
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2018 р. справа № 809/670/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1, в інтересах якого звернулася ОСОБА_2
до Івано-Франківського обласного військового комісаріату
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання розглянути заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги, у відповідності до вимог закону та подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги разом із заявою та документами, поданими для призначення одноразової грошової допомоги з підстав не розгляду вказаної заяви, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2, в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) 12.04.2018 звернулася в суд із позовною заявою до Івано-Франківського обласного військового комісаріату (надалі, також - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання розглянути заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги, у відповідності до вимог закону та подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги разом із заявою та документами, поданими для призначення одноразової грошової допомоги з підстав не розгляду вказаної заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що ОСОБА_1 є сином загиблого військовослужбовця, учасника бойових дій ОСОБА_3, та згідно із абзацом 16 пункту 1 частини 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII належить до членів сім’ї загиблого, відтак, має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю батька, оскільки, на переконання позивача, смерть ОСОБА_3 настала внаслідок нещасного випадку, що мав місце в період проходження ним військової служби.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.04.2018, у зв’язку із виявленими недоліками, позовну заяву залишено без руху.
Вказані недоліки позивачем усунено у встановлений судом строк, а відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.05.2018 (а.с.35-37). Як випливає зі змісту останнього, відповідач із заявленими позовними вимогами не погоджується та просить в задоволенні позову відмовити у зв’язку із відсутністю підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Свої заперечення відповідач обгрунтував тим, що згідно з листом заступника начальника СВ Мукачівського відділу поліції в Закарпатській області від 16.06.2016 року, смерть ОСОБА_3 наступила внаслідок механічної асфікції від закриття верхніх дихальних шляхів їжею (шматком сала), на фоні алкогольної інтоксикації, що стало причиною його смерті, а в даному випадку, в силу п.19 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
На адресу суду, 11.05.2018, надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що твердження відповідача у відзиві є помилковими та просив відхилити відзив.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) у справах, розгляд яких проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив. Враховуючи, що приписами частини 3 статті 263 КАС України сторони позбавлені права подання відповіді на відзив, пояснення, міркування та аргументи, викладені позивачем у відповіді на відзив не можуть бути предметом дослідження судом при розгляді та вирішенні даної справи.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до копії довідки Військової частини польова пошта В1073 №1265 від 08.06.2015 (а.с.13), ОСОБА_3, в період з 07.12.2014 по 30.01.2015, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності в районі/районах проведення антитерористичної операції на території села Покровське, Артемівського району, Донецької області. Вказана довідка слугувала підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
14 травня 2015 року, ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія І-НМ №211236 від 23.05.2015 (а.с.15).
Згідно з копією лікарського свідоцтва про смерть №203/15 від 15.05.2015 (а.с.40), ОСОБА_3 помер на території військової частини В1073 в місті Мукачево, Закарпатської області, куди був призваний по мобілізації Коломийським об’єднаним міським військовим комісаріатом Івано-Франківської області. Причиною смерті зазначено механічну асфіксію, внаслідок закриття верхніх дихальних шляхів їжею.
Копією свідоцтва про народження позивача, серія 1-НМ №104077 від 11.08.2008 підтверджується, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 (а.с.30) та відповідно до копії довідки, виданої Галицьким управлінням соціального захисту населення від 09.09.2015, позивач має право на пільги як особа, на яку поширюється дія приписів пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (надалі, також – Закон №3551-XII) терміном дії до 2019 року (а.с.12).
Зазначене право позивача також підтверджується постановою Верховного Суду від 14.03.2018 по справі №341/561/17 (а.с 53-57).
20 жовтня 2017 року ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернулась із заявою до військового комісара Івано-Франківського обласного військового комісаріату з проханням направити документи на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (надалі, також – Комісія) для вирішення питання щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (а.с.38).
Згідно із копією листа Івано-Франківського обласного військового комісаріату №11/7411 від 24.10.2017 (а.с.11), позивачу повідомлено, що підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України немає, з огляду на приписи пункту 19 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (надалі, також – Порядок №975).
Суд не погоджується із вказаним висновком відповідача та вважає бездіяльність стосовно нерозгляду та неподання документів для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги Комісії протиправною з огляду на таке.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII зі змінами та доповненнями (надалі, також – Закон №2011-XII), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною 2 вказаної статті визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема у разі:
загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби;
смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби;
загибелі (смерті) військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Частиною 9 статті 16-3 Закону №2011-XII передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначений Порядком №975.
