
Справа № 815/2988/17
УХВАЛА
18 травня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левчук О.А.
за участю секретаря Балабан М.К.
розглянувши у судовому засіданні в м. Одесі заяву представника ОСОБА_1 Лієн про встановлення способу і порядку виконання постанови від 25 липня 2017 року по справі №815/2988/17, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 Лієн до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, Суворовського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третя особа - Роздільнянський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії.
Представником позивача до суду надано заяву про встановлення способу і порядку виконання постанови від 25 липня 2017 року по справі № 815/2988/17 у зв’язку з тим, що паспорт ОСОБА_1 Лієн знищено.
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримав, просив суд її задовольнити.
Представник відповідачів проти задоволення заяви заперечував.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано висновок №22 за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_1 Лієн сформованого Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області та затвердженого 09.02.2016 року Директором департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України та зобов’язано Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області повернути ОСОБА_1 Лієн паспорт громадянина України. Постанова набрала законної сили.
14 березня 2018 року відповідно до заяви ОСОБА_1 Лієн видано виконавчий лист по справі № 815/2988/17.
06 квітня 2018 року ОСОБА_1 Лієн звернулась до Головного управління ДМС України в Одеській області із заявою про виконання постанови суду від 25.07.2017 року, до якої додано виконавчий лист та копію постанови.
19.04.2018 року Головним управлінням Державної міграційної служби в Одеській області ОСОБА_1 Лієн повідомлено, що виконати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року не є можливим, так як паспорт громадянина серії КМ 889760 оформлений 25.03.2014 року Роздільнянським РВ ГУ ДМС України в Одеській області на її ім’я знищено.
Таким чином, станом на 18 травня 2018 року постанова Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року не виконана.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.
Обов’язковість судових рішень безпосередньо гарантується статтею 124 Конституції України.
Відповідно до п. 1, 2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Згідно п. 5 Порядку у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
При цьому, в чинному законодавстві відсутній порядок оформлення та видачі паспорту у разі його знищення.
Згідно з листом Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, знищення паспорта ОСОБА_1 Лієн серії КМ №889760, виданого 25.03.2014 р. Роздільнянським РС ГУ ДМС України в Одеській області, унеможливлює виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року.
Тобто, така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ст.25 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі. Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, регулюється Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 року № 5492-VI.
Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років.
Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб’єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.
Відповідно до пп. 1) п. 7 вказаного Порядку оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
За таких підстав, з урахуванням п. 6 ст. 7 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року по справі №815/2988/17 шляхом зобов’язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 Лієн, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України у формі картки, відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302.
Так, в справі «Жовнер проти України» (заява № 56848/00, рішення від 29.06.2004 року) Європейський суд з прав людини нагадує, що право на судовий розгляд, гарантоване статтею 6, також захищає і виконання остаточних та обов’язкових судових рішень, які у країні, яка поважає верховенство права, не можуть залишатися невиконаними, завдаючи шкоди одній із сторін.
В рішенні у справі «Сокур проти України» (26 квітня 2005 року) Суд наголосив, що держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
У рішенні по справі «Горнсбі проти Греції» (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, заява № 18357/91, зазначається, що …право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов’язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява представника ОСОБА_1 Лієн про встановлення способу і порядку виконання рішення по справі № 815/2988/17 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 14, 243, 248, 378 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву представника ОСОБА_1 Лієн про встановлення способу і порядку виконання постанови від 25 липня 2017 року по справі №815/2988/17 – задовольнити.
Встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року по справі № 815/2988/17 шляхом зобов’язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 Лієн, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України у формі картки.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 23 травня 2018 року.
Суддя О.А. Левчук