Рішення № 74223932, 25.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2018
Номер справи
805/512/18-а
Номер документу
74223932
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2018 р. Справа№805/512/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області № 10281 від 3 серпня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючі з 1 січня 2016 року.

В обґрунтування позову зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. У зв’язку з чим, 17 січня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Однак, листом відповідач повідомив, що відповідно до Порядку №45, перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв. Однак, фінансове забезпечення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, здійснюватиметься після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Позивач вказав, що довідка про розмір грошового забезпечення до ГУ ПФУ в Донецькій області надійшла, отже відповідачем та ліквідаційною комісією УМВС України виконані всі необхідні дії, передбачені Порядком для здійснення перерахунку пенсії, відповідач не заперечує про право ОСОБА_2 на відповідний перерахунок пенсії, однак, фактично перерахунок пенсії не здійснено.

Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію, тому вважає протиправною бездіяльність щодо не перерахунку пенсії.

21 лютого 2018 року відповідач через відділ документообігу та архівної роботи суду подав відзив на адміністративний позов, у якому просив суд відмовити у задоволені позову, мотивуючи тим, що Законом України "Про Державний бюджет 2016 рік", Законом України "Про Державний бюджет 2017 рік" та Законом України "Про Державний бюджет 2018 рік" не передбачено кошти на перерахунок пенсії військовослужбовцям по новим окладам поліції, виплата зазначених коштів проводиться в межах передбачених видатків тощо. Також відповідач наголошував, що позивачем було пропущено строк звернення до суду.

Крім того, 21 лютого 2018 року відповідач надав доповненя до відзиву на адміністративний позов, у якому зазначив, що відповідно до статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у період роботи на посадах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону не виплачуються. Оскільки позивач працює у Головному управлінні Міграційної служби України в Донецькій області, виплата пенсії ОСОБА_2 була припинена1 квітня 2015 року. За період з 1 січня 2016 року по 19 грудня 2016 року позивач пенсію не отримував.

Відповідач вказав, що Рішенням Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року у справі №1-38/2016, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України перше речення частини 1 статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, тому ОСОБА_1 нарахована доплата за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016, яка виплачена у січні 2017 року. Оскільки позивач не надав додаткових документів для отримання пенсії з 1 січня 2017 року, виплата пенсії здійснюється з 1 жовтня 2017 року відповідно до змін, які було внесено Законом №2148-VІІІ від 3 жовтня 2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до статті 54 Закону 2262.

Відповідач зауважив, що перерахунок пенсії позивачу можливий лише за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 жовтня 2017 року, за умови виділення додаткових асигнувань.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 20 лютого 2018 року.

20 лютого 2018 року відкладено розгляд справи на 1 березня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 1 березня 2018 року зупинено провадження у справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року поновлено провадження по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року розгляд справи призначений за правилами загального позовного провадження на 16 квітня 2018 року.

Ухвалою суду від 16 квітня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26 квітня 2018 року.

Оскільки суддя Зінченко О.В. перебував у відрядженні, адміністративну справу №805/512/18-а передано до відділу документообігу та архівної роботи Донецького окружного адміністративного суду для здійснення автоматизованого розподілу, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду.

В результаті автоматизованого розподілу судової справи між суддями було визначено суддю Стойку В.В. для розгляду адміністративної справи №805/512/18-а.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року вирішено прийняти до провадження адміністративну справу №805/512/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії та призначити розгляд справи по суті на 15 травня 2018 року.

Ухвалою суду від 15 травня 2018 року відкладено розгляд справи до 22 травня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року залишено без розгяду клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни у зв’язку з виправленням оскаржуваних позивачем порушень.

У судове засідання, призначене на 22 травня 2018 року, представник позивача не з’явився, через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача явку свого представника у судове засідання не забезпечив, докази належного повідомлення знаходяться в матеріалах справи.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на те, що позивач та представник відповідача у судове засідання не з’явились, надали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Стосовно строку звернення до суду суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, позиція відповідача з приводу пропуску позивачем строку звернення до суду є помилковою.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, громадянин України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі – Закон № 2262-ХІІ).

Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області підготувала та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 від 3 серпня 2017 року № 10281 станом на 1 січня 2016 року.

Згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 3 серпня 2017 року № 10281, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2016 року за посадою оперуповноважений / начальник відділу (апарат головних управлінь Національної поліції) становить: посадовий оклад – 3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції – 2200,00; надбавка за стаж служби (35,00%) – 1820 грн.; премія (3,02%) – 212 грн., усього – 7232 грн., яка отримана Головним управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (а.с. 16).

17 січня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії (а.с. 14).

Листом від 18 січня 2018 року № 213-6-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсії не потребує особистого звернення особи та надання заяви, крім того, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 15).