Одноразова грошова допомога, згідно з пунктом 4 вказаного Порядку призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, якщо смерть настала, серед іншого, у період проходження військовослужбовцем військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Відповідно до приписів пункту 12 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов’язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Так, пунктом 13 вказаного Порядку визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи зазначені в пунктах 10 та 11 Порядку.
Вимоги щодо форми та змісту зазначеного висновку висвітлені у Положенні про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530 зі змінами та доповненнями (надалі, також – Положення №530), а саме - додаток №9. Вказаним Положенням визначається, зокрема, порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону №2011-XII та Порядку № 975.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 затверджено Інструкцію з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, відповідно до положень якої, а саме, абзацу 7 пункту 2.8, на обласні військові комісаріати покладаються обов’язки з оформлення та подання до Департаменту фінансів документів для виплати, серед іншого, й одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
З метою виконання пункту 13 Порядку №975, а також Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року №290 (надалі, також - Положення №290) в апараті Міністерства оборони України утворено Комісію з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Основні функції, завдання, повноваження Комісії, а також порядок організації її роботи визначено Положенням про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженим наказом Міністерства оборони України 26.10.2016 №564 (надалі, також - Положення №564).
Вивчення документів та прийняття рішень про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону №2011-XII та приписами Положення №290 є одним з основних завдань Комісії, що передбачено пунктом 1 розділу ІІ Положення №564.
Окрім цього, пунктом 2 розділу 2 вказаного Положення передбачено обов'язки, що покладаються на Комісію, до яких належать, зокрема, приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону №2011-XII членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів; приймати рішення про повернення документів до військових частин та військових комісаріатів на доопрацювання (у разі неналежного їх оформлення, подання не за належністю або якщо вони подані не в повному обсязі); доводити прийняті рішення до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для здійснення фінансування на виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Відповідно до розділу ІІІ Положення №564, формою роботи Комісії є засідання. Рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні. Результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні. Рішення Комісії про призначення (відмову у призначенні або повернення документів на доопрацювання) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум доводиться до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до наказів.
Що стосується доводів відповідача, в частині встановлення причини смерті - алкогольної інтоксикації, то суд з такими не погоджується, оскільки основним документом, який підтверджує причини смерті є довідка про причини смерті форми №106/о№203/15 та лікарське свідоцтво про смерть № 203/15 від 15.05.2015, в яких така причина смерті, як "алкогольна інтоксикація" чи "внаслідок алкогольної інтоксикації" не значиться (а.с.40).
Системний аналіз вищенаведених нормативно-правових актів дозволяє суду дійти висновку про те, що вирішення питання щодо призначення або ж відмови у призначенні одноразової грошової допомоги членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України покладено законом виключно на Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Як слідує зі змісту наданих суду документів та пояснень сторін, викладених у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом не передано пакету документів для вирішення питання призначення чи відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги на розгляд Комісії, чим і допущено протиправну бездіяльність, що призвела до не розгляду уповноваженою на те Комісією заяви позивача про можливість призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги.
Натомість, відповідачем відмовлено позивачу у передачі відповідних документів на розгляд Комісії, з огляду на приписи пункту 19 Порядку №975.
На переконання суду, дане рішення відповідача є протиправним, як таке, що прийняте ним з перевищенням покладених на нього повноважень, оскільки Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, всупереч вимог чинного законодавства, взяті на себе не притаманні йому функції, якими наділена виключно Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Таким чином, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо не розгляду заяви ОСОБА_2 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовця.
Зобов’язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат розглянути заяву ОСОБА_2 у відповідності до вимог чинного законодавства.
Зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_2, подану для призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.
Стягнути з відповідача – Івано-Франківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код юридичної особи – 07742609) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код – НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 грн (сімсот чотири гривні) 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач – ОСОБА_1, вул. Стефаника, 55, с. Дем’янів, Галицький район, Івано-Франківська область, 77131, ідентифікаційний код – НОМЕР_1;
законний представник позивача – ОСОБА_2, вул. Стефаника, 55, с. Дем’янів, Галицький район, Івано-Франківська область, 77131, ідентифікаційний номер – НОМЕР_2;
відповідач – Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026, ідентифікаційний код юридичної особи – 07742609.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4