Ухвала суду № 74253768, 21.05.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
234/2392/18
Номер документу
74253768
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/2392/18

Провадження № 1-кс/234/2521/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

слідчого судді Сухоручко Ю.О.,

при секретарі Харькової Т.С.,

за участю прокурора Альоша А.В.,

підозрюваного ОСОБА_1,

захисника ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях військової прокуратури об’єднаних сил старший лейтенант юстиції ОСОБА_3, розглянувши матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні №42017051110000137 від 25.10.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту до:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, працює на посаді заступника керівника військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області, одружений, має на утриманні трьох малолітніх дітей, раніше не судимого.

підозрюваного у скоєнні злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях військової прокуратури об’єднаних сил старший лейтенант юстиції ОСОБА_3 з клопотанням про продовження строку домашнього арешту ОСОБА_1 до двох місяців.

Підозрюваний ОСОБА_1 отримав копію клопотання та додані до нього матеріали, що обґрунтовують клопотання, 21.05.2018 о 11.00 год.

Захисник підозрюваного отримав копію клопотання та додані до нього матеріали, що обґрунтовують клопотання, 21.05.2018 о 11.00 год.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що слідчим відділом військової прокуратури об’єднаних сил здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017051110000137 від 25.10.2017 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області від 01.09.2017 №1-О, ОСОБА_1 з 01.09.2017, призначено на посаду виконуючого обов’язки заступника керівника військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області (далі – ВЦА м. Торецьк).

Розпорядженням керівника ВЦА м. Торецьк від 12.01.2018 №6-О, ОСОБА_1, призначено на посаду заступника керівника ВЦА м. Торецьк та залишено йому 9 ранг 4 категорії посад органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» (далі – Закон), військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об’єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.

Згідно з положеннями ст. 3 Закону, військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України.

Указом Президента України від 12.05.2017 №128/2017 «Про утворення військово-цивільної адміністрації», утворено військово-цивільну адміністрацію м. Торецьк Донецької області.

Таким чином, працюючи на посаді заступника керівника ВЦА м. Торецьк, ОСОБА_1 постійно виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції і згідно Примітки 1 до ст.364 КК України є службовою особою.

Крім цього, працюючи на вказаній посаді ОСОБА_1, відповідно до Примітки 2 ст. 368 КК України, є службовою особою яка займає відповідальне становище.

Перебуваючи на посаді заступника керівника ВЦА м. Торецьк, тобто будучи службовою особою органу місцевого самоврядування, ОСОБА_1, відповідно до ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», зобов’язаний забезпечувати: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до підпункту «в», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб’єктом відповідальності за корупційні правопорушення. Згідно з ст. 22 вказаного Закону, особам, зазначеним ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов’язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Згідно розпорядження керівника ВЦА м. Торецьк від 05.02.2018 №61 «Про розподіл обов’язків між керівними працівниками військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області», ОСОБА_1 забезпечує реалізацію Законів України, нормативно-правових актів Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, розпоряджень керівника ВЦА м. Торецьк, голови Донецької обласної державної адміністрації з питань житлово-комунального господарства, дорожнього господарства, архітектури та будівництва, зв’язку, перевезення пасажирів, земельних відносин. Вирішує питання капітального будівництва, фінансування і реалізації процесів розвитку, реформування житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, зв’язку, раціонального використання земельних ресурсів, регуляторної політики, охорони навколишнього природного середовища, організації обліку громадян, які перебувають на черзі на отримання житла. Забезпечує виконання комплексних програм за напрямками діяльності, заходів з благоустрою міста, щодо поводження з твердими побутовими відходами, організовує роботу з підготовки підприємств, організацій, установ міста до осінньо-зимового періоду.

Крім того, відповідно до розпорядження керівника ВЦА м. Торецьк від 18.09.2017 № 70 «Про затвердження складу конкурсної комісії з оренди об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Торецька» ОСОБА_1 призначено головою вказаної комісії.

Незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно - правових актів, будучи попередженим про обмеження, передбачені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням під час перебування на службі, ОСОБА_1 і використав свої службові повноваження у злочинних цілях за наступних обставин.

Так, 04.12.2017, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, директор ТОВ «Промекоресурс» ОСОБА_4 звернувся до заступника ВЦА м. Торецьк ОСОБА_1 щодо укладення договору про оренди нежитлових приміщень для здійснення підприємницької діяльності, пов’язаної із збиранням вторинної сировини на території м. Торецька Донецької області.

В цей же час у ОСОБА_1 виник корисливий злочинний умисел, спрямований на особисте протиправне збагачення шляхом вимагання та одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_4 за вирішення питання про укладення з останнім договору оренди комунального нерухомого майна територіальної громади м. Торецька.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_1 ознайомив ОСОБА_4 з порядком надання в оренду комунального нерухомого майна на території м. Торецька Донецької області та повідомив останньому, що у разі дотримання ОСОБА_4 відповідної процедури він, як голова конкурсної комісії з оренди об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Торецька, зможе посприяти у прийнятті рішенні про укладення з ОСОБА_4 договору оренди.

