
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 травня 2018 року (16:00)Справа № 808/1444/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В. при секретарі Стратулат С.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, вул.Зелена Діброва, буд.29, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до суду з адміністративним позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку та виплати пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення – неправомірними; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач у позові (а.с.4-9) зазначив, що ОСОБА_1 з 29.09.2011 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Запорізькій області та отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На час призначення розмір пенсії ОСОБА_1 визначеного на підставі ст.13 вказаного Закону складав 85% грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». 09.02.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Запорізькій області з заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» з 01.01.2016 без обмеження граничним розміром. 23.02.2018 своїм листом за вих.№400/К-9 відповідач надіслав позивачу відповідь, зі змісту якої вбачається, що на виконання п.2 Порядку №45 ГУ ПФУ у Запорізькій області 06.04.2017 за вих.№3050/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Запорізькій області списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 та надання довідок щодо осіб, зазначених у списку. Крім цього, позивача повідомлено, що Довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надійшла до ГУ ПФУ у Запорізькій області реєстром №23 та зареєстрована за вх.№3217/03.3-26 від 17.05.2017, однак після перевірки, 21.02.2018 за вих.№3592/03 повернута на доопрацювання до Ліквідаційної комісії, що унеможливлює видачу копії такої довідки заявнику. Заявнику також було повідомлено, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, чим по суті відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. З додатків до даної відповіді вбачається, що на час призначення пенсії ОСОБА_1 грошове забезпечення, з якого призначено йому пенсію складалось: посадовий оклад, оклад за військове звання, 40% надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премія у розмірі 80%. Основний розмір пенсії 85% грошового забезпечення. В той же час, у зв'язку з прийняттям 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України постанови №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» 30.03.2018 позивач повторно звернувся до відповідача з заявою з приводу проведення (чи не проведення) перерахунку належної йому пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 та також просив надати Автоматизований розрахунок пенсії за вислугу років. Листом від 12.04.2018 за вих.№942/К-9 Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області повідомило позивача про проведення йому перерахунку пенсії в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, на підтвердження надано «Розрахунок пенсії за вислугу років», та крім іншого, повідомлено про те, що виплата належної позивачу пенсії буде проводитись після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України. Однак, з огляду на наданий Розрахунок пенсії вбачається, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено у розмірі, меншому ніж призначений на день звільнення, а саме зменшено відсоток основного розміру пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення.
Позивач підтримує позовні вимоги, просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 23.04.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 21.05.2018 з викликом учасників справи.
Відповідачем, який заперечує проти позовних вимог, подано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.25-26), де зазначено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 29.09.2011 з розрахунку 85% відповідних сум грошового забезпечення. Відсотковий розмір грошового забезпечення, яке враховується для обчислення розміру пенсії, передбачений ст.13 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Дана стаття в редакції станом на день призначення пенсії передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. З 01.05.2014 набрали чинності зміни до даної норми, які передбачили, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Дана редакція є чинною і на момент розгляду позовних вимог. Вона не визнавалася неконституційною. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» позивачу здійснено перерахунок пенсії виходячи з грошового забезпечення поліцейських. Відсотковий розмір грошового забезпечення позивача під час проведення перерахунку було обмежено 70%, встановленим ст.13 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно - правових актів) від 09.02.1999 року (справа 1-рп/99) надав тлумачення загальновизнаному принципу права щодо дії нормативно - правового акту в часі. На думку відповідача його дії щодо застосування 70% грошового забезпечення, передбаченого Законом України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» під час проведення перерахунку позивачу пенсії є такими, що повністю відповідають вимогам законодавства.
Відповідач проти позову заперечує, просить у задоволенні позову відмовити.
Учасники справи заявили суду клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
На підставі викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
На підставі приписів частини 13 статті 10 та частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Як з’ясовано судом і не заперечується сторонами, ОСОБА_1 з 29.09.2011 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Запорізькій області та йому призначено пенсію по вислузі років відповідно до Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у розмірі, передбаченому ст.13 вказаного Закону, розрахованому виходячи з 85% грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (а.с.12).
09.02.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Запорізькій області із заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» з 01.01.2016 без обмеження граничним розміром (а.с.13-14).
Листом (за вих.№400/К-9 від 23.02.2018) відповідач надав ОСОБА_1 відповідь, за якою на виконання п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій ГУ ПФУ у Запорізькій області 06.04.2017 за вих.№3050/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Запорізькій області списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 та надання довідок щодо осіб, зазначених у списку. Довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надійшла до ГУ ПФУ у Запорізькій області реєстром №23 та зареєстрована за вх.№3217/03.3-26 від 17.05.2017, однак після перевірки, 21.02.2018 за вих.№3592/03 повернута на доопрацювання до Ліквідаційної комісії, що унеможливлює видачу копії такої довідки заявнику (а.с.15).
Згідно додатків до вказаної вище відповіді на час призначення ОСОБА_1 пенсії грошове забезпечення, з якого її розраховано складалось: посадовий оклад – 1400 грн., оклад за військове звання – 135 грн., 40% надбавка за вислугу років – 617 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці – 1572,68 грн. Основний розмір пенсії 85% грошового забезпечення (а.с.16-17).
У зв'язку з прийняттям 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України постанови №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» 30.03.2018 позивач повторно звернувся до відповідача з заявою з приводу проведення перерахунку належної йому пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 та також просив надати Автоматизований розрахунок пенсії за вислугу років (а.с.18).
Листом від 12.04.2018 за вих.№942/К-9 Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області повідомило позивача про проведення йому перерахунку пенсії в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, на підтвердження надано «Розрахунок пенсії за вислугу років», та крім іншого, повідомлено про те, що виплата належної позивачу пенсії буде проводитись після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України (а.с.19).
