
Справа № 686/18643/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 травня 2018 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Мазурок О.В.
при секретарі Конопко А.П.
за участі позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2 О О.
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Хмельницькгаз», ТОВ «Хмельницькгаз збут», третя особа – управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про захист прав споживача, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПАТ «Хмельницькгаз», ТОВ «Хмельницькгаз збут», третя особа – управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про захист прав споживача. На обґрунтування своїх вимог він зазначив, що інспектор управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в телефонному режимі його повідомила про непризначеня субсидії з 1 травня 2017 року, у зв’язку з заборгованістю перед ТОВ «Хмельницькгаз збут» за надані йому послуги з газорозподілення. В сервісному центрі ПАТ «Хмельницькгаз», куди він звернувся за роз’ясненням йому пояснили, що цей борг створили працівники товариства шляхом нарахування об’єму спожитого природного газу з 01 листопада 2016 року за граничними нормами згідно Кодексу ГРС, по причині його відмови від встановлення на будинку №65 по вул. Подільській у м. Хмельницькому
загальнобудинкового лічильника газу та недопуску працівників ПАТ «Хмельницькгаз» до його встановлення. За твердженням керівництва ПАТ «Хмельницькгаз» рішення про донарахування об’єму спожитого газу прийнято на підставі акту про порушення складеного 20 листопада 2016 року, а також аналогічні акти було складено і направлено всім без винятку власникам квартир їх будинку. Особисто він не проти встановлення лічильників газу, як індивідуальних, так і загальнобудинкових. На його звернення до відповідачів з проханням про надання йому доказів щодо його відмови від встановлення лічильника газу, або скасувати рішення про нарахування об’єму спожитого природного газу за період з 1 листопада по 1 вересня 2017 року за граничними нормами та здійснити його перерахунок у відповідності до норм передбачених постановою КМУ №203.
З прийнятим рішенням він не погоджується. А тому він просив скасувати акт про порушення №714 від 20.10.2016 року, як такий, що складений з недотриманням положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС; скасувати рішення відповідачів про донарахування об’єму спожитого газу, прийнятого на підставі акту про порушення від 20 листопада 2016 року, у зв’язку з невірним застосуванням положення кодексу ГРС та зобов’язати їх здійснити перерахунок об’ємів спожитого природного газу за період з листопада 2016 року по 8 серпня 2017 року в обсязі 4,4 куб.м на одного мешканця квартири; зобов’язати ПАТ «Хмельницькгаз» встановити в його квартирі індивідуальний газовий лічильник за рахунок коштів ПАТ «Хмельницькгаз» передбачених в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу; стягнути солідарно з ПАТ «Хмельницькгаз» та ТОВ «Хмельницькгаз збут» моральне відшкодування в сумі 11130 гривень.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги уточнив та просить: зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Хмельницькгаз» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» провести перерахунок об'ємів спожитого ОСОБА_1 природного газу за період з 23.03.2016 року в обсязі 4,4 м.куб. на одного мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 в
м. Хмельницькому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року №203; стягнути солідарно на його користь з ПАТ «Хмельницькгаз» і ТОВ «Хмельницькгаз збут» відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за 4 місяці (травень, червень, липень, серпень) в сумі 1769 гривень, які понесені ним у зв’язку з із зняттям субсидії; стягнути солідарно з відповідачів на його користь моральне відшкодування в сумі 2300 гривень та
зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Хмельницькгаз» встановити в його квартирі безкоштовно індивідуальний лічильник обліку газу для споживача, за адресою: квартира АДРЕСА_1
Представник відповідача ТОВ «Хмельницькгаз збут» в судовому засіданні вказав, що вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Представник ПАТ «Хмельницькгаз» в судове засідання, яке призначене на
4 травня 2018 року не з’явився, в попередньому судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Представник третьої особи в судовому засіданні вказав, що субсидія позивачу була переглянута та не призначена не у зв’язку з діями відповідачів, а у зв’язку з доходом сім’ї.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав: судом об’єктивно встановлено, що ОСОБА_1 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є споживачем природного газу, що підтверджується укладеним між сторонами договором від 05.06.2015 року про надання населенню послуг з газопостачання.
Відповідно до акту про порушення №714 від 20.10.2016 року, складеного спеціалістами ПАТ «Хмельницькгаз» та підписаного представниками НЕКРЄКП та ЖЕК №2, було встановлено порушення Кодексу газорозподільчих систем: п. 3, гл. 4, розд. IX - недопуск, відмова від встановлення загальнобудинкового лічильника за рахунок оператора ГРМ - ПАТ «Хмельницькгаз». В графі акту, що призначена для підпису споживача, його зауважень та відмітки про відмову від підпису дані відсутні.
Як вбачається зі змісту протоколу №41 від 11.11.2016 року засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГР, було вирішено задовольнити вищевказаний акт та збільшити норму споживання з 11.11.2016 року до 9,8 куб.м. за адресою вул. Подільська, 65 в м. Хмельницькому.
Позивачу по сплаті за послуги з газопостачання, за листопад місяць 2016 року було нараховано 19,6 м.куб. за спожитий газ. В подальшому нарахування плати за послуги з газопостачання проводилося виходячи з тарифу 19,6 м.куб.
ОСОБА_1 особисто звертався до керівника ТОВ «Хмельницькгаз збут» із заявою про безкоштовне встановлення квартирного приладу обліку споживання природного газу, посилаючись на положення Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», що підтверджується матеріалами справи та визнається сторонами.
