
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2570/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Костіва М.В. та Кузьмича С.М.,
з участю секретаря судового засідання - Герман О.В.,
а також сторін (їх представників):
від відповідача - ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. на рішення Тисменицького районного суду Івано-Франківської обл. від 27.02.2018р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання провести перерахунок і виплату пенсії за вислугу років (суддя суду І інстанції: ОСОБА_4; час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 11 год. 00 хв. 27.02.2018р. м.Івано-Франківськ),-
В С Т А Н О В И В:
08.11.2017р. позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача ОСОБА_2 управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України в Івано-Франківській обл. щодо відмови в проведенні йому перерахунку пенсії протиправними; зобов'язати пенсійний орган провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України № 900 від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01.01.2016р., без обмеження граничного розміру, а саме: посадовий оклад – 3600 грн., оклад за військове звання – 2400 грн., надбавка за вислугу років (45 %) – 2700 грн. та інші надбавки відповідно до розрахунку пенсії (по пенсійній справі (008179) – надбавки за умови режиму обмежень 205 грн. 50 коп., за особливо важливі завдання 1343 грн. 18 коп., премії 1871 грн. 08 коп.; встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов’язання відповідача подати в 10-денний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду; звернути до негайного виконання постанову щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з 01.01.2016р.; стягнути з відповідача понесені судові витрати (а.с.2-4).
Рішенням Тисменицького районного суду Івано-Франківської обл. від 27.02.2018р. заявлений позов задоволено; визнано протиправними дії відповідача ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл. щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3; зобов'язано пенсійний орган провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до Закону України № 900 від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМ України від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», починаючи з 01.01.2016р., без обмеження граничного розміру, а саме: посадовий оклад 3600 грн; оклад за військове звання - 2400 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 2700 грн. та інші надбавки відповідно до розрахунку пенсії (по пенсійній справі (008179), це надбавки за умови режиму обмежень 205 грн. 50 коп., за особливо важкі завдання 1343 грн. 18 коп., премія 1871 грн. 08 коп., встановлено контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду; стягнуто з ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл. за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в користь позивача в розмірі 640 грн. (а.с.35-46).
Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл., який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.51-56).
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що постановою КМ України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не передбачено такого виду надбавки як надбавка за виконання особливо важливих завдань, що була встановлена постановою КМ України № 1294 від 07.11.2007р., і не може включатися в грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Розмір премії визначається в середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року, через що включення в грошове забезпечення премії в розмірі 52,7 % (1871 грн. 08 коп.), яку враховано позивачу при призначенні пенсії, є безпідставним. Крім того, ч.2 п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р., передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Окрім цього, пунктом 3 постанови КМ України № 103 від 21.02.2018р. визначено, що виплату перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) слід проводити з 01.01.2018р.; сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. обчислюється органами ПФ України станом на 01.01.2018р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у відповідному порядку.
Також рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016р. № 7-рп/2016 визнано положення ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Однак, Законом України № 1774-VIII від 06.12.2016р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2017р., внесені зміни у ч.7 ст.43 вказаного Закону, згідно яких у період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р. максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати 10740 грн.
Стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка діє з 01.01.2017р., не визнана неконституційною, а тому зобов'язання суду щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження розміру є безпідставними.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника відповідача на підтримання поданої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у відповідача ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл. та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.5, 9-10).
06.12.2016р. позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в зв’язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі Закону України № 900-VIІІ від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ Україні та членів їхніх сімей» та постанови КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с.6-7).
Згідно з листом № 875/Л-15 від 13.12.2016р. відповідач ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл. відмовив у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу, вказавши на відсутність будь-яких повідомлень МВС України про наявність рішення КМ України про зміну розміру грошового забезпечення поліцейських (а.с.8 і на звороті).
Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС в Івано-Франківській обл. надана довідка № Л-52/108/05/8-17 від 26.06.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_3, яка направлена до пенсійної справи позивача для подальшого перерахунку пенсії (а.с.12 і на звороті).
