ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 2-а-9166/09/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О.В.
при секретарі с/з Манько К.А.
за участю:
представника позивача Мойса Т.В. дов. № 5054 від 23.05.2008р.
представника відповідача Бондаренко Є.В. дов. №2518 від 20.08.2008р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 2-а-9166/09/0470
за позовом Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області
до комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради
про звернення стягнення на активи, -
В С Т А Н О В И В:
Долинська міжрайонна державна податкова інспекція Кіровоградської області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради про звернення стягнення на активи в рахунок погашення боргу із земельного податку в сумі 11747,41 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що за відповідачем рахується податковий борг по земельному податку в розмірі 11747,41 грн. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та пояснив, що згідно із правовстановлюючими документами, майно відповідача належить до об'єктів комунальної власності. Відповідач є підприємством водопостачання населення у Дніпропетровській області та перебуває в управлінні Дніпропетровської обласної ради. Майно підприємства не підлягає приватизації, як таке, що забезпечує соціальні функції з водопостачання населення. У звязку з цим та відповідно до ст.11 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає суму податкового боргу у строки, встановлені цим законом, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків. У разі коли сума коштів, отриманих від такого продажу, не покриває суму податкового боргу такого платника податків та витрат, пов язаних з організацією та проведенням публічних торгів, податковий орган зобов 'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням про прийняття рішення щодо: надання відповідної компенсації бюджету, до якого має зараховуватися сума податкового боргу; реорганізації платника податків; ліквідації такого платника податків та списання податкового боргу; оголошення такого платника податків банкрутом відповідно до діючого законодавства України. Відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень має бути надіслана податковому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі коли податковий орган не отримує зазначену відповідь у визначений цим пунктом строк або отримує незадовільну відповідь, податковий орган зобов'язаний звернутися до суду із заявою про визнання такого платника податків банкрутом. Таким чином, позивачем не було дотримано особливого порядку звернення стягнення на майно, яке є об'єктом комунальної власності, передбаченого чинним законодавством України, що є підставою для відмови в позові.
Дослідивши матеріали справи та письмові докази, вислухавши пояснення представників сторін суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку в Долинській МДПІ Кіровоградської області.
Відповідач подав до Долинської МДПІ Кіровоградської області податкові розрахунки по земельному податку за серпень-листопад 2008 р. по 1091 грн. 72 коп. щомісячно 4366,88 грн., за грудень 2008р. 1091, 68 грн., за січень-травень 2009р. по 1257, 77 грн. щомісячно 6288,85 грн., всього 11747, 41 грн.
У встановлені строки відповідач суму податкових зобовязань не сплатив.
Щодо заперечень відповідача, то суд не погоджується з даним висновком оскільки, як встановлено у судовому засіданні позивачем 14.04.2005 року 25.06.2005р., 12.02.2007р. 05.03.2008р., у відповідності із п.11.2 ст.11 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Дніпропетровській обласній раді направлялися подання про вжиття заходів по погашенню податкового боргу КП "Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради із пропозицією прийняти рішення щодо: надання відповідної компенсації бюджету, до якого має зараховуватися сума податкового боргу такого платника податку, за рахунок коштів, призначених на утримання органу виконавчої влади, до сфери управління якою належить платник податків; реорганізації даного платника податків з врахуванням правил, встановлених зазначеним законом; ліквідації даного платника податків та списання податкового боргу; оголошення платника податків банкрутом у порядку, встановленому Законом України „ Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Дніпропетровська обласна рада листом від 05.07.2005 року надала відповідь, що рішенням обласної ради від 24.12.2004р. обласне комунальне підприємство ?овтоводський водоканал", що належить до спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області, включене до переліку об'єктів комунальних підприємств області, до яких вирішено не застосовувати Закон України „ Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Таким чином, дане рішення спростовує твердження відповідача, що для погашення податкового боргу державна податкова інспекція повинна була звернутися до господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення стосовно підприємства справи про його банкрутство, оскільки відповідно до ч.8 ст.5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» положення цього закону не застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права комунальної власності, якщо стосовно них, виключно на пленарному засіданні відповідної ради органів місцевого самоврядування, прийняті рішення щодо цього.
B інших відповідях Дніпропетровської обласної ради від 25.08.2005р., 29.03.2007р. та 28.03.2008р. інформація про розгляд пропозицій державної податкової інспекції та про прийняті радою рішення відсутня.
Окрім цього, позивач 14.05.2007 року звертався до Дніпропетровської обласної ради, як до органу, уповноваженого управляти майном відповідача, з проханням про виділення майна підприємства, яке не входить до цілісного майнового комплексу для подальшої його реалізації в рахунок погашення податкового боргу підприємства. Звернення державної податкової інспекції залишилося без задоволення згідно листа-відповіді Дніпропетровської обласної ради від 01.08.2007р.
Також, як підтверджується матеріалами справи, без задоволення залишилися звернення позивача від 05.03.2008р. про виділення майна комунального підприємства „Жовтоводський водоканал" для погашення його податкового боргу; від 11.02.2008 року про виділення коштів для погашення податкового 6opгу відповідача; від 23.08.2007 року про визначення складу і черговості продажу своїх активів за узгодженням з Дніпропетровською обласною радою, для повного погашення податкового боргу підприємства. Таким чином, позивачем здійснювались всі необхідні заходи визначені ст.11 Закону України № 2181.
Відповідно ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 позивачем на адресу відповідача були виставлені перша та друга податкові вимоги які були отримані посадовою особою відповідача, але податковий борг в повному обсязі сплачений не був.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до п.8 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» до переліку загальнодержавних податків і зборів віднесено земельний податок.
Згідно ст.14 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992 року платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до ст.17 Закону №2535 податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
У відповідності до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що факт існування податкового боргу в розмірі 11747,41 грн. доведений позивачем, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області до комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради про звернення стягнення на активи задовольнити.
Звернути стягнення на активи комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку в сумі 11747,41 грн. до місцевого бюджету Ганівської сільської ради на (р/р 33214811700378, в ГУДК Кіровоградської області, код 22224645, МФО 823016, код платежу 13050100).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи .
Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2009 року.
Суддя О.В. Врона