
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1925/17 Суддя (судді) першої інстанції: Кашпур О.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Аліменко В.О., Ісаєнко Ю.А., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 січня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, у якому просила зобов'язати Державну спеціальну службу транспорту Міністерства інфраструктури України видати їй посвідчення учасника бойових дій та листи талонів на право одержання проїзних квитків з 50% знижкою їх вартості.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що оскільки їй встановлено статус учасника бойових дій та видано довідку, яка є підставою для видачі посвідчення учасника бойових дій, має право на отримання посвідчення учасника бойових дій, проте відповідач ігнорує указане право позивача.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 січня 2018 року позов задоволено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі Державна спеціальна служба транспорту Міністерства інфраструктури України, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Зокрема, скаржник посилається на те, що комісія з розгляду питань про встановлення статусу учасника бойових дій від Адміністрації Держспецтрансслужби - документи щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_3 не розглядала, а відповідно до протоколу № 93 статус учасника бойових дій позивачу надано комісією Міністерства інфраструктури України. Крім того, видача посвідчень учасника бойових дій та нагрудних знаків іншим особам, крім військовослужбовців та працівників Державної спеціальної служби транспорту жодним нормативно-правовим актом не передбачено.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_2 наполягала на тому, що судом першої інстанції повно і всебічно з'ясовано обставини справи та ухвалено рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням робочої групи Укртрансбезпеки щодо визначення відповідного статусу учасників бойових дій, оформленого протоколом від 23.12.2016 року № 141 було вирішено порушити клопотання перед Комісією Міністерства інфраструктури з питань розгляду матеріалів щодо визначення статусу учасників бойових дій про видачу довідки для одержання посвідчення учасника бойових дій особам, зокрема, ОСОБА_2
Згідно з пунктом 2 протоколу засідання Комісії Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів щодо визначення учасників бойових дій від 22.05.2017 року № 93 вирішено видати довідки про участь у забезпеченні бойової діяльності військ (флоту), 7 особам, вказаним у рішенні робочої комісії Укратрансбезпеки щодо визначення відповідного статусу учасника бойових дій, в тому числі і позивачу.
ОСОБА_2 було видано довідку від 25.05.2017 № 10980, яка є підставою для видачі посвідчення учасника бойових дій.
Позивач для отримання посвідчення учасника бойових дій звернулась до Чернігівського обласного військового комісаріату з відповідною заявою.
Листом від 04.07.2017 №5/2284с Чернігівський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_2, що за отриманням посвідчення учасника бойових дій їй необхідно звернутися до відповідного органу Міністерства інфраструктури України.
Окрім того, листом Городнянського районного військового комісаріату від 31.07.2017 №1840 поінформовано позивача про неможливість видачі їй посвідчення учасника бойових дій Городнянським РВК, з підстав видачі довідки Міністерством інфраструктури України, та вказано, що в Чернігівській області Державна спеціальна служба транспорту представлена 8 навчальним центром у м. Чернігові, куди позивачу рекомендовано звернутися з відповідною заявою за видачею посвідчення.
18 липня 2017 року позивач звернулась до Міністерство інфраструктури України із заявою про отримання посвідчення учасника бойових дій.
Листом від 28.07.2017 №7341/10/10-17 Міністерство інфраструктури України повідомило позивача, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, Міністерство інфраструктури України не визначено як орган, який видає посвідчення учасника бойових дій та одночасно поінформовано про можливість оскарження рішення Чернігівського обласного військового комісаріату в судовому порядку.
29 листопада 2017 року представником позивача подано до Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України адвокатський запит, відповідно до якого на адресу відповідача було направлено пакет документів позивача та прохання прийняти рішення, щодо видачі їй посвідчення учасника бойових дій та листи талонів на право одержання проїзних квитків з 50% знижкою їх вартості.
Листом від 08.12.2017 № 38/10-12/1095 Державною спеціальною службою транспорту Міністерства інфраструктури було відмовлено у видачі посвідчення учасника бойових дій через те, що ОСОБА_2 ніколи не проходила службу та не працювала в структурних підрозділах Державної спеціальної служби транспорту.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ (надалі за текстом - «Закон №3551-ХІІ») визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 вказаного Закону права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.
Відповідно до ст.ст. 5, 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено перелік осіб, які відносяться до учасників бойових дій, серед яких учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Колегія судів звертає увагу на те, що відповідно до протоколу засідання Комісії Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів щодо визначення учасників бойових дій від 22.05.2017№ 93, позивачу встановлено статус учасника бойових дій та видано довідку про участь у забезпеченні бойової діяльності військ (флоту).
Відповідно до довідки № 10979 від 25.05.2017, позивач за рішенням уряду колишнього СРСР працювала в період з 01.06.1972 по 03.06.1972, з 11.06.1972 по 14.06.1972 в Єгипті і забезпечував бойову діяльність військ (флоту).
Згідно із ст.18 Закону №3551-ХІІ ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни регламентовано затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» від 12.05.1994 № 302.
Пунктом 2 вказаного Положення передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. Листи талонів на право одержання ветеранами війни і особами, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості є документом, на підставі якого надається право на пільговий проїзд зазначеним особам згідно з пунктом 17 частини першої статті 12, пунктом 21 частини першої статті 13, пунктом 16 частини першої статті 14, пунктом 18 частини першої статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно пункту 7 цього Положення «Посвідчення учасника бойових дій» і нагрудний знак видаються Мін'юстом, органами Міноборони, МВС, Національної поліції, ДСНС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, ДПС, Адміністрації Державної прикордонної служби, Держспецзв'язку, а також Держспецтрансслужбою за місцем реєстрації ветерана.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державну спеціальну службу транспорту» від 5 лютого 2004 р. № 1449-IV, у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, Державна спеціальна служба транспорту є спеціалізованим державним органом транспорту у системі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, дорожнього господарства, туризму та інфраструктури, призначеним для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в умовах воєнного і надзвичайного стану.
Згідно пункту 1 Положення про Державну спеціальну службу транспорту, звтердженого Указом Президента України від 6 серпня 2004 року № 873/2004, Державна спеціальна служба транспорту (Держспецтрансслужба) є спеціалізованим державним органом транспорту в системі Міністерства інфраструктури України, який призначений для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в умовах воєнного і надзвичайного стану і діяльність якого координується зазначеним Міністерством.
За таких обставин, слід погодитись з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки ОСОБА_2 статус учасника бойових дій було встановлено Міністерством інфраструктури України, обов'язок щодо видачі позивачу посвідчення учасника бойових дій та листів талонів лежить на Державній спеціальній службі транспорту, як на структурному підрозділі органу який встановив позивачу статус учасника бойових дій.
З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи, судом першої інстанції прийнято законне і обґрунтоване рішення про задоволення позову.
Такий висновок ґрунтується на повно і всебічно встановлених обставинах справи, які підтверджені належним чином перевіреними у судовому засіданні доказами.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а твердження скаржника про те, що з 14.01.2018 р. Державна спеціальна служба транспорту входить до системи Міністерства оборони України, є помилковим.
Подальша зміна підпорядкування не може бути підставою для відмови у поновленні порушеного права позивача.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 312, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 січня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова складена в повному обсязі 22 травня 2018 р.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.О.Аліменко
суддя Ю.А.Ісаєнко