На повторне звернення позивача відповідач скерував лист № 755/Л-15 від 25.09.2017р., відповідно до якого питання щодо проведення перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку із набранням чинності постановою КМ України № 988 від 11.11.2015р. буде розглянуто лише в разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.11).
Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що позивач ОСОБА_3 звернувся до ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл. із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії, при цьому уповноважений структурний підрозділ, а саме - Ліквідаційна комісія ОСОБА_2 управління МВС України в Івано-Франківській обл., направила відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3, однак відповідний перерахунок пенсії позивача не проведений. При цьому, подана позивачем заява є належною підставою для проведення перерахунку пенсії.
Водночас, причини розглядуваних дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки покликання пенсійного органу на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, що повинно передувати спірному перерахунку, є безпідставним. Право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, що суперечить конституційним та законодавчим нормам.
Також фактичне збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, слугує безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі постанови КМ України № 988 від 11.11.2015р.
Положення Закону України № 1774-ХІІІ від 06.12.2016р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо обмеження максимального розміру пенсії поширюють свою дію на правовідносини, які виникли після його прийняття; також зміни до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» стосуються саме призначення, а не перерахунку пенсії.
З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є протиправною.
Також суд вбачав підстави для встановлення судового контролю в порядку ст.267 КАС України.
Колегія суддів вважає, що приймаючи рішення по справі, судом першої інстанції не в повній мірі враховані вимоги діючого матеріального права, з огляду на наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені приписами Закону України № 2262-XII від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ч.18 ст.43 вказаного Закону у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ст.63 цього Закону із врахуванням змін, внесених Законом України № 900-VIII від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей»).
Також ч.4 ст.63 вказаного Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМ України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеного слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (поліцейських), яка проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців (поліцейських).
Механізм перерахунку розглядуваних пенсій визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р.
Відповідно до п.п.1-3 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення КМ України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк ПФ України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
ПФ України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в АР Крим, областях, мм.Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФ України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління ПФ України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України.
Окрім цього, приписами п.п.23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою ПФ України № 3-1 від 30.01.2007р., передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З наведеного слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте КМ України, про що відповідні органи повідомляють органи ПФ України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Постановою КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Звідси, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром - більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсій особам, яким пенсії призначені у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі й позивача, який є колишнім працівником органів внутрішніх справ та пенсіонером, у зв’язку з чим останній має право на здійснення перерахунку його пенсії на підставі постанови КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
В частині строків проведення спірного перерахунку пенсії колегія суддів звертає увагу на приписи ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із урахуванням наведеного, норму ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слід вважати спеціальною по відношенню до вказаних приписів КАС України, а відтак строк перерахунку спірної пенсії не обмежений будь-яким строком в силу приписів вказаного Закону.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з 01.01.2016р. саме з вини пенсійного органу, на який покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016р. є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Додатково колегія суддів враховує, що питання фінансування відповідних видатків з державного бюджету не виступає предметом даного спору; проблеми надання бюджетних коштів пенсійному органу для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог.
Водночас, покликання відповідача на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій (їх перерахунку) як на причину невиконання покладених на нього зобов’язань та рішення суду до уваги не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Стосовно обмеження максимального розміру пенсії колегія суддів підкреслює, що відповідно до Закону України № 3668-VI від 08.07.2011р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» викладено частину 5 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Водночас, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону установлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину п'яту статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
Пунктом 2 Прикінцевих положень цього Закону передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016р. «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року N 2262-XII зі змінами, зокрема: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;
Свої висновки Конституційний Суд України обгрунтував тим, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою ст.17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного Рішення, тобто, з 20.12.2016р.
