
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
24 травня 2018 року справа №805/2054/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1, розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року про повернення позовної заяви у справі № 805/2054/18-а (головуючий суддя І інстанції Аляб’єв І.Г.) за позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
До Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_2 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року у справі № 805/2054/18-а.
Разом із апеляційною скаргою позивач подав клопотання про звільнення його від сплати судового збору, обґрунтовуючи його положенням п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та тим, що він є членом багатодітної родини у нього на утриманні три неповнолітні дитини та дружина, яка знаходиться у декретній відпустці, що підтверджується відповідним посвідченням.
При цьому, апелянт зазначив, що його заробітна плата (100 258,81 грн.), на кожного члена родини 1 670,00 грн. на місяць, тому він не має можливості сплатити судовий збір.
Посилається на норми закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та зазначає, що до сукупного доходу сім’ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовця за безпосередню участь в АТО, яку він отримує.
Вивчивши вищезазначене клопотання, суд не вбачає підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
Частиною 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За приписами ч. 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З аналізу вищезазначених норм слідує, що звільнення від сплати судового збору у даному випадку може вирішуватись судом на підставі двох чинників: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік або на підставі того, що позивач є членом багатодітної сім’ї.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що його дохід складається лише з заробітної плати, оскільки позивач отримує ще і грошове забезпечення військовослужбовця за безпосередню участь в АТО.
При цьому, посилання апелянта на норми Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» є недоцільним у даному випадку, оскільки Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» не регулює питання справляння судового збору, а регулює питання призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Крім того, суд вважає необґрунтованим кореспондування поняття сукупного доходу сім’ї до питання справляння судового збору, оскільки позивач звертається до суду за захистом своїх прав, а не прав своєї родини, а Закон України «Про судовий збір» передбачає обчислення судового збору лише з річного доходу особи, яка звертається з позовом за попередній календарний рік.
Суд апеляційної інстанції наголошує, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи.
Тобто, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для звільнення сторони від сплати.
Враховуючи вищевикладене, недостатність доказів тяжкого матеріального стану позивача (відсутня довідка про розмір грошового забезпечення військовослужбовця за безпосередню участь в АТО, декларація позивача про доходи за 2017 рік, відсутні довідки про отримання доходів іншими членами сім’ї, відсутня інформація щодо наявності/відсутності статусу внутрішньо переміщеної особи членів сім’ї та отримання відповідної допомоги (УПСЗН), суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Ознайомившись з даною апеляційною скаргою, суд вважає, що вона не відповідає вимогам ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що апелянт до апеляційної скарги не долучив платіжне доручення про сплату судового збору на оскарження постанови суду першої інстанції.
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1 762,00 грн.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду встановлюється ставка судового збору у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п.п.5).
Тобто, апелянту необхідно було сплати судовий збір у розмірі 1 762,00 грн. та належним чином це підтвердити.
Судовий збір за подачу апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів – Краматор.УК/м. Краматорськ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37944338, рахунок отримувача - 31211206781059, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Донецькій області, код банку отримувача (МФО) – 834016, код класифікації доходів бюджету – 22030101.
Частиною 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України зазначені обставини тягнуть за собою залишення апеляційної скарги без руху з наданням строку для усунення зазначених недоліків шляхом подання документу про сплату судового збору.
Керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволені клопотання ОСОБА_2 про звільнення його від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року у справі № 805/2054/18-а - залишити без руху.
Встановити строк для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги протягом семи днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом направлення на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору.
Після усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Роз’яснити скаржнику, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга повертається апелянту.
Ухвала про залишення апеляційної скарги без руху оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач ОСОБА_1