Рішення № 74195376, 23.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
806/1631/18
Номер документу
74195376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1631/18

категорія 2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання передати в оренду земельну ділянку,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог від 15 травня 2018 року просить:

- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області щодо не передачі ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду за клопотанням від 05 березня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області передати ОСОБА_1 за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571, площею 46,3976 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області, в оренду для сінокосіння терміном на 49 років;

- стягнути з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області (код ЄДРПОУ 39765513) на користь ОСОБА_1 2978,40 грн. судових витрат.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він 05 березня 2018 року звернувся з клопотанням до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки для сінокосіння, площею 46,3976 га, за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. В клопотанні позивач також вказав, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку знаходиться у Відділі в Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області. Окрім того, згідно листа Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 19.12.2017 №02-44/45 та листа Відділу в Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22.12.2017 № 31-6-0.22-145/102-17 вказана в клопотанні земельна ділянка в оренді не перебуває. Натомість, станом відповідач відмовив ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про передачу в оренду земельної ділянки за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571. Підставою для відмови стала відсутність у відділі в Брусилівському районі ОСОБА_2 управлінні Держгеокадастру у Житомирській області проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Дану відмову ОСОБА_1 вважає протиправною та такою що суперечить ст.79-1 Земельного кодексу України. Позивач зазначає, що відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння кадастрового номеру. Сформована земельна ділянка підлягає державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Оскільки кадастровий номер 1820985600:03:000:0571 зареєстрований в Державному земельному кадастрі, він не є скасований та був чинним на час подання клопотання, тому позивач вважає що юридичні підстави для розроблення ним проекту землеустрою на зазначену земельну ділянку при передачі її в оренду - відсутні.

Вважаючи бездіяльність ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

18 квітня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Свою позицію він обґрунтовує тим, що клопотання ОСОБА_1 від 05 березня 2018 року про передачу в оренду земельної ділянки за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571, площею 46,3976 га розглянуто. ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 30.03.2018 № Г-1816/0-1767/0/22-18 позивача було письмово повідомлено про відмову в передачі вказаної земельної ділянки в оренду. Причиною відмови стало те, що проект землеустрою на передачу вказаної земельної ділянки в оренду позивачем не розроблявся. Крім того, відповідач вказує на те, що позивач порушив процедуру отримання у користування земельної ділянки. При зверненні до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_1 в своєму клопотанні просить передати в оренду земельну ділянку без відповідного дозволу та без розробленого та погодженого проекту землеустрою. А посилання відповідача на те, що нібито проект землеустрою знаходиться у відділі у Брусилівському районі Житомирської області нічим не підтвердженні, жодного доказу що проект розроблявся не надано, більш того матеріали справи не містять ні копії договору з розробником, ні самого проекту. Також у відзиві на позовну заяву відповідач повідомив, що посилання відповідача на те, що земельна ділянка має кадастровий номер, а отже і є проект землеустрою не відповідають дійсності, так як кадастровий номер спірної земельної ділянки був присвоєний у зв'язку із інвентаризацією земельних ділянок Брусилівського району, тобто розроблялась технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель. Окрім того, на думку відповідача передача земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності в оренду здійснюється проведення земельних торгів. Також у відзиві відповідач звертає увагу суду на те, що посилання відповідача стосовно того, що земельна ділянка має кадастровий номер, а отже є і проект землеустрою щодо її відведення не відповідають дійсності, так як кадастровий номер спірній земельній ділянці присвоєний у зв'язку з інвентаризацією земель Брусилівського району, тобто розроблялась технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.

24 квітня 2018 року позивачем до суду було надано заперечення, в якому він просить суд не брати до уваги відзив ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області при вирішенні справи по суті.

Розглянувши позовну заяву, поданий відповідачем відзив на позовну заяву, а також подане позивачем заперечення на відзив, суд дійшов до висновку про необхідність розгляду справи в судовому засіданні, а тому ухвалою від 04 травня 2018 року адміністративну справу № 806/1631/18 було призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 21 травня 2018 року.

18 травня 2018 року позивачем до канцелярії суду було подано заяву про зміну позовних вимог, але за змістом дана заява ідентична заяві про зміну позовних вимог від 15 травня 2018 року.

