Рішення № 74220892, 17.05.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
924/109/18
Номер документу
74220892
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" травня 2018 р.Справа № 924/109/18

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Танасюк О.Є., секретар судового засідання Ключка Н.М., розглянувши матеріали справи

за позовом Фермерського господарства "Калина" смт. Стара Синява, Хмельницька область, Старосинявський район

до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, м. Хмельницький

про - визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100166, на такий самий строк і на тих самих умовах;

- визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100167, на такий самий строк і на тих самих умовах

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - керівник;

від відповідача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю від 26.01.18р.

Рішення приймається 17.05.2018р., оскільки в судових засіданнях 08.05.2018р. та 16.05.2018р. оголошувалася перерва.

У судовому засіданні згідно з ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позивач у позові просить визнати укладеними з дня набрання чинності рішенням суду додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100166, на такий самий строк і на тих самих умовах та додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100167, на такий самий строк і на тих самих умовах.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що за 30 днів до закінчення строку дії договорів оренди позивач звернувся до відповідача з листами-повідомленнями про поновлення договорів оренди землі на новий строк та на тих самих умовах з проектами додаткових угод до даних договорів. При цьому попередньо позивачем замовлено у ТОВ ЕКФ «Власна справа» технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, що орендуються. Однак, така документація не була виготовлена у зв’язку з відсутністю нормативно-методичного регулювання оцінки земель. Після затвердження наказом Міністерства аграрної політики та продовольства №262 від 23.05.2017р. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (набув чинності 23.06.2017р.) технічну документацію ТОВ ЕКФ «Власна справа» було розроблено та позивачем подано на експертизу до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про що є позитивний висновок від 04.08.2017р.

Вказує, що листом від 11.08.2017р. відповідача повідомлено про знаходження висновку експертизи на затвердженні районної ради. Проте, 07.09.2017р. позивачем отримано листа відповідача від 14.08.2017р. про заперечення щодо поновлення договорів оренди у зв’язку з неподанням витягів з технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі.

Позивач стверджує, що обставини викладені в листі-повідомленні не відповідають дійсності, оскільки витяг з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок був долучений до листів-повідомлень ФГ „Калина”, що підтверджується переліком прийнятих відповідачем документів.

Звертає увагу, що в листі-повідомленні відповідача не ставилася вимога щодо повернення об’єктів оренди, а ФГ „Калина” продовжує користуватися земельними ділянками та сплачувати орендну плату.

За таких обставин позивач вважає, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» ним вжито усіх передбачених чинним законодавством заходів щодо продовження дії договорів оренди землі.

Відповідач у відзиві від 16.03.2018р. проти позову заперечує, посилаючись на те, що Головним управлінням було розглянуто клопотання позивача про поновлення договорів оренди, за результатами такого розгляду направлено відповідь (вих. № 19-22-0.62-7801/2-17 від 14.08.2017р.) про те, що у поданих позивачем документах відсутні Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює визначити розмір орендної плати за користування земельними ділянками. Зазначає, що відповідач виходив з того, що ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення розташованих за межами населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Відповідно до ст. 288.5.2 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Посилаючись на те, що з часу укладення договору оренди землі (14.08.2007р.) ФГ «Калина» не проводило нормативну грошову оцінку орендованих земельних ділянок та не додало до листа-повідомлення про поновлення договорів оренди земельних ділянок оригіналів витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель йому було відмовлено у поновлення договорів оренди. Зазначає, що позивач не оскаржував відмову відповідача від 14.08.2017р. № 19-22-0.62-7801/2-17 у поновленні договору оренди землі.

Звертає увагу, що додатковий договір, який позивач просить визнати укладеним суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017р. №413, якою затверджено «Стратегію удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», оскільки всупереч вимогам Стратегії просить поновити договір строком на 10 років.

