Рішення № 74223472, 17.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
805/368/18-а
Номер документу
74223472
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2018 р. Справа№805/368/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття рішення: 10 год. 40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету Краматорської міської ради, третя особа ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 2 від 12.07.2017 року, яким скасовано статус учасника війни,-

за участі представників сторін:

від позивача – не з'явився

представник позивача - не з'явився

від відповідача – не з'явився

від третьої особи - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_2 комітету Краматорської міської ради в якому просить визнати незаконним та скасувати Рішення Комісії Краматорської міської ради для розгляду питань пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановленням статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12.08.2016 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що рішенням Комісії виконавчого комітету Краматорської міської ради для розгляду питань пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановленням статусу члена сімї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 1/2 від 12 серпня 2016 року ОСОБА_1, було встановлено статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Рішенням комісії виконавчого комітету Краматорської міської ради для розгляду питань пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановленням статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року позивачу скасовано статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Вважає зазначене рішення від 12.07.2017 року № 2 незаконним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями, вказану справу було передано для розгляду судді Арестовій Л.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року відкрито провадження по справі та призначено за правилами загального позовного провадження на 15 лютого 2018 року.

05 лютого 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надано відзив на позовну заяву від 30.01.2018 року № 01-14/746, в обґрунтування якого зазначено, що встановлення статусу учасника війни регулюється Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх захисту», Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову від 23.09.2015 року № 739 «Питання надання статусу учасника війни деяким особам». Для з'ясування обставин щодо перебування позивача у зоні АТО та залучення його до виконання завдань антитерористичної операції було направлено лист до Міністерства соціальної політики України від 07.04.2017 року № 01-40/1776 щодо правомірності встановлення статусу учасника війни за наданими заявником документами. Окрім іншого, зазначено, що відповідно до роз’яснень Міністерства соціальної політики від 10.05.2017 року № 264/0/166-17/401 (вх. № 3978/01-40 від 19.05.2017 року) витяг з наказу АТЦ при СБУ про прибуття у службове відрядження не містить факт залучення до виконання завдань антитерористичної операції. В зв’язку з чим, управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради не має законних підстав для встановлення ОСОБА_1 статусу учасника війни під час проведення антитерористичної операції, забезпеченні її проведення.

На підставі вищезазначеного, просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року залучено до участі по справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та відкладено підготовче засідання до 12 березня 2018 року.

Відповідно до пункту 3.1.13 Положення про автоматичну систему документообігу суду, на підставі розпорядження керівника апарата Донецького окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року № 31, у зв'язку з перебуванням судді Арестової Л.В. у відпустці по догляду за дитиною, призначено повторний автоматичний розподіл справи № 805/368/18-а.

На підставі повторного автоматичного розподілу справ, вказану справу було передано для розгляду судді Кочановій П.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2018 року суддею Кочановою П.В. прийнято справу №805/368/18-а за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету Краматорської міської ради, третя особа ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 2 від 12.07.2017 року, яким скасовано статус учасника війни - до свого провадження та призначено підготовче засідання на 15 березня 2018 року.

У судовому засіданні, призначеному на 15 березня 2018 року розгляд справи №805/368/18-а відкладено на 29 березня 2018 року.

В судовому засіданні 29 березня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом була оголошена перерва до 24 квітня 2018 року.

12 квітня 2018 року відповідачем ОСОБА_2 комітетом Краматорської міської ради надано відзив на адміністративний позов з аналогічними обґрунтуваннями обставинам справи, викладеними у відзиві на позов від управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 30.01.2018 року № 01-14/746.

У судовому засіданні, призначеному на 24 квітня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 17 травня 2018 року.

У судове засідання, призначене на 17 травня 2018 року повноважні представники сторін не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Разом з цим, через відділ документообігу та архівної роботи суду представником відповідача та третьої особи надана заява про відкладення розгляду справи, призначеної на 17 травня 2018 року на іншу дату, у зв’язку із занятістю в іншому судовому засіданні.

Враховуючи обмежені строки проведення судового засідання, наявність всіх доказів, які були надані сторонами по справі, суд не вбачає підстав для відкладення судового засідання, зважаючи на положення ст. 205 КАС України та відмовляє у задоволенні клопотання представника відповідача та третьої особи про відкладення розгляду справи.

Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Рішенням ОСОБА_2 комітету Краматорської міської ради від 19.09.2012 року № 648 “Про створення комісії для розгляду питань, питань пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” було створено зазначену комісії та затверджено положення./а.с.68/

Засіданням комісії для розгляду питань, пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановленням статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 12.08.2016 року було розглянуто заяву ОСОБА_1 та вирішено встановити ОСОБА_1 статус учасника війни згідно з пунктом 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується Протоколом №1 від 12.08.2016 року, наявним в матеріалах справи /а.с.34-35/.

Рішенням Комісії виконавчого комітету Краматорської міської ради для розгляду питань пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 12 серпня 2016 року № 1/1, встановлено ОСОБА_1 статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”/а.с. 15/.