При цьому, переслідуючи корисливий мотив, ОСОБА_1 вказав ОСОБА_4, що дії, щодо сприяння у підписанні з ним договору оренди він вчинить тільки у випадку надання особисто йому неправомірної вигоди та поставив ОСОБА_4 категоричну вимогу щодо передачі йому грошових коштів у сумі 5000 грн.

ОСОБА_4, діючи в інтересах ТОВ «Промекоресурс», усвідомлюючи, що у разі невиконання протиправних вимог ОСОБА_1, для господарської діяльності вказаного підприємства, можуть настати негативні наслідки, не бажаючи їх настання, будучи поставленим у безвихідь змушений був погодитися на протиправні вимоги ОСОБА_1

Однак, розуміючи незаконність вимог ОСОБА_1 та усвідомлюючи, що надання неправомірної вигоди є кримінально-караним діянням, не бажаючи настання негативних наслідків для себе у вигляді притягнення до кримінальної відповідальності, ОСОБА_4, 26.12.2017 звернувся із заявою до правоохоронних органів з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_1

21.03.2018, близько 08 год. 30 хв., ОСОБА_4, діючи під контролем правоохоронних органів, виконуючи незаконні вимоги ОСОБА_1, зустрівся з останнім в його службовому кабінеті на другому поверсі адміністративної будівлі ВЦА м. Торецьк за адресою: Донецька обл., м. Торецьк, вул. Маяковського, 24А та передав останньому грошові кошти у сумі 5000 грн.

В свою чергу, ОСОБА_1, діючи умисно, переслідуючи корисливий мотив, з метою реалізації свого злочинного умислу спрямованого на особисте протиправне збагачення, шляхом вимагання та одержання від ОСОБА_4 неправомірної вигоди, прийняв від останнього зазначені грошові кошти, при цьому поклав їх у верхню шухляду свого робочого столу, і у такий спосіб одержав від ОСОБА_1 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 5000 грн.

Відразу ж після цього, ОСОБА_1 затримано в порядку ст. 208 КПК України правоохоронними органами, предмет неправомірної вигоди у вигляд грошових коштів у сумі 5000 грн. у нього вилучений та його злочинну діяльність, припинено.

Таким чином, ОСОБА_1, працюючи на посаді заступника керівника військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в порушення вимог Конституції України і Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції», переслідуючи корисливий мотив, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на особисте протиправне збагачення починаючи з 04.12.2017, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, вимагав та 21.03.2018, близько 08 год. 30 хв., перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: Донецька обл., м. Торецьк, вул. Маяковського, 24А, одержав від ОСОБА_4 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 5000 грн., за позитивне вирішення питання щодо укладення договору оренди комунального нерухомого майна територіальної громади м. Торецька.

21.03.2018 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні вищенаведеного злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

23.03.2018 до підозрюваного ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком на два місяці тобто до 22.05.2018.

Вина підозрюваного ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме: протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 26.12.2017, протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 21.03.2017, копією договору №28 від 20.03.2018 оренди комунального нерухомого майна територіальної громади м. Торецька, протоколом огляду та вручення грошових коштів від 21.03.2018, протоколом обшуку від 21.03.2018, протоколом затримання ОСОБА_1 від 21.03.2018, протоколами допиту свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 від 21.03.2018 та іншими зібраними доказами у сукупності.

Таким чином, в ході досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст.177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 у разі обрання відносно нього більш м’якого запобіжного заходу, може здійснити дії, а саме: перебуваючи на волі він може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, усвідомлюючи про неминучість покарання за вчинення ним тяжкого злочину, за який Законом передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років, що може бути визнане ОСОБА_1 більш небезпечним ніж втеча, знищити або сховати речі і документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків і потерпілих у цьому ж кримінальному провадженні та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Вказаним ризикам неможливо запобігти шляхом застосування більш м’якого запобіжного заходу.

Метою обрання запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спроб: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення.

Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому ст. 199 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 199 КПК України, клопотання про продовження строку тримання під вартою має право подати прокурор, слідчий за погодженням з прокурором не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.

21.05.2018 закінчується двомісячний строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, однак завершити досудове розслідування у вказаний строк не представляється можливим, у зв’язку з необхідністю проведення ряду слідчих (розшукових) дій, а саме: призначити судову експертизу аудіо-, відеозапису та отримати висновок вказаної експертизи, витребувати у операторів мобільного зв’язку інформацію про вхідні та вихідні дзвінки, SMS повідомлення, GPRS трафік, нульові з’єднання, тривалість з’єднань із прив’язкою до базових ретрансляторів операторів мобільного зв’язку із зазначенням номера сектора, азимутів, сотової координати базових станцій, що передаються технічними засобами стільникового (мобільного) зв'язку, за абонентськими номерами, якими користувався підозрюваний ОСОБА_1 та провести аналіз вказаної інформації, отримати розсекречені протоколи, які були складені за результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій.