Також стверджує, що у ФГ «Калина» відсутні агрохімічні паспорта земельних ділянок з кадастровими номерами 6824480500:04:002:0002, 6824480500:04:002:0003, що в свою чергу унеможливлює здійснення контролю за динамікою родючості ґрунтів та їх якісними характеристиками, що підтверджує належне виконання обов'язків за умовами договору. Звертає увагу, що наявність агрохімічного паспорту поля передбачена п. 3.5 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки» від 11.10.2011р. № 536, ст. 54 Закону України «Про охорону земель» та постановою КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 22.11.2017р. № 890, а саме до Типового договору оренди землі. Робить висновок про те, що якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця до закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється.

Позивач у відповіді на відзив від 29.03.2018р. зазначає про те, що він своєчасно до закінчення строку дії договору оренди звернувся до відповідача з листом про продовження строку його дії. При цьому до даного повідомлення були додані копії існуючих договорів оренди земельних ділянок, оригінали витягів з технічних документацій про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок, проекти додаткових угод, витяги з ДЗК. При цьому від відповідача не надходило жодного повідомлення про відсутність будь-яких документів із зазначеного переліку. Вказує, що позивач не отримував заперечень щодо продовження дії договору, при цьому відповідачем не надано доказів підтвердження направлення позивачу листа від 14.08.2017р. №19-22-0.62-7801/1-17.

Зазначає, що відповідач відмовляючи у продовженні дії договору посилається на недосягнення згоди щодо істотних умов договору – розміру орендної плати. При цьому звертає увагу, що позивач у листі від 11.08.2017р. надав згоду на поновлення договорів на будь-яких умовах, визначених відповідачем.

Також вказує, що відповідача було повідомлено про позитивний висновок технічних документацій з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, а про існування листа відповідача №19-22-0.62-7801/1-17 позивачу стало відомо після затвердження Старосинявською районною радою технічних документацій з нормативно-грошової оцінки землі.

Позивач стверджує, що станом на 14.07.2017р. наявність агрохімічного паспорту поля не була обов’язковою умовою для укладення договору оренди на новий строк, необхідність такого паспорту виникла 22.11.2017р. (через три місяці після виникнення спірних відносин).

Наголошує, що ФГ «Калина» належним чином виконувало свої обов’язки за договорами оренди земельної ділянки та враховуючи відсутність заперечень орендодавця щодо пролонгації орендних відносин та продовження користування земельними ділянками після закінчення строку дії договорів оренди, правочин є автоматично поновленим на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі».

У додаткових поясненнях від 10.04.2018р. відповідач стверджує, що факт направлення ним позивачу заперечень у поновленні договорів оренди підтверджується належними та допустимими доказами, а саме: листом-повідомленням від 14.08.2017р. №19-22-0.62-7801/2-17 про заперечення у поновленні договорів оренди, копією чеку поштового відправлення №7975 від 14.08.2017р., відомостями з офіційного сайту Укрпошти про відстеження поштового відправлення, доказами направлення листа-повідомлення від 14.09.2017р. №19-22-0.6-8200/2-17 про заперечення у поновленні договорів оренди, копією чеку поштового відправлення №0169 від 05.09.2017р. та відомостями з офіційного сайту Укрпошти про відстеження відправлення. Вважає, що пояснення працівника Укрпошти ОСОБА_3, подані представником позивача, не спростовують і не заперечують фактичні обставини справи, що виникли між позивачем і відповідачем, оскільки Головне управління зобов’язане у визначений законом строк дати відповідь на звернення особи, а не забезпечити її доставку до адресата. Крім того, посилається на те, що надані позивачем агрохімічні паспорти поля були виготовлені на замовлення Головного управління при підготовці лотів до земельних торгів, а не ФГ «Калина», оскільки у графі «землекористувач» зазначено - «державна власність».

