Постанова № 7421046, 02.12.2009, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2009
Номер справи
2а-1504/09/0670
Номер документу
7421046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-1504/09/0670

категорія 2.11.3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2009 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацький Є.М.,

при секретарі - Вітковській Т.С.

з участю представника позивача Сметанкіної Т.В.

прокурора Вихристюк О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Новоград - Волинський м'ясокомбінат" (м. Новоград - Волинський)

до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції

про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Позивач ВАТ "Новоград-Волинський м"ясокомбінат" /надалі позивач/ звернулось до суду з позовом до відповідача, в якому просило визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 000425320/3 від 24.02.2009 р. про визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1653374,90 грн.

Свою правову позицію позивач обґрунтував тим, що відповідно до пп.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат , сплачених/нарахованих/ протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції /робіт, послуг/ з урахуванням обмежень , установлених пунктами 5.3 -5.7 цієї статті, а посилання на п.18.3 статті 18 Закону в даному розділі не зазначене. Позивач вважає, що ним правомірно віднесено до валових витрат 100 % суми отриманої сировини від контрагента, так як підприємство реалізовувало інвестиційний проект відповідно до Закону України " Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях приоритетного розвитку в Житомирській області" і мало право на пільги з податку на прибуток. Оскільки пільги підприємства з податку на прибуток не були відображені в раніше поданих деклараціях та не враховані перевіряючими в акті перевірки , то позивач подав уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за 2007 рік та 1 квартал 2008 року. Також вважає позивач, що відповідачем неправомірно в порушення вимог пп.17.1.6 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовані штрафні санкції в розмірі 50% від суми недоплати податку, так як та санкція застосовується можливе лише за умови, коли платника податків засуджено за скоєння злочину щодо ухилення від сплати податків.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, просила їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні, в яких брали участь та прокурор позовні вимоги не визнали, надали письмові заперечення. Свою правову позицію обґрунтували тим, що позивач незаконно відніс до валових 100 % витрат по операціях з придбання сировини у фірми, яка має статус офшорної, а тому позивачу правомірно були нараховані штрафні санкції та донараховано податок на прибуток, просили відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, дослідивши надані сторонами докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 26.05.2008 року № 957/13-027, від 23.06.2008 року №428/13-027, від 08.07.2008 року № 450 виданих Новоград-Волинською ОДПІ, працівниками Новоград-Волинської ОДПІ проведено виїзну планову перевірку ВАТ "Новоград-Волинський м'ясокомбінат" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.03.2008 року.

За результатами виїзної планової перевірки складено акт від 15.07.2008 року № 706/05-53/23-20/00443424 та прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 25.07.2008 року № 0004252320/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 947892,00 грн. за основним платежем і 749191,90 грн. штрафних (фінансових) санкцій, всього 1697083,90 грн. за порушення п.18.3 ст. 18 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

ВАТ "Новоград - Волинський м'ясокомбінат" оскаржував податкові повідомлення-рішення до Новоград-Волинської ОДПІ. Рішенням Новоград - Волинської ОДПІ про результати розгляду первинної скарги від 30.09.2008 року № 41440/25 скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Зазначене рішення Новоград-Волинської ОДПІ оскаржено позивачем до державної податкової адміністрації України в Житомирській області. Рішення Державної податкової адміністрації України в Житомирській області про результати розгляду повторної скарги № 22681/К-С/25-009 від 11.12.2008 року скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.07.2008 року № 0004252320/0 в частині застосованої штрафної санкції по податку на прибуток в сумі 42709грн. та рішення Новоград-Волинської ОДПІ від 30.09.2008 року № 41440/25 про результати первинної скарги, а в іншій частині (947892грн.) - основного платежу та 705482,90грн. - штрафні санкції), зазначене податкове повідомлення-рішення залишене без змін, а скарга ВАТ "Новоград - Волинський м'ясокомбінат" задоволена в зазначеній частині.