В судове засідання, призначене на 21 травня 2018 року позивач, який був належним чином повідомлений про місце, дату та час судового засідання, не з'явився. Представник відповідача 21 травня 2018 року подала до суду заяву, в якій зазначила що не заперечує щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

У зв'язку з зазначеним та керуючись ст. 205 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 26.02.2018, яке зареєстроване в ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області за вх. № 1827/0/21-18 від 05.03.18, в якому просив надати в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельну ділянку площею 46,3976 га за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. В клопотанні позивач також зазначив, що проект землеустрою зазначеної ділянки знаходиться в Брусилівському районному відділі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області, а також додав до клопотання копію паспорту, копію ідентифікаційного коду та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.(а.с.8)

Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 30.03.2018 № Г-1816/0-1767/0/22-18 відмовило ОСОБА_1 в задоволенні клопотання. Відмова мотивована тим, що відповідно до статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання). Окрім того, частиною 10 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Натомість, відповідно до листа відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.03.2018 № 12/309-18-0.22 (а.с.22), вказаний у клопотанні ОСОБА_1 проект землеустрою у відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває. У зв'язку з відсутністю проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області відмовило позивачу в задоволенні клопотання (а.с.51-52).

Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву та подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.

За приписами частин 2 та 3 статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.

В розумінні вимог статті 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами статей 123 та 124 цього ж Кодексу.

Як зазначено в частині 2 статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. (ч.4 ст.122 Земельного кодексу України)

Судом встановлено, що позивач 05.03.2018 року звертався до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням про надання в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельної ділянки площею 46,3976га за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.(а.с.8)

Відповідачем за результатами розгляду такого клопотання відмовлено у наданні ОСОБА_1 в оренду вказаної земельної ділянки, про що позивача повідомлено листом від 30.03.2018 № Г-1816/0-1767/0/22-18. Відповідно до дослідженого судом вказаного листа підставою для відмови слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років. (а.с.51-52)

Натомість у позовній заяві позивач стверджує, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку кадастровим номером 1820985600:03:000:0571 розроблений та знаходиться у Відділі в Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області, тому відсутні підстави для виготовлення нового проекту.

Суд не приймає до уваги такі доводи позивача, з огляду на наступне.

Передача в оренду зазначених земельних ділянок громадянам, юридичним особам здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.

Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України).

За приписами ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, до яких відноситься відповідач, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування .

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (частина 10 статті 123 Земельного кодексу України).

За приписами статті 1 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до вимог статті 25 цього ж Закону види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом. Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

До видів документації із землеустрою, окрім іншого відносяться:

г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.

Таким чином, технічна документація із землеустрою розробляється щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та щодо інвентаризації земель. Для відведення земельних ділянок та приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій розробляються проекти землеустрою.

В розумінні вимог статті 26 цього ж Закону органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі є самостійними замовниками відповідної документації із землеустрою.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що прийняттю рішення про передачу земельної ділянки в оренду конкретній особі передує стадія розгляду та затвердження проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання. За отриманням дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки особі необхідно звернутися з відповідною заявою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

При цьому, для кожної конкретної мети використання земельної ділянки, розробляється відповідний вид документації. Тобто, для відведення земельної ділянки має виготовлятися саме проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду.

Доводи позивача щодо наявності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначеної у клопотанні, в оренду та щодо знаходження його у Відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області не знайшли свого підтвердження.

Всупереч вимогам частини 1 статті 77 КАС України позивачем в обґрунтування своїх доводів не надано жодних доказів розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки в оренду та подачі його до Відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області.

Надані позивачем інформаційна довідка із Державного реєстру речових прав від 26.02.2018 року та лист Брусилівської районної державної адміністрації від 19.12.2017 №02-44/45 підтверджують лише те, що спірна земельна ділянка за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571, станом на 26.02.2018 року не була передана в оренду. Вказані інформаційна довідка та лист не містять даних про розробку проекту землеустрою щодо передачі вказаної земельної ділянки в оренду позивачу.

Натомість, згідно листа Відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.03.2018 № 12/309-18-0.22 проект землеустрою на спірну земельну ділянку, вказану у клопотанні Позивача, до відділу не подавався. (а.с.23)

Суд вважає обґрунтованими доводи представника відповідача стосовно того, що присвоєння спірній земельній ділянці кадастрового номера було зумовлено виключно проведеною інвентаризацією земельних ділянок.

Таким чином, відсутність проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_1 спірної земельної ділянки за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571 включає можливість прийняття відповідачем рішення про передачу такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.

Суд вважає, що відповідач в ході розгляду справи довів правомірність своїх дій.

На підставі викладеного суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 не ґрунтуються на вимогах чинного земельного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі, відсутні.

Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Житомирська, 229, с.Биків, Брусилівський р-н, Житомирська обл., 12642, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, м. Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання передати в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1820985600:03:000:0571, площею 46,3976 га - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя І.Е.Черняхович