Додатково позивач у відповіді від 19.04.2018р. на відзив посилається на те, що поряд з процедурою поновлення дії договору оренди на новий строк, передбаченою ч.ч. 2-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» може бути застосовано ч. 6 ст. 33 Закону, якою передбачена інша підстава для поновлення договору оренди, а саме, коди орендар продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення строку дії договору та відсутні протягом місяця після закінчення строку договору заперечення орендодавця у поновлення договору оренди землі. Вважає, захист переважного права орендаря матиме місце при: укладенні договору із новим орендарем за умови отримання письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право; у випадку недосягнення згоди щодо плати за новим договором та інших умов договору з іншим наймачем на більш сприятливих умовах та укладення з ним договору на тих самих умовах, які запропоновані попереднім наймачем при реалізації переважного права; укладення договору з новим орендарем за умови, що підставою відмови попередньому орендарю у поновленні договору оренди було повідомлення орендодавця про необхідність використовувати об'єкт оренди для власних потреб.

Дослідивши фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин, надані по справі докази та пояснення, судом встановлено та приймається до уваги таке:

14.08.2007р. між Старосинявською районною державною адміністрацією (орендодавець) та СФГ «Калина» (орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,3018 га (рілля 4,3018 га), що знаходиться на землях Адампільської сільської ради.

Згідно з п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 56625,28 грн.

Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 80грн. за 1га загальною сумою 344,14 грн., щомісячно 28,67 грн.

Відповідно до п. 8 договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно з п. 34 дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідація юридичної особи – орендаря. Дія договору припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 21 договору визначено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

В п. 40 договору передбачено, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Договір підписаний представниками сторін та зареєстрований у Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП „ЦДЗК” про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.08.2007р. за №040776100166.

Земельна ділянка площею 4,3018 га передана орендодавцем орендареві за актом приймання-передачі від 14.08.2007р.

Також 14.08.2007р. між Старосинявською районною державною адміністрацією (орендодавець) та СФГ «Калина» (орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 20,0973 га (рілля 20,0973 га), що знаходиться на землях Адампільської сільської ради.

Згідно з п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 264543,98грн.

Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 80грн. за 1га загальною сумою 1607,78грн., щомісячно 133,98грн.

Відповідно до п. 8 договору договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно з п. 34 дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідація юридичної особи – орендаря. Ді договору припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 21 договору визначено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

В п. 40 договору передбачено, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Земельна ділянка площею 20,0973 га передана орендодавцем орендареві за актом приймання-передачі від 14.08.2007р.

У лютому 2017р. позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявами про надання Витягу з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, на які Управлінням надано відповіді від 17.02.2017р. та 24.02.2017р. про те, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок площею 20,0973 га та 4,3018 га, переданих в оренду ФГ „Калина”, розташованих за межами населеного пункту, затверджується районними радами. Повідомлено, що така документація до управління не надходила, тому витяги видати не є можливим.

15.02.2017р. між ФГ «Калина» (замовник) та ТОВ «Власна справа» (виконавець) підписано договір №06-02/17-Н про проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, згідно якого замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов’язання по проведенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на території Адампільської сільської ради, площею 4,3018га та 20,0973га., термін виконання договору – 180 календарних днів з моменту підписання договору.

Листом від 16.05.2017р. №1-05/17 ТОВ «Власна справа» було повідомлено ФГ «Калина», що постановою Кабінету Міністрів України №831 від 16.11.2016р. затверджено нову Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (вступила в дію через три місяці з моменту опублікування). 30.12.2016р. Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України скасовано Наказ Державного комітету по земельних ресурсах№18/15/21/11 від 27.01.2006р. про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Таким чином вказано, що проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення до моменту затвердження нового порядку є неможливим.

На замовлення ФГ «Калина» ТОВ «Власна права» була виготовлена технічна документації з нормативної грошової оцінки землі, яка пройшла державну експертизу згідно Висновку державної експертизи земельної документації від 04.08.2017р. №1015, затвердженого Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області 04.08.2017р.

Згідно з Висновком технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки на 06.07.2017р. нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 20,0973га становить 819575,10грн., нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 4,3018га. становить 184552,30грн.

Рішенням Старосинявської районної ради від 07.09.2017р. №03-20/2017 затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, що надані в оренду ФГ «Калина».