Згідно довідки Головного Управління МВС України в Донецькій області №1880 пк від 13 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої позивачу, вбачається, що відповідно до 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р., постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за прирівняною посадою оперуповноважений / начальник відділу (апарат головних управлінь Національної поліції) становить: посадовий оклад – 3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції – 2200,00; надбавка за стаж служби (35,00%) – 1820 грн.; премія (6, 24 %) – 438, 05 грн., усього – 7458 грн., яка отримана Головним управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

Відповідно до Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № НОМЕР_1 за Дорученням № Д 0503007735/6 від 24 березня.2018 року, позивачу нарахована доплата на підставі Постанови № 103 від 21 лютого 2018 року у наступному розмірі: грудень 2016 – 692,20 грн., січень 2017 – 1788, 18 грн., жовтень 2017 -1788, 18 грн., листопад 2017 - 1788, 18 грн., грудень 2017 - 1788, 18 грн., січень 2018 -1788, 18 грн., лютий 2018 - 1788, 18 грн., березень 2018 -1788, 18 грн. (Перерахунок з 1 січня 2016 року).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини4 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно абзацу другого розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України “Про Національну поліцію” пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 брезня2006 року № 268” встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 2 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Враховуючи вищезазначене, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року.

Положеннями статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 2 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 1 січня 2016 року.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивач не отримував пенсійні виплати у період з 1 січня 2016 року по 19 грудня 2016 року та з лютого 2017 року по 30 вересня 2017 року, оскільки ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером.

Так, відповідно до статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”(у редакції станом на 1 січня 2016 року)виплата пенсій пенсіонерам за наявності заробітку (прибутку) тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Позивач у 2016 році та у 2017 році працював у Головному управлінні міграційної служби України в Донецькій області, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5) (а.с. 32) та йому була припинена виплата пенсії з 1 квітня 2015 року.

Рішенням Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року у справі №1-38/2016, визнано таким, що не відповідає Конституції України перше речення частини 1 статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Тому, ОСОБА_1 нарахована доплата за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року та нарахована пенсія за січень 2017 року.

Законом №2148-VІІІ від 3 жовтня 2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” вирішено частину другу викласти в такій редакції:"З 1 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу)".

На підставі зазначеного Закону, позивачу з 1 жовтня 2017 року поновлено нарахування та виплату пенсії.

Тобто, оскільки позивач не отримував пенсію у періоди з 1 січня 2016 року по 19 грудня 2016 року та з 1 лютого 2017 року по 30 вересня 2017 року, суд вважає, що за ці періоди відсутні підстави здійснення перерахунку пенсії.

Частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно частини першої статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі “Кечко проти України” в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Отже, суд критично ставиться до посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі, оскільки цим порушується гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, та оскільки дотримано всі вимоги, необхідні для цього, відповідач не можє свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними, тобто відповідач не можє посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі “Кечко проти України” від 08 листопада 2005 року).

Зазначена правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 (№Пз9901/8/18).

Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства суд має враховувати правові висновки Верховного Суду викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд зазначає, що дана справа відповідає ознакам типової справи за суб’єктним складом та предметом спору.

Таким чином позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача з 20 грудня 2016 року по 31 січня 2017 року та з 1 жовтня 2017 року та подальшої виплати перерахованої пенсії підлягають задоволенню.

Згідно положень п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінет Міністрів України постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у відповідному порядку.

На виконання положень вказаної Постанови № 103 Головним Управлінням МВС України в Донецькій області було видано Довідку №1880пк від 13.03.2018 року (оновлену). У подальшому, діючи згідно положень Постанови № 103, відповідачем повинно бути перераховано пенсію для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, що обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у відповідному порядку. Разом з цим зазначена Постанова № 103 розпочала дію в часі з 21 лютого 2018 року, тобто у період встановленої бездіяльності відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку і виплаті перерахованої пенсії з 20 грудня 2016 року по 31 січня 2017 року та з 1 жовтня 2017 року, та не була чинною станом на момент виникнення спірних правовідносин.

Стосовно позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року, суд наголошує, що зазначений обов'язок виник у відповідача до введення в дію Постанови № 103 та підлягав виконанню в досудовому порядку, таким чином зазначені позовні вимоги також підлягають задоволенню.

Однак, враховуючи, відсутність пенсійних виплат позивачу у періоди з 1 січня 2016 року по 19 грудня 2016 року та з 1 лютого 2017 року по 30 вересня 2017 року позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з нормами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, яка регулює питання розподілу судових витрат, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Матеріалами справи підтверджено, що за подання даного адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 704, 80 грн.

Оскільки позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії задоволено на 31, 96% (280 дні з 876 днів), що складає 225,25 грн., стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, підлягає саме ця сума.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (Донецька обл.. м. Макіївка, вул. Крондштадська, б. 67, кв. 18) до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, 84122) про зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років з 20 грудня 2016 року по 31 січня 2017 року та починаючи з 1 жовтня 2017 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 20 грудня 2016 року по 31 січня 2017 року та починаючи з 1 жовтня 2017 року з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області.

В інший частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (86114, Донецька обл.. м. Макіївка, вул. Крондштадська, б. 67, кв. 18; ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судові витрати з судового збору у розмірі 225 (двісті двадцять п’ять) грн. 25 коп.

Рішення складено та підписано 25 травня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.