
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 140/1690/17
Головуючий у 1-й інстанції: Слободяник Т.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
16 травня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Курка О. П. Совгири Д. І.
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
позивача: ОСОБА_2,
предстаника відповідача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Немирівського районного суду Вінницької області від 07 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
в червні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області з адміністративним позовом до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправними дій службових осіб ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням із 01 грудня 2015 року на 25 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09 грудня 2015 року; зобов'язання ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької перерахувати ОСОБА_2, пенсію державного службовця у зв'язку з підвищенням із 01 грудня 2015 року на 25 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09 грудня 2015 року на підставі листа №01-У-217-4 від 10 травня 2017 року Немирівської районної державної адміністрації про заробітну плату зі збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 89 відсотків від загальної суми: заробітна плата, доплата за ранг (6 ранг), надбавка за вислугу років (30%), надбавка за високі досягнення у праці згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" №2288 від 13 грудня 1999 року (50%), надбавка за інтенсивність праці (70%), надбавка за доступ до державної таємниці згідно з постановою Кабінету Міністрів України (15%) з 01 травня 2017 року та виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Постановою Немирівського районного суду Вінницької області від 07 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Позивач в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв’язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 29 липня 2004 року отримує пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723 у розмірі 89% від складових заробітньої плати.
19 квітня 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області заявою про перерахунок пенсії державного службовця та виплати різниці з урахуваням раніше проведених виплати, починаючи з 01 травня 2017 року у зв'язку із підвищенням з 01 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013 з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, премії, надбавок в розмірі 89% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останім місцем роботи на державній службі відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (в редакцій Закону, що діяв на час призначення пенсії), у зв язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 01-9-03 від 12 травня 2017 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки починаючи з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723 не призначаються, а призначені раніше - не перераховуються.
Не погодившись з вказаними рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, оскільки порядок призначення і виплати пенсій, встановлений Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII від не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія була призначена до набрання чинності цим законом.
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції та виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 та ч. 5 ст. 37 Закону України “Про державну службу” в редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” від 16 січня 2003 року № 432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України “Про державну службу” існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами “а” та “б” підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу” у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”, в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, колегія суддів зазначає, що законодавством, чинним на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та визначено умови і порядок здійснення такого перерахунку.
Проте, у зв'язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 Закону України “Про державну службу” викладено у такій редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України”.
Крім того, відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" Закон України № 3723-XII втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10,12 розділу ХІ Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що на час звернення позивача до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про перерахунок пенсії, до статті 37-1 Закону України “Про державну службу”, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, та змінено норми законодавства, які визначають підстави перерахунку призначеної пенсії.
Разом з тим, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, яка набрала чинності 15.12.2015 року, виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”, яким визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, а пункт 5 цієї постанови змінено.
З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що законодавство, чинне на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, не встановлює підстав перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
На підставі вищевикладеного, оцінивши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог, оскільки законодавство, чинне на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, не встановлює підстав перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю підтверджуються встановленими у справі обставинами.
Висновки суду першої інстанції по суті спору не відповідають встановленим у справі обставинам, що призвело до неправильного її вирішення, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області задовольнити повністю.
Постанову Немирівського районного суду Вінницької області від 07 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Постанова суду складена в повному обсязі та підписана 24 травня 2018 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6