13.07.2017р. СФГ «Калина» звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з листами-повідомленнями про поновлення договорів оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 4,3018 га та 20,0973га., оскільки строк дії договорів закінчився 14.08.2017р. До листів СФГ «Калина» додано копії договорів оренди земельної ділянки, проекти додаткової угоди до договору, оригінали витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки та витяги з ДЗК про земельну ділянку.

11.08.2017р. СФГ «Калина» звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області листом з повідомленням про те до своїх листів від 13.07.2017р. він повідомляє, що виготовлена технічна документація з нормативної грошової оцінки землі, яка пройшла державну експертизу, знаходиться на затвердженні Старосинявської районної ради, після чого її буде надано для визначення розміру орендної плати.

У листі-повідомленні від 14.08.2017р. №19-22-0.62-7801/2-17 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заперечувало проти поновлення договорів оренди від 14.08.2007р. на новий строк, оскільки у поданих позивачем документах були відсутні Витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок, передбачені ст.13, 18, 21, 20, 23 Закону України «Про оцінку землі», у зв’язку з чим неможливо визначити розмір орендної плати за користування земельними ділянками. Зазначений лист прийнятий до відправлення відділенням Укрпошти 14.08.2017р., що підтверджується фіскальним чеком від 14.08.2017р., та переданий до відділення зв’язку адресата 16.08.2017р. згідно з інформацією сайту Укрпошти про відстеження поштового відправлення. Однак на сайті Укрпошти відсутня інформація про вручення вказаного листа адресатом.

04.09.2017р. відповідачем було надіслано позивачу лист-відповідь про те, що він заперечує проти поновлення договорів оренди від 14.08.2007р. на новий строк, оскільки термін дії договорів оренди від 14.08.2007р. закінчився 14.08.2017р. та повідомив орендаря, що після проведення передбаченої Законом України «Про охорону земель» та наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №536 від 11.10.2011р. агрохімічної паспортизації земель Головним управлінням будуть проведені земельні торги щодо продажу прав оренди на ці земельні ділянки. Зазначений лист направлений позивачу рекомендованою кореспонденцією 05.09.2017р., що підтверджується фіскальним чеком відділення Укрпошти від 05.09.2017р., та вручений 07.09.2017р. згідно з інформацією сайту Укрпошти про відстеження поштового відправлення.

В матеріали справи надані агрохімічні паспорти поля на земельні ділянки №2453 (площа 20,0973га) та №2454 (площа 4,3018га).

Позивачем до позовної заяви додано додаткові угоди про поновлення договорів оренди землі від 14.08.2007р., які позивач просить визнати укладеними, наступного змісту:

1) «Додаткова угода про поновлення договору оренди землі від 14.08.2007 року,

зареєстрованого у Старосинявському РВ РФДП «ЦДЗК» від 10.05.2007 року

за №040776100166

м. Хмельницький ______2017 року

Орендодавець: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з однієї сторони, та Орендар: ФГ “Калина” в особі директора ОСОБА_4, з другої сторони, уклали Додаткову угоду про наступне:

Відповідно до статті 33 Закону України “Про оренду землі” за взаємною згодою сторін, вирішили:

1. Поновити строком на 10 (десять) років договір оренди землі від 14.08.2007 року, укладений між Старосинявською райдержадміністрацією та ФГ “Калина”, зареєстрований у Старосинявському РВ РФ ДП “ЦДЗК” 14.08.2007 року за №040776100166, загальною площею 4,3018га, із цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Старосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.

2. Інші умови вищевказаного договору залишаються незмінними і обов’язковими для виконання сторонами.

Реквізити сторін.

