Рішення № 74195436, 23.05.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
809/581/18
Номер документу
74195436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" травня 2018 р. справа № 809/581/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності у ненаданні відповіді на запит про інформацію від 22.03.2018 року та зобов’язання повторно розглянути цей запит, надати достовірну, точну та повну інформацію, яка запитувалась.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення Закону України “Про доступ до публічної інформації” не оприлюднено та не надано публічну інформацію на запит позивача від 22.03.2018, в якому він просив надати копію протоколу та рішення сесії Копанківської сільської ради, за результатами розгляду його заяви від 26.02.2018 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,1160 га в с. Копанки Калуського району Івано-Франківської області по вул. І.Франка 8. Позивач зазначив, що йому протиправно обмежено доступ до публічної інформації, ненадання відповіді на запит позбавляє його права на оскарження винесеного сесією рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку, що дісталась йому у спадок.

Ухвалою від 06.04.2018 року позовну заяву залишено без руху. Заява, на виконання вказаної ухвали, надійшла на адресу суду 20.04.2018 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 14.05.2018 року, в якому не визнає своєї бездіяльності та просив суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що у відповідності до вимог ст.118 Земельного кодексу України рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк та на підставі технічних матеріалів і документів, що підтверджують розмір земельної ділянки, а оскільки позивачем таких не представлено заява не була погоджена, хоча розглядалась на черговій сесії ради, де прийнято відповідне рішення. Зазначив, що позивачу направлено рекомендованим листом повний протокол сесії від 16.03.2018 року, однак поштове повідомлення повернуто без вручення (а.с.36-37).

У зв’язку з неналежним оформленням поданих суду відзиву на позов та долучених до нього копій документів ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 року у відповідача витребувано всі наявні у нього додаткові докази по суті справи.

На виконання ухвали суду відповідач 21.05.2018 подав суду належним чином засвідчені копії відповіді на запит про інформацію від 22.03.2018, сторінок журналу реєстрації вихідних документів, поштового конверта із довідкою ПАТ “Укрпошта”, квитанції про відправлення поштової кореспонденції, протоколу дев’ятнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.03.2018, супровідного листа адресованого ОСОБА_1І від 18.05.2018 №97 про направлення документів на виконання ухвали суду від 15.05.2018.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

26.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Копанківської сільської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчує право власності на земельну ділянку в розмірі 0,1160 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд за адресою: вул. І.Франка 8, с. Копанки Калуськогого району (а.с.15).

16.03.2018 року відбулась дев’ятнадцята сесія сьомого демократичного скликання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області.

22.03.2018 року позивач звернувся до голови Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області із запитом про отримання публічної інформації згідно Закону України “Про доступ до публічної інформації”, в якій просив надати повну копію протоколу та рішення сесії Копанківської сільської ради, за результатами розгляду його заяви від 26.02.2018 року. Вказаний запит отриманий відповідачем 22.03.2018 та зареєстрований за №28 (а.с.16).

На підтвердження виконання зазначеного запиту відповідачем надано суду копії: листа від 29.03.2018 №72 згідно якого відповідачем направлено позивачу копію протоколу 19 сесії від 16.03.2018; сторінок журналу реєстрації вихідних документів у якому під №72 значиться “дата реєстрації - 29.03.18, куди адресований документ – ОСОБА_1, кому адресований документ – ОСОБА_1, короткий зміст – запит №28”; поштової квитанції та поштового конверта із довідкою ПАТ “Укрпошта”, у якій зазначено про повернення поштової відправлення за закінченням встановленого строку зберігання; протоколу дев’ятнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.03.2018.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України “Про доступ до публічної інформації”.

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (стаття 1 Закону).

Частиною 2 статті 1 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 4 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до Закону при дотриманні сукупності визначених Законом вимог.

За змістом вимог частин 1-4 статті 19 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запит може бути індивідуальним або колективним. Він подається у письмовій формі. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Розпорядниками інформації є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (частина 1 статті 13 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'').

