
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.05.2018р. Справа №914/225/18
За позовом:Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Яворівської міської ради Львівської області, Львівська обл., м. Яворівдо відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «Мостнафта», Львівська обл., м. Мостиськапро:визнання укладеним договору про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури, стягнення 176960,00 грн. пайового внеску на розвиток інфраструктури м. Яворова Суддя – Крупник Р.В. Секретар – Палюх Г.І.Представники сторін:від прокуратури:ОСОБА_1 – прокурор (посвідчення №047912)від позивача:ОСОБА_2 – представник (довіреність №534 від 13.02.2018р.)від відповідача:ОСОБА_3 – представник (довіреність №19/05 від 02.03.2018р.)
ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
06.02.2018р. на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Городоцької місцевої прокуратури (надалі – Прокурор) в інтересах держави в особі Яворівської міської ради Львівської області (надалі – Позивач, Міська рада) до ТОВ «Мостнафта» (надалі – Відповідач) про визнання укладеним договору про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури, стягнення 176960,00 грн. пайового внеску на розвиток інфраструктури м. Яворова.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 09.02.2018р. суд залишив без руху позовну заяву прокурора та надав строк для усунення недоліків.
У зв’язку з усуненням допущених недоліків, ухвалою від 22.02.2018р. суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 15.03.2018р.
В судовому засіданні від 15.03.2018р. суд оголосив перерву у підготовчому засіданні до 29.03.2018р.
В судовому засіданні від 29.03.2018р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 26.04.2018р.
Ухвалою від 26.04.2018р. розгляд підготовчого засідання було відкладено на 21.05.2018р.
Прокурор в судове засідання 21.05.2018р. з’явився, надав пояснення по суті заявлених позовних вимог.
Представник позивача в судове засідання 21.05.2018р. з'явився, надав пояснення по суті заявлених прокуратурою позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання 21.05.2018р. з'явився, надав заперечення по суті позовних вимог.
В судовому засіданні 21.05.2018р. суд, за згоди всіх учасників справи, закрив підготовче провадження у справі та розпочав слухати справу №914/225/18 по суті.
АРГУМЕНТИ СТОРІН.
Аргументи прокурора.
Прокурор позов обґрунтовує тим, що згідно ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Рішенням Яворівської міської ради №16 від 31.03.2015р. затверджено Положення про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Яворів, яким, зокрема, передбачено, що забудовник (замовник) будівництва на території м. Яворова зобов’язаний протягом 10 днів з моменту отримання декларації про початок проведення будівельних робіт звернутися до виконавчого комітету міської ради із заявою про укладення договору про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту. Також вказаним Порядком визначено, що розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Яворова для інших будівель та споруд становить 8% від загальної кошторисної вартості об’єкта. Незважаючи на те, що 19.05.2015р. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області було зареєстровано Декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (будівництво банного корпусу ТОВ «Мостнафта» по вул. Маковея, 149 у м. Яворові), відповідач як замовник так і не звернувся до позивача з заявою про укладення договору та, відповідно, не сплатив пайового внеску на розвиток інфраструктури м. Яворова. Наведене стало підставою для звернення прокуратури до суду з позовом про визнання укладеним договору про пайову участь замовника у розвиток інфраструктури та стягнення з ТОВ «Мостнафта» 176960,00 грн. пайової участі на розвиток інфраструктури м. Яворова.
Аргументи позивача.
Позивач заявлені прокурором позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у позовній заяві. Крім цього, позивач стверджує, що 22.07.2015р. відповідачеві скеровано лист №2471 щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Яворова, попри це та незважаючи на приписи ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ТОВ «Мостнафта» не звернулося до міської ради з метою укладення вказаного договору. Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об’єкта в експлуатацію є, на думку позивача, порушенням зобов’язання, яке прямо передбачене чинним законодавством та призводить до порушення прав територіальної громади м. Яворова.
Аргументи відповідача.