Відповідно до Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" ВАТ "Новоград-Волинський м'ясокомбінат" введено до зони пріоритетного розвитку як таке, що розташоване на території Новоград-Волинського району (ст.2 Закону) та займається видом діяльності „виробництво м’ясних продуктів - код 15.13.”, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2000 №1175 віднесено до переліку пріоритетних видів економічної діяльності на території пріоритетного розвитку в Житомирській області.

Частиною 3 ст. 3 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" однією з умов застосування спеціального режиму інвестиційної діяльності є реалізація суб'єктом підприємницької діяльності, в даному випадку позивачем, інвестиційного проекту вартістю, еквівалентною не менше 200 тис. дол. США.

28 грудня 2000 року рішенням № 16 Радою з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області схвалено інвестиційний проект позивача "Модернізація ковбасних та консервних виробів".

На підставі зазначеного рішення в межах передбаченого п. 11 Порядку розгляду і затвердження інвестиційних проектів, що реалізуються у пріоритетних видах економічної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2000р. № 1205 позивачем 25 січня 2001 року укладено договір з Виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради на реалізацію інвестиційного проекту (надалі - договір).

В процесі реалізації інвестиційного проекту позивача в зв’язку із змінами в законодавстві у відповідності до ст. 8 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" та п.10 Порядку про розгляд інвестиційних проектів, до проекту вносилися зміни відповідними рішеннями від 25.04.2001 № 24 та 13.11.2001р. № 36. В зв’язку із зазначеним та у відповідності до п.6.1. договору до останнього 23.05.2001, 17.12.2001 і 16.05.2002 вносилися відповідні зміни, про що укладалися відповідні угоди.

Відповідно до п. 7.1. договору в редакції останніх змін сторонами узгоджено строк його дії - до кінця 2007 року.

Відповідно до Договору та інвестиційного проекту позивач набував права на ввезення на пільгових умовах сировини в кількості 220859 тонн. Фактично на виконання проекту ввезено - 12524 тони, залишилось невиконаним - 208335 тонн. Також цим проектом передбачалося створення на підприємстві позивача додаткових робочих місць, що повністю виконано позивачем.

Однак, 08.11.05 Рада з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області своїм рішенням № 138 скасував інвестиційний проект позивача "Модернізація ковбасних та консервних виробів". В обґрунтування скасування інвестиційного проекту посилався на п.5 ст.8 Закону України „Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області”.

В зв’язку з прийняттям Радою з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області рішення № 138 Новоград-Волинською міською Радою листом від 23.11.2005 № 6/3893 повідомлено Позивача про дострокове розірвання договору щодо реалізації інвестиційного проекту в односторонньому порядку.

Не погоджуясь зі скасуванням інвестиційного проекту позивач звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про скасування акту індивідуальної дії та на дії органів місцевого самоврядування.

Постановою господарського суду Житомирської області від 19.02.2007 року /а.с. 155-166/ визнано протиправним та скасовано рішення Ради з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області від 08.11.2005 № 138, було поновлено дію інвестиційного проекту Відкритого акціонерного товариства „Новоград-Волинський м’ясокомбінат” (вул. Борисова 4, м. Новоград-Волинський Житомирської обл., ідентифікаційний код 00443424) „Модернізація виробництва ковбасних та консервних виробів” на термін 475 днів з моменту набрання судовим рішенням законної сили; визнано протиправними дії виконкому Новоград-Волинської міської ради про розірвання договору від 25.01.2001 (із змінами і доповненнями), укладеного з Відкритого акціонерного товариства „Новоград-Волинський м’ясокомбінат”; визнано укладений Виконкомом Новоград-Волинської міської ради з Відкритим акціонерним товариством „Новоград-Волинський м’ясокомбінат” договір від 25.01.2001 (із змінами і доповненнями) чинним; визнано право Відкритого акціонерного товариства „Новоград-Волинський м’ясокомбінат” на реалізацію протягом 475 днів з моменту набрання судовим рішенням законної сили інвестиційного проекту - "Модернізація виробництва ковбасних та консервних виробів", затвердженого Радою з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області рішенням № 16 від 28.12.2000р. (із змінами), відповідно до договору щодо реалізації інвестиційного проекту на території пріоритетного розвитку від 25 січня 2001 року, в тому числі за додатковими угодами та додатками до нього, відповідно до законодавства, яке діяло на 16.05.2002 - момент останніх змін до цього договору; визнано право Відкритого акціонерного товариства „Новоград-Волинський м’ясокомбінат” на пільги, передбачені ст.9 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" № 1276-ХІУ від 03.12.1999 р. в редакції до 31 березня 2005 року при реалізації інвестиційного проекту - "Модернізація виробництва ковбасних та консервних виробів", затвердженого Радою з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області 28 грудня 2000р. рішенням № 16 зі змінами, затвердженими 13 листопада 2001 року рішенням № 36, відповідно до договору щодо реалізації інвестиційного проекту на території пріоритетного розвитку від 25.01.2001 року з додатками та змінами до нього.

