
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову
24 травня 2018 рокум. Ужгород№ 807/460/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, -
В С Т А Н О В И В:
23 травня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Держпраці у Закарпатській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗК94/216/АВ/ВЗ-ФС-37 від 03 травня 2018 року, винесену Управлінням Держпраці у Закарпатській області в особі першого заступника начальника Управлінням Держпраці у Закарпатській області ОСОБА_1, якою накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" штраф у розмірі 37230,00 грн.
Разом з позовною заявою Товариство з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" подало до суду заяву про забезпечення позову, в якій просить: 1) вжити заходи забезпечення позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" до Управління Держпраці у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗК94/216/АВ/ВЗ-ФС-37 від 03 травня 2018 року шляхом зупинення дії Постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗК94/216/АВ/ВЗ-ФС-37 від 03 травня 2018 року та зупинення стягнення згідно Постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗК94/216/АВ/ВЗ-ФС-37 від 03 травня 2018 року, як виконавчого документу до вирішення спору по суті.
Заявлене клопотання аргументує тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушення законодавства України, оскільки в Україні не оголошено воєнний час. Окрім того, зазначає, що чинним нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України №509 від 17 липня 2013 року, ст. 265 Кодексу законів про працю України, не передбачено зупинення дії постанови в разі її оскарження. Тому вважає, що навіть оскаржувана в судовому порядку постанова може бути пред'явлена відповідачем до виконання всупереч волі позивача та реалізації ним свого права на судовий захист. А тому в такому випадку фактично відпаде спір між сторонами, що буде явним порушенням конституційного права на судовий захист та права на оскарження.
Ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Враховуючи терміновість заявленого клопотання, суд вважає за можливе розглянути його без повідомлення осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши заявлене Товаристом з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" клопотання та наведені в обгрунтуванні для вжиття відповідних заходів підстави в їх сукупності, провівши аналіз положень чинного законодавства України, що регулює порядок забезпечення позову, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно ч. 2 вказаної статті забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Таким чином, законодавством встновлено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
При розгляді та вирішенні заяви про забезпечення позову суд надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне викон.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя у разі задоволення вимог позивача (заявника).
Тобто, прийняття такого рішення доцільне та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може в майбутньому ускладнити виконання судового рішення чи призвести до потреби докласти значні зусилля для відновлення прав позивача у разі задоволення позову.
Проаналізувавши мотиви, якими Товаристо з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" обгрунтовує заявлене клопотання, суд дійшов висновку про відсутність об'єктивних доказів, які б свідчили про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам заявника до ухвалення рішення в адміністративній справі, неможливості захисту цих прав та інтересів без вжиття таких заходів.
Суд вважає, що звернувшись до суду з адміністративним позовом про оскраження постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗК94/216/АВ/ВЗ-ФС-37 від 03 травня 2018 року, позивач реалізував своє право на судовий захист. А тому забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваної постанови буде фактично вирішенням справи по суті до постановлення рішення в даній справі.
Також суд зазначає, що на даному етапі він позбавлений можливості встановити наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення, оскільки таке може бути виявлено судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості і достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні відомості щодо звернення Управління Держпраці у Закарпатській області до органів виконавчої служби з приводу відкриття виконавчого провадження та відомості щодо відкритого виконавчого провадження з примусового виконання постанови Управління Держпраці у Закарпатській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗК94/216/АВ/ВЗ-ФС-37 від 03 травня 2018 року. Отже, вимога про зупинення стягнення згідно з оскаржуваною постановою є передчасною, оскільки захисту підлягає тільки порушене право (постанова Верховного Суду України від 24.05.2017 у справі № 6-951цс16).
У зв'язку з наведеним, виходячи із змісту поданої заяви та доводів, наведених позивачем на її обґрунтування, суд дійшов висновку про її необґрунтованість, а тому не вбачає підстав для задоволення заяви про вжиття заходів забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 150, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Ядзакі Україна" про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч.1 Перехідних положень КАС України (в редакції Закону України від 03.10.2017 року №2147-VIII).
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Суддя ОСОБА_2