
Справа № 815/1974/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просить суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та підвищення пенсії позивачу з 01.07.2017 з урахуванням складу грошового забезпечення згідно довідки від 15.09.2017 № 176 (щомісячної додаткового грошової винагороди, надбавки за бойове чергування, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року, доплати за тимчасове виконання посади та індексації грошового забезпечення), здійснивши таку виплату.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки до суми для обчислення пенсії не були включені такі складові грошового забезпечення: щомісячна додаткова грошова винагорода, надбавка за бойове чергування, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія з підсумками року та індексація грошового забезпечення, додавши до звернення довідку про виплату грошового забезпечення з 01.07.2015 по 30.06.2017 військової частини А2571 від 15.09.2017 № 173. Листом від 25.10.2017 № 1427/Г-11 теруправління ПФУ, на переконання позивача, неправомірно відмовив у проведенні перерахунку пенсії, і позивач, вважаючи, що вказані виплати підлягають врахуванню при обчисленні пенсії, звернувся з відповідною позовною заявою до суду.
Ухвалою судді від 27.04.2018 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
21.05.2018 до канцелярії суду від представника відповідача надійшло відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на те, що зазначені позивачем надбавки та виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, відсутні.
Ухвалою суду від 25.05.2018 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про проведення перерахунку та виплати пенсії за період з 01.07.2017 по 24.10.2017 залишені без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.07.2017 призначено пенсію за вислугу років в розмірі 4614,82 грн., згідно протоколу від 01.07.2017 та перерахунку пенсії від 04.08.2017.
При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення у складі: посадовий оклад – 1065 грн.; оклад за військове звання – 125 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 476 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням (надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за особливі умови служби постійного складу розвідувальних центрів 7,5%, премія 435% - 4926,60 грн. Загалом сума грошового забезпечення для обчислення пенсії складає 6592,60 грн.
21.09.2017 ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив, зокрема, включити до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду, надбавку за бойове чергування, грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію грошового забезпечення та грошову премію відповідно статтям Дисциплінарного статуту ЗСУ, та провести відповідну виплату.
Листом від 25.10.2017 № 1427/Г-11 ГУ ПФУ в Одеській області повернуто позивачу долучену до звернення щодо проведення перерахунку пенсії довідку вч А2571 від 15.09.2017 № 173.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позов підлягаючим до часткового задоволення, з огляду на наступне.
У відповіді теруправління ПФУ від 25.10.2017 № 1427/Г-11 позивачу повідомлено, що відповідно до Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України від 09.04,1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, покладено на обласні військові комісаріати. Враховуючи викладене, із зазначеного у зверненні ОСОБА_1 питання необхідно звертатися до Одеського обласного військового комісаріату.
Крім того, роз’яснено, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, додатком 2 встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, який здійснюється у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України.
За правилами статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міноборони від 11 червня 2008 року № 260, зареєстрованим в Мінюсті 14 липня 2008 року за №638/15329.
Зокрема, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції №260).
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції №260).
Отже, зазначені позивачем допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Системний аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що вищезазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них єдиного внеску.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року по справах № 335/2071/15-а та № 346/2949/17.
При цьому в зазначених справах Верховний Суд визнав посилання відповідача на Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4рп/2015 безпідставними, оскільки вказане рішення стосується порядку перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а не порядку призначення пенсії, зокрема - видів грошового забезпечення, з яких вона розраховується.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Отже, врахуванню в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії підлягають отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, грошова допомога на оздоровлення (яку позивач отримав в квітні 2016 р., серпні 2016 р., лютому 2017 р.), матеріальна допомога на соціально-побутові питання (в грудні 2015 р.), премія за підсумками року (грудень 2015 р.), індексація грошового забезпечення (липень-грудень 2017 р.), надбавка за бойове чергування (липень 2015 р. – січень 2016 р.; березень 2016 р. – жовтень 2016 р.; грудень 2016 р. – березень 2017 р.; травень, червень 2017 р.), щомісячна додаткова грошова винагорода (липень 2015 р. – червень 2017 р.) входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
При цьому суд не приймає до уваги посилання Управління ПФУ на постанову Верховного Суду від 20.02.2018 № К/9901/1465/17 (286/2987/17), оскільки колегія Верховного Суду в означеному спорі задовольнила касаційну скаргу Управління ПФУ з інших (відмінних) доводів управління. Зокрема з підстав не нарахування (або недоведеного нарахування) та сплати єдиного внеску з відповідних виплат.
Однак ГУ ПФУ в Одеській області у відзиві на позовну заяву фактично не заперечує, що з виплачених ОСОБА_1 доплат: щомісячної додаткової грошової винагороди, надбавки за бойове чергування, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та грошової премії сплачувався єдиний внесок.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 25.10.2017, включивши до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові питання, премію за підсумками року, індексацію грошового забезпечення, щомісячну додаткову грошову винагороду, надбавку за бойове чергування згідно довідки «Про виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2015 по 30.06.2017» в/ч А2571 від 15.09.2017 № 173 про виплачене йому грошове забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням.
При цьому судом не встановлено отримання ОСОБА_1 «доплати за тимчасове виконання посади», яку позивач, серед іншого, перелічує у прохальній частині позовної заяви, однак не зазначає про цей вид доплати у мотивувальній частині. Зазначена доплата також не міститься у довідці в/ч А2571 від 15.09.2017 № 173, у зв’язку із чим позовна вимога в цій частині до задоволення не підлягає.
Постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов’язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд вважає, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Беручи до уваги сплачений позивачем судовий збір в розмірі 704,80 грн., позивачу у відповідності до ч.1 ст.139 КАС України належить присудити за рахунок суб'єкта владних повноважень понесені ним судові витрати.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, в/ч А2571; ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.10.2017 в розмірі, обчисленому з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідці військової частини А2571 від 15.09.2017 № 173, в тому числі суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові питання, премії за підсумками року, індексації грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, надбавки за бойове чергування та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетний асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк
.