Пунктом 1 частини 3 статті 10 зазначеного Закону встановлено, що розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Пунктом 6 частини 1 статті 14 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' також визначено обов'язки розпорядників інформації, серед яких - надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Частиною 4 статті 13 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Суд звертає увагу на те, що позивач у запиті від 22.03.2018 просив надати повну копію протоколу та рішення сесії Копанківської сільської ради, за результатами розгляду його заяви від 26.02.2018 року (вх. №19) по наданню дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, що в розумінні Закону України “Про доступ до публічної інформації” є публічною інформацією, оскільки задокументована в цих документах інформація створена в процесі виконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, та знаходиться у його володінні як органу місцевого самоврядування.

У відповідності до частини 17 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Частиною 11 статті 59 вказаного Закону визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Статтею 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено критерії обмеження доступу до публічної інформації, зокрема, відповідно до частини другої цієї статті обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні. Суд зазначає, що доступ до інформації може бути обмежено за умови додержання сукупності всіх трьох підстав.

Згідно частини 1 статті 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

Як слідує із змісту протоколу дев’ятнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.03.2018, до порядку денного включені питання, за пунктом другим якого: заяви громадян. Згідно цього протоколу сесії, пункту 13, слухали заяву ОСОБА_1 За результатами розгляду заяви вирішено питання відкласти на наступну сесію у зв’язку з неповним пакетом документів та підтвердженням про розмір земельної ділянки. Прийнято рішення за №559, за яке проголосувало 9 осіб, одноголосно.

Таким чином, відповідач розглядав заяву позивача від 26.02.2018 року на сесії сільської ради, що відбулась 16.03.2018 року, прийняв рішення, однак запитувану у запиті інформацію відповідач позивачу не надав.

Отже, судом встановлено ненадання відповідачем позивачу запитуваної ним у запиті від 22.03.2018 публічної інформації в повному обсязі, а саме рішення сесії Копанківської сільської ради, за результатами розгляду його заяви від 26.02.2018 року.

Крім того, із наданих відповідачем суду доказів неможливо встановити адресу направлення відповідачем позивачу відповіді №72 від 29.03.2018 на запит від 22.03.2018. При цьому, поштова кореспонденція повернулась на адресу відповідача із відміткою ВАТ “Укрпошта” за закінченням встановленого строку зберігання.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина 1 статті 73 вказаного Кодексу).

У відповідності до вимог частини 1 статті 76 Кодексу, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даній справі, Копанківська сільська рада, будучи суб’єктом владних повноважень не довела виконання запиту позивача про надання публічної інформації від 22.03.2018 в повному обсязі, зокрема щодо направлення ОСОБА_1 копії рішення сесії, а також направлення протоколу сесії позивачу за належною адресою.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач не надав позивачу в повному обсязі інформацію на запит від 22.03.2018 чим протиправно порушив право позивача на публічну інформацію, допустивши бездіяльність, що є недотриманням вимог пункту 1 частини 3 статті 10, пункту 6 частини 1 статті 14 Закону України “Про доступ до публічної інформації” та підставою для зобов'язання повторно розглянути запит та надати копії запитуваних документів. За таких обставин, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1409,60 грн.

Рішення прийняте за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), що передбачено пунктом 1 частини 1 статті 263 КАС України, та, згідно ч.1 ст.371 КАС України підлягає до негайного виконання.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, яка полягає у ненаданні в повному обсязі публічної інформації на запит ОСОБА_1 від 22.03.2018.

Зобов'язати Копанківську сільську раду Калуського району Івано-Франківської області повторно розглянути запит на публічну інформацію від 22.03.2018 та надати ОСОБА_1 копії документів, запитуваних у цьому запиті, в порядку, визначеному Законом України “Про публічну інформацію”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04356567, вул. Івасюка 13, с. Копанки, Калуський район, Івано-Франківська область, 77330) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул.Б.Хмельницького 8/2, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) судовий збір в розмірі 1409,60 (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 копійок).

Допустити негайне виконання рішення суду в частині зобов'язання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області повторно розглянути запит на публічну інформацію від 22.03.2018 та надати ОСОБА_1 копії документів, запитуваних у цьому запиті, в порядку, визначеному Законом України “Про публічну інформацію”.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Біньковська Н.В.