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру ФГ “Калина”

У Хмельницькій області

29016, Хмельницька область, 31400, Хмельницька область,

м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, смт. Стара Синява, вул. Заводська, 6,

код ЄДРПОУ 39767479 код ЄДРПОУ 31424846

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

___ О.В.ОСОБА_5 ОСОБА_1”

2) “Додаткова угода про поновлення договору оренди землі від 14. 08.2007 року,

зареєстрованого у Старосинявському РВ РФДП “ЦДЗК” від 14.08.2007 року

за №040776100167

м. Хмельницький ______2017 року

Орендодавець: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з однієї сторони, та Орендар: ФГ “Калина” в особі директора ОСОБА_4, з другої сторони, уклали Додаткову угоду про наступне:

Відповідно до статті 33 Закону України “Про оренду землі” за взаємною згодою сторін, вирішили:

1. Поновити строком на 10 (десять) років договір оренди землі 14 серпня 2007 року, укладений між Старосинявською райдержадміністрацією та ФГ “Калина”, зареєстрований у Старосинявському РВ РФ ДП “ЦДЗК” 14.08.2007 року за №040776100167, загальною площею 20,0973га, із цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Старосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.

2. Інші умови вищевказаного договору залишаються незмінними і обов’язковими для виконання сторонами.

Реквізити сторін.

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру ФГ “Калина”

У Хмельницькій області

29016, Хмельницька область, 31400, Хмельницька область,

м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, смт. Стара Синява, вул. Заводська, 6,

код ЄДРПОУ 39767479 код ЄДРПОУ 31424846

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

___ О.В.ОСОБА_5 ОСОБА_1”

Позивач посилаючись на те, що ФГ „Калина” під час дії договорів оренди землі належним чином виконувало свої обов’язки, продовжує користуватися земельними ділянками, враховуючи відсутність заперечень орендодавця щодо пролонгації правовідносин протягом місячного строку після закінчення дії договорів оренди землі від 14.08.2007р., вважає, що правочини є автоматично поновленими на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України „Про оренду землі”. З огляду на зазначене, просить визнати укладеними з дня набрання чинності рішенням суду додаткові угоди про поновлення договорів оренди земельних ділянок від 14.08.2007. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина".

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Закон України „Про оренду землі” є спеціальним законом, який визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи регулювання відносин з оренди землі в Україні.

Правовою підставою набуття права орендного землекористування є укладення договору оренди земельної ділянки.

За договором оренди земельної ділянки кожна із сторін наділяється певними правами і водночас на неї покладаються певні обов’язки.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.08.2007р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина" були укладені два договори оренди земельних ділянок, згідно яких позивачу передано в оренду земельні ділянки, розташовані на території Адампільської сільської ради, площею 4,3018га та 20,0973га.

Відповідно до п. 8 договорів термін їх дії становить 10 років, тобто до 14.08.2017р. Також передбачено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

У ст. 33 Закону України „Про оренду землі” встановлено переважне право орендаря, який належно виконував обов’язки відповідно до умов договору, на його поновлення після закінчення строку, на який було укладено договір. Зазначеною статтею передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Таким чином, відповідно до положень ст. 33 Закону України „Про оренду землі” реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури.

Так, для застосування ч. 1 ст. 33 Закону України „Про оренду землі та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обовязки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.

Для поновлення договору оренди землі з підстави, передбаченої ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово протягом місяця після закінчення строку дії договору не повідомив орендаря про заперечення у поновленні договору оренди.

З матеріалів справи вбачається, що за місяць до закінчення строку дії договору оренди, а саме, 13.07.2017р. орендар (позивач) звернувся до управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з листами-повідомленнями поновити дію договорів оренди земельних ділянок площею 4,3018 га та 20,0973 га., до яких було додано копії договорів оренди земельної ділянки, проекти додаткової угоди до договору, оригінали витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки та витяги з ДЗК про земельну ділянку.

Також у листі від 11.08.2017р. СФГ «Калина» додатково до листів від 13.07.2017р. повідомило Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, що виготовлена технічна документація з нормативної грошової оцінки землі, яка пройшла державну експертизу, знаходиться на затвердженні Старосинявської районної ради, після чого її буде надано для визначення розміру орендної плати.

