Рішення № 74195735, 22.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
806/1066/18
Номер документу
74195735
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1066/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання призначити та виплатити пенсію,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить визнати протиправним рішення №990/03.2 від 24 січня 2018 року Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до його пільгового стажу роботу за період з 08 лютого 1996 року по 15 жовтня 2001 року (5 років 8 місяців 7 днів) та в період з 06 жовтня 2004 року по 29 грудня 2005 року (1 рік 2 місяці 23 дня) та виплатити з часу звернення за призначенням пенсії, тобто з 31 серпня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою для призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та надав всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу для призначення такої пенсії. Проте, рішенням Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 24.01.2018 № 990/03.2 йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 через відсутність на момент звернення необхідного пільгового стажу, підтвердженого у встановленому законом порядку. Позивач вважає відмову відповідача протиправною.

Ухвалою суду від 20.03.2018 відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного з викликом учасників справи на 28.03.2018 15:00.

Протокольною ухвалою від 28.03.2018 в судовому засіданні оголошено перерву до 19.04.2018.

В судове засідання 19.04.2018 позивач не з'явився. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та просив задовольнити його позовні вимоги.

Представник відповідача 19.04.2018 в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. 28 березня 2018 року відповідач на адресу суду надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, мотивуючи відсутністю правових підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 13.12.2004 по 29.12.2005 в ПАТ "Укртелеком", так як термін дії наказу про результати атестації робочих місць за умовами праці від 13.12.1999 №261 по 12.12.2004, а наступним наказом про результати атестації робочих місць від 30.12.2005 №432 право на пільгову пенсію не підтверджено кабельникам-спаювальникам цеху технічної експлуатації лінійних споруд. Крім того у відмові вказано, що за поданими ОСОБА_1 документами стаж роботи по Списку №2 становить 5 років 10 місяців 15 днів.

Зважаючи на неявку сторін та керуючись приписами ч.3 ст. 194, ч.9 ст. 205, ч.4 ст. 229 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 31.08.2017 звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.11.2017 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відмовлено, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи не менше 6 років 3 місяці, оскільки до пільгового стажу не зарахований період роботи з 13.12.2004 по 29.12.2005 відповідно довідки від 31.08.2017 №09-06/211, виданої ПАТ "Укртелеком", так як термін дії наказу про результати атестації робочих місць за умовами праці від 13.12.1999 №261 по 12.12.2004, а наступним наказом про результати атестації робочих місць від 30.12.2005 №432 право на пільгову пенсію не підтверджено кабельникам-спаювальникам цеху технічної експлуатації лінійних споруд.

Листом №990/03.2 від 24.01.2018 відповідач повідомив позивачу про прийняте рішення.

Не погодившись з такою відмовою Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, за захистом своїх прав позивач звернувся до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог суд зазначає, що спірні правовідносини регулюються положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон №1788) .

Згідно п. "б" ст.13 Закону №1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків. Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Тобто, при неповному пільговому стажі за нормами п. "б" ст. 13 Закону №1788 право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із зменшенням пенсійного віку мають чоловіки при наявності страхового стажу 26 років 6 місяців та пільгового стажу не менше 6 років 3 місяці (не менше половини від необхідних 12 років 6 місяців).

Статтею 62 Закону № 1788 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731 (далі - Наказ №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно п. 10 Наказу №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637).

Згідно п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно п. 23 та 24 Порядку №637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

З трудової книжки позивача вбачається, що він у період з 06.10.2004 по 11.11.2007 працював в Центрі технічної експлуатації місцевого телефонного зв'язку (з подальшою реорганізацією та перейменуванням в Центр комунікаційних послуг Житомирської філії ВАТ "Укртелеком") на посаді кабельника-спаювальника 5 розряду (а.с. 13 та зворот).