Згідно ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» по відношенню до побутового споживача, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» є розподільником, оператором газорозподільної мережі.
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" визначено, що споживачами природного газу є фізичні особи (населення), фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (в редакції, чинній на час звернення позивача до суду, надалі - Закон №3533-VI), постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року; 2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року. З метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Відповідно до ст.6 Закону №3533-VI, суб'єкти господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, в даному випадку це відповідач - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз», зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та житлових будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року.
Частиною 1 ст.3 Закону №3533-VI передбачено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством.
Таким чином, ст.ст. 2, 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначають обов'язок Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» встановити за власний рахунок саме квартирні прилади обліку газу в квартирі позивача.
При цьому слід зауважити, що мешканці житлового будинку №65 по
вул.. Подільській у м.Хмельницькому відмовлялись та заперечували щодо встановлення загальнобудинкового лічильника газу на вказаний житловий будинок.
Проте, судом вбачається, що працівниками ПАТ "Хмельницькгаз" у вересні 2017 року було виконано роботи щодо встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу та підписано акт введення в експлуатацію системи обліку від 01.09.2017 року.
Абзацом 7 пункту 3 глави 4 розділу IX цього Кодексу встановлено, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу - 9,8 м куб. людино-місяць.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення, про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Однак, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів про те, що позивач був поінформований про складання відносно нього акту про порушення, копія якого йому не надсилалась, а також не роз'яснювалось право бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення та не доведений орієнтовний час проведення засідання комісії і контактний телефон для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії.
За таких обставин, недотримання ПАТ «Хмельницькгаз» процедурних норм щодо оформлення порушення споживача призвело до безпідставного нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу.
Як вбачається зі змісту Кодексу газорозподільчих систем, відповідальність окремо взятого споживача наступає у разі його відмови від встановлення лічильника газу за рахунок оператора ГРМ і передбачає визначення фактичного об'єму спожитого газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу - 9,8 м куб. людино-місяць.
Слід також зауважити, що загальнобудинковий лічильник газу в даному випадку був встановлений не безпосередньо на житловому будинку де проживає позивач, а на іншому будинку, який є сусіднім із будинком, в якому проживає позивач.
Крім того, постановою НКРЕКП № 453 від 24.03.2016 р. ПАТ "Хмельницькгаз" встановлено тарифи на послуги розподілу природного газу та структуру вказаного тарифу. Згідно Додатку до вказаної постанови до структури тарифу на послуги розподілу природного газу ПАТ по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» входять «витрати на забезпечення обліку природного газу у т.ч.: встановлення лічильників газу населенню; встановлення будинкових приладів обліку».
Отже, в структуру тарифу на послуги розподілу природного газу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» входять витрати на встановлення індивідуальних лічильників газу населенню.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовна заява в частині позовних вимог про зобов'язання відповідачів провести перерахунок об'ємів спожитого ОСОБА_1 природного газу за період з 23.03.2016 року в обсязі 4,4 м.куб. на одного мешканця квартири №62 по
вул.. Подільській, 65 в м. Хмельницькому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року №203 та зобов'язання Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» встановити в квартирі ОСОБА_1 безкоштовно індивідуальний лічильник обліку газу для споживача, за адресою: квартира АДРЕСА_2 в
м. Хмельницькому підлягають задоволенню.
Вирішуючи позовні вимоги в частині стягнення відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за 4 місяці (травень, червень, липень, серпень) в сумі1769 гривень, які понесені позивачем у зв’язку з із зняттям субсидії та морального відшкодування в сумі 2300 гривень, суд враховує, що субсидія на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не була призначена у зв’язку з розміром доходу сім’ї, яка не дає можливості на призначення, а не з діями відповідача.
А тому, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Також, статтями 23, 1167 ЦК України передбачено відшкодування моральної шкоди, завданої особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю.
На підтвердження обставин щодо стягнення з відповідачів моральної шкоди ОСОБА_1 не надав суду доказів, про заподіяння йому, діями відповідачів моральної шкоди, тому в цій частині в задоволені позову також слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 3,4 12, 13, 76, 81, 82, 89, 137, 141, 247, 259, 263-265, 273 ЦПК України, ст.. 23, 1167 ЦК України, Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву задоволити частково.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Хмельницькгаз» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» провести перерахунок об'ємів спожитого ОСОБА_1 природного газу за період з 23.03.2016 року в обсязі 4,4 м.куб. на одного мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року №203.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Хмельницькгаз» встановити в квартирі ОСОБА_1 безкоштовно індивідуальний лічильник обліку газу для споживача, за адресою: квартира АДРЕСА_1
В решті позову відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» 960 гривень судового збору в дохід держави.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» 320 гривень судового збору в дохід держави .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня виготовлення повного текста рішення апеляційної скарги .
Позивач: ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_4;
Відповідач: ПАТ «Хмельницькгаз», яке знаходиться в м. Хмельницькому проспект Миру, 41, ЄДРПОУ 05395598;
ТОВ «Хмельницькгаз збут», яке знаходиться в м. Хмельницькому проспект Миру, 41, ЄДРПОУ 39585960;
Третя особа: управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, яке знаходиться в м. Хмельницькому по вул.. Проскурівське підпілля, 32, ЄДРПУ 03198563.
Суддя: О.В.Мазурок