
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2018 р. Справа№805/2718/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Національної поліції в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
18 квітня 2018 позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса реєстрації 84573, Донецька область, Артемівський район, с.Новолуганське, вул.Мичуріна, 65) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Національної поліції в Донецькій області (ідентифікаційний код 40109058, 87517, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Нахімова, будинок 86). Просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведені перерахунку пенсії; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268».
В обґрунтування зазначив, що позивач 17.01.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії. Листом від 31.01.2018 №209-Д-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило про те, що перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв, відповідно до вимог Закону №2262 та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до цього Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі – Порядок №45). Фінансове забезпечення перерахунків пенсій буде здійснюватися після виділення додаткових коштів Державного бюджету України. Не погоджуючись з такою відмовою позивач зазначає, що у відповідача наявні усі підстави для проведення перерахунку пенсій з огляду на наявність заяви, довідки МВС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та чинних нормативно-правових актів, які забезпечують виконання такого перерахунку, а посилання на відсутність коштів не може вважатися законною відмовою в проведені перерахунку пенсійного забезпечення.
25 квітня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
24 травня 2018 року ухвалою суду закрито провадження в частині позовних вимог, а саме визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведені перерахунку пенсії; зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268»; зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 року відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268».
Щодо позовних вимог в частині зобов’язання провести виплату пенсії з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268» суд зазначає наступне.
Відповідачем надано відзив, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що законами України видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені. Тому підстави для перерахунку позивачу пенсій були відсутні.
Відповідач зазначає, що процедуру перерахунку пенсії розпочато у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". При цьому виплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року у відповідному розмірі буде здійснено згідно Постанови №103.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Має право на її перерахунок з 01.01.2016 у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” на підставі відповідної довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Судом встановлено, що довідка Голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №8807 від 23 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видана позивачу, відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 відкликана Міністерством внутрішніх справ України згідно з листом №7-111/02-23 від 03.03.2018.
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 13.03.2018 №1744, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області, встановлено, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за прирівняною посадою поліцейського / начальник відділу поліції (управління, відділи поліції) до посади на день звільнення із служби оперуповноважений становить: посадовий оклад – 3600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним знанням) підполковник міліції – 2200,00 грн., надбавка за стаж служби – (45,00 %) – 2610,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,00%) – 540,00 грн., премія 1,39% -124,41 грн. та усього становить 9074,41 грн.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, однак виплата пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не здійснена.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, 11.11.2015 КМУ прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова № 988 від 11.11.2015 року набрала чинності з 02.12.2015 року.
Оскільки постанова № 988, якою встановлено розмір грошового забезпечення для поліцейських Національної поліції підвищено посадовий оклад за посадою, на якій працював позивач, набрала чинності з 02.12.2015 року, то перерахунок пенсії позивача відповідач повинен здійснити з 01.01.2016 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103), внесені зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45, в редакції від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За приписами п.2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови №103 передбачений перерахунок пенсій з 01.01.2016р., призначених згідно із Законом №2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Отже, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем отримано довідку ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 26, та, зокрема, здійснено часткову виплату різниці між сумою раніше виплаченої пенсії та перерахованої відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .
Разом з цим, суд критично ставиться до твердження відповідача про відсутність підстав для виплати пенсії позивачу у відповідному розмірі за період з 01 січня 2016 року - 31 грудня 2017 року, з огляду на те, що постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" передбачено здійснення виплати пенсії з 01.01.2019, та зазначає, що виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія (ч. 3 ст. 52 Закону № 2262-ХІІ). Цією нормою не передбачена можливість сплати пенсії частинами в майбутньому та із застереженнями про наявність фінансування. Згідно з ч. 3 ст. 7 КАС України суд застосовує норму вищезазначеного Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку, щодо задоволення позовних вимог в частині здійснення виплати пенсії позивачу, починаючи з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року згідно з нормами ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Національної поліції в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) провести виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса реєстрації 84573, Донецька область, Артемівський район, с.Новолуганське, вул.Мичуріна, 65) з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кошкош О.О.