В довідці Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №09-06/211 від 31.08.2017 вказано, що ОСОБА_1 працював повний робочий день у Житомирському міському вузолі електрозв'язку ОДПЕЗ "Житомиртелеком" Українського об'єднання електрозв'язку "Укртелеком" Державного комітету зв'язку України в період з 08.02.1996 по 15.10.2001 (5 років 8 місяців 7 календарних днів) та в період з 06.10.2004 по 29.12.2005 (1 рік 2 місяці 23 календарних днів) за професією на посаді кабельника-спаювальника зайнятого на роботах зі спаювальних освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими та поліхлорвініловими оболонками 4, 5, 6 розрядів цеху технічної експлуатації лінійних споруд та розвитку, що передбачено Списком №2 розділу ХХІХ підрозділу 29 (а.с.14).

Як зазначалось раніше, відповідач свою відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах мотивував відсутністю правових підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 12.12.2004 по 29.12.2005 в ПАТ "Укртелеком", так як термін дії наказу про результати атестації робочих місць за умовами праці від 13.12.1999 №261 діяв по 12.12.2004, а наступним наказом про результати атестації робочих місць від 30.12.2005 №432 право на пільгову пенсію не підтверджено кабельникам-спаювальникам цеху технічної експлуатації лінійних споруд.

Суд враховує, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442) та розробленими на виконання даної постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

У пункті 4.2 Порядку №442 йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу Житомирської дирекції Центру технічної експлуатації місцевого телефонного зв'язку № 261 від 13.12.1999 про результати атестації робочих місць за умовами праці, затверджений перелік робочих місць виробництв та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення згідно Списку №2 (а.с.18).

Додатком №1 до наказу № 261 від 13.12.1999 передбачений перелік робочих місць, виробництв, професій, робітникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 по Центру технічної експлуатації місцевого телефонного зв'язку, в якому зазначено посаду " кабельник-спаювальник".

Відповідно до Додатку №2 до вищевказаного наказу затвердженого начальником ЦТЕ МТЗ ОСОБА_2 складено список кабельників-спаювальників цеху ТЕЛС, які підлягають атестації на пільгову пенсію, серед яких вказано ОСОБА_1 (а.с.19). Впродовж 5 років, тобто до 12.12.2004 діяв вказаний наказ.

Наступна атестація робочих місць за умовами праці для призначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством відбулась 30.12.2015 про що свідчить наказ Центру технічної експлуатації місцевого телефонного зв'язку №432 (а.с.22).

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку №442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 16.09.2014 № 21-307а14.

Отже, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її непроведення у встановлені строки не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком.

Згідно з п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України "Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)" №137-V 14.09.2006 усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З огляду на викладене, суд зазначає, що чергова атестація робочих місць була проведена 30 грудня 2005 року, а попередня - 13 грудня 1999 року, позивач з 06.10.2004 по 11.11.2007 працював на посаді кабельника-спаювальника, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2, а відтак період його роботи з 13.12.2004 по 29.12.2005 (до проведення чергової атестації робочих місць) має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної 13 грудня 1999 року.

Стаж роботи позивача за Списком №2 у розмірі 5 років 10 місяців 15 днів відповідачем визнано.

З урахуванням наведеного, позивач має достатній стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст.13 Закону №1788.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність відмови Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ст.83 Закону №1788 пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.

Для захисту прав позивача, необхідно зобов'язати відповідача призначити з моменту звернення позивача (31.08.2017) пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до його пільгового стажу роботи, крім періоду, визнаного відповідачем (5 років 10 місяців 15 днів), додатково період з 13.12.2004 по 29.12.2005.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Натомість відповідачем не доведено правомірності своїх дій та рішень.

Таким чином, на підставі наведеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, сплачений судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп. відповідно до чеку ЖД ПАТ "Укрпошта" від 23.02.2018 платіж №1001625398, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає присудженню на користь позивача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Перемоги, 55, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 40380333) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10024, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до його пільгового стажу роботи, крім періоду, визнаного відповідачем (5 років 10 місяців 15 днів), додатково період з 13.12.2004 по 29.12.2005.

Стягнути з Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Перемоги, 55, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 40380333) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10024, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя Л.А.Шуляк

Повний текст рішення складено: 22.05.2018