ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22.12.09р. Справа № 8/324-09
За позовом Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ)
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (м. Дніпропетровськ)
Третя особа: Виконавчий комітет Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради (м. Дніпропетровськ)
про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди у розмірі 200,20 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Прокурор: Бойко А.В.
від позивача: ОСОБА_2 - спеціаліст - юрисконсульт (дов. № 4/11-468 від 16.12.09р.)
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Красногвардійського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (далі-позивач) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач); за участю Виконавчого комітету Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради (далі-третя особа) про:
- повернення Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,0004 га, розташованої у м.Дніпропетровську на розі вул. Новокримська та Титова у районі б.13 державі в особі Дніпропетровської міської ради, привівши її у придатний для використання стан, шляхом знесення розміщеного на ній кіоску;
- стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заподіяної шкоди внаслідок самовільного зайняття зазначеної земельної ділянки у розмірі 200,20 грн. державі в особі Дніпропетровської міської ради (Управління державного казначейства у Дніпропетровській області р/р 31519921700002, ЄДРПОУ 23928791, МФО 805012).
Представник позивача у судовому засіданні зазначив про повну підтримку позовних вимог прокурора.
Представник третьої особи та відповідач у судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені судом належним чином. Вимоги суду, визначені ухвалами у даній справі від 05.11.09р., 24.11.09р., відповідачем та третьою особою не виконані, письмовий відзив на позов не наданий. Заяви та клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходили.
Суд вважає, що неявка представника третьої особи та відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду даної справи по суті за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представника позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.06.2009р., складеним державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Кульчицьким Ю.П., за участю помічника прокурора Красногвардійського району Біленко Р.А., було встановлено, що земельна ділянка площею 0,0004 га (за результатами вимірів мірною стрічкою) за адресою АДРЕСА_1 використовується відповідачем під розміщення торгівельного кіоску за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо вказаної земельної ділянки та без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст. 125 Земельного Кодексу України. Відповідальність за скоєння правопорушення предбачена ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 211 Земельного Кодексу України.
Викладене також підтверджується іншими матеріалами справи: актом обстеження земельної ділянки від 15.06.2009р., протоколом про адміністративне правопорушення № 209, приписом № 291 від 15.06.2009р., тощо.
Крім того, державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у Дніпропетровській області згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" проведено розрахунок шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, сума якої становить 200,20 грн.
Станом на момент розгляду цієї справи доказів оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку відповідач суду не надав, шкоду у розмірі 200,20 грн. не сплатив.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням відстрочки їх виконання за клопотанням відповідача.
Задовольняючи позовні вимоги господарський суд виходив також з наступного:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За чинним законодавством України позивач є органом місцевого самоврядування.
Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином, прокурором в межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів в суді, обґрунтовано подано позов в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради.
За ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сiльських, селищних, мiських рад у галузi земельних вiдносин на територiї сiл, селищ, мiст належить: розпорядження землями територiальних громад; передача земельних дiлянок комунальної власностi у власнiсть громадян та юридичних осiб вiдповiдно до цього Кодексу; надання земельних дiлянок у користування iз земель комунальної власностi вiдповiдно до цього Кодексу; здiйснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власностi, додержанням земельного та екологiчного законодавства.
Згідно ст.ст. 116, 125, 126 Земельного кодексу України, громадяни та юридичнi особи набувають права власностi та права користування земельними дiлянками iз земель державної або комунальної власностi за рiшенням органiв виконавчої влади або органiв мiсцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здiйснюється шляхом передачi земельних дiлянок у власнiсть або надання їх у користування. Право власностi та право постiйного користування на земельну дiлянку виникає пiсля одержання її власником або користувачем документа, що посвiдчує право власностi чи право постiйного користування земельною дiлянкою, та його державної реєстрацiї. Право на оренду земельної дiлянки виникає пiсля укладення договору оренди i його державної реєстрацiї. Приступати до використання земельної дiлянки до встановлення її меж у натурi (на мiсцевостi), одержання документа, що посвiдчує право на неї, та державної реєстрацiї забороняється.
Право власностi на земельну дiлянку i право постiйного користування земельною дiлянкою посвiдчується державними актами. Форми державних актiв затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Право оренди землi оформляється договором, який реєструється вiдповiдно до закону.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України, самовiльно зайнятi земельнi дiлянки пiдлягають поверненню власникам землi або землекористувачам без вiдшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовiльно зайнятих земельних дiлянок провадиться за рiшенням суду.
Відповідно до ст. ст. 3, 4 Закону України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.
За ст.ст 156, 157 Закону України, власникам землi вiдшкодовуються збитки, заподiянi зокрема внаслiдок тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють зокрема юридичні особи, які використовують земельні ділянки, та діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 211 ЗК України, громадяни несуть цивiльну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок.
Відповідно до ст. 158 ЗК України, земельнi спори вирiшуються судами.
Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.07.07 р. № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Вказана Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди).
Розмір шкоди визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.
Згідно п. 7 вказаної Методики, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. № 1619.
До позовної заяви прокурором додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, виготовлений державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель (якому надані відповідні повноваження) у відповідності до наведених у вищезгаданій Методиці формул.
Згідно вказаним розрахункам, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки, становить 200,20 грн.
Викладене є підставою для задоволення позову. Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 12, 116, 125, 126, 156, 157, 158, 211, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: 49000, АДРЕСА_2; місце реєстрації: 49000, АДРЕСА_3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0004 га, розташовану у м.Дніпропетровську на розі вул. Новокримська та Титова у районі б.13 державі в особі Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75; код ЄДРПОУ 23928791), привівши її у придатний для використання стан, шляхом знесення розміщеного на ній кіоску.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: 49000, АДРЕСА_2; місце реєстрації: 49000, АДРЕСА_3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави в особі Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75; Управління Державного казначейства Дніпропетровської області р/р 31519921700002, МФО 805012, код ЄДРПОУ 23928791) - 200 грн. 20 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,0004 га, розташованої у м. Дніпропетровську на розі вул. Новокримська у районі б.4.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: 49000, АДРЕСА_2; місце реєстрації: 49000, АДРЕСА_3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1):
q в доход держбюджету (рахунок № 31118095700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) 187 грн. 00 коп. витрат на держмито;
q в доход держбюджету (рахунок № 31211259700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Суддя І.Ю. Дубінін