Однак, з огляду на наданий Розрахунок пенсії вбачається, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено у розмірі, меншому ніж призначений на день звільнення, а саме зменшено відсоток основного розміру пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення (а.с.20).
Також позивач надав до суду Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) оформлену 23.02.2018 Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області за якою посадовий оклад становить 3100,00 грн.; оклад за спеціальне звання – 2400,00 грн.; 50% надбавка за стаж служби – 2750,00 грн. (а.с.21).
Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України у Рішенні від 27.02.2003 №4-рп/2003 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після її закінчення.
Відповідно до приписів п.«б» ч.1 ст.13 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції, яка діяла на момент виходу позивача у відставку) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Згідно вимог ч.2 ст.13 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції, яка діяла на момент виходу позивача у відставку) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності 29.12.2015 статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно ч.4 ст.63 Закону України Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Відповідно до ч.14 ст.43 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання, а також надбавки за стаж служби в поліції, які значно вище посадових окладів і плати за спеціальні звання, а також відсотку надбавки за стаж служби колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до абз.2 п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №580-VIII від 02.07.2015 «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Оскільки постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Як передбачено ч.1 ст.51 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В силу ч.2 ст.51 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відтак, враховуючи, що з 01.01.2016 у позивача виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, зокрема, відбулась зміна розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та враховуючи, що такий перерахунок не проведено з вини державних органів, саме з цього часу необхідно здійснити перерахунок.
Надаючи правову оцінку діям відповідача під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії суд бере до уваги, що згідно п.4 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45: «4. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.».
Відповідно до п.4 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015р., №96, ст.3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Тобто, вирішальним чинником при перерахунку пенсії колишнім співробітникам органів внутрішніх справ є їх грошове забезпечення, з якого і беруться складові для калькуляцій.
В той же час, на момент здійснення ГУ ПФУ у Запорізькій області перерахунку пенсії у ст.13 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зазначено: «Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; […] Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.».
Однак, відповідачем не взято до уваги те, що ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії, а не про її «обчислення» як призначеній пенсіонеру вперше.
Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08.07.2015 у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 у справі №523/4930/15-а, у постанові від 27.02.2018 у справі №642/3284/17.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (ч.2 ст.6 КАС України).
Згідно з ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Як зазначено Європейським судом з прав людини у п.21 Рішення по справі "Федоренко проти України" від 01.01.2006 (Заява №25921/02): «21. Суд нагадує, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути "існуючим майном" або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтовувати їх принаймні "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20 листопада 1995 року, серія А, N332, с.21, п.31). Натомість сподівання на визнання існування старого права власності, яке давно було неможливо використовувати ефективно, не може вважатися "майном" в сенсі статті 1 Першого протоколу; це ж стосується умовної вимоги, яка втрачає силу внаслідок недотримання цієї умови (Malhous v. the Czech Republic (dec.), N33071/96, 13 грудня 2000 року, ECHR 2000-XII).».
У п.35 Рішення Європейського суд з прав людини від 26.06.2014 по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви №68385/10 та 71378/10) зазначено: Суд нагадує, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (див. рішення у справі «Копецький проти Словаччини» (Kopecky v. Slovakia) [ВП], заява №44912/98, п.52, ЄСПЛ 2004-IX).
Звідси, належне пенсійне забезпечення, є «законним сподіванням» ОСОБА_1 на отримання «активу», передбаченого ст.1 Протоколу №1 до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».
Визначаючи питання застосування ст.13 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» при здійсненні перерахунку пенсії позивачу суд бере до уваги принципи захисту майнових прав, викладені у п.51-52 Рішення Європейського суд з прав людини від 14.10.2010 по справі «Щокін проти України» (Заяви №23759/03 та №37943/06) зазначено: «51. Говорячи про "закон", стаття 1 Першого протоколу до Конвенції посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях Конвенції (див. рішення у справі "Шпачек s.r.о." проти Чеської Республіки" (<…>), №26449/95, пункт 54, від 9 листопада 1999 року). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі "Бейелер проти Італії" (Beyeler v. Italy), [ВП], №33202/96, пункт 109, ЄСПЛ 2000-І). 52. Суд визнає, що тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (див. рішення у справі "Скордіно проти Італії"(Scordino v. Italy) (№1) [ВП], №36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V).».
Так, відповідно до п.23 Розділу ІІ Закону України №1166-VII від 27.03.2014 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» Верховною Радою України постановлено внести зміни до таких законодавчих актів України: «23. У частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992р., №29, ст.399; 2006р., №37, ст.318; 2012р., №№12-13, ст.82) цифри "80" замінити цифрами "70".».
При цьому, законодавець зменшивши проценти відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) з якого обчислюється пенсія не визначено, чи поширюється ця норма на вже призначені за Законом України №2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії і чи використовується вказана процентна ставка при перерахунку пенсії.
Звідси суд виходить з того, що відповідно до п.4 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, то при перерахунку пенсії ОСОБА_1 підлягає застосуванню 85% відповідних сум грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб’єктом владних повноважень у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1409 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 (70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, вул.Зелена Діброва, буд.29, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) під час перерахунку та виплати пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) провести ОСОБА_1 (70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, вул.Зелена Діброва, буд.29, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум.
Присудити на користь ОСОБА_1 (70417, Запорізька область, Запорізький район, с.Сонячне, вул.Зелена Діброва, буд.29, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати в сумі 1409 грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом тридцяти днів, з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 25.05.2018.
Суддя Ю.В. Калашник