У зв’язку з наведеним, 16.05.2018, заступником військового прокурора об’єднаних сил, продовжено строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до 4-х місяців.

Вищевказане свідчить про неможливість запобігання ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України без продовження строку тримання під домашнім арештом ОСОБА_1 який установлений ухвалою слідчого судді від 23.03.2018 на два місяці тобто до 22.05.2018 включно.

У судовому засіданні прокурор просив клопотання задовольнити, продовжити строк домашнього арешту ОСОБА_1 на два місяці, оскільки досудове розслідування ще триває, та необхідно провести ряд слідчих дій, а також отримати розсекречені протоколи, які були складені за результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій.

Підозрюваний ОСОБА_1 заперечував щодо продовження строку домашнього арешту мотивуючи тим, що в м. Торецьк Донецької області загострилася ситуація: активізація бойових дій, збільшення артилерійських пострілів, а саме в місті пошкоджено господарські та житлові будинки. Вразі продовження йому строку домашнього арешту та загострення ситуації в місті, він буде позбавлений можливості виїхати з міста з дітьми для збереження життя та здоров’я останніх. Просить змінити йому запобіжний захід.

Захисник заперечував проти задоволення клопотання, зазначивши, що в клопотанні прокурор не доводить, що існують ризики, які він заявляє. Знаходження його під домашнім арештом негативно впливає на його родину, оскільки вони проживають в місті, де відбувають артилерійські обстріли, ситуація загострена, а тому, він позбавлений можливості виїхати з міста разом із родиною. Просив відмовити у задоволенні клопотання, та застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

Заслухавши прокурора, підозрюваного, захисника, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність продовження строку домашнього арешту ОСОБА_1, суд дійшов висновку, що зазначене клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.

Як вбачається з досліджених слідчим суддею матеріалів клопотання, ОСОБА_1 органом досудового розслідування підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.

Постановою заступника військового прокурора об’єднаних сил ОСОБА_8 від 16.05.2018, строк досудового розслідування по даному кримінальному провадженню був продовжений до 21 липня 2018 року.

Надані прокурором докази, а саме: протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 26.12.2017, протокол допиту свідка ОСОБА_4 від 21.03.2017, копія договору №28 від 20.03.2018 оренди комунального нерухомого майна територіальної громади м. Торецька, протокол огляду та вручення грошових коштів від 21.03.2018, протокол обшуку від 21.03.2018, протокол затримання ОСОБА_1 від 21.03.2018, протоколи допиту свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 від 21.03.2018., свідчать про наявність обґрунтованої підозри за вказаним злочином.

23.03.2018 ухвалою Краматорського міського суду Донецької області відносно підозрюваного ОСОБА_1 застосований запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною підозрюваному: не відлучатися із м. Торецьк Донецької області без дозволу слідчого, прокурора або суду; утримуватися від спілкування зі свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину; носити електронний засіб контролю; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну. Строк дії запобіжного заходу встановлений до 22.05.2018.

Слідчий суддя вважає встановленим та доведеним стороною обвинувачення існування ризиків, передбачених п. п. 1, 3, ч. 1 ст.177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 у разі обрання відносно нього більш м’якого запобіжного заходу, може здійснити дії, а саме: перебуваючи на волі він може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, усвідомлюючи про неминучість покарання за вчинення ним тяжкого злочину, за який Законом передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років, що може бути визнане ОСОБА_1 більш небезпечним ніж втеча, незаконно впливати на свідків і потерпілих у цьому ж кримінальному провадженні. Вказаним ризикам неможливо запобігти шляхом застосування більш м’якого запобіжного заходу.

Враховуючи тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_1, а саме останній підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, вагомість наявних доказів вчинення ним злочину, тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, враховуючи міцність соціальних зв'язків підозрюваного, а також враховуючи, що існують ризики, передбачені передбачених п. п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст.177 КПК України К, та дійшов до висновку про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, заборонивши останньому цілодобово у вихідні дні та з урахуванням робочого часу в часи відпочинку залишати житло з «18-00» години до «06-00» години, оскільки підозрюваний офіційно працює.

Керуючись ст. ст. 176-178, 181, 193-194, 196, 197,199, 202, 205, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях військової прокуратури об’єднаних сил ОСОБА_3, про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, - задовольнити.

Продовжити строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, заборонивши останньому цілодобово у вихідні дні та з урахуванням робочого часу в часи відпочинку залишати житло, з «18-00» години до «06-00» години, а саме місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, на строк 60 діб, тобто до 20.07.2018 року включно, та зобов'язати останнього:

- не відлучатися із м. Торецьк Донецької області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- утримуватися від спілкування зі свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину;

- носити електронний засіб контролю;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну.

Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за його поведінкою, мають право з'являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого, прокурора.

Строк дії ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту становить до 20.07.2018 року, якщо строк домашнього арешту не буде продовжено.

На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення. Подача апеляційної скарги на ухвалу не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя Краматорського міського

суду Донецької області ОСОБА_9