Як слідує з листа-повідомлення від 14.08.2017р. №19-22-0.62-7801/2-17 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заперечувало проти поновлення договорів оренди від 14.08.2007р. на новий строк, оскільки у поданих позивачем документах були відсутні Витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок, передбачені ст.13, 18, 21, 20, 23 Закону України «Про оцінку землі», у зв’язку з чим неможливо визначити розмір орендної плати за користування земельними ділянками.

Отже, зі змісту листа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 14.08.2017р. вбачається, що підставою для відмови у поновленні договорів оренди від 14.08.2007р. на новий строк стала неможливість визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками у зв’язку з відсутністю Витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок.

В свою чергу позивач стверджує, що зазначені Витяги були надані до листа про поновлення договорів оренди та будь-яких повідомлень Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відсутність документів, які додавалися згідно переліку до його листа-повідомлення від 13.07.2017р. ФГ „Калина” не надходило.

З матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що позивачем були надані до управління Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, однак останні не були затверджені районною радою, про що було повідомлено орендодавця.

Тому посилання відповідача у листі від 14.08.2017р. на відсутність Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок не відповідає дійсним обставинам.

Згідно з ч. 1 ст. 13, ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 23 Закону України „Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Отже, для визначення розміру орендної плати проводиться нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Однак, чинним законодавством не передбачено, що здійснення такої нормативної грошової оцінки є обов’язком саме орендаря.

Разом з тим, як слідує з матеріалів справи, позивачем заздалегідь до закінчення терміну дії договорів оренди був укладений договір з ТОВ «Власна справа» від 15.02.2017р. №06-02/17-Н про проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на території Адампільської сільської ради, площею 4,3018га та 20,0973га.

При цьому, під час розроблення нормативної грошової оцінки земельних ділянок ТОВ «Власна справа» листом від 16.05.2017р. №1-05/17 було повідомлено ФГ «Калина», що проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення до моменту затвердження нового порядку є неможливим, оскільки постановою Кабінету Міністрів України №831 від 16.11.2016р. затверджено нову Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (вступила в дію через три місяці з моменту опублікування), а 30.12.2016р. Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України скасовано Наказ Державного комітету по земельних ресурсах №18/15/21/11 від 27.01.2006р. про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Таким чином, під час проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, переданих в оренду позивачу, у зв’язку із змінами в законодавстві в період з 30.12.2016р. по 16.02.2017р. був відсутній Порядок та Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, що призвело до розроблення технічної документації у більш пізні строки.

При цьому, судом враховується, що технічна документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, виготовлена ТОВ «Власна справа» на замовлення ФГ «Калина» пройшла державну експертизу у відділі державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, що підтверджується Висновком державної експертизи земельної документації від 04.08.2017р. №1015, затвердженого Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області 04.08.2017р.

Таким чином, позивачем були вчинені всі необхідні та можливі дії щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та отримання Витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок для подальшого визначення розміру орендної плати.

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Закону при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Як вбачається з листа від 11.08.2017р. позивач повідомив орендодавця, що погоджується із запропонованим відповідачем розміром орендної плати.

Однак, заперечуючи проти поновлення договорів оренди землі з підстав неможливості визначення розміру орендної плати, Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в листі-повідомленні від 14.08.2017р. не було запропоновано будь-якого розміру орендної плати.

З огляду на вищезазначене, заперечення відповідача проти поновлення договорів оренди землі з підстав неможливості визначення розміру орендної плати у зв’язку з відсутністю Витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок є безпідставними, зважаючи на те, що позивач погоджувався на будь-який розмір орендної плати, запропонований орендодавцем.

Як слідує зі змісту додаткових угод про поновлення договорів оренди, вказані угоди стосувалися строку дії договорів, а не розміру орендної плати.

При цьому, як слідує з положень ч. 4 ст. 33 Закону України „Про оренду землі”, сторони при поновленні договору оренди землі не позбавлені можливості змінити умови такого договору в частині розміру орендної плати.