Відповідач, заперечуючи проти позову зазначає, що в силу положень ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», укладення договору про пайову участь є обов’язковим на етапі до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію, в даному випадку – травень 2015р. Оскільки об’єкт будівництва вже прийнято в експлуатацію, відповідач не несе обов’язку укладати договір про пайову участь і сплачувати пайовий внесок після прийняття об’єкта в експлуатацію. Відтак, і вимога про стягнення з відповідача 176960,00 грн. пайового внеску є безпідставною. Крім цього, заперечуючи проти позову відповідач додає, що жодних листів від позивача щодо укладення договору на адресу ТОВ «Мостнафта» не надходило. Також відповідач заперечує щодо розміру пайового внеску, оскільки такий розрахований на його думку невірно - виходячи з 8% вартості об’єкта будівництва (розмір, який існував станом на момент прийняття об’єкта в експлуатацію), натомість мав би розраховуватися виходячи з 1% вартості об’єкта у зв’язку з внесенням на підставі рішення Яворівської міської ради №207 від 24.09.2015р. змін щодо розмірів пайових внесків у Положення про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Яворів.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
31.03.2015р. Яворівською міською радою Львівської області прийнято рішення №16, яким затверджено Положення про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Яворова згідно до додатку №1 (надалі – Положення).
Відповідно до п.5 Рішення №16 від 31.03.2015р. дане рішення набуває чинності з дня його оприлюднення. Як встановлено судом, офіційне оприлюднення вказаного рішення відбулося в газеті – «Інформаційний тижневик «Яворівський голос» №16 (1124) від 05.04.2015р.
Згідно п. 1.1., 1.3. Положення, це Положення регулює організаційні та економічні відносини, пов’язані з порядком залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури міста Яворова у зв’язку з будівництвом об’єктів на території міста Яворова відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Дія цього Положення поширюється на всіх замовників, незалежно від форми власності, які здійснюють будівництво на території міста Яворова, за винятком тих, що перелічені у п. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до п. 2.3. Положення, розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста Яворова визначається у відповідності до пунктів 2.1. і 2.2. цього Положення і становить у разі будівництва, зокрема, для інших будівель та споруд – 8%.
В подальшому, на підставі рішення Яворівської міської ради Львівської області від 24.09.2015р. №207, п. 2.3. Положення викладено в новій редакції та зокрема, визначено, що розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста Яворова у разі будівництва інших будівель та споруд складає 1%.
Згідно п. 3.2., 3.3. Положення, замовник будівництва зобов’язаний протягом 10 днів з моменту отримання декларації про початок проведення будівельних робіт, звернутися до виконавчого комітету міської ради із заявою про укладення договору. Договір про пайову участь укладається на підставі звернення замовника будівництва на ім’я міського голови та вихідних даних на проектування об’єктів містобудування (технічних умов та містобудівних умов та обмежень).
З матеріалів справи вбачається, що 19.05.2015р. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області за №ЛВ 143151390340 зареєстровано Декларацію про готовність об’єкта до експлуатації «Будівництво банного корпусу ТзОВ «Мостнафта» по вул. О. Маковея, 149 у м. Яворові Яворівського району Львівської області, код 1274,4, категорія ІІІ», замовник ТОВ «Мостнафта».
Позивач стверджує, що листом від 22.07.2015р. №2471 Виконавчий комітет Яворівської міської ради Львівської області повідомив ТОВ «Мостнафта» про необхідність звернення до Яворівської міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Яворова, у зв’язку з проведенням будівництва банного комплексу по вул. О. Маковея, 149 у м. Яворові. На підтвердження відправлення зазначеного листа позивачем долучено до матеріалів справи копію витягу з Журналу реєстрації вихідної кореспонденції.
У період з 15.06.2015р. – 24.07.2015р. Державною фінансовою інспекцією у Львівській області проведено ревізію міського бюджету м. Яворів та фінансово-господарської діяльності Яворівської міської ради за період з 01.09.2013 -31.05.2015 за результатами якої складено ОСОБА_3 №08-22/8 від 31.07.2015р. В ОСОБА_3, зокрема, зазначено, що внаслідок відсутності звернень замовників про укладення догорів про пайову участь у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Яворова та недотримання ними п. 2.1., 3.1. Порядку щодо укладення договорів про пайову участь замовників, міським бюджетом розрахунково недоотримано доходів на загальну суму 194298,40 грн.
Як стверджують прокурор та позивач, незважаючи на закінчення будівельних робіт та реєстрації Декларації про готовність об’єкта до експлуатації, відповідач як замовник будівництва не звернувся до міської ради для укладення договору про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури. Наведене стало підставою для звернення прокуратури до суду з позовом в інтересах Яворівської міської ради.
ОЦІНКА СУДУ.
За змістом ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Так, ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (положення ст. 627 ЦК України).
В силу положень ч. 3 ст. 179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 187 ГК України передбачено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Як вбачається з позовної заяви, предметом даного позову являється визнання укладеним договору про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури та стягнення 176960,00 грн. пайового внеску на розвиток інфраструктури м. Яворова.