Відповідно до Закону України № 1774-VIII від 06.12.2016р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2017р., у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Виходячи із системного аналізу наведених норм, колегія суддів вважає, що у розглядуваному випадку із моменту запровадження спірного обмеження пенсій величиною 10 (десять) прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», такі не поширювалися на пенсію позивача, яка була призначена з 07.12.2006р. довічно, тобто, до прийняття Закону України № 3668-VI від 08.07.2011р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Подальші законодавчі обмеження пенсії позивача фіксованим розміром 10740 грн. не можуть бути застосовані, оскільки норми ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнані неконституційними з 20.12.2016р. При цьому, Законом України № 1774-VIII від 06.12.2016р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2017р., норми ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не відновлені, хоча й були фактично внесені лише зміни стосовно продовження періоду тимчасового обмеження максимального розміру пенсії розміром 10740 гривень.
Щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення під час здійснення перерахунку пенсії колегія суддів враховує, що пенсію призначено позивачу з урахуванням даних про грошове забезпечення, відповідно до яких, крім посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років, враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 67 % та премія у розмірі 52,7 %.
Із змісту довідки Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС в Івано-Франківській обл. № Л-52/108/05/8-17 від 26.06.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії слідує, що грошове забезпечення на відповідній посаді включає, крім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за стаж служби, лише надбавку за службу в умовах режимних об’єктів (15 %). При цьому, вказана довідка не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, та премії.
Частина 2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМ України № 988 від 11.11.2015р. (набрала чинності 02.12.2015р.), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р.
Відповідно до частини 3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМ України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз.7 п.5 вказаного Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з даними довідки Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС в Івано-Франківській обл. № Л-52/108/05/8-17 від 26.06.2017р. виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у грудні 2015 року поліцейським ОСОБА_2 управління Національної поліції в Івано-Франківській обл. не здійснювалась.
З урахуванням абз.7 п.5 наведеного Порядку, колегія суддів зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також колегія суддів не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у розмірі 52,7 %.
Відповідно до абз.5 п.5 вказаного Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, оскільки премія за відповідною посадою в Національній поліції України за місяць грудень 2015 року не виплачувалася (посада начальника НДЕКЦ при УМВС в області прирівняна до посади начальника управління Національної поліції), тому в силу приписів абз.5 п.5 вказаного Порядку підстави для врахування премії у розмірі 52,7 %, яку отримував позивач, немає.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, колегія суддів приходить до переконання про наявність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016р., через що заявлений позов є підставним та обґрунтованим, а тому підлягає до часткового задоволення з вищевикладених мотивів.
Також в порядку ч.1 ст.139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл. судові витрати в розмірі 640 грн. сплаченого судового збору за подання позовної заяви.
Водночас, понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання до апеляційного суду апеляційної скарги слід покласти на апелянта ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права (незастосування закону, який підлягав застосуванню), що призвело до неправильного вирішення справи, через що рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення заявленого позову, з вищевикладених мотивів.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення суду в повному обсязі, виходячи із процесуальної неможливості усунути вищевказані недоліки судового рішення шляхом його часткового скасування або зміни.
Також із врахуванням особливостей розглядуваного спору, відсутність будь-яких перешкод для реального та своєчасного виконання суб’єктом владних повноважень покладених на нього обов’язків згідно цього судового рішення, апеляційний суд не вбачає правових підстав для встановлення судового контролю в порядку ст.382 КАС України.
Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.310, п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. задовольнити частково.
Рішення Тисменицького районного суду Івано-Франківської обл. від 27.02.2018р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01.01.2016р. як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України № 900-VIII від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській обл. № 3036/108/05/8-17 від 23.06.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України № 900-VIII від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській обл. № 3036/108/05/8-17 від 23.06.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських (а саме: посадового окладу – 3600 грн., окладом за військовим (спеціальним) званням – полковник поліції – 2400 грн., надбавки за стаж служби (45 %) – 2700 грн. та надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15 %) – 540 грн.), починаючи з 01.01.2016р., та без обмеження граничного розміру.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути на користь ОСОБА_3 судові витрати на сплату судового збору за подання до суду позовної заяви в загальному розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл.
Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання до апеляційного суду апеляційної скарги покласти на апелянта Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення; у випадку оголошення судом апеляційної інстанції лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_5 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7 Дата складення повного судового рішення: 23.05.2018р.