Рішення № 74225702, 14.05.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
813/4823/17
Номер документу
74225702
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/4823/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Гулика А.Г.,

судді Коморного О.І.,

судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом публічного акціонерного товариства “ДТЕК Західенерго” до Державного агентства резерву України про визнання протиправною бездіяльності,-

встановив:

публічне акціонерне товариство “ДТЕК Західенерго” (далі – ПАТ “ДТЕК Західенерго”) звернулося до суду з позовом до Державного агентства резерву України, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного забезпечення обслуговування матеріальних цінностей державного матеріального резерву на ПАТ “ДТЕК Західенерго”, не здійснення контролю за зберіганням матеріальних цінностей державного резерву та проведенням з такими цінностями визначених в установленому порядку операцій.

Ухвалою від 19.12.2017 суддя відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 21.03.2018 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не здійснював перевірку забезпечення наявності та якісного стану матеріальних цінностей державного резерву. Позивач вважає, що вказаною бездіяльністю відповідача порушені його права. На думку позивача, відповідач безпідставно намагається притягнути його до відповідальності за неналежне забезпечення обслуговування матеріальних цінностей державного матеріального резерву.

Відповідач подав до суду пояснення, в яких просить суд відмовити в задоволенні позову. Відповідач зазначає про те, що позивач не забезпечив збереження матеріальних цінностей державного резерву, у зв’язку з чим на нього накладено штраф.

Позивач подав до суду заперечення, в яких зазначає про те, що обов’язок відповідача здійснювати перевірку стану зберігання матеріальних ресурсів державного резерву передбачений п.1 постанови Верховної Ради України від 20.02.1996 №57-96-ВР «Про механізм застосування міри відповідальності юридичних осіб, на зберіганні яких знаходяться матеріальні ресурси державного резерву, за самовільне їх відчуження (використання, реалізацію)».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у письмових поясненнях. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступних підстав.

Суд встановив, що позивач отримав від відповідача на зберігання матеріальні цінності державного резерву, а саме 2194,901тон мазуту М-100

30.10.2017 державне агентство резерву України звернулося до Господарського суду м.Києва з позовом до публічного акціонерного товариства "ДТЕК Західенерго" про повернення незбережених матеріальних цінностей державного резерву, а саме 2194,901тон мазуту М-100 та стягнення 7910057,34грн.

Позивач зазначає, що відповідач не забезпечив здійснення контролю за зберіганням матеріальних цінностей державного резерву, чим допустив протиправну бездіяльність та порушив його права. Тому, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходи з такого.

Відповідно до п.1 Положення про Державне агентство резерву України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №517, Державне агентство резерву України (Держрезерв) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі, який реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву.

Згідно з п.п.1, 16 п.4 вказаного Положення Держрезерв відповідно до покладених на нього завдань: здійснює управління державним резервом, забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, організацію формування, зберігання і обслуговування матеріальних цінностей державного матеріального резерву, зокрема, контролює виконання відповідальними зберігачами незалежно від форми власності зобов’язань щодо зберігання, освіження (поновлення), відпуску, своєчасного повернення позичених матеріальних цінностей, а також відповідність зазначених цінностей затвердженій номенклатурі, встановленим стандартам і технічним умовам.

З наведених нормативних положень вбачається, що Держрезерв наділений владними управлінськими функціями щодо здійснення контролю виконання відповідальними зберігачами незалежно від форми власності зобов’язань щодо зберігання, освіження (поновлення), відпуску, своєчасного повернення позичених матеріальних цінностей.

З огляду на наведене, у взаємовідносинах з ПАТ “ДТЕК Західенерго” щодо здійснення контролю за збереженням матеріальних цінностей державного резерву Держрезерв виступає суб’єктом владних повноважень. Тому, спір між позивачем та відповідачем про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного забезпечення обслуговування матеріальних цінностей державного матеріального резерву підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державний матеріальний резерв» відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву - зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву.

Згідно зі ст.12 вказаного Закону державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.4 ст.11 Закону України «Про державний матеріальний резерв» підприємства, установи і організації всіх форм власності, яким встановлені мобілізаційні та інші спеціальні завдання, зобов'язані забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву згідно з зазначеними завданнями власними силами.

Відповідно до п.14.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску, та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв’язку України, Мінекономіки України Держспоживстандарту України від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі – Інструкція), під час приймання, зберігання та відпуску нафти і нафтопродуктів керівник підприємства та головний бухгалтер здійснюють контроль за дотриманням матеріально відповідальними особами вимог вказаної Інструкції та забезпечують: своєчасне оформлення документів руху нафти та нафтопродуктів; збереження їх кількості і якості; відображення їх руху за бухгалтерським обліком; своєчасне вжиття заходів щодо попередження псування, втрат, нестач та розкрадання нафти та нафтопродуктів, а також створення необхідних умов для їх зберігання

Згідно з п.13.2, 13.4 вказаної Інструкції інвентаризації підлягають нафта (газовий конденсат) і нафтопродукти, що містяться у резервуарах і технологічних трубопроводах НПЗ, наявних на підприємстві транспортних засобах та тарі незалежно від права власності, а також готівка на АЗС. Інвентаризації підлягають також нафта і нафтопродукти, які згідно з договорами зберігаються на терміналах інших суб'єктів господарювання. Інвентаризація нафти та нафтопродуктів на підприємствах проводиться не рідше одного разу на місяць.

Відповідальність за організацію інвентаризації, правильне та своєчасне її здійснення покладається на керівника підприємства.

Відповідно до п.п.22-24 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 №1129, Держрезерв забезпечує організацію та проведення обліку запасів матеріальних цінностей державного резерву, обсягів їх накопичення і зберігання в розрізі зберігачів, руху матеріальних цінностей.

Інвентаризація запасів матеріальних цінностей державного резерву проводиться зберігачами системи державного резерву та відповідальними зберігачами в порядку і терміни, встановлені чинним законодавством та Держрезервом. Персональну відповідальність за достовірність даних інвентаризації несуть керівники підприємств-зберігачів згідно з чинним законодавством.

З наведених нормативних положень вбачається, що обов’язок по забезпеченню відповідального зберігання матеріальних цінностей державного резерву покладений на підприємства, установи, організації, яким такі цінності передані на зберігання. Здійснення контролю за таким зберіганням належить до повноважень Держрезерву.

Суд зазначає, що визнання протиправною бездіяльності суб’єкта владних повноважень можливе за умови, якщо такою бездіяльністю порушуються права чи законні інтереси позивача. Позивач не надав докази того, що бездіяльністю відповідача, на його думку, щодо забезпечення обслуговування матеріальних цінностей державного матеріального резерву на ПАТ “ДТЕК Західенерго” та здійснення контролю за зберіганням матеріальних цінностей державного резерву порушуються права та законні інтереси позивача як зберігача вказаних цінностей.

З огляду на наведене, суд вважає, що позовні вимоги ПАТ “ДТЕК Західенерго” до Державного агентства резерву України про визнання протиправною бездіяльності є безпідставними та необґрунтованими, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 73-78, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

у задоволенні позову публічного акціонерного товариства “ДТЕК Західенерго” до Державного агентства резерву України про визнання протиправною бездіяльності відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене та підписане 24.05.2018.

Головуючий суддя А.Г. Гулик

Суддя О.І. Коморний

Суддя З.І. Лунь