сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21 лютого 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою для проведення державної реєстрації скасування права власності на об’єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 365783161101.

За розглядом даної заяви державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_4 21.02.2018 прийнято рішення №39788546 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в зв’язку із тим, що не в повному обсязі подані документи, а саме, оригінал рішення суду у справі №10/20/5022-713/2012 від 08 лютого 2013 року, оригінал рішення суду у справі №921/1254/13-г/6 від 30 січня 2014 року (аркуш справи - 6).

Позивачем на виконання вимог державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_4 надано зазначені в рішенні №39788546 документи.

26 лютого 2018 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_2 прийнято рішення №39858296 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в зв’язку із тим, що не в повному обсязі подані документи, а саме, рішення суду про скасування рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав (аркуш справи - 7).

Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку діям та рішенню відповідача, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що державна реєстрація речових прав проводиться на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок), який визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов’язки суб’єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Процедуру ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначає Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1141 від 26.10.2011.

Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п’ятим цієї частини.

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і по даним/отриманим документам.

Як випливає з матеріалів справи, позивачем додано до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень рішення Господарського суду Тернопільської області від 08.02.2013 №10/20/5022- 713/2012, визнано недійсним договір оренди землі від 19 грудня 2011 року між Тернопільською міською радою та ОК « ЖБК «Головацького,За» з моменту його укладання, рішення Господарського суду Тернопільської області від 30.01.2014 №921/1254/13-г/6, яким визнано недійсним договір оренди земельної ділянки від 19 липня 2013 року між Тернопільською міською радою та ОК « ЖБК «Головацького,За» з моменту його укладання.

Крім того, судом встановлено, що 09.04.2015 Тернопільським окружним адміністративним судом прийнято постанову у справі № 819/536/15-a, якою скасовано рішення Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області від 01 серпня 2013 року індексний номер 4693057 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - земельну ділянку площею 0,296 га, розташована за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Головацького 3а. кадастровий номер 6110100000:04:003:0037; та рішення Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області від 01 серпня 2013 року індексний номер 4693280 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки загальною площею 0,296 га на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки від 19.07.2013 року між Тернопільською міською радою та обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив «Головацького,3а». Дане судове рішення ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2016 залишено без змін (аркуші справи – 31-37).

У частині 2 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Так, Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 №3502/5 затверджено Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Порядок №3502/5).

Пунктом п.1.1 вказаного Порядку визначено, що цей Порядок визначає процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) та скасування записів (далі - заява) Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури.

За змістом п.п. 1.3, 2.1 Порядку № 3502/5 рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав приймає державний реєстратор прав на нерухоме майно (далі - державний реєстратор), яке оформлює за допомогою Державного реєстру прав у двох примірниках.

Для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.

Пунктами 2.3, 2.6 Порядку № 3502/5 передбачено, що заявник під час подання заяви пред'являє органові державної реєстрації прав або нотаріусу документи, що посвідчують його особу, визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.

У відповідності із п.п. 2.9 - 2.11 Порядку № 3502/5 під час розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор перевіряє наявність підстав для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав.

За результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав.

Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав або скасування записів Державного реєстру прав вносить зміни до записів, вносить записи про скасування державної реєстрації прав або скасовує записи Державного реєстру прав.

Пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141, передбачено, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141, передбачено, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність скасування рішення реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради ОСОБА_2 №39858296 від 26.02.2018 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та Зобов’язання реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради розглянути заяву про внесення запису про скасування державної реєстрації права власності за ОСОБА_3 на об’єкт нерухомого майна реєстраційний №365783161101 та прийняти відповідне рішення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведених обставин, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з урахуванням задоволення позову ОСОБА_1, суд приходить до висновку про необхідність стягнення в його користь судового збору у сумі 704,80 грн. сплаченого згідно квитанції №0.0.976309425.1 від 28.02.2018 за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 46024 ) до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради (бульвар Т. Шевченка, 1, місто Тернопіль 46000) задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради ОСОБА_2 №39858296 від 26.02.2018 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Зобов’язати реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради розглянути заяву про внесення запису про скасування державної реєстрації права власності за ОСОБА_3 на об’єкт нерухомого майна реєстраційний №365783161101 та прийняти відповідне рішення.

Стягнути з Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704 ( сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Подлісна І.М.