Суд зазначає, що основним нормативно-правовим актом, котрий регулює питання укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури являється Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (надалі – Закон), який також встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч. 1-3, 9 ст. 40 Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Крім цього, як вже зазначалося, 31.03.2015р. Яворівською міською радою прийнято рішення №16, яким затверджено Положення про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Яворова, що поширюється на всіх замовників, незалежно від форми власності, які здійснюють будівництво на території м. Яворова, за винятком тих, що перелічені у п. 4 ч. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Вказаним Положенням передбачено, що замовник будівництва зобов’язаний протягом 10 днів з моменту отримання декларації про початок проведення будівельних робіт, звернутися до виконавчого комітету міської ради із заявою про укладення договору, який укладається на підставі звернення замовника будівництва. Також Положенням визначено відсоткові ставки розмірів пайової участі замовників будівництва щодо кожного конкретного виду будівництва (реконструкції) об’єкта.
Таким чином, аналіз положень частин 2, 3, 9 ст. 40 Закону та Положення дає підстави для висновку, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування. Строк, визначений Законом для укладення договору пайової участі - протягом 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Як встановлено судом на підставі матеріалів справи 19.05.2015р. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області за №ЛВ 143151390340 зареєстровано Декларацію про готовність об’єкта до експлуатації «Будівництво банного корпусу ТзОВ «Мостнафта» по вул. О. Маковея, 149 у м. Яворові Яворівського району Львівської області, код 1274,4, категорія ІІІ», замовник ТОВ «Мостнафта».
При цьому, як вбачається з п.10 Декларації про готовність об’єкта до експлуатації дозвіл на виконання будівельних робіт відповідачу виданий інспекцією ДАБК у Яворівському районі Львівської області ще 05.07.2013р. №ЛВ0831360345.
Відтак, судом встановлено, що законодавчо передбачені строки для укладення між позивачем та відповідачем договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Яворова були з 05.07.2013р. по 19.05.2015р.
Як вже зазначалося, суд вправі розглядати спір про визнання договору укладеним лише у тому випадку, якщо укладення такого договору є обов’язковим на підставі закону. Оскільки норми ст. 40 Закону регламентують обов’язок укласти договір про пайову участь виключно до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, відтак після здачі об’єкта будівництва в експлуатацію, обов'язковість укладення такого договору Законом не передбачена. Тому, суд вважає, що після реєстрації 19.05.2018р. Департаментом ДАБІ у Львівській області Декларації про готовність об’єкта до експлуатації, позовна вимога про визнання договору про пайову участь укладеним є такою, що не підлягає задоволенню.
На думку суду, після прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію, зацікавлена сторона вправі, за наявності для цього правових підстав, звертатися в суд із вимогою про стягнення збитків у зв’язку із не укладенням договору про пайову участь, а не із вимогою про визнання договору укладеним.
Що стосується позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 176960,00 грн. пайового внеску, то така на думку суду, також не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3, 9 ст. 40 Закону, пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Таким чином, за змістом наведених положень Закону, сплата пайової участі (внеску) замовником повинна відбуватися,по-перше, на підставі договору про пайову участь, укладеного між замовником і органом місцевого самоврядування, по-друге, такий внесок повинен бути сплачений до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Зважаючи на те, що договір про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури між Яворівською міською радою та ТОВ «Мостнафта» (щодо банного комплексу по вул. О. Маковея, 149 в м. Яворові) не укладався, об’єкт будівництва згідно Декларації про готовність об’єкта до експлуатації ЛВ №143151390340 здано в експлуатацію 19.05.2015р., позовна вимога про стягнення пайового внеску задоволенню не підлягає.
Більше того, суд також вважає необгрунтованими вимоги прокурора про стягнення коштів у зв’язку з тим, що як вбачається прокурор просить визнати укладеним договір про пайову участь в редакції, яка надає замовнику право сплатити кошти протягом 30 днів з дня реєстрації договору (п.2.1 та п.3.1 проекту Договору) і в цей же час одночасно (не дочекавшись спливу строків для добровільної оплати) просить стягнути ці кошти в судовому порядку.
З огляду на викладені обставини, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
Відповідно до ч. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, судовий збір залишається за прокуратурою.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 42, 46, 53, 123, 129, 222, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити повністю.
2. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 25.05.2018р.
Суддя Крупник Р.В.