Рішенням Комісії Краматорської міської ради для розгляду питань пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 2 від 12 липня 2017 року, скасовано встановлений вищезазначеним рішенням статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. /а.с. 70/.

Як вбачається з відзиву на позов для з’ясування щодо перебування позивача у зоні АТО та залучення його до виконання завдань антитерористичної операції відповідачем було направлено лист до Міністерства соціальної політики України від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 щодо правомірності встановлення статусу учасника війни за наданими заявником документами.

На запит ОСОБА_2 комітету Краматорської міської ради від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 Міністерством соціальної політики повідомлено листом від 10 травня 2017 року № 264/0/166-17/401 (вх. № 3978/01-40 від 19 травня 2017 року) що витяг з наказу АТЦ при СБУ про прибуття у службове відрядження ОСОБА_4 не містить факт залучення до виконання завдань антитерористичної операції. Також, у зазнченому листі вказано про термінове вирішення питання про скасування статусу учасника війни ОСОБА_5 та вилучення посвідчення.

Одночасно з позивачем у службовому відрядженні у зоні антитерористичної операції, як члени ВМА “Добра новина”, та яким було встановлено статус учасника війни перебували ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Разом з цим, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів відповіді Міністерства соціальної політики щодо вирішення питання про скасування статусу учасника війни ОСОБА_1 та вилучення посвідчення.

Згідно листа Штабу АТО від 03 липня 2017 року № 5999 ато (вх. № 4948/01-15 від 10 липня 2017 року) здійснення душпастирської опіки, концерти не відносяться до комплексу скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, що визначають зміст АТО/а.с. 36/.

Як вбачається з копії протоколу № 2 на засіданні міської комісії для розгляду питань, пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вирішено, беручи до уваги роз’яснення Штабу АТО та Міністерства соціальної політики скасувати статус учасника війни, окрім інших, ОСОБА_1В./а.с.30-31/.

Листом від 17.07.2017 року № 01-08/5330 управління праці та соціального захисту населення повідомлено позивача, що рішенням комісії для розгляду питань, пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановленням статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 12.07.2017 року № 2 позивачу скасовано статус учасника війни. Також, в листі зазначено, що для отримання рішення комісії та повернення посвідчення, останньому необхідно звернутися до управління /а.с.16/.

Отже, спірними питанням у справі є правомірність скасування статуса учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII.

Порядком надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, визначено вичерпний перелік умов, на підставі яких орган праці та соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Відповідно до п. 6 Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” деяким категоріям осіб структурний підрозділ місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, у разі: наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону. Рішення структурного підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.

В матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення позивачем умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.

Дана позиція суду, також, узгоджується з правовою позицією, яка зазначена в постанові Верховного суду від 14 березня 2018 року по справі № 805/561/17 (№ К/9901/1503/17).

Окрім цього, відповідно до пункту 6 Положення про міську комісію для розгляду питань, пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” затвердженого Рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради № 648 від 19 вересня 2012 року “Про створення комісії для розгляду питань, пов’язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (надалі - Положення) комісія зобов’язана уважно вивчити документи, заслухати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій, рад ветеранів, дослідити інші докази.

Як вже було встановлено в судовому засіданні, Відповідач не тільки не забезпечив реалізацію зазначеної норми, а взагалі не повідомив Позивача про час та місце розгляду питання про скасування йому раніше встановленого статусу.

Відповідно до пункту 10 Положення у разі виникнення спірних питань що встановлення статусу учасника війни, комісія зобов’язана подати матеріали зі своїми пропозиціями і рекомендаціями для розгляду обласної комісії вищого рівня у 10-денний термін з дня прийняття рішення.

Як встановлено в судовому засіданні, питання щодо залишення чи скасування Позивачеві статусу учасника війни не передавалося Відповідачем до комісії вищого рівня.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Як встановлено судом, відповідач не повідомляв позивача про час та місце розгляду питання щодо скасування позивачу раніше встановленого статусу учасника війни, чим порушив право Позивача на захист його прав та інтересів та безпосередню учать в процесі прийняття рішення щодо нього.

Суд враховує вимоги статті 2 КАС України пунктом 3 частини 2 якої передбачено, що рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню на підставі пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України та є необґрунтованим тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Так, у спірному рішенні відповідача відсутні будь - які обґрунтування підстав та аргументів скасування позивачу статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановленого з 12 серпня 2016 року.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись, ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету Краматорської міської ради, третя особа ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 2 від 12.07.2017 року, яким скасовано статус учасника війни – задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати Рішення комісії Краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений статус учасника війни ОСОБА_1 відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року.

Стягнути з ОСОБА_2 комітету Краматорської міської ради (84313, Донецька обл., місто Краматорськ, пл. Миру, буд. 2) на користь ОСОБА_1 (Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Маяковського, 31/2) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Вступну та резолютивну частину рішення складено у нарадчій кімнаті 17 травня 2018 року.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 25 травня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кочанова П.В.