Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2009 р. Справа № 2а-4872/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шаповала М.М., за участю секретаря судового засідання Ілляшенко О.Г.,
представників позивача –Сіренко І.С., Циганеко А.К.,
представника відповідача –Сокура О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції м. Суми до Відкритого акціонерного товариства “ Сумихімпром” про стягнення податкового боргу, –
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить стягнути з відповідача заборгованості по податковому боргу в загальній сумі 7554869,14 грн. і мотивує це тим, що відкрите акціонерне товаристо “ Сумихімпром”, яке є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ, взяте на облік ДПІ в м. Суми як платник податку, всупереч вимогам ст. 9 Закону України “ Про систему оподаткування ” порушив строки сплати земельного податку з юридичних осіб за період з 01 січня 2008 року по 01 липня 2009 в загальній сумі 6260923,46 грн., із них 6258466 грн.30 коп. основний борг та 2457 грн.16 коп. пеня та має заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01 січня 2008 року по 01 липня 2009 в загальній сумі 1293945, 68 грн., із них 1288721 грн.72 коп. основний борг та 5223 грн.96 коп. пеня.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та пояснили, що станом на день розгляду справи податкова заборгованість відповідача залишається не сплаченою.
Представник відповідача в судовому засіданні позові вимоги визнав та пояснив, що на фоні загальної економічної кризи, яка торкнулась як ринкової так і фінансової сфери у ВАТ “ Сумихімпром” виникла проблема порушення графіку надходжень від реалізації продукції відповідача, що значно ускладнює поповнення обігових коштів. На збільшення кредиторської заборгованості підприємства вплинули також такі фактори як робота в осінньо – зимовому періоді і пов’язане з цим сезонне падіння попиту та збільшення споживання енергоресурсів. Представник відповідача зазначив, що на підприємстві утворився значний дефіцит обігових коштів, який ускладнюється ще й наявністю дебіторської заборгованості по бюджету, яка складає 37 млн. грн. Таким чином у ВАТ “ Сумихімпром” виникли труднощі зі своєчасним виконанням своїх зобов’язань.
Вислухавши представників позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач – відкрите акціонерне товариство “ Сумихімпром” є суб’єктом підприємницької діяльності - юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Сумської міської ради, взяте на облік в ДПІ м. Суми як платник податків, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ( а.с. 18 – 19).
06.04.2009 року актом №2577/152/05766356 (а.с. 90) про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства був зафіксований факт порушення відповідачем вимог п.п. 5.3.1., п.5.3. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: несвоєчасна сплата до бюджету земельного податку за період з 01 січня 2008 року по 01 липня 2009 в загальній сумі 6260923,46 грн. та заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01 січня 2008 року по 01 липня 2009 в загальній сумі 1293945, 68 грн.
На підставі вказаного акту уповноваженою особою позивача – Державної податкової інспекції в м. Суми 14.04.2009 року були винесені податкові повідомлення-рішення №0002741502/0/24212 та № 0002751502/0/24213 про накладення на відповідача фінансових санкцій в розмірі 862,55 грн. та 15458,71 грн. ( а.с. 91) у зв’язку з порушенням абз. 1 ст. 17 Закону України “ Про плату за землю”. Дані повідомлення – рішення, які були надіслані на адресу відповідача у передбачені Законом строк не оскаржені.
У зв’язку з тим, що узгоджена сума податкового зобов’язання відповідачем не була сплаченою, позивачем, зважаючи на приписи п.п.6.2.1 п.6.2. ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, було направлено першу податкову вимогу форми « Ю1» №1/1599 від 02 грудня 2008 року та другу податкову вимогу форми « Ю 2» № 2/9 від 08 січня 2009 року . Однак, і після вручення податкових вимог заборгованість відповідачем не була сплачена, що підтверджується копіями корінців першої податкової вимоги форми «Ю1» №1/1599 від 02 грудня 2008 року ( а.с. 64), другої податкової вимоги «Ю2» № 2/9 від 08 січня 2009 року ( а.с. 64), довідкою про заборгованість (а.с.20).
Згідно п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов‘язкових платежів) зобов‘язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов‘язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно ст. 11 Закону України “Про систему оподаткування”, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України. Фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій. Відповідно до ст.14 Закону України “Про систему оподаткування” до загальних податків і зборів віднесено земельний податок ( плата за землю). Пунктом 3 ст. 14 цього Закону визначено, що загальні податки і збори (обов'язкові платежі), встановлюються Верховною Радою України та справляються на всій території України.
З пунктів 4.2. та 4.3. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” вбачається, що податкове зобов‘язання вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту.
Згідно п.п. 4.1.1. п.4.1 ст. 4 та п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків, самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті, та зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно ст. 14 Закону України “ Про плату за землю”, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно абз.1 ст. 17 Закону України “ Про плату за землю”, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає 7554869,14 грн., що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представників позивача, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. На підставі викладеного, керуючись ст. 4,5,6 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.ст. 9, 11, 14 Закону України “ Про систему оподаткування”, ст. 158- 163,167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції м. Суми до Відкритого акціонерного товариства “ Сумихімпром” про стягнення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “ Сумихімпром” ( 40012, м. Суми, вул.. Харківська, поштове відділення № 12, код 05766356, розрахунковий рахунок 26008000526002 в СФ ВАТ АК “ Надра”, МФО 337535) податкову заборгованість з сплати земельного податку за період з 01 січня 2008 року по 01 липня 2009 в загальній сумі 6260923 ( шість мільйонів двісті шістдесят тисяч дев’ятсот двадцять три) грн. 46 коп., із них 6258466 грн.30 коп. основний борг та 2457 грн.16 коп. пеня, до бюджету м. Суми на рахунок 33219811700002 в ГУДК в Сумській області, код одержувача 23636315, МФО 837013; а також заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01 січня 2008 року по 01 липня 2009 в загальній сумі 1293945 ( один мільйон двісті дев’яносто три тисячі дев’ятсот сорок п’ять) грн.. 68 коп., із них 1288721 грн.72 коп. основний борг та 5223 грн.96 коп. пеня, на розрахунковий рахунок № 33110329700002 в ГУДК в Сумській області, код одержувача 23636315, МФО 837013.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом 10 днів з моменту складання повного тесту постанови по справі заяви про апеляційне оскарження та подачі протягом наступних 20 днів після подання заяви на апеляційне оскарження –апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили у випадку неподання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в поряду і строки, встановлені ст.. 186 КАС України. У випадку подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили, якщо її не буде скасовано, після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя М.М. Шаповал
З оригіналом згідно:
Суддя М.М. Шаповал