
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/723/18Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Цісельський К.О.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Калинівської сільської ради Лиманського району Одеської області про стягнення 6066,33 грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.04.2018 р. прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі № 916/723/18 та призначено в порядку спрощеного позовного провадження судове засідання для розгляду справи по суті на 21.05.2018 р.
Згідно із приписами ст.ст.233,240 ГПК України в судовому засіданні 21.05.2018 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі – Інспекція) звернулась в Господарський суд Одеської області з позовною заявою до Калинівської сільської ради Лиманського району Одеської області (далі – Рада) про стягнення 6066,33 грн. збитків, вказуючи на здійснення Радою спеціального водокористування без відповідного дозволу на це. Крім того позивач просить покласти на відповідача судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Обґрунтовуючи позов, Інспекція посилається на приписи ст.ст.13,50,66 Конституції України, ст.ст.318,321,324 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.149 Господарського кодексу України, п. ,,в” ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, п.9 ч.1 ст.44, ст.ст.46,47, ч.ч.1,3 ст.48, ст.ст.49,110,111 Водного кодексу України, ст.ст.5,16,20, ч.ч.1,3 ст.38, ч.1 та п. ,,й” ч.2 ст.68 Закону України ,,Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 р. № 1264-ХІІ (із змінами), Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. № 321 (із змінами), Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 р. № 652, ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 (із змінами), акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Радою від 28.04.2017 р. б/н, протокол про адміністративне правопорушення від 28.04.2017 р. № 000182, постанову про накладення адміністративного стягнення від 28.04.2017 р. № 000182, довідку Ради від 25.04.2017 р. № 02-19/104 про об’єми використання води через артсвердловини тощо.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав. У судовому засіданні 21.05.2018 р. голова Ради усно визнав позовні вимоги у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши відповідність їх доводів фактичним обставинам справи та нормам українського законодавства, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Інспекцією проведено планову перевірку дотримання Радою вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результати якої складено акт перевірки від 28.04.2017 р. б/н. Перевірка проводилась в період з 18.04.2017 р. по 28.04.2017 р. на підставі наказу Інспекції від 07.04.2017 р. № 230 та направлення на перевірку від 07.04.2017 р. № 110пр.
В акті перевірки, проведеної у присутності голови Ради ОСОБА_2, зазначено про здійснення забору води з артезіанських свердловин без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.44 Водного кодексу України.
У зв’язку з виявленням порушення посадовою особою Інспекції складено протокол про адміністративне правопорушення від 28.04.2017 р. № 000182 та постанову про накладення адміністративного стягнення від 28.04.2017 р. № 000182 у вигляді штрафу.
Крім того, виходячи зі змісту довідки Ради від 25.04.2017 р. № 02-19/104, згідно якої в період з 01.02.2017 р. по 25.04.2017 р. через артсвердловини використано об’єм води у розмірі 1392 м.куб., Інспекцією визначено розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу, в сумі 6066,33 грн. Відмова від сплати останніх в добровільному порядку спричинила звернення до господарського суду в рамках провадження у даній справі.
Відповідно до ч.1 ст.149 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Згідно з п.9 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування – це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб…
В ч.ч.1 та 2 ст.49 Водного кодексу України закріплено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування; дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Згідно ч.1 ст.110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Частинами 1 та 3 ст.111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов’язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.68 Закону України ,,Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за № 767/16783 , затверджено ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Згідно п.1.2 цієї ОСОБА_2 вона встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів.
Пунктом 9.1 ОСОБА_2 визначено, що розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою: Зсам = 5 х W х Тар (грн.), де W – об’єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, м3; Тар – розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар’єрних та дренажних вод – грн/100 м3, води для потреб гідроенергетики та рибництва – грн/10000 м3, води, яка входить до складу напоїв, грн/м3). Для води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника ,,Інші водні об’єкти”, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення.
За загальними правилами господарського законодавства притягнення особи до цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування збитків можливе за наявності складу правопорушення, а саме: збитків; неправомірної поведінки особи, яка завдала збитків; причинного зв’язку між неправомірною поведінкою та збитками; вини особи, яка завдала збитків.
Проаналізувавши наведені нормативно-правові акти в аспекті спірних правовідносин, господарський суд зазначає, що в діяннях Ради наявний склад правопорушення у вигляді завдання збитків навколишньому природному середовищу, а саме:
- неправомірність поведінки – відповідач в період з 01.02.2017 р. по 25.04.2017 р. здійснив забір води з артезіанських свердловин у розмірі 1392 м.куб. без відповідного дозволу на це, чим порушив наведені вище положення Водного кодексу України;
- наявність збитків – внаслідок спеціального водокористування без отримання дозволу Радою завдано збитки в сумі 6066,33 грн., розрахунок яких здійснено Інспекцією згідно ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 (із змінами);
- причинний зв’язок між неправомірною поведінкою та збитками – саме в результаті неотримання дозволу на спеціальне водокористування Рада заподіяла збитки в розмірі ціни позову;
- вина – Рада не отримала дозвіл на спеціальне водокористування в період з 01.02.2017 р. по 25.04.2017 р., чим порушила вимоги, встановлені Водним кодексом України, будучи обізнаною про існування в неї відповідних обов’язків.
Враховуючи викладене, визнання відповідачем позову, позовні вимоги про стягнення збитків у розмірі 6066,33 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, – на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.129,233,237,238,239,240,241 ГПК України, вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Калинівської сільської ради Лиманського району Одеської області (67530, Одеська область, Лиманський район, с. Калинівка, вул. Центральна, буд. 3А, код 04379640) до бюджету (р/р № 3311331700278 фонду охорони навколишнього природного середовища Калинівської сільської ради, МФО 828011, код: 37984056, банк – ГУДКСУ в Одеській області, одержувач – УК у Лиманському районі/с. Калинівка, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку – 331, балансовий рахунок – 3311) 6066/шість тисяч шістдесят шість/ грн. 33 коп. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Стягнути з Калинівської сільської ради Лиманського району Одеської області (67530, Одеська область, Лиманський район, с. Калинівка, вул. Центральна, буд. 3А, код 04379640) на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, просп. Шевченка, 12, код 38017120) 1762/одну тисячу сімсот шістдесят дві/ грн. 00 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання його повного тексту і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 25 травня 2018 р.
Суддя Л.В. Лічман