Судом також враховується, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, що надані в оренду ФГ «Калина» була затверджена рішенням Старосинявської районної ради від 07.09.2017р., тобто в межах місячного строку після закінчення терміну дії договорів оренди, який відповідно до ч. 8 ст. 33 Закону України „Про оренду землі” надається для укладення додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення.

Приймається до уваги й те, що ФГ «Калина» належним чином виконувало свої обов’язки за договорами оренди земельних ділянок, продовжує користуватися ними та сплачувати орендну плату.

З приводу листа-відповіді відповідача від 04.09.2018р., в якому останній повідомив, що заперечує проти поновлення договорів оренди від 14.08.2007р. на новий строк, оскільки термін дії договорів оренди від 14.08.2007р. закінчився 14.08.2017р., а також з підстав відсутності агрохімічних паспортів на земельні ділянки, суд зазначає таке.

Згідно з п. 3.5 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки» від 11.10.2011р. № 536 наявність агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки є обов'язковою при передачі земельних ділянок у власність, користування, надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки, консервації та рекультивації земель і в інших випадках, передбачених законодавством. Агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ та багаторічних насаджень - через кожні 5-10 років (ст. 54 Закону України «Про охорону земель»).

Як убачається з п. 1.5. наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки» від 11.10.2011р. № 536 агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень - через кожні 5 - 10 років і є обов'язковою для всіх землевласників та землекористувачів, тому покладання відповідачем обовязку щодо виготовлення агрохімічного паспорту поля виключно на орендаря є необґрунтованим .

При цьому судом враховується, що ні Законом України «Про оренду землі», ні Земельним кодексом України у процедурі поновлення договору оренди землі не передбачено обовязку орендаря при зверненні до орендодавця до закінчення строку дії договору подавати агрохімічний паспорт поля.

Крім того типовою формою договору оренди земельної ділянки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016р. № 843, яка діяла у період звернення позивача до відповідача з вимогою продовжити договір оренди на новий строк, передбачено (у примітці), що у разі оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства рекомендується додати до договору агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки. Тобто, вимога щодо необхідності агрохімічного паспорту поля носить рекомендаційний характер навіть при укладенні договору.

За таких обставин, відсутність агрохімічного паспорта земельних ділянок не може бути підставою для відмови у поновлення договору оренди землі.

Крім того позивачем надано в матеріали справи агрохімічні паспорти земельних ділянок №2453 та № 2454.

Також, судом приймається до уваги, що відповідачем не ставилася вимога щодо повернення об’єктів оренди, як це передбачено в п. 21 договорів оренди земельних ділянок у випадку припинення дії договору.

З огляду на вищезазначене, враховуючи, що позивач належним чином виконував свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення позивач додав проект додаткової угоди; орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; при цьому, заперечення відповідача про поновлення договорів оренди є безпідставним та необґрунтованим, договори оренди від 14.08.2007р. є продовженими в силу ч. 6 ст. 33 Закону України „Про оренду землі” та той самий строк і на тих самих умовах.

При цьому судом не можуть бути прийняті до уваги посилання відповідача на «Стратегію удосконалення управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», затверджену постановою Кабінету міністрів України від 07.06.2017р. №413 у редакції Закону від 21.06.2017р., оскільки її положення щодо строку дії договору оренди сім років та стартову ціну лота - не нижче 8 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки застосовуються під час формування лотів для продажу прав оренди, а в даному випадку предметом спору є поновлення укладених у 2007 році договорів оренди землі.

Крім того, Стратегією передбачено, що Держгеокадастр та його територіальні органи повинні не допускати внесення змін до договору оренди земельної в частині зменшення розміру орендної плати та/або збільшення строку дії договору оренди земельної ділянки.

Враховуючи, що під час поновлення договорів оренди земельних ділянок позивачем не ставилося питання про зменшення розміру орендної плати та збільшення терміну дії договорів оренди, безпідставним є посилання відповідача на зазначену Стратегію щодо неможливості поновлення договорів оренди земельних ділянок строком на 10 років.

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 74 ГПК України).

ОСОБА_6 зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ст. 77 ГПК України).

Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи, що позивач належним чином виконував свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення позивач додав проект додаткової угоди; орендар продовжує користуватись земельними ділянками; при цьому, заперечення відповідача щодо поновлення договорів оренди є безпідставним та необґрунтованим, договори оренди від 14.08.2007р. є продовженими в силу ч. 6 ст. 33 Закону України „Про оренду землі” та той самий строк і на тих самих умовах.

Відповідно до ч.1 ст.2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов’язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

При цьому, відповідно до ч.2 зазначеної статті суд та учасники судового процесу зобов’язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати покладаються на відповідача у зв’язку із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100166 на такий самий строк і на тих самих умовах наступного змісту:

“Додаткова угода про поновлення договору оренди землі від 14.08.2007 року,

зареєстрованого у Старосинявському РВ РФДП “ЦДЗК” 14.08.2007 року

за №040776100166

м. Хмельницький ______ 2017 року

Орендодавець: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з однієї сторони, та Орендар: ФГ “Калина” в особі директора ОСОБА_4, з другої сторони, уклали Додаткову угоду про наступне:

Відповідно до статті 33 Закону України “Про оренду землі” за взаємною згодою сторін, вирішили:

1.Поновити строком на 10 (десять) років договір оренди землі від 14.08.2007 року, укладений між Старосинявською райдержадміністрацією та ФГ “Калина”, зареєстрований у Старосинявському РВ РФ ДП “ЦДЗК” 14.08.2007 року за №040776100166, загальною площею 4,3018га, із цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Старосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.

2. Інші умови вищевказаного договору залишаються незмінними і обов’язковими для виконання сторонами.

Реквізити сторін.

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру ФГ “Калина”

У Хмельницькій області

29016, Хмельницька область, 31400, Хмельницька область,

м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, смт. Стара Синява, вул. Заводська, 6,

код ЄДРПОУ 39767479 код ЄДРПОУ 31424846

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

___ О.В.ОСОБА_5 ОСОБА_1”

Визнати укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100167 на такий самий строк і на тих самих умовах наступного змісту:

“Додаткова угода про поновлення договору оренди землі від 14. 08.2007 року,

зареєстрованого у Старосинявському РВ РФДП “ЦДЗК” від 14.08.2007 року

за №040776100167

м. Хмельницький ______ 2017 року

Орендодавець: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з однієї сторони, та Орендар: ФГ “Калина” в особі директора ОСОБА_4, з другої сторони, уклали Додаткову угоду про наступне:

Відповідно до статті 33 Закону України “Про оренду землі” за взаємною згодою сторін, вирішили:

1. Поновити строком на 10 (десять) років договір оренди землі 14 серпня 2007 року, укладений між Старосинявською райдержадміністрацією та ФГ “Калина”, зареєстрований у Старосинявському РВ РФ ДП “ЦДЗК” 14.08.2007 року за №040776100167, загальною площею 20,0973га, із цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Старосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.

2. Інші умови вищевказаного договору залишаються незмінними і обов’язковими для виконання сторонами.

Реквізити сторін.

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру ФГ “Калина”

У Хмельницькій області

29016, Хмельницька область, 31400, Хмельницька область,

м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, смт. Стара Синява, вул. Заводська, 6,

код ЄДРПОУ 39767479 код ЄДРПОУ 31424846

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

___ О.В.ОСОБА_5 ОСОБА_1”

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479) на користь Фермерського господарства “Калина” (31400, Хмельницька область, Старосинявський район, смт. Стара Синява, вул. Заводська, 6, код ЄДРПОУ 31424846) 3524,00 грн. (три тисячі п’ятсот двадцять чотири гривні 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Згідно з ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ “Перехідні положення” ГПК України.

Повне рішення складено 25.05.2018р.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 3 прим.:1 - до справи,

2- позивачу (ФГ "Калина", 31400, смт. Стара Синява, вул. Заводська, 6)

3 - відповідачу (Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1).

Всім рек. листом з повід.