
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
26 квітня 2018 рокусправа № 808/2807/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Божко Л.А.
судді: Дурасова Ю.В. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.11.2017 р., суддя Стрельнікова Н.В., повний текст постанови складено 30.11.2017 р. по справі за позовом Комунального підприємства «Титан» до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про скасування постанови про накладення штрафу
в с т а н о в и В:
21.09.2017 р. Комунальне підприємство «Титан» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про скасування постанови про накладення штрафу, де посилаючись на те, що згідно наказу ГУ Держпраці у Запорізькій області № 989 від 08.08.2017 р. та направлення на перевірку № 634 від 08.08.2017 р. відповідачем проведено інспекційне відвідування позивача щодо дотримання законодавства про працю. За наслідками відвідування складений акт перевірки додержання позивачем вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 08-05-0315/0080. За результатом інспектування та на підставі акту видано припис № 08-05-0315Є0080-0034 від 21.08.2017 р. 12.09.2017 р. відповідачем винесено постанову про накладення штрафу № 270 , згідно чого на позивача накладено штраф в розмірі 3200,00 грн в зв'язку з порушенням вимог ст. 107 КЗпП України: оплата за роботу у святкові дні в подвійному розмірі не проводиться та порушені строки виплати заробітної плати. Оскільки не погоджуються з прийнятою постановою, просять суд визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 270 від 12.09.2017 р.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.11.2017 р. позов задоволено повністю.
Не погодившись з постановою суду, Головне управління Держпраці у Запорізькій області подали апеляційну скаргу, де просили скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.11.2017 р., прийняти нову постанову, про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на той факт, що перевіркою встановлено порушення: сторож ОСОБА_1 в святковий день 16.04.2017 р. (Пасха) відпрацював 12 годин, табелем обліку даний факт відображено, але відповідно до розрахункового листка по заробітній платі за квітень 2017 р., оплата в святковий день у подвійному розмірі не проведена, що є порушенням мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Оплата за роботу в святковий день 16.04.2017 р. нарахована в травні 2017 р..
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача просить суд задовольнити апеляційну скаргу, інші особи, які приймають участь у справі, до суду не з'явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи та, вислухавши представника відповідача, суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення.
З матеріалів справи судом встановлено, що 15.08.2017 р. Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області було проведено інспекційне відвідування з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю КП «Титан» з питань, викладених в інформації Первинної профспілкової організації ВПС «Захист справедливості» працівників КП «Титан» від 28.07.2017, результати чого викладені в акті перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №08-05-0315/0080.
За результатами перевірки відповідач дійшов висновку про порушення позивачем вимог статті 107 КЗпП України, а саме: оплата за роботу у святкові дні у подвійному розмірі не проводиться. Відповідно до табелю обліку використання робочого часу за квітень 2017 року, в святковий день 16.04.2017 (Пасха) сторож ОСОБА_1 відпрацював 12 годин (з 7-00 до 19-00 години). Табелем обліку даний факт відображений. Відповідно до розрахункового листка по заробітній платі ОСОБА_1 за квітень 2017 року, оплата за роботу у святковий день (12 годин) у подвійному розмірі не проведена, що є порушенням мінімальних державних гарантій в оплаті праці, встановлених ст. 12 Закону України «Про оплату праці». Крім того, оплата за роботу у святковий день 16.04.2017 (12 годин) у сумі 256,01 грн. нарахована у травні 2017 року (розрахунковий листок по заробітній платі ОСОБА_1 за травень 2017 року, відомості розподілу заробітної плати за травень 2017 року від 06.06.2017 №50).
Акт інспектування підписано директором КП «Титан» із запереченнями.
Судом встановлено, що на підставі акту №08-05-0315/0080 ГУ Держпраці у Запорізькій області відповідачем внесено позивачу припис №08-05-0315/0080-0034 від 21.08.2017, яким від КП «Титан» вимагається не допускати в подальшому порушення вимог ст. 107 КЗпП України - вживати заходи щодо оплати праці у святкові дні відповідно до вимог чинного законодавства. У строк до 10.09.2017 письмово інформувати з наданням підтверджуючих документів про виконання вимог припису від 21.08.2017 №08-05-0315/0080-0034 ГУ Держпраці у Запорізькій області.
Листом №08/03.4-14/5357 від 01.09.2017 ГУ Держпраці у Запорізькій області інформувало КП «Титан» про розгляд справи 12.09.2017 р. о 14:00 годину, у приміщенні ГУ Держпраці у Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 159-Б.
Листом №668 від 06.09.2017 р., адресованим ГУ Держпраці у Запорізькій області позивач повідомив, що на час інспектування порушення вже були усунені самостійно КП «Титан», а тому підстав для внесення припису не було.
Судом встановлено, що на підставі акту №08-05-0315/0080 ГУ Держпраці у Запорізькій області 12.09.2017 винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №270, якою на КП «Титан» накладено штраф у сумі 3 200 грн. за порушення вимог ст. 107 КЗпП України, а також зроблено висновок про допущення позивачем порушення строків виплати заробітної плати.
Однак, судом встановлено, що відповідачем прийнято рішення щодо позивача за порушення вимог ст. 107 КЗпП України щодо оплати праці у святкові дні у подвійному розмірі, а не за порушення вимог ст. 115 КЗпП України щодо своєчасності виплати заробітної плати.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 "Положення про Державну службу України з питань праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96 встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
До повноважень Держпраці віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю згідно п. 6 ч. 4 Положення Про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96).
Як свідчать матеріали справи, за результатами здійснення позапланового заходу відповідачем було складено акт №08-05-0315/0080, де зазначено виявлене порушення вимог ст. 107 КЗпП України.
Статтею 107 КЗпП України передбачено, що «Робота у святковий і неробочий день (частина четверта статті 73) оплачується у подвійному розмірі:1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками; 2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки; 3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку».
Судом встановлено, що в зв'язку з виявленим порушенням, відповідачем внесено припис №08-05-0315/0080-0034 від 21.08.2017, яким від КП «Титан» вимагається не допускати в подальшому порушення вимог ст. 107 КЗпП України - вживати заходи щодо оплати праці у святкові дні відповідно до вимог чинного законодавства та в строк до 10.09.2017 письмово інформувати з наданням підтверджуючих документів про виконання вимог припису від 21.08.2017 №08-05-0315/0080-0034 ГУ Держпраці у Запорізькій області.
Судом встановлено, що відповідачем під час інспектування зазначено про те, що оплата за роботу в святковий день в квітні 2017 р. нарахована в травні 2017 р., тобто, на час внесення припису, відповідачу було відомо про усунення позивачем порушення вимог ст. 107 КЗпП України.
Однак, 12.09.2017 відповідачем винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №270, якою на КП «Титан» накладено штраф у сумі 3 200 грн. за порушення вимог ст. 107 КЗпП України.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо дотримання позивачем мінімальних гарантій в оплаті праці.
Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України № 295 від 26.04.2017 р. «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджено «Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», де зазначено, що « 27. У разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.
28. У разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються».
Однак, відповідно п.29 вищезазначеного Порядку «Заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування».
За таких обставин суд враховує положення ч. 7 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", якими передбачено, що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.
Разом з тим, з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 1760 грн.
На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 315 ч.1 п.1, 316, 321,322 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.11.2017 р. - залишити без змін.
Стягнути з Головного управління Держпраці у Запорізькій області на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 1760 грн., здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві (м.Київ) (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; Код банку отримувача (МФО): 820019; Рахунок отримувача: 31215256700001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст постанови виготовлено 17.05.2018 р.
Головуючий суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: Ю.М. Дадим