
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/3445/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді – Макарика В.Я.
суддів – Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання – Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 березня 2018 року (головуючий суддя в суді першої інстанції ОСОБА_3, м. Луцьк, повний текст рішення складено, підписано та проголошено 19.03.2018 року) у справі №161/3977/18 за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Луцького прикордонного загону до громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,-
В С Т А Н О В И В:
19 березня 2018 року Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Луцький прикордонний загін звернулися до суду з адміністративним позовом до громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді в якому просили громадянку ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді, з її слів, затримати та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 березня 2018 позовні вимоги задоволено повністю.
Затримано громадянку ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді, зі слів ОСОБА_2 Муніанді (Geethanjily Darma Muniandy) ІНФОРМАЦІЯ_1 в адміністративному порядку з поміщенням у Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України (с. Журавичі Ківерцівського району Волинської області) на термін до 6 (шести) місяців, з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Строк затримання обчислюється з 16 березня 2018 року 20 год. 40 хв.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржила відповідачка, яка в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, просить таке скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, а саме згідно офіційних відомостей МЗС України, іноземці, які є громадянами ОСОБА_1, по прибутті в Україну у аеропорту можуть звернутися за оформленням короткострокових віз (тип «С») для разового в’їзду в Україну на строк до 15 днів з туристичною або діловою метою. Відповідачем таке право було використано 14.03.2018 року, у зв’язку з чим на момент прийняття оскаржуваного рішення відповідач законно перебував на території України.
Позивач на апеляційну скаргу подавав відзив у якому зазначив, що іноземка була затримана за спробу незаконного перетину державного кордону з України в ОСОБА_4, пред’явивши паспорт громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді (Geethanjily Darma Muniandy) ІНФОРМАЦІЯ_1 (тобто, паспортний документ іншої особи), а справжні документи що посвідчують особу та документи, що надають право законного перетинання державного кордону України у неї були відсутні, тим самим порушила вимоги ст. ст. 9, 15, 23 Закону № 3773-VI, що дає підстави вважати, що вона самостійно з України виїхати не в змозі та в подальшому буде намагатись повторно незаконно в’їхати до країн західної Європи, тому позивач вважає, що рішення суду першої інстанції є абсолютно підставним та обґрунтованим доказами, що наявні у матеріалах справи та не суперечить вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України представники Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Луцького прикордонного загону в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідачки, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 06.03.2018 року о 20:40, в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ягодин» у рейсовому автобусі «ЕОС» LKR37960 сполученням «Кропивницький-Варшава», прикордонним нарядом «Перевірка документів» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону, за спробу незаконного перетинання державного кордону України за документами, що містять недостовірні відомості про особу, (чужий паспорт) серії А№37414565, виданий 08.03.2016 року на ім’я громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді (Geethanjily Darma Muniandy) ІНФОРМАЦІЯ_1 було виявлено та затримано громадянку жіночої статі, яка назвалась громадянкою ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді (Geethanjily Darma Muniandy) ІНФОРМАЦІЯ_1, однак фотокартка у паспорті не належить пред’явнику паспорта.
16.03.2018 року громадянка, яка пред’явила на паспортний контроль чужий паспортний документ, була затримана в адміністративному порядку на підставі ст. 263 КУпАП, за спробу незаконного перетинання державного кордону України на термін до 3 діб, для встановлення особи та з’ясування обставин правопорушення.
Про затримання іноземця було повідомлено Посольство ОСОБА_1 в Україні (лист № 81/3041 від 17.03.2018 року). Місце перебування паспорта затриманої громадянки, що намагалась незаконно перетнути кордон невідоме.
За допомогою бази даних «Гарт-1П» встановлено, що вказана іноземка прибула в Україну 14.03.2018 року через пункт пропуску через державний кордон «Бориспіль», використовуючи паспорт громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді (Geethanjily Darma Muniandy) ІНФОРМАЦІЯ_1.
16.03.2018 року о 20:45 проінформовано чергового центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області м. Луцьк, заявка облікована в журналі обліку відділу управління службою Луцького прикордонного загону за № 431/1.
На час розгляду справи в суді першої інстанції, а також в апеляційній інстанції у відповідача був відсутній паспортний документ, обов’язкова наявність якого визначена в ст. 9 «В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні» Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 30 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до ч. 11-13 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Судом першої інстанції встановлено, що 19.03.2018 року відносно відповідача прийнято рішення про поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Керуючись положенням ст. 26 Закону № 3773-VI, 18.01.2016 року, керівництвом Луцького прикордонного загону 19.03.2018 року було прийнято рішення про примусове повернення громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді, зі слів, ОСОБА_2 Муніанді Муніанді (Geethanjily Darma Muniandy) ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі України.
Рішення начальника Луцького прикордонного загону про примусове повернення іноземка не виконає через відсутність паспорту для законного перетинання державного кордону України, коштів на придбання квитка та має наміри в подальшому потрапити до країн Західної Європи незаконно перетнувши державний кордон України, тобто є всі обґрунтовані підстави вважати, що іноземка буде ухилятися від виїзду з України.
Суд апеляційної інстанції проаналізувавши матеріали справи та взявши до уваги викладене вище, дійшов висновку, що відповідачка прибула та намагалася покинути територію України незаконно, відсутність у неї документів, які б підтверджували її особу, а також документів, які б надавали їй право перебувати на території України, ураховуючи наявність рішення компетентного органу про примусове повернення відповідачки, визнає переконливими твердження позивачів про існування обґрунтованих підстав вважати, що відповідачка ухилятиметься від виконання рішення про повернення до країни походження.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 271, 289, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Муніанді залишити без задоволення, а рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 березня 2018 року у справі №161/3977/18 – без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_5 судді ОСОБА_6 ОСОБА_7 Повний текст постанови складений 24 травня 2018 року.