Постанова господарського суду Житомирської області від 19.02.2007 року набрало законної сили 10.07.2007 року / ухвала Київського апеляційного адміністративного суду а.с.149/

Таким чином, протягом 2007 року та 1 кварталу 2008 року позивач мав право на пільги, передбачені ст.9 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" № 1276-ХІУ від 03.12.1999 р. в редакції до 31 березня 2005 року при реалізації інвестиційного проекту - "Модернізація виробництва ковбасних та консервних виробів"

Протягом 2007 року та 1 кварталу 2008 року позивач укладав угоди з компанією " PARAY LLC / Seychelles Republic/ на придбання сировини і відповідно до вищевказаних Законів та рішення суду правомірно відносив до валових 100 % витрат, внаслідок чого є незаконним висновок контролюючого органу про завищення позивачем валових витрат у вказаний період.

Доводи відповідача та прокурора про скасування в 2009 році постанови господарського суду Житомирської області від 19.02.2007 року і її не чинність в період 2007-1 кварталу 2008 року є безпідставними, так як вона набрала чинності 10.07.2007 року і до 5.02.2009 року вона була чинною.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи влади мають діяти лише в межах своєї компетенції та повноважень, наданих їм законодавством.

Посилання відповідача на те, що уточнюючі розрахунки подані ВАТ "Новоград-Волинський м'ясокомбінат" після закінчення перевірки , тобто 6 серпня 2008 року, тому вони не можуть братися до уваги, суперечить чинному законодавству. Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не ставить можливість виправлення помилки залежно від того, коли її виявили - до або після перевірки контролюючим органом. Більш того, у вказаному Законі /п.5.1. ст.5/ зазначено, що якщо в майбутніх податкових періодах / з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 Закону № 2181/ платник податків самостійно виявляє помилки у показниках поданої податкової декларації, такий платник має право подати уточнюючий розрахунок.

Перевіряючими не враховано загальні правила щодо конфлікту інтересів, встановлені пп.4.4.1 п.4.4 ст.4 Закону № 2181, де зазначено, що у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

З врахуванням встановленого судом факту безпідставного донарахування позивачу податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 947892 грн. є незаконним і нарахування штрафних/фінансових/ санкцій в сумі 705482,90 грн.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 000425320/3 від 24.02.2009 р. є незаконним і підлягає скасуванню.

Позивач має право на відшкодування з Державного бюджету України 3,40 грн. понесених судових витрат, сплата яких підтверджена квітацією.

Керуючись Законом України „Про оподаткування прибутку підприємств", ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0004252320/3 від 24.02.2009 року.

Відшкодувати з Державного бюджету України на користь ВАТ "Новоград-Волинський м'ясокомбінат" 3,40 грн. понесених судових витрат.

           Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                Є.М. Мацький

Повний текст постанови виготовлено